Wykorzystane zestawy:
- KUTER KH-200 z przyczepą, GPM Models, 3D-72- 04
- Samochód cieżarowy KRAZ 255B, GPM Models, 3D-72- 93
- Pontony środkowe PP-64, GPM Models, ZYW-ŻW-157-72
- Pontony brzegowe PP-64, GPM Models, ZYW-ŻW-156-72
Kleje:
- Tamiya Extra Thin, cyjanoakrylowe, wikol
Farby:
- podkład Tamiya Surfacer 1200,
- Bilmodel, Hataka, Vallejo
Chemia modelarska:
- Płyn do zmiękczania kalkomanii Mr. Mark Setter,
- Vallejo Matt Verniks,
- Suche pigmenty Vallejo.
- Masy akrylowe AK Interactive, Piedra,
- trawki i posypki Heki, Faller
Do wykonania tej dioramy zostałem niejako wytypowany trochę poza moimi plecami, przez moich dwóch serdecznych Kolegów, Grzesia i Tomka, pierwszy z nich szukał kogoś, kto byłby w stanie zrobić dioramę z imitacją wody, drugi po prostu wskazał na mnie. Ponieważ chodziło dioramę przedstawiającą przeprawę pontonową PP-64 „Wstęga”, którą od pewnego czasu ma w ofercie firma GPM zgodziłem się, bo zawsze chciałem pobawić się wydrukami 3D tego producenta. Pontony jak pontony, ale do kompletu dostałem miniaturę kutra KH-200 wraz z przyczepą, a miało się okazać, że to nie koniec atrakcji.
Nazwa zestawu: Wz.14/19 100mm Howitzer Motorized Artilery
Producent: IBG Models
Skala: 1:35
Nr kat.: 35060
Kleje:
• Tamiya Extra Thin
• cyjanoakrylowe
Farby:
• Bilmodelmaker
• Hataka
wykorzystane zestawy:
- Crusader Mk. III with 20mm Oerlikon guns, IBG Models, Nr kat. 72070
Kleje:
- Tamiya Extra Thin, cyjanoakrylowe,
Farby:
- podkład Tamiya Surfacer 1200,
- HATKA Orange line, Red line,
- Tamiya Color enamel,
- Vallejo
Chemia modelarska:
- Płyn do zmiękczania kalkomanii Mr. Mark Setter,
- Vallejo Matt Verniks,
- Suche pigmenty Vallejo, Talen
- kredki Tamiya.
Sierpień 1944r. to okres intensywnych walk w rejonie francuskich miejscowości Falaise, Chambois i Trun. Siły alianckie, wśród nich 1 Polska Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka do okrążenia a następnie rozbicia znacznych sił niemieckich w tym doborowych jednostek pancernych SS. Historia zna te zmagania jako "Kocioł pod Falaise" i obok Bitwy o Anglię jest uważana jako jedna z największych bitew toczonych przez polskich żołnierzy. Dysponując nowiutkim, jeszcze niemal ciepłym modelem czołgu Crusader od IBG Models, postanowiłem po modelarsku uczcić rocznicę tych krwawych zmagań.
Model:
- GPM Models Latarnia Morska na Górze Szwedów – model przeskalowany do skali 1/32
Kleje:
- wikol,
- polimerowy,
- cyjanoakrylowe (żel i rzadki)
Farby:
- Humbrol, Tamiya
Chemia modelarska:
- preparaty do wykonywania dioram AK Interactive
Historia Góry Szwedów w miniaturze rozpoczęła się podczas jednej z edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, kiedy to Grześ Pomorski z GPM Models wręczył mi z dumą swoje nowe wydawnictwo – właśnie miniaturową makietę latarni na Górze Szwedów. Muszę przyznać, że zrobiła ona na mnie wrażenie, czego zresztą dałem wyraz w zamieszczonej na naszym portalu recenzji. Wydawnictwo w skali H0 pokazałem także szefostwu Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Tam padło pytanie, czy można wykonać taką makietę w skali 1/33, gdyż w takiej skali znajdują się makiety latarni morskich w Sali Laranianej Muzeum Helu. Pytanie powtórzyłem Grzesiowi, stwierdził, nie ma sprawy i ku mojemu zdziwieniu tydzień później otrzymałem przesyłkę z GPM-u a w niej aż dwa przeskalowane komplety elementów. Na wypadek jakby coś poszło nie tak. Ponieważ takiej opcji nie przewidywałem, postanowiłem skleić dwie makiety. Drugą Koledzy z MOW mieli przekazać Narodowemu Muzeum Morskiemu z przeznaczeniem na ekspozycję w Blizarium w Rozewiu.
wykorzystane zestawy:
Tak się składa, że we wrześniu staram się poświęcać swój modelarski czas modelom polskiego sprzętu wojskowego z okresu Wojny Obronnej 1939r. Tak jest i tym razem. Tym razem postanowiłem przypomnieć najskuteczniejszą jednostkę bojową wchodzącą w skład sił broniących Półwyspu Helskiego. Mowa tu o 24 Baterii Artylerii Półstałej, która podczas obrony Półwyspu Helskiego we wrześniu 1939r. wchodziła w skład 2 MDAPl (Morskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej). Ta sformowana w maju 1939r. jednostka, zadała nieprzyjacielowi największe straty w czasie walk – 13 zestrzelonych na pewno samolotów niemieckich.
Strona 1 z 2