Model: KFK Kriegsfischkutter WW II German multi - purpose boat
Nr kat.: S.018
Skala: 1:350
Producent: ICM Models
Tworzywo: model wtryskowy
Malowanie: 2 x Niemcy
Firma ICM Models skupiając się na coraz lepszych modelach samolotów, śmigłowców, pojazdów wojskowych i figurek nieco zaniedbała tematy marynistyczne, a przecież i także na tym polu miała niepodważalne dokonania w postaci modeli niemieckich pancerników typu „König”. Te niemieckie drednoty z okresu I Wojny Światowej wydano w podziałkach 1/350 i 1/700 a następnie przez długi okres się nie działo. Do lata zeszłego roku kiedy to producent z Kijowa po raz pierwszy ogłosił, że nosi się wydaniem modeli niemieckich uzbrojonych kutrów rybackich, wykorzystywanych jako jednostki pomocnicze w okresie II Wojny Światowej. Teraz, dzięki uprzejmości producenta otrzymaliśmy jeden egzemplarz do testów, no i oczywiście omówienia zawartości niewielkiego pudełka ozdobionego dynamicznym, sztormowym boxartem.
Model: Greek destroyer "Smyrni" ex Austro - Hungarian "Ulan" 1920-1931, Nr kat.: S70007
Skala: 1:700
Producent: RMS Neptun / Choroszy Modelbud
Tworzywo: model żywiczny, elementy fototrawione, metalowe lufy, drut
Malowanie: 1 x Grecja
Żywiczne mikromodele w skali 1/700 produkowane w Polsce kojarzone są przede wszystkim z potentatami rynkowymi w tym segmencie takimi jak AJM Models czy Niko Models. Całkiem ciekawą ofertę w tym zakresie, choć znacznie skromniejszą ma także firma Choroszy Modelbud. Swego czasu wspominaliśmy o wydaniu wraz z firmą RMS Neptun serii modeli austro – węgierskich niszczycieli typu „Csikos”. Ponieważ jeden z przedstawicieli tej serii – model greckiego niszczyciela „Smyrni” został przekazany nam prze producenta jako nagroda na tegoroczną edycję Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, postanowiłem zajrzeć i do tego pudełka.
Model: HMS Leopard
Skala: 1:700
Producent: Mikrostocznia
Tworzywo: model żywiczny, elementy fototrawione, pręty węglowe, tkanina, nić
Malowanie: 1 x Wielka Brytania.
Firma Mikrostocznia konsekwentnie zdobywa rynek mikromodeli statków i okrętów w skalach 1/700 i 1/1200. Początkowo były to dosyć proste zestawy, po jakimś czasie producent nabrał wiatru w żagle proponując modele bardziej skomplikowane zarówno w formie i budowie. Takim właśnie jest najnowsza propozycja firmy, brytyjski okręt liniowy HMS „Leopard”. Dzięki uprzejmości producenta, możemy zajrzeć do kartonowego pudełka ozdobionym nalepką z modelem prototypu.
Nazwa modelu: Brytyjski lotniskowiec HMS Hermes R12 (Falkland War)
Producent: Orange Hobby, przedstawiciel w Polsce: mojehobby.pl
Nr katalogowy: N07-006-480
Skala: 1:700
Tworzywo: żywica, elementy fototrawione, elementy metalowe
Malowanie: 1 x Wielka Brytania
Brytyjskie lotniskowce zawsze darzyłem dużą sympatią, a to z powodu ich różnorodności i wręcz wytwornych, arystokratycznych sylwetek. Od razu widać, że mamy do czynienia z Królewską Marynarką Wojenną. HMS „Hermes” (R12) nie jest tu wyjątkiem. Wręcz przeciwnie swoją uwagę na ten okręt zwróciłem jeszcze jako młody chłopak, obserwując doniesienia medialne z konfliktu na Falklandach w 1982 r. Wtedy postanowiłem, że zbuduje model zarówno „Hermesa”, jak i nieco mniejszego HMS „Invincible”.
Model: Zemsta Królowej Anny
Skala: 1:700
Producent: Mikrostocznia
Tworzywo: model żywiczny, elementy fototrawione, pręty węglowe, tkanina, nić
Malowanie: 2 x Wielka Brytania, 1 x Francja
„Zemsta Królowej Anny” to oczywiście flagowy okręt Edwarda Teacha, Czarnobrodego jednego z najsłynniejszych piratów w historii żeglugi. Bardzo mnie zatem ucieszyła informacja, że Mikrostocznia ma zamiar wydać żywiczny zestaw do budowy modelu tego okrętu i to w mojej ulubionej skali 1/700. Dzięki uprzejmości producenta otrzymałem egzemplarz testowy, więc pora zajrzeć do pudełka.