Model: Motorówka cymownicza "Emilka"
Nr kat.: -
Skala: 1:144
Producent: One MAn Shipyard
Tworzywo: żywiczny – wydruk 3D, klisza
Malowanie: 1 x Polska  

Technologia wydruku 3D na dobre zadomowiła się w modelarstwie redukcyjnym. Trudno się dziwić, bo w przypadku dobrze dobranego sprzętu i oprogramowania pozwala wprawionemu projektantowi w dość krótkim czasie przygotować szczegółowe projekty akcesoriów modelarskich i całych zestawów i rozpocząć ich produkcję. Jako pierwsze pojawiły się akcesoria modelarskie. Miały postać pojedynczych detali, którymi można było zastąpić elementy wchodzące w skład zestawów. Co do całych zestawów, to trawa jeszcze ożywiona dyskusja, bo ta technologia ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jednak, „kto nie ryzykuje nie pije szampana”. Takie właśnie ryzyko podjęła firma One Man Shipyard wydając model motorówki cumowniczej „Emilka” w skali 1/144. Dzięki uprzejmości producenta mogłem się przyjrzeć mu bliżej.

Więcej >>>>

Model: Flota Kolumba 1492 r.
Skala: 1:700
Producent: Mikrostocznia
Tworzywo: 3 x model żywiczny, elementy fototrawione, pręty węglowe, tkanina, nić
Malowanie: 4 x Hiszpania.  

Z modelami okrętów z wyprawy Krzysztofa Kolumba zakończonym odkryciem Ameryki w 1492 r. miała do czynienia większość z nas. Starsi za sprawą Małego Modelarza lub też co bardziej ambitni z replikami budowanymi od podstaw z drewna, młodsi także z modelami kartonowymi oraz modelami plastikowymi. Mowa tu oczywiście o flagowcu Kolumba, karace „Santa Maria”, bo dwie pozostałe karawele czyli „Pinta” i „Nina” raczej nie cieszyły się zainteresowaniem producentów modeli, może wydawców modeli kartonowych czy też producentów drewnianych zestawów szkutniczych. Jakiś czas temu w sposób kompleksowy zagadnienie ujęła firma Mikrostocznia oferując opracowany w podziałce 1/700 cały zestaw modeli, w oparciu o który zbudujemy modele wszystkich trzech okrętów biorących udział w pamiętnej wyprawie.

Więcej >>>>

Model: KFK Kriegsfischkutter WW II German multi - purpose boat
Nr kat.: S.018
Skala: 1:350
Producent: ICM Models
Tworzywo: model wtryskowy
Malowanie: 2 x Niemcy

Firma ICM Models skupiając się na coraz lepszych modelach samolotów, śmigłowców, pojazdów wojskowych i figurek nieco zaniedbała tematy marynistyczne, a przecież i także na tym polu miała niepodważalne dokonania w postaci modeli niemieckich pancerników typu „König”. Te niemieckie drednoty z okresu I Wojny Światowej wydano w podziałkach 1/350 i 1/700 a następnie przez długi okres się nie działo. Do lata zeszłego roku kiedy to producent z Kijowa po raz pierwszy ogłosił, że nosi się wydaniem modeli niemieckich uzbrojonych kutrów rybackich, wykorzystywanych jako jednostki pomocnicze w okresie II Wojny Światowej. Teraz, dzięki uprzejmości producenta otrzymaliśmy jeden egzemplarz do testów, no i oczywiście omówienia zawartości niewielkiego pudełka ozdobionego dynamicznym, sztormowym boxartem.

Więcej >>>>

Model: Greek destroyer "Smyrni" ex Austro - Hungarian "Ulan" 1920-1931, Nr kat.: S70007
Skala: 1:700
Producent: RMS Neptun / Choroszy Modelbud
Tworzywo: model żywiczny, elementy fototrawione, metalowe lufy, drut
Malowanie: 1 x Grecja

Żywiczne mikromodele w skali 1/700 produkowane w Polsce kojarzone są przede wszystkim z potentatami rynkowymi w tym segmencie takimi jak AJM Models czy Niko Models. Całkiem ciekawą ofertę w tym zakresie, choć znacznie skromniejszą ma także firma Choroszy Modelbud. Swego czasu wspominaliśmy o wydaniu wraz z firmą RMS Neptun serii modeli austro – węgierskich niszczycieli typu „Csikos”. Ponieważ jeden z przedstawicieli tej serii – model greckiego niszczyciela „Smyrni” został przekazany nam prze producenta jako nagroda na tegoroczną edycję Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, postanowiłem zajrzeć i do tego pudełka.

Więcej >>>>

Model: HMS Leopard
Skala: 1:700
Producent: Mikrostocznia
Tworzywo: model żywiczny, elementy fototrawione, pręty węglowe, tkanina, nić
Malowanie: 1 x Wielka Brytania. 

Firma Mikrostocznia konsekwentnie zdobywa rynek mikromodeli statków i okrętów w skalach 1/700 i 1/1200. Początkowo były to dosyć proste zestawy, po jakimś czasie producent nabrał wiatru w żagle proponując modele bardziej skomplikowane zarówno w formie i budowie. Takim właśnie jest najnowsza propozycja firmy, brytyjski okręt liniowy HMS „Leopard”. Dzięki uprzejmości producenta, możemy zajrzeć do kartonowego pudełka ozdobionym nalepką z modelem prototypu.

Więcej >>>>

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd