wykorzystane zestawy:
- Crusader Mk. III  with 20mm Oerlikon guns, IBG Models, Nr kat. 72070
Kleje:
- Tamiya Extra Thin, cyjanoakrylowe,
Farby:
- podkład Tamiya Surfacer 1200,
- HATKA Orange line, Red line,
- Tamiya Color enamel,
- Vallejo
Chemia modelarska:
- Płyn do zmiękczania kalkomanii Mr. Mark Setter,
- Vallejo Matt Verniks,
- Suche pigmenty Vallejo, Talen
- kredki Tamiya.

Sierpień 1944r. to okres intensywnych walk w rejonie francuskich miejscowości Falaise, Chambois i Trun. Siły alianckie, wśród nich 1 Polska Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka do okrążenia a następnie rozbicia znacznych sił niemieckich w tym doborowych jednostek pancernych SS. Historia zna te zmagania jako "Kocioł pod Falaise" i obok Bitwy o Anglię jest uważana jako jedna z największych bitew toczonych przez polskich żołnierzy. Dysponując nowiutkim, jeszcze niemal ciepłym modelem czołgu Crusader od IBG Models, postanowiłem po modelarsku uczcić rocznicę tych krwawych zmagań.

Więcej >>>>

 

Model:
- ORP Graland 1944 G-class destroyer IBG Models nr kat. 7007
Kleje:
- Tamiya Extra Thin, cyjanoakrylowe,
Farby:
- Tamiya,
Chemia modelarska:
- Płyn do zmiękczania kalkomanii Micro SET/SOL,
Dodatkowe materiały:
- profile miedziane Trumpetera
- nitka modelarska Uschi 0.01 mm
- taśma maskująca Tamiya

Niszczyciele klasy G, to kolejna propozycja firmy IBG Models po Huntach dla miłośników skali 1/700 i okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Już modele niszczycieli typu Hunt II były wykonane na bardzo przyzwoicie, natomiast niszczyciele klasy G to już światowy poziom, należy tylko się cieszyć, że producent z Warszawy stale podnosi jakość swoich produktów . W końcu może sięgnie po takie klasyki jak ORP Grom czy ORP Wicher w wersji na 1939r. Na uwagę zasługuje fakt, iż do modelu dołączona jest blaszka z podstawowymi elementami fototrawionymi, które idealnie pasują do elementów plastikowych.

Więcej >>>>

Model:
- GPM Models Latarnia Morska na Górze Szwedów – model przeskalowany do skali 1/32
Kleje:
- wikol,
- polimerowy,
- cyjanoakrylowe (żel i rzadki)
Farby:
- Humbrol, Tamiya
Chemia modelarska:
- preparaty do wykonywania dioram AK Interactive

Historia Góry Szwedów w miniaturze rozpoczęła się podczas jednej z edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, kiedy to Grześ Pomorski z GPM Models wręczył mi z dumą swoje nowe wydawnictwo – właśnie miniaturową makietę latarni na Górze Szwedów. Muszę przyznać, że zrobiła ona na mnie wrażenie, czego zresztą dałem wyraz w zamieszczonej na naszym portalu recenzji. Wydawnictwo w skali H0 pokazałem także szefostwu Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Tam padło pytanie, czy można wykonać taką makietę w skali 1/33, gdyż w takiej skali znajdują się makiety latarni morskich w Sali Laranianej Muzeum Helu. Pytanie powtórzyłem Grzesiowi, stwierdził, nie ma sprawy i ku mojemu zdziwieniu tydzień później otrzymałem przesyłkę z GPM-u a w niej aż dwa przeskalowane komplety elementów. Na wypadek jakby coś poszło nie tak. Ponieważ takiej opcji nie przewidywałem, postanowiłem skleić dwie makiety. Drugą Koledzy z MOW mieli przekazać Narodowemu Muzeum Morskiemu z przeznaczeniem na ekspozycję w Blizarium w Rozewiu.

Więcej >>>>

Partnerzy

             
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd