Kiedy dobrych kilka lat temu zajmowałem się modelami samolotu rolniczo – gaśniczego PZL M.18 Dromader wydanych przez grecką firmę Grand Models nie przypuszczałem, że przyjdzie mi wrócić do tego tematu. Jeden z tych modeli udało mi się skleić, łatwo nie było, ale dałem radę. Kiedy kleiłem ten model pojawiły się zapowiedzi wydania przez jednego z polskich producentów wysokiej jakości modelu wtryskowego, ale na wielkich zapowiedziach się skończyło. Okazje wykorzystał inny producent wydając modele Dromadera od razu w trzech podziałkach – 1/72, 1/48 oraz 1/32. Nie trudno się domyślić, że tym producentem jest Art of Trans.

Więcej >>>>

Model: Hurricane Mk.IIC TROP, Nr kat.: 40005
Skala: 1:48
Producent: Arma Hobby
Tworzywo: model wtryskowy, maski, wydruki 3D w preorderze
Malowanie: 2 x  Wielka Brytania, 1 x RPA

Ledwie zakończyłem budowę modelu Hurricane’a, z nowego zestawu wydanego w podziałce 1/48 przez Arma Hobby, na moim biurku wylądował kolejny. Jest nim zapowiadana od pewnego czasu wersja Trop, różniąca się od podstawowej zastosowaniem filtra powietrza umożliwiającego latanie w warunkach tropikalnych i w związku z tym używaną głównie w rejonie Morza Śródziemnego oraz na Dalekim Wschodzie.

Więcej >>>>

Francuski samolot myśliwskie Caudron – Renault CR.714 zajmuje bardzo ważne miejsce w historii polskich skrzydeł. Ogólnie uważany za konstrukcję niezbyt udaną o słabych osiągach w ręku polskiego pilota był w stanie zadawać straty samolotom niemieckim podczas ataku na Francje w 1940 r. Z modelarskiego punktu widzenia, jego sylwetka może się podobać lub nie, to kwestia gustu, jednak większość modelarzy budujących modele samolotów używanych przez polskie siły powietrzne chciałoby go mieć w zbiorach. Nie jestem wyjątkiem od tej reguły. Co ciekawe, po raz kolejny doszło do sytuacji w której dysponowałem zarówno modelem jak i monografią, więc pomimo tego, że zarówno model jak i publikacja są na rynku od początku lata, postanowiłem opisać je razem, bo uważam, że oba produkty są warte, aby poświęcić im nieco uwagi.

Więcej >>>>

Model: Hurricane Mk.IIC, Nr kat.: 40004
Skala: 1:48
Producent: Arma Hobby
Tworzywo: model wtryskowy, maski, wydruki 3D w preorderze
Malowanie: 1 x Czechosłowacja, 1 x  Wielka Brytania, 1 x Polska

Hurricane Mk.IIC wylądował. Długo oczekiwany model słynnego myśliwca opracowany w skali 1/48 przez firmę Arma Hobby trafił w końcu do rąk modelarzy, budząc jak to bywa w przypadku modeli tego producenta sporo emocji. Pierwszą recenzję jednak napisało samo, życie ponieważ trzy egzemplarze tego modelu otrzymaliśmy z przeznaczeniem na nagrody na XII edycję Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego. Tą recenzja były uśmiechnięte twarze nagrodzonych tymi zestawami. Tą recenzją były posty w portalach społecznościowych, w których chwalono się, „że właśnie wypadł z paczkomatu”, tą recenzja była rozmowa z właścicielem miejscowego sklepu modelarskiego, gdzie padło stwierdzenie, że kilka sztuk od razu znalazło nabywców. Teraz kiedy, kiedy dzięki uprzejmości producenta otrzymaliśmy egzemplarze testowe, pora na mnie, żebym przedstawił bliżej, co znajduje się w pudełku.

Więcej >>>>

Model: Breguet 14 A2 International Service
Nr kat.: 48038
Skala: 1:48
Producent: Fly
Tworzywo: model wtryskowy, elementy fototrawione, elementy żywiczne
Malowanie: 2 x Polska, 1 x Czechy, 1 x Francja

Czasem  życie potrafi spłatać miłego figla nawet modelarzowi. Wszyscy entuzjaści modeli samolotów w skali 1/48 niecierpliwie czekają na model zapowiadany od dawna, którego premiera z różnych przyczyn się przeciąga, powstają nawet teorie spiskowe na ten temat, a tym czasem inny producent po cichu zapowiedział i wydał model bez szalonego rozgłosu i medialnego szumu, podczas gdy podjęta tematyka sprawia, że mamy do czynienia  z hitem rynkowym. Tak właśnie było z modelem, który mam zamiar opisać w tym miejscu. Mam tu na myśli model samolotu obserwacyjnego Breguet 14 A4, który w podziałce 1/48 wydała zupełnie niedawno firma Fly. O tym fakcie dowiedziałem się kilka miesięcy temu, zaś premiery zestawu spodziewałem się pod koniec roku, a tymczasem dosłownie kilka tygodni temu dotarła do mnie informacja, iż prace nad modelem są na ukończeniu i do sprzedaży trafi pod koniec czerwca. Jeszcze bardziej zdziwiłem się i ucieszyłem zarazem kiedy to dzięki uprzejmości producenta otrzymałem egzemplarz testowy do recenzji. Pora zatem zajrzeć do pudełka.

Więcej >>>>

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd