Spośród dość sporej liczby zestawów figurek wydanych ostatnio przez firmę ICM wybrałem do opisania dwa. Można się zastanawiać, co poza skalą w której zostały wydane mogą mieć z sobą wspólnego ukraińskie żołnierki z obecni trwającego konfliktu z mszą polową armii brytyjskiej z okresu II wojny światowej. Na pierwszy rzut oka niewiele. Wybrałem je dlatego, że są one niejako uzupełnieniem modeli pojazdów jakie ostatnio opisywałem.
Model: Austrått fort coastal artillery site triple 28cm turret Caesar 1/72
Nr kat.: UA72344
Skala: 1:72
Producent: Modelcollect
Tworzywo: model wtryskowy
Malowanie: Niemcy
Model: 28 cm SK c/34 guns Battleship Scharnchorst Turret B
Nr kat.: 5016
Skala: 1:72
Producent: TAKOM Models
Tworzywo: model wtryskowy, aluminiowe lufy
Malowanie: 2 x Niemcy
Firma TAKOM jest doskonale znana polskim modelarzom, głównie z modeli pojazdów wojskowych i bardzo nieszablonowego traktowania podejmowanych przez siebie tematów. We współpracy z firmą Snow Man producent podejmuje ostatnio także tematy marynistyczne, również w sposób nieszablonowy i oryginalny. Model niszczyciela? Proszę bardzo, ale może być też opcja z suchym dokiem. Innym przykładem łamania utartych schematów jest wydawanie makiet uzbrojenia okrętowego w skalach 1/72 i 1/35. W tej pierwszej skali oferowane są także wieże artyleryjskie kilku znanych pancerników z okresu ostatniej wojny. Ponieważ te akurat makiety idealnie posłowały do pewnego projektu, w jakim w ramch KPM-u mamy zamiar wziąć udział, mamy cztery z nich na razie w naszych magazynach. Jest także doskonała okazja do przyjrzeniu się najnowszej propozycji TAKOMa w tym segmencie, czyli wieży z działami 280 mm stanowiącej podstawowe uzbrojenie pancerników typu „Scharnchorst”.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na przełomie września i października na rynek trafiły nowe propozycje firmy IBG Models, z bardzo długo oczekiwanymi modelami samolotów myśliwskich PZL P.11a i PZL P.11g „Kobuz”. Poza tymi dwoma zestawami, które mają szanse stać się bestsellerami na naszym rynku modelarskim, do sprzedaży trafił także kolejny model brytyjskiego czołgu szybkiego Crusader, tym razem w wersji Mk.III oraz model niszczyciela HMS „Glowrom” Tradycyjnie wszystkie nowości zostaną omówione w jednym artykule, przy czym więcej uwagi poświęcę produktom zupełnie nowym, zaś w przypadku pozostałych skupię się na różnicach w stosunku do poprzednich zestawów. Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy, i to w stosunku do wszystkich zestawów to zmiana logo firmy – Bf-108 zastąpił wizerunek P.11c. Oczywiście zmiana In plus.
Z pewnym opóźnieniem wywołanym sezonem urlopowym dotarły do nas ostatnie propozycje firmy IBG Models. Wszystkie modele są na rynku od początku lipca, co więcej pojawiły się już galerie prezentujące modele wykonane w oparciu o te zestawy. Ponieważ otrzymaliśmy swój „przydział” do testów, tradycyjnie zacznę od omówienia najnowszych propozycji warszawskiego producenta. Tradycyjnie skupię się na nowych wzorach, zaś w przypadku nowych wersji nieco starszych modeli omówię różnicę pomiędzy zestawami.
Strona 1 z 4