Kończy się rok 2019, który tak jak i poprzednie lata był dla polskich modelarzy rokiem niezwykle udanym. Nowe modele, nowi producenci i nic nie wskazuje, żeby ta tendencja uległa wyhamowaniu, wręcz przeciwnie. Kolejne firmy znane dotąd z produkcji akcesoriów modelarskich, ewentualnie przepaków zapowiada rozpoczęcie produkcji modeli, będących ich autorskim projektem. Podsumujmy zatem dwa ostatnie miesiące kończącego się roku. Tym razem nie będzie to tylko zestawienie nowości, bo postanowiliśmy je nieco okrasić kilkoma recenzjami, a także wybiec nieco w przyszłość i pokazać kilka zapowiedzi modeli i akcesoriów, które pojawią się w pierwszym kwartale 2020r. Zapraszamy zatem do lektury.
Zaczynamy tradycyjnie od nowej propozycji od Arma Hobby, o tym modelu, czyli Hurricane Mk.IIc niedawano całkiem sporo napisał Marcin, więc teraz przypominamy o niem z kronikarskiego obowiązku. Kolejne wcielenia tego zestawu powinny ukazać się wiosną przyszłego roku.
ARMA HOBBY: Hurricane Mk IIc Skala: 1:72 Nr kat: 70035 Opcje malowania: 4 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione, maski |
![]() |
Nad modelem Hurricana Mk.IIc pracuje aktualnie Wojtek Sokołowski
HOT! Zapowiedź nowego modelu Arma Hobby!
Producent zdradził ostatnio trochę z swoich planów na 2020r. Oczywiście będą to nowe modele, a jako pierwszy z nich na rynek trafi zestaw umożliwiający budowę pokładowego samolotu myśliwskiego Grumann FM-2 Wildcat. Producent zamierza zerwać z dotychczasową polityką jednej ramki wtryskowej, co w tym wypadku jest zupełnie zrozumiałe z uwagi na wymiary modelu i stopień jego zdetalowania. Jako pierwszy do sprzedaży trafi zestaw Expert Set z blaszką fototrawioną i maskami do malowania, a wyglądać on będzie tak:
![]() |
![]() |
![]() |
Zestaw ten ma trafić w ręce modelarzy już w lutym 2020r. Po niem sukcesywnie producent wprowadzi na rynek dwa zestawy w konwencji Model Kit. W przygotowaniu ponadto są kolejne nowe zestawy.
IBG Models nie zwalnia tępa, co kwartał cztery nowe modele to imponujące osiągnięcie, co bardzo cieszy. Nowe propozycje powinny zadowolić fanów lotnictwa, zwłaszcza polskiego oraz broni pancernej. Na kolejne wcielenia niszczycieli typu G oraz PZL P.11c w skali 1/32 przejdzie trochę poczekać. Na razie nieco szerzej omówimy cztery nowości warszawskiego producenta. Ponieważ wszystkie cztery nowe modele są niejako kontynuacją wcześniejszych linii produktów, zdecydowaliśmy się na opublikowanie recenzji łącznie z zestawieniem nowości. Skupimy się na pokazaniu różnic pomiędzy wcześniejszymi a tymi, które dopiero co weszły na rynek.
W Pudle - PZL P.24G in Greek Service
IBG MODELS: PZL P.24G in Greek Service Skala: 1:72 Nr kat: 72524 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione, |
![]() |
Zaczniemy zatem od najbardziej oczekiwanej przez lotniczych modelarzy nowości, czyli modelu samolotu myśliwskiego PZL P.24. Jako pierwszy trafił w ręce modelarzy zestaw umożliwiający wykonanie mini repliki odmiany P.24G. Pudełko zdobi przyjemny boxart przedstawiający P.24G w walce kołowej z włoskim myśliwcem. Nie jest to jednak kompletnie nowy zestaw, a większość ramek wtryskowych oraz fototrawioną blaszkę znamy z wcześniejszego produktu IBG Models, czyli PZL P.11g Kobuz, o którym nie tak dawno pisaliśmy. Czym zatem różnią się oba zestawy?
![]() |
![]() |
Podstawową różnicą jest ramka Q na której rozmieszczono połówki kadłuba, które są inne niż w przypadku Kobuza, a także podzespoły silnika, kokpitu oraz ster kierunku. Wszystko podane w charakterystyczny dla IBG Models sposób.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Połówki kadłuba jak i pozostałe elementy cechuje duża dbałość projektanta o poprawne wykonanie faktury poszczególnych podzespołów modelu. Linie podziału są równe i delikatne, mamy dość dużą ilość wypukłych nitów, jedyne o czy zapominają wszyscy projektanci modeli samolotów konstrukcji Puławskiego to nieco wypukłe listwy wzmacniające na kadłubie. Błąd ten jest jednak na tyle prosty do poprawienia, że nie ma sensu się nad nim rozwodzić. Producent także przyłożył się do tego, aby ślady po wypychaczach znalazły się w niewidocznych miejscach. Jednakże jeden z nich przebił na wylot połówkę kadłuba i to w tak niefortunnym miejscu, że trzeba będzie się nieco nagimnastykować, żeby go zaślepić nie osłony linki steru kierunku. Najlepiej chyba zakleić ubytek od spodu kawałkiem tworzywa o odpowiedniej średnicy, zaś od zewnątrz wpuścić w szczeliny odrobinę kleju cyjanoakrylowego i po wyschnięciu delikatnie obrobić powierzchnię, po obu stronach osłony. Powinno się udać. Trzeba będzie także delikatnie obchodzić się z osłoną silnika, a dokładnie z jej otworami, które są trochę zalane plastikiem, a ścianki wokół bardzo cienkie.
![]() |
![]() |
Chłodnice zostały zaprojektowane jako integralne detale lewej połówki kadłuba i trzeba przyznać, że wyszło to całkiem poprawnie, żadnych jamek skurczowych, zapadlisk, a faktura bardzo ładnie oddana. Ponieważ odmiana G miała krótki wlot powietrza do gaźnika, będziemy musieli odpowiednio zmodyfikować element nr 4. Należy nie tylko odciąć zbędną część, ale także odchudzić nieco ścianki, bez tego zabiegu będą "pancerne" co będzie psuło efekt naszej pracy. Pozostałe elemenety wtryskowe oraz oszklenie są takie same jak w przypadku Kobuza, więc pokazywanie ich w tym miejscu nie ma sensu, zachęcamy do zapoznania się z recenzją tego modelu, a także relacją z budowy.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Kalkomania autorstwa firmy Techmod umożliwia nam wykonanie modelu w jednym z trzech malowań samolotów wchodzących w skład Królewskiego Lotnictwa Grecji. Pierwsze z nich to maszyna w naturalnej barwie metalu z lotniska Tatoi koło Aten z 1938r., dwa pozostałe to malowania kamuflażowe z okresu Kampanii Greckiej z 1941r. w tym chyba najbardziej znane ze skorpionem, a także w trójbarwnym kamuflażu z lotniska w Argos. Jest zatem w czym wybierać, tym bardziej, że producent zapowiada kolejne odmiany tego pięknego myśliwca.
Model samolotu PZL P.11G Kobuz wykonany przez Wojtka Sokołowskiego
W Pudle - V3000S/SS M Maultier German Halftrack
IBG MODELS: V3000S/SS M Maultier German Halftrack Skala: 1:72 Nr kat: 72073 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione |
![]() |
Teraz coś dla fanów modeli pojazdów wojskowych. Zaczynamy od transportera półgąsienicowego V3000S/SS Maultiuer. Jest to już trzecia wersja tego ciekawego pojazdu, oferowana przez IBG Models. Tym razem jest to klasyczny transporter półgąsienicowy, bez żadnego dodatkowego wyposażenia i uzbrojenia. tylko"paka" do przewozu wojska lub ładunku.
Zestaw składa się z tych samych wyprasek, co wcześniejsza wersja z działkiem plot, z tym, że tu oczywiscie wyprasek z elementami działka nie uświadczymy. Identyczna jest także blaszka fotorawiona, uzupełnijaca elementy wtryskowe.
![]() |
![]() |
![]() |
Malowania do wyboru mamy trzy, jedkaże próźno szukać informacji na temat pojazdów, jakie przedstawiają, żeby zbudować w oparciu o ten zestaw model jakiegoś konkretnego pojazdu, musimy poszukać sobie jakiejś dokumntacji. Zetaw ten jest koleją dobrą propozycją, także dla miłośników dioram. Więcej na temat wczesniejszych modeli S3000 znajdziemy tutaj.
W Pudle - M1897 75mm Field Gun in US service
IBG MODELS: M1897 75mm Field Gun in US Service Skala: 1:35 Nr kat: 35058 Opcje malowania: 1 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione, |
![]() |
Kolejną propozycją warszawskiego producenta jestamerykńskie wcielenie M1897 75mm, czyli popularnego Schneidera. Zestaw skałda się dokładnie z tego samego kompletu ramek co poprzednie, identyczna jest także dołączona do zstawu fototrawione blaszka. Ponieważ egzelmparze tej armaty użytkowane w armii amerykońskiej nie miały żadnych oznaczeń...
![]() |
![]() |
... znalazło to odzwierciedlenie w schemacie malowania. Armata jest malowana cłkowicie oliwkowo - zielonym kolorem, zaś producent nie dołożył do zestawu żadnej kalkomanii. Model jest jednak kompletnie bezstresowy w montażu, a złożyć go w całość można praktycznie w ciagu jednego wieczora, o czym świadczą poniższe zdjęcia:
![]() |
![]() |
Model armaty 1897 75mm budowany przez Marcina Wawrzynkowskiego.
Więcej na temat wcześniejszych wersji Maultiera oraz armaty 1897 75mm można znaleźć tutaj.
W Pudle - 3Ro Italian Truck in German Service
IBG MODELS: 3Ro Italian Truck in German Service Skala: 1:35 Nr kat: 35054 Opcje malowania: 2 Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione, |
![]() |
Przegląd ostatnich w tym roku nowości wydawniczych z IBG Models kończy niemiecka wersja bardzo szczegółowego i efektownego modelu ciężarówki Lancia 3Ro. Tym razem producent zdecydował się pokazanie modelu tego pojazdu w służbie Wehrmahtu.
Od poprzednich wersji tego modelu opisywany zestaw nie różni się praktycznie niczym. Ten sam bogaty zestaw wyprasek, jak wersja z "budą" identyczna jest także fototrawiona blaszka. Jedyne różnice to kalkomania, która zawiera niemieckie tablice rejestracyje oraz schematy malowania.
![]() |
![]() |
Mamy do wyboru dwa, oba przedstawiają malowania pojazdów użytkowanych przez wojsko niemieckie we Włoszech w 1944r. Niestety nie znajdziemy informacji w jakich jednostkach służyły oba pojazdy. Szkoda, bo malowania naprawdę efektowne - wehrmacht olive no i fantazyjne ornamenty w kolorach zielonym i brązowym. Słowem niemiecka klasyka, która zawsze wyglada dobrze na modelach. Więcej na temat wcześniejszych wersji tego modelu można przeczytać tu i tu.
FTF kontynuuje temat związany z polskimi ułanami, w zeszycie nr 72 producent zamieścił figurki dowództwa ułanów, choć nie wiadomo, czy jest to trafny tytuł, bowiem figurki są wyposażone w karabin p.panc UR oraz rkm Browninnga, co raczej nie było atrybutem kadry oficerskiej. Zeszyt najnowszy, czyli nr 73 to powrót do tematyki Panzerkampfwagen III, tym razem Ausf. D
FTF: Dowództwo polskich ułanów Skala: 1:72 Nr kat: PL1939-072 Opcje malowania: 1 Typ modelu: model wtryskowy. |
![]() |
FTF: Polscy ułani na koniach 1939 Skala: 1:72 Nr kat: PL1939-073 Opcje malowania: 1 Typ modelu: model wtryskowy. |
![]() |
Grand Models wrócił to tematu samolotu gaśniczo - rolniczego PZL M18B Dromader. Tym razem, jak deklaruje producent jest to wersja poprawiona, używana w polskim lotnictwie. Budowa modelu w oparciu o ten zestaw jest modelarskim wyzwaniem, ciekawe, czy producent zadbał oto, żeby montaż modelu nie był tak uciążliwy, jak w przypadku wcześniejszego zestawu.
Great Models: PZL M-18B Dromader Skala: 1:72 Nr kat: GM-72013 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model 3D, elementy żywiczne, fototrawione i metalowe |
![]() |
Model samolotu gaśniczo - rolniczego PZL M-18B Dromader z zestawu Grand Models wykonany przez Marcina Wawrzynkowskiego
Ostatnio Firma Lukgraph wprowadziła do swej oferty akcesoria modelarskie w postaci wydruków 3D. były to makiety silników lotniczych. Przy okazji producent zapowiedział także, że takie właśnie silniki znajdą się w nowych modelach, które wtedy były w fazie opracowywania. Teraz te zapowiedzi zmaterializowały się w postaci modeli wodnosamolotu Sopwith Baby. Do wyboru aż cztery wersje różniące się detalami i oczywiście schematami malowania.
Lukgraph: Ansaldo Baby Skala: 1:32 Nr kat: 3224 Opcje malowania: 1 Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, elementy fototrawione. |
![]() |
Lukgraph: Sopwith Baby Skala: 1:32 Nr kat: 3222 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, elementy fototrawione. |
![]() |
Lukgraph: Sopwith Baby captured plane Skala: 1:32 Nr kat: 3225 Opcje malowania: 3 Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, elementy fototrawione. |
![]() |
Lukgraph: Sopwith Baby French and Norwegian Service Skala: 1:32 Nr kat: 3224 Opcje malowania: 2 Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, elementy fototrawione. |
![]() |
Nowa propozycja Toro Model to figurka żołnierza z 10 Pułku Strzelców Konnych, czyli na razie porzucamy tematykę niepodległościową, klimaty Września 1939r. też są przecież wspaniałe. Skala 1/35.
Toro Models: Żołnierz 10 pułku strzelców konnych (zmot) Skala: 1:35 Nr kat: 35F126 Opcje malowania: 1 Typ modelu: figurka żywiczna. |
![]() |
Kolejne propozycje Mikrostoczni wychodzą na przeciw oczekiwaniom fanów tego producenta. Oczekują oni żaglowców z Epoki Napoleońskiej, więc modele Lugrów oraz HMS Bellona powinny cieszyć się dużym zainteresowaniem.
Mikrostocznia: Lugry z przełomu XVIII i XIX wieku Skala: 1:700 Nr kat: - Opcje malowania: 1 Typ modelu: 2 x model żywiczny, pręty węglowe |
![]() |
Mikrostocznia: HMS Bellona Skala: 1:1200 Nr kat: - Opcje malowania: 1 Typ modelu: model żywiczny, el. fototrawione, pręty węglowe |
![]() |
Niko Model także kończy rok 2018 z przytupem. Fani skali 1/700 mają do dyspozycji dwa modele niemieckich torpedowców w okresu II Wojny Światowej, natomiast prawdziwą gratką dla amatorów dioram portowych jest opracowany w podziałce 1/350 model parowozu BR-94.
NIKO MODELS: Torpedo-boat type 24 JAGUAR 1940 skala: 1:700 Nr kat: 7110 Opcje malowania: 1 Typ modelu: model żywiczny, elementy fototrawione |
![]() |
NIKO MODELS: Torpedo-boat type 39 T35 1945 skala: 1:700 Nr kat: 7109 Opcje malowania: 1 Typ modelu: model żywiczny, elementy fototrawione |
![]() |
NIKO MODELS: German Steam Locomotive Br-94 skala: 1:350 Nr kat: 3531G Opcje malowania: 1 Typ modelu: model żywiczny |
![]() |
Przegląd nowości kartonowych zaczynamy od nowych propozycji firmy JSC. Wydawca ten zawsze stawiał na oryginalność, tak jest i tym razem. Jednak zamiast statków specjalistycznych otrzymujemy makietę sopockiej willi oraz dwa modele pasażerskiej barki Aster. Trzeba przyznać, że klimat te propozycje mają.
JSC: Willa w stylu sopockim Skala: 1:72 Nr kat: No. 2 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
JSC: barka pasażerska ASTER Skala: 1:72, 1:120 Nr kat: No. 9 Typ modelu: 2 x model kartonowy |
![]() |
Do obu modeli istnieje możliwość dokupienia wycinanych laserowo akcesoriów. Szczegóły na stronie Producenta.
Podejście GPM-u nie zmienia się ani na trochę - dużo i na bogato. Ciekawe propozycje jeśli chodzi o klasyczne modele kartonowe, w dalszym ciągu rozszerzana jest oferta firmy w segmencie modeli wycinanych laserem w skalach H0 oraz 1/72. Ponadto w sprzedaży pojawiły się nowe pozycje w ofercie kalkomanii do wydawanych modeli. Szczegóły na stronie producenta.
GPM: A-1H Skyraider GPM: A-1H Skyraider |
![]() |
GPM: A-10A Warthog GPM: A-10A Warthog |
![]() |
GPM: MH-60B Seahawk GPM: MH-60B Seahawk |
![]() |
GPM: M/S Pilica GPM: M/S Pilica |
![]() |
GPM: Mark VIII Liberty GPM: Mark VIII Liberty |
![]() |
GPM: Mirage III EA GPM: Mirage III EA
|
![]() |
GPM: ZETOR 8011 GPM: ZETOR 8011
|
![]() |
GPM: WZT-2 Wojsko Polskie (HO) |
![]() |
GPM: KRAZ 255B Dżwig kratownicowy (HO) |
![]() |
GPM: KRAZ 255B Wywrotka (HO) |
![]() |
GPM: Star 200 Pogotowie techniczne MPK (HO) |
![]() |
GPM: Star 29 Podnośnik MP18P (HO) |
![]() |
GPM: JELCZ 442.32 BARTEK (HO) |
![]() |
GPM: WZT-2 Wojsko Polskie (72) |
![]() |
GPM: KRAZ 255B Wywrotka (72) |
![]() |
GPM: KRAZ 255B Dżwig kratownicowy (72) |
![]() |
GPM: Star 200 Pogotowie techniczne MPK (72) |
![]() |
GPM: Star 29 Podnośnik MP18P (72) |
![]() |
GPM: Star 660 Koparka K407 (72) |
![]() |
GPM: JELCZ 442.32 BARTEK (72) |
![]() |
GPM: LANGUSTA |
![]() |
Answer także nie spoczywa na laurach. Kolejne nowości ucieszą zapewne fanów pojazdów szynowych, ale wielbiciele innych tematów także znajdą coś dla siebie. Zwróciliśmy uwagę na modele lotniskowca USS "Princetown" a także nieco zapomniany sprzęt naszej armii - lekki czołg pływający PT-76. Także ten producent oferuje do swoich modeli, elementy wycinane laserowo.
ANGRAF: T2 Skala: 1:25 Nr kat: No. 169 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
ANGRAF: 162 CD Skala: 1:25 Nr kat: No. 160 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
ANGRAF: Mercedes-Benz 1628S Skala: 1:25 Nr kat: No. 123 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
ANGRAF: USS Princetown (CVL-23) Skala: 1:200 Nr kat: No. 168 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
ANGRAF: PANTHER Ausf.G MAN Skala: 1:25 Nr kat: No. 172 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
Answer Kartonowy Świat: PT-76B Skala: 1:25 Nr kat: No. 510 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
Answer Kartonowy Świat: FORD QUAD FAT-2 Skala: 1:25 Nr kat: No. 514 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
Answer Kartonowy Świat: ATS-59 Skala: 1:25 Nr kat: No. 515 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
Answer Kartonowe Hobby: Hawker Hurricane Mk.I Skala: 1:33 Nr kat: No. 9 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
Answer MPModel: Messerschmitt Bf-11C6 Skala: 1:33 Nr kat: No. 46 Typ modelu: model kartonowy |
![]() |
HOT! Zapowiedź nowego modelu MPModel!
Przeglad modeli kartonowych postanowiliśmy zakończyć zapowiedzią nowego modelu Wydawnictwa MPModel. Numer 55, który wedle zapewnień wydawcy powinien ukazać się już w styczniu zawierać będzie model samolotu komunikacyjnego Ił-62M, jednej z ikon polskiego lotnictwa i jednocześnie symbolu największych jego tragedii.
![]() |
![]() |
Z sentymentu obok pierwszej strony okładki nowego wydawnictwa, zawierającego model Iła-62M prezentujemy historyczną już okładkę Małego Modelarza nr1/1979. Był to pierwszy i chyba jednyny kartonowy model tego samolotu, jaki ukazał się w Polsce. Nowy model Iła-62M opracowany został w skali 1/50 i będzie miał ponad metr długości! (zdjęcie: Archiwum Allegro)
Za produkcję akcesoriów modelarskich zabrał się także nasz czołowy producent, czyli IBG Models. Pierwszy zestaw elementów fototrawionych umożliwia wzbogacenie modelu bombowca PZL 37 Łoś, niezależnie od wersji, którą dysponujemy, a zestaw jest naprawdę bogaty, o czym świadczy poniższe zdjęcie.
IBG Models: PZL 37 Łoś Photo Etchet Upgrade set Skala: 1:72 Nr kat: 72IN09 Typ: Elementy fototrawione |
![]() |
Od pewnego czasu Mikrostocznia wzbogaca swe modele o fototrawione detale. Tak się to musiało skończyć, a fotortawione wanty do modeli żaglowców to doskonały pomysł, który sprawi, że będziemy mieli do czynienia z niejednym małym cacuszkiem. Ponadto w ofercie producenta znalazły się także relingi w skali 1/1200. Modeli w tej skali trochę jest...
Mikrostocznia: Wanty - okręty liniowe 1:700 Skala: 1:700 Nr kat: - Typ: Elementy fototrawione |
![]() |
Mikrostocznia: Relingi - skala 1:1200 Skala: 1:1200 Nr kat: - Typ: Elementy fototrawione |
![]() |
Mikrostocznia: Wanty - fregata 1:700 Skala: 1:700 Nr kat: - Typ: Elementy fototrawione |
![]() |
Mikrostocznia: Wanty - brygi 1:700 Skala: 1:700 Nr kat: - Typ: Elementy fototrawione |
![]() |
Niespodzianka! Zamisat kolejnych nietuzinkowych modeli okrętów wojennych w skali 1/700 firma AJM Models pojawia się w klimatach Września 1939r. i to w skali 1/72! Na początek do sprzedaży trafiły zestawy uzbrojenia i wyposażenia polskich żołnierzy. Pakowane z komplety po kilka sztuk przydadzą się niejednemu miłośnikowi figurek i dioram.
AJM Models: CKM wz.30 Skala: 1:72 Nr kat: DF-002 Typ: żywica |
![]() |
AJM Models: Karabin p-panc UR[Uragwaj] wz.35 Skala: 1:72 Nr kat: DF-003 Typ: żywica |
![]() |
AJM Models: RKM Browning wz.28 Skala: 1:72 Nr kat: DF-001 Typ: żywica |
![]() |
AJM Models: Pojemnik na maskę RSC [wr. długa i krótka] Skala: 1:72 Nr kat: DF-004 Typ: żywica |
![]() |
Jeżeli jednak ktoś już zdążył pomyśleć, że nie będzie wspaniałych żywicznych modeli okrętów od producenta z Opola tej jest w dużym błędzie ponieważ lista zapowiedzi jest imponująca, na końcu zestawienia preznatujemy to co producent na razie ujawnił.
Grand Models rozszerza swą ofertę także o akcesoria modelarskie. Jeśli ktoś ma ochotę w oparciu o zestaw z Tamiyi zbudować model grackiego lib polskiego F-16, może skorzystać z oferty tego producenta. Zestawy opracowane w podstawowych skalach modelarskich obejmują zbiorniki CFT, zasobnik na spadochron hamujący, oraz kilka innych drobnych detali.
Grand Models: F-16C (1/32) Grand Models: F-16C (1/48) Grand Models: F-16C (1/72) Zestawy dedykowane do modeli firmy Tamiya |
![]() |
Eureka XXL zawsze miała niesamowite pomysły jeśli chodzi o galanterię modelarską. Niby drobiazgi, ale to zawsze one "robią robotę" w większości dioram. Poniższe zestawy powinny wzbogacić niejedną dioramę, której tematyką są współczesne konflikty zbrojne. Poza tym stalowe liny, czyli to w czym producent od dawna jest specjalistą.
ureka XXL: Plastic containers for paint Skala: 1:35 Nr kat: E052 Typ: żywica |
![]() |
Eureka XXL: Plastic containers for chemicals Skala: 1:35 Nr kat: E053 Typ: żywica |
![]() |
Eureka XXL: Cables for Soviet KMT-5M/-7/-9 Mine Rolls Skala: 1:35 Nr kat: E3559 Typ: żywica, lina stalowa |
![]() |
Po niewątpliwym sukcesie komercyjnym, jakim było wydanie zestawu "Zeus", ModelMaker Decals pozostaje w klimatach wina i oliwek. Nowości tego producenta to dwa zestawy nawiązyjące do zlotu Tiger Meet z 2018r. Na greckie F-16 oraz hiszpańskie Eurofightery.
ModelMaker Decals: Greek F-16 NATO Tiger Meet 2018 |
![]() |
ModelMaker Decals: Spanish Typhoon NATO Tiger Meet 2018 ModelMaker Decals: Spanish Typhoon NATO Tiger Meet 2018 |
![]() |
HOT! Zapowiedzi nowych kalkomanii ModelMaker Decals!
![]() |
![]() |
Toro Model niczym kolumna pancerna w dalszym ciągu konsekwentnie podąża utartym uprzednio szlakiem wydawniczym. Kolejne zestawy kalkomanii poświęcone polskiej broni pancernej z różnych okresów historycznych, są produktami niezwykle potrzebnymi i na pewno znajdą amatorów.
Toro Models: Leopard 2A4/2A5 cz.4 Skala: 1:35 Nr kat: 35D64 Typ: kalkomanie |
![]() |
Toro Models: Artyleria rakietowa w WP cz. 2 Skala: 1:35 Nr kat: 35D65 Typ: kalkomanie |
![]() |
Toro Models: Scherman w 2. Korpusie Polskiem cz.2 Skala: 1:48 Nr kat: 48D23 Typ: kalkomanie |
![]() |
Toro Models: Samochody pancerne w PSZ Skala: 1:48 Nr kat: 48D24 Typ: kalkomanie |
![]() |
Toro Models: Artyleria rakietowa w WP cz. 1 Skala: 1:72 Nr kat: 72D49 Typ: kalkomanie |
![]() |
YahuModels tym razem skupiło się na nowościach rynkowych ostatniego czasu, czyli Jaku-1B z Arma Hobby oraz PZL W-3 Sokół z Answera. W przypadku tego pierwszego wydana została tablica przyrządów i w drugim zestawie komplet wskaźników i akcesoriów, co z wydanymi wcześniej pasami tworzy całkiem sympatyczną całość. Zestaw dedykowany do Sokoła z Answera to nie tylko tablica, ale cały komplet paneli, co sprawia że mamy do czynienia z poważnym zestawem do waloryzacji. Oby tak dalej.
YAHUMODELS: PZL P.11A Skala: 1:72 Nr kat: YMA7313 Typ: elementy fototrawione Dedykowany do: IBG Models |
![]() |
YAHUMODELS: Yak-1B Early Skala: 1:72 Nr kat: YMA7316 Typ: elementy fototrawione Dedykowany do: Arma Hobby |
![]() |
YAHUMODELS: PZL W-3T Sokół Skala: 1:48 Nr kat: YMA4883 Typ: elementy fototrawione Dedykowany do: Answer Palstic Kits |
![]() |
YAHUMODELS: Yak-1/1B set Skala: 1:172 Nr kat: YMS7223 Typ: elementy fototrawione Dedykowany do: różne |
![]() |
YAHUMODELS: WW2 Seatbelts SU - La Fighters Skala: 1:72 Nr kat: YMS7219 Typ: elementy fototrawione Dedykowany do: różne |
![]() |
W PIKO jak zwykle na bogato. Sporo nowości i to we wszystkich skalach. Fani PKP powinni być mocno usatysfakcjonowani, ponieważ sporo nowości dotyczy właśnie tego przewoźnika. Sześć modeli wagonów pasażerskich i dwa modele elektrowozów, czyli EU-07 i Taurus/Husarz - to robi wrażenie nawet na laikach.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Nie tylko ModelMaker Dacals poczuł śródziemnomorskie klimaty. Apetyt na fetę, oliwki i Ouzo widać ma także Bilmodel, co zmaterializowało się aż dwoma zestawami farb na greckie F-16 - standardowy oraz oczywiście Zeus Damo Team.
Bilmodel Paints: Hellenic Air Force Nr kat: - Typ: lakiery modelarskie |
![]() |
Bilmodel Paints: Hellenic Air Force Zeus 2015 Nr kat: - Typ: lakiery modelarskie |
![]() |
Hataka z kolei broni III Rzeszy przed alianckimi bombowcami, a także walczy na Falklandach. Takie zestawy farb to bardzo dobry pomysł, podobnie jak zestaw do malowania samolotów i śmigłowców używanych obecnie przez czeskie lotnictwo wojskowe. Ofertę uzupełnia zestaw do malowania współczesnych pojazdów bojowych używanych w US Army i USMC.
RED LINE
HATAKA: MID-WAR LUFTWAFFE PAINT SET |
![]() |
BLUE LINE
HATAKA: MODERN US ARMY AND USMC AVF PAINT SET Nr kat: HTK-BS67 Typ: farby akrylowe |
![]() |
HATAKA: MODERN CZECH AF PAINT SET VOL.1 Nr kat: HTK-BS89 Typ: farby akrylowe |
![]() |
HATAKA: FALKLANDS CONFLICT PAINT SET VOL.1 Nr kat: HTK-BS27 Typ: farby akrylowe |
![]() |
HATAKA: FALKLANDS CONFLICT PAINT SET VOL.2 Nr kat: HTK-BS28 Typ: farby akrylowe |
![]() |
ORANGE LINE
HATAKA: MID-WAR LUFTWAFFE PAINT SET |
![]() |
Na zakończenie chcielibyśmy wybiec nieco w 2020r. i zaprezentować trochę tego co nas czeka. Nasi liderzy pracują przez cały czas nad rozszerzaniem swej oferty. Arma Hobby planuje łącznie wydanie czterech nowych modeli, IBG Models zapewne wypuści na rynek to, czego nie udało się zrobić w tym roku, zapowie pewnie nowości. Chodzą słuchy o wtryskowej Wildze w skali 1/48. W tym miejscu jednak chcemy przedstawić to, o czym już wiemy, że się pojawi, a nie pokazaliśmy tego powyżej, przy omawianiu nowych produktów. A więc:
HOT!
Zaczynamy od obiecanych zapowiedzi AJM Models. Bedzie sporo ciekawych tematów, głównie spod bandery brytyjskiej ale nie tylko. Oczywiście będą to modele żywiczne, do linii wodnej w skali 1/700.
Już pod koniec stycznia do sprzedaży powinny trafić modele krążowników pomocniczych HMS "Jervis Bay" i HMS "Esperance Bay". Model ten miał mieć swą premierę przed Świętami, ale z przyczyn niezależnych od producenta, premiera uległa drobnemu opóźnieniu. W chwili obecnej przygotowywane są zestawy i dokumentacja do budowy modeli testowych.
Bardzo mocno są także zaawansowane prace nad modelem okrętu bazy dla wodnosamolotów HMS "Campania". Z uwagi na oryginalną sylwetkę i niesamowicie kolorowy kamuflaż, model tego okrętu powinien cieszyć się dużym zainteresowaniem.
Ponieważ AJM Models doskonale czuje się w klimatach okrętów desantowych, w zapowiedziach nie mogło zabraknąć przedstawicieli tej klasy okrętów wojennych. Trwają prace nad modelem amerykańskiego desantowca USS Monitor LSV-5...
...oraz brytyjskich jednostek HMS Prince Robert i HMS Prince David.
Ciekawie także zapowiada się seria modeli brytyjskich lekkich krążowników typu "C". Producent zapowiedział wydanie modeli aż sześciu jednostek, na początek HMS "Coventry" i HMS "Cardiff".
Na sam koniec bardzo oryginalna propozycja modeli krążowników pomocniczych adaptowanych z francuskich drobnicowców do przewozu bananów. Zapowiadane są cztery modele tych okrętów, jako pierwszy Charles Plumier. Modele na pewno warte uwagi, ponieważ modeli francuskich AMCS nie wydał dotąd żaden producent.
Na początek zapowiedź firmy Karaya, która także postanowiła rozpocząć produkcję modeli wtryskowych. Producent jako pierwszy swój model w tej technologii zapowiedział model samolotu gaśniczo - rolniczego PZL M-18 Dromader. Plotki na ten temat krążyły od jakiegoś czasu, ale teraz informacja przybrała oficjalna postać. Pierwszy zestaw umożliwiający budowę modelu tego samolotu, jako improwizowanej wersji szturmowej używanej podczas wojen na Bałkanach ma trafic na rynek już w lutym przyszłego roku. Z informacji na pudełku wynika, iż będzie zawierał elementy fototrawione i kalkomanie firmy Cartograf. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu.
W ten sposób wybiegając nieco w przyszłość kończymy ostatnie w 2019r. zestawienie nowości modelarskich. Mijający rok był ciekawy, a przyszły zapowiada się jak widać jeszcze ciekawiej. Nie pozostaje nam innego, jak złożyć Producentom i Braci Modelarskiej najserdeczniejsze życzenia samej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2020 Roku!
Koszaliński Pluton Modelarski