Nowości modelarskie - listopad - grudzień 2019r.

Kończy się rok 2019, który tak jak i poprzednie lata był dla polskich modelarzy rokiem niezwykle udanym. Nowe modele, nowi producenci i nic nie wskazuje, żeby ta tendencja uległa wyhamowaniu, wręcz przeciwnie. Kolejne firmy znane dotąd z produkcji akcesoriów modelarskich, ewentualnie przepaków zapowiada rozpoczęcie produkcji modeli, będących ich autorskim projektem. Podsumujmy zatem dwa ostatnie miesiące kończącego się roku. Tym razem nie będzie to tylko zestawienie nowości, bo postanowiliśmy je nieco okrasić kilkoma recenzjami, a także wybiec nieco w przyszłość i pokazać kilka zapowiedzi modeli i akcesoriów, które pojawią się w pierwszym kwartale 2020r. Zapraszamy zatem do lektury.

 

 

Zaczynamy tradycyjnie od nowej propozycji od Arma Hobby, o tym modelu, czyli Hurricane Mk.IIc niedawano całkiem sporo napisał Marcin, więc teraz przypominamy o niem z kronikarskiego obowiązku. Kolejne wcielenia tego zestawu powinny ukazać się wiosną przyszłego roku.

ARMA HOBBY: Hurricane Mk IIc
Skala: 1:72
Nr kat: 70035
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, maski 

Nad modelem Hurricana Mk.IIc pracuje aktualnie Wojtek Sokołowski

 HOT! Zapowiedź nowego modelu Arma Hobby!

 

Producent zdradził ostatnio trochę z swoich planów na 2020r. Oczywiście będą to nowe modele, a jako pierwszy z nich na rynek trafi zestaw umożliwiający budowę pokładowego samolotu myśliwskiego Grumann FM-2 Wildcat. Producent zamierza zerwać z dotychczasową polityką jednej ramki wtryskowej, co w tym wypadku jest zupełnie zrozumiałe z uwagi na wymiary modelu i stopień jego zdetalowania. Jako pierwszy do sprzedaży trafi zestaw Expert Set z blaszką fototrawioną i maskami do malowania, a wyglądać on będzie tak:

Zestaw ten ma trafić w ręce modelarzy już w lutym 2020r. Po niem sukcesywnie producent wprowadzi na rynek dwa zestawy w konwencji Model Kit. W przygotowaniu ponadto są kolejne nowe zestawy.

IBG Models nie zwalnia tępa, co kwartał cztery nowe modele to imponujące osiągnięcie, co bardzo cieszy. Nowe propozycje powinny zadowolić fanów lotnictwa, zwłaszcza polskiego oraz broni pancernej. Na kolejne wcielenia niszczycieli typu G oraz PZL P.11c w skali 1/32 przejdzie trochę poczekać. Na razie nieco szerzej omówimy cztery nowości warszawskiego producenta. Ponieważ wszystkie cztery nowe modele są niejako kontynuacją wcześniejszych linii produktów, zdecydowaliśmy się na opublikowanie recenzji łącznie z zestawieniem nowości. Skupimy się na pokazaniu różnic pomiędzy wcześniejszymi a tymi, które dopiero co weszły na rynek.

W Pudle - PZL P.24G in Greek Service

IBG MODELS: PZL P.24G in Greek Service
Skala: 1:72
Nr kat: 72524
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, 

Zaczniemy zatem od najbardziej oczekiwanej przez lotniczych modelarzy nowości, czyli modelu samolotu myśliwskiego PZL P.24. Jako pierwszy trafił w ręce modelarzy zestaw umożliwiający wykonanie mini repliki odmiany P.24G. Pudełko zdobi przyjemny boxart przedstawiający P.24G w walce kołowej z włoskim myśliwcem. Nie jest to jednak kompletnie nowy zestaw, a większość ramek wtryskowych oraz fototrawioną blaszkę znamy z wcześniejszego produktu IBG Models, czyli PZL P.11g Kobuz, o którym nie tak dawno pisaliśmy. Czym zatem różnią się oba zestawy?

Podstawową różnicą jest ramka Q na której rozmieszczono połówki kadłuba, które są inne niż w przypadku Kobuza, a także podzespoły silnika, kokpitu oraz ster kierunku. Wszystko podane w charakterystyczny dla IBG Models sposób.

 Połówki kadłuba jak i pozostałe elementy cechuje duża dbałość projektanta o poprawne wykonanie faktury poszczególnych podzespołów modelu. Linie podziału są równe i delikatne, mamy dość dużą ilość wypukłych nitów, jedyne o czy zapominają wszyscy projektanci modeli samolotów konstrukcji Puławskiego to nieco wypukłe listwy wzmacniające na kadłubie. Błąd ten jest jednak na tyle prosty do poprawienia, że nie ma sensu się nad nim rozwodzić. Producent także przyłożył się do tego, aby ślady po wypychaczach znalazły się w niewidocznych miejscach. Jednakże jeden z nich przebił na wylot połówkę kadłuba i to w tak niefortunnym miejscu, że trzeba będzie się nieco nagimnastykować, żeby go zaślepić nie osłony linki steru kierunku. Najlepiej chyba zakleić ubytek od spodu kawałkiem tworzywa o odpowiedniej średnicy, zaś od zewnątrz wpuścić w szczeliny odrobinę kleju cyjanoakrylowego i po wyschnięciu delikatnie obrobić powierzchnię, po obu stronach osłony. Powinno się udać. Trzeba będzie także delikatnie obchodzić się z osłoną silnika, a dokładnie z jej otworami, które są trochę zalane plastikiem, a ścianki wokół bardzo cienkie.

Chłodnice zostały zaprojektowane jako integralne detale lewej połówki kadłuba i trzeba przyznać, że wyszło to całkiem poprawnie, żadnych jamek skurczowych, zapadlisk, a faktura bardzo ładnie oddana. Ponieważ odmiana G miała krótki wlot powietrza do gaźnika, będziemy musieli odpowiednio zmodyfikować element nr 4. Należy nie tylko odciąć zbędną część, ale także odchudzić nieco ścianki, bez tego zabiegu będą "pancerne" co będzie psuło efekt naszej pracy. Pozostałe elemenety wtryskowe oraz oszklenie są takie same jak w przypadku Kobuza, więc pokazywanie ich w tym miejscu nie ma sensu, zachęcamy do zapoznania się z recenzją tego modelu, a także relacją z budowy.

 

Kalkomania autorstwa firmy Techmod umożliwia nam wykonanie modelu w jednym z trzech malowań samolotów wchodzących w skład Królewskiego Lotnictwa Grecji. Pierwsze z nich to maszyna w naturalnej barwie metalu z lotniska Tatoi koło Aten z 1938r., dwa pozostałe to malowania kamuflażowe z okresu Kampanii Greckiej z 1941r. w tym chyba najbardziej znane ze skorpionem, a także w trójbarwnym kamuflażu z lotniska w Argos. Jest zatem w czym wybierać, tym bardziej, że producent zapowiada kolejne odmiany tego pięknego myśliwca.

 Model samolotu PZL P.11G Kobuz wykonany przez Wojtka Sokołowskiego

W Pudle - V3000S/SS M Maultier German Halftrack 

IBG MODELS: V3000S/SS M Maultier German Halftrack
Skala: 1:72
Nr kat: 72073
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione

Teraz coś dla fanów modeli pojazdów wojskowych. Zaczynamy od transportera półgąsienicowego V3000S/SS Maultiuer. Jest to już trzecia wersja tego ciekawego pojazdu, oferowana przez IBG Models. Tym razem jest to klasyczny transporter półgąsienicowy, bez żadnego dodatkowego wyposażenia i uzbrojenia. tylko"paka" do przewozu wojska lub ładunku.

Zestaw składa się z tych samych wyprasek, co wcześniejsza wersja z działkiem plot, z tym, że tu oczywiscie wyprasek z elementami działka nie uświadczymy. Identyczna jest także blaszka fotorawiona, uzupełnijaca elementy wtryskowe.

Malowania do wyboru mamy trzy, jedkaże próźno szukać informacji na temat pojazdów, jakie przedstawiają, żeby zbudować w oparciu o ten zestaw model jakiegoś konkretnego pojazdu, musimy poszukać sobie jakiejś dokumntacji. Zetaw ten jest koleją dobrą propozycją, także dla miłośników dioram. Więcej na temat wczesniejszych modeli S3000 znajdziemy tutaj.

W Pudle - M1897 75mm Field Gun in US service

IBG MODELS: M1897 75mm Field Gun in US Service
Skala: 1:35
Nr kat: 35058
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione,

Kolejną propozycją warszawskiego producenta jestamerykńskie wcielenie M1897 75mm, czyli popularnego Schneidera. Zestaw skałda się dokładnie z tego samego kompletu ramek co poprzednie, identyczna jest także dołączona do zstawu fototrawione blaszka. Ponieważ egzelmparze tej armaty użytkowane w armii amerykońskiej nie miały żadnych oznaczeń...

... znalazło to odzwierciedlenie w schemacie malowania. Armata jest malowana cłkowicie oliwkowo - zielonym kolorem, zaś producent nie dołożył do zestawu żadnej kalkomanii. Model jest jednak kompletnie bezstresowy w montażu, a złożyć go w całość można praktycznie w ciagu jednego wieczora, o czym świadczą poniższe zdjęcia:

 Model armaty 1897 75mm budowany przez Marcina Wawrzynkowskiego.

Więcej na temat wcześniejszych wersji Maultiera oraz armaty 1897 75mm można znaleźć tutaj.

 

W Pudle - 3Ro Italian Truck in German Service 

IBG MODELS: 3Ro Italian Truck in German Service
Skala: 1:35
Nr kat: 35054
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione,

Przegląd ostatnich w tym roku nowości wydawniczych z IBG Models kończy niemiecka wersja bardzo szczegółowego i efektownego modelu ciężarówki Lancia 3Ro. Tym razem producent zdecydował się pokazanie modelu tego pojazdu w służbie Wehrmahtu.

Od poprzednich wersji tego modelu opisywany zestaw nie różni się praktycznie niczym. Ten sam bogaty zestaw wyprasek, jak wersja z "budą" identyczna jest także fototrawiona blaszka. Jedyne różnice to kalkomania, która zawiera niemieckie tablice rejestracyje oraz schematy malowania.

Mamy do wyboru dwa, oba przedstawiają malowania pojazdów użytkowanych przez wojsko niemieckie we Włoszech w 1944r. Niestety nie znajdziemy informacji w jakich jednostkach służyły oba pojazdy. Szkoda, bo malowania naprawdę efektowne - wehrmacht olive no i fantazyjne ornamenty w kolorach zielonym i brązowym. Słowem niemiecka klasyka, która zawsze wyglada dobrze na modelach. Więcej na temat wcześniejszych wersji tego modelu można przeczytać tu i tu.

 

 FTF kontynuuje temat związany z polskimi ułanami, w zeszycie nr 72 producent zamieścił figurki dowództwa ułanów, choć nie wiadomo, czy jest to trafny tytuł, bowiem figurki są wyposażone w karabin p.panc UR oraz rkm Browninnga, co raczej nie było atrybutem kadry oficerskiej. Zeszyt najnowszy, czyli nr 73 to powrót do tematyki Panzerkampfwagen III, tym razem Ausf. D

FTF: Dowództwo polskich ułanów
Skala: 1:72
Nr kat: PL1939-072
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy.  
FTF: Polscy ułani na koniach 1939
Skala: 1:72
Nr kat: PL1939-073
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy. 
 

 

 

Grand Models wrócił to tematu samolotu gaśniczo - rolniczego PZL M18B Dromader. Tym razem, jak deklaruje producent jest to wersja poprawiona, używana w polskim lotnictwie. Budowa modelu w oparciu o ten zestaw jest modelarskim wyzwaniem, ciekawe, czy producent zadbał oto, żeby montaż modelu nie był tak uciążliwy, jak w przypadku wcześniejszego zestawu.

Great Models: PZL M-18B Dromader
Skala: 1:72
Nr kat: GM-72013
Opcje malowania: 3
Typ modelu: model 3D, elementy żywiczne, fototrawione i metalowe 

 

 Model samolotu gaśniczo - rolniczego PZL M-18B Dromader z zestawu Grand Models wykonany przez Marcina Wawrzynkowskiego

Ostatnio Firma Lukgraph wprowadziła do swej oferty akcesoria modelarskie w postaci wydruków 3D. były to makiety silników lotniczych. Przy okazji producent zapowiedział także, że takie właśnie silniki znajdą się w nowych modelach, które wtedy były w fazie opracowywania. Teraz te zapowiedzi zmaterializowały się w postaci modeli wodnosamolotu Sopwith Baby. Do wyboru aż cztery wersje różniące się detalami i oczywiście schematami malowania.

Lukgraph: Ansaldo Baby
Skala: 1:32
Nr kat: 3224
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, elementy fototrawione. 
Lukgraph: Sopwith Baby
Skala: 1:32
Nr kat: 3222
Opcje malowania: 3
Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, elementy fototrawione.
Lukgraph: Sopwith Baby captured plane
Skala: 1:32
Nr kat: 3225
Opcje malowania: 3
Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, elementy fototrawione.
Lukgraph: Sopwith Baby French and Norwegian Service
Skala: 1:32
Nr kat: 3224
Opcje malowania: 2
Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, elementy fototrawione.

Nowa propozycja Toro Model to figurka żołnierza z 10 Pułku Strzelców Konnych, czyli na razie porzucamy tematykę niepodległościową, klimaty Września 1939r. też są przecież wspaniałe. Skala 1/35.

Toro Models: Żołnierz 10 pułku strzelców konnych (zmot)
Skala: 1:35
Nr kat: 35F126
Opcje malowania: 1
Typ modelu: figurka żywiczna.   

 

Kolejne propozycje Mikrostoczni wychodzą na przeciw oczekiwaniom fanów tego producenta. Oczekują oni żaglowców z Epoki Napoleońskiej, więc modele Lugrów oraz HMS Bellona powinny cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Mikrostocznia: Lugry z przełomu XVIII i XIX wieku
Skala:
1:700
Nr kat: -
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
2 x  model  żywiczny, pręty węglowe
 
Mikrostocznia: HMS Bellona
Skala:
1:1200
Nr kat: -
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
model  żywiczny, el. fototrawione, pręty węglowe

 

 

 Niko Model także kończy rok 2018 z przytupem. Fani skali 1/700 mają do dyspozycji dwa modele niemieckich torpedowców w okresu II Wojny Światowej, natomiast prawdziwą gratką dla amatorów dioram portowych jest opracowany w podziałce 1/350 model parowozu BR-94.

NIKO MODELS: Torpedo-boat type 24 JAGUAR 1940
skala: 1:700
Nr kat: 7110
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model żywiczny, elementy fototrawione 
NIKO MODELS: Torpedo-boat type 39  T35 1945
skala: 1:700
Nr kat: 7109
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model żywiczny, elementy fototrawione 
NIKO MODELS: German Steam Locomotive Br-94
skala: 1:350
Nr kat: 3531G
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model żywiczny

 

 

Przegląd nowości kartonowych zaczynamy od nowych propozycji firmy JSC. Wydawca ten zawsze stawiał na oryginalność, tak jest i tym razem. Jednak zamiast statków specjalistycznych otrzymujemy makietę sopockiej willi oraz dwa modele pasażerskiej barki Aster. Trzeba przyznać, że klimat te propozycje mają.

JSC: Willa w stylu sopockim
Skala:
1:72
Nr kat:
No. 2
Typ modelu:
model kartonowy
JSC: barka pasażerska ASTER
Skala:
1:72, 1:120
Nr kat:
No. 9
Typ modelu: 2
x model kartonowy
 

Do obu modeli istnieje możliwość dokupienia wycinanych laserowo akcesoriów. Szczegóły na stronie Producenta.

 

Podejście GPM-u nie zmienia się ani na trochę - dużo i na bogato. Ciekawe propozycje jeśli chodzi o klasyczne modele kartonowe, w dalszym ciągu rozszerzana jest oferta firmy w segmencie modeli wycinanych laserem w skalach H0 oraz 1/72. Ponadto w sprzedaży pojawiły się nowe pozycje  w ofercie kalkomanii do wydawanych modeli. Szczegóły na stronie producenta. 

GPM: A-1H Skyraider
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0572 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: A-1H Skyraider
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0572
Typ modelu: model kartonowy

 

GPM: A-10A Warthog
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0567 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: A-10A Warthog
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0567 K
Typ modelu: model kartonowy,

GPM: MH-60B Seahawk
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0571 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem,

GPM: MH-60B Seahawk
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0571
Typ modelu: model kartonowy

GPM: M/S Pilica
Skala: 1:100
Nr kat: GPM-0564 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: M/S Pilica
Skala: 1:100
Nr kat: GPM-0564
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Mark VIII Liberty
Skala: 1:100
Nr kat: GPM-0570 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: Mark VIII Liberty
Skala: 1:100
Nr kat: GPM-0570
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Mirage III EA
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0559 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: Mirage III EA
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0559
Typ modelu: model kartonowy

 

GPM: ZETOR 8011
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0568 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: ZETOR 8011
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0568
Typ modelu: model kartonowy

 

 

GPM: WZT-2 Wojsko Polskie (HO)
Skala: 1:87
Nr kat: GPM-132 HO
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: KRAZ 255B Dżwig kratownicowy (HO)
Skala: 1:87
Nr kat: GPM-133 HO
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: KRAZ 255B Wywrotka (HO)
Skala: 1:87
Nr kat: GPM-145 HO
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: Star 200 Pogotowie techniczne MPK (HO)
Skala: 1:87
Nr kat: GPM-123 HO
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: Star 29 Podnośnik MP18P (HO)
Skala: 1:87
Nr kat: GPM-123 HO
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: JELCZ 442.32 BARTEK (HO)
Skala: 1:87
Nr kat: GPM-146 HO
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 
 

 

GPM: WZT-2 Wojsko Polskie (72)
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-132-72
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: KRAZ 255B Wywrotka (72)
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-145-72
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: KRAZ 255B Dżwig kratownicowy (72)
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-133-72
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: Star 200 Pogotowie techniczne MPK (72)
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-123-72
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: Star 29 Podnośnik MP18P (72)
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-123-72
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 
 

GPM: Star 660 Koparka K407 (72)
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-123-72
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: JELCZ 442.32 BARTEK (72)
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-146-72
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: LANGUSTA
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-147-72
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

Answer także nie spoczywa na laurach. Kolejne nowości ucieszą zapewne fanów pojazdów szynowych, ale wielbiciele innych tematów także znajdą coś dla siebie. Zwróciliśmy uwagę na modele lotniskowca USS "Princetown" a także nieco zapomniany sprzęt naszej armii - lekki czołg pływający PT-76. Także ten producent oferuje do swoich modeli, elementy wycinane laserowo.

 

ANGRAF: T2
Skala: 1:25
Nr kat: No. 169
Typ modelu: model kartonowy 
ANGRAF: 162 CD
Skala: 1:25
Nr kat: No. 160
Typ modelu: model kartonowy 
ANGRAF: Mercedes-Benz 1628S
Skala: 1:25
Nr kat: No. 123
Typ modelu: model kartonowy
ANGRAF: USS Princetown (CVL-23)
Skala: 1:200
Nr kat: No. 168
Typ modelu: model kartonowy 
ANGRAF: PANTHER Ausf.G MAN
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 172
Typ modelu:
model kartonowy

 

Answer Kartonowy Świat: PT-76B
Skala: 1:25
Nr kat: No. 510
Typ modelu: model kartonowy 
Answer Kartonowy Świat: FORD QUAD FAT-2
Skala: 1:25
Nr kat: No. 514
Typ modelu: model kartonowy 
Answer Kartonowy Świat: ATS-59
Skala: 1:25
Nr kat: No. 515
Typ modelu: model kartonowy 

 

Answer Kartonowe Hobby: Hawker Hurricane Mk.I
Skala: 1:33
Nr kat: No. 9
Typ modelu: model kartonowy 

 

Answer MPModel: Messerschmitt Bf-11C6
Skala: 1:33
Nr kat: No. 46
Typ modelu: model kartonowy 

HOT! Zapowiedź nowego modelu MPModel! 

Przeglad modeli kartonowych postanowiliśmy zakończyć zapowiedzią nowego modelu Wydawnictwa MPModel. Numer 55, który wedle zapewnień wydawcy powinien ukazać się już w styczniu zawierać będzie model samolotu komunikacyjnego Ił-62M, jednej z ikon polskiego lotnictwa i jednocześnie symbolu największych jego tragedii.

Z sentymentu obok pierwszej strony okładki nowego wydawnictwa, zawierającego model Iła-62M prezentujemy historyczną już okładkę Małego Modelarza nr1/1979. Był to pierwszy i chyba jednyny kartonowy model tego samolotu, jaki ukazał się w Polsce. Nowy model Iła-62M opracowany został w skali 1/50 i będzie miał ponad metr długości! (zdjęcie: Archiwum Allegro)

 

 

Za produkcję akcesoriów modelarskich zabrał się także nasz czołowy producent, czyli IBG Models. Pierwszy zestaw elementów fototrawionych umożliwia wzbogacenie modelu bombowca PZL 37 Łoś, niezależnie od wersji, którą dysponujemy, a zestaw jest naprawdę bogaty, o czym świadczy poniższe zdjęcie.

IBG Models: PZL 37 Łoś Photo Etchet Upgrade set
Skala: 1:72
Nr kat: 72IN09
Typ: Elementy fototrawione 

 

Od pewnego czasu Mikrostocznia wzbogaca swe modele o fototrawione detale. Tak się to musiało skończyć, a fotortawione wanty do modeli żaglowców to doskonały pomysł, który sprawi, że będziemy mieli do czynienia z niejednym małym cacuszkiem. Ponadto w ofercie producenta znalazły się także relingi w skali 1/1200. Modeli w tej skali trochę jest... 

Mikrostocznia: Wanty - okręty liniowe 1:700
Skala: 1:700
Nr kat: -
Typ: Elementy fototrawione  
Mikrostocznia: Relingi - skala 1:1200
Skala: 1:1200
Nr kat: -
Typ: Elementy fototrawione  
Mikrostocznia: Wanty - fregata 1:700
Skala: 1:700
Nr kat: -
Typ: Elementy fototrawione  
Mikrostocznia: Wanty - brygi 1:700
Skala: 1:700
Nr kat: -
Typ: Elementy fototrawione  

Niespodzianka! Zamisat kolejnych nietuzinkowych modeli okrętów wojennych w skali 1/700 firma AJM Models pojawia się w klimatach Września 1939r. i to w skali 1/72! Na początek do sprzedaży trafiły zestawy uzbrojenia i wyposażenia polskich żołnierzy. Pakowane z komplety po kilka sztuk przydadzą się niejednemu miłośnikowi figurek i dioram. 

AJM Models: CKM wz.30
Skala: 1:72
Nr kat: DF-002
Typ: żywica
AJM Models: Karabin p-panc UR[Uragwaj] wz.35
Skala: 1:72
Nr kat: DF-003
Typ: żywica
AJM Models: RKM Browning wz.28
Skala: 1:72
Nr kat: DF-001
Typ: żywica
AJM Models: Pojemnik na maskę RSC [wr. długa i krótka]
Skala: 1:72
Nr kat: DF-004
Typ: żywica

Jeżeli jednak ktoś już zdążył pomyśleć, że nie będzie wspaniałych żywicznych modeli okrętów od producenta z Opola tej jest w dużym błędzie ponieważ lista zapowiedzi jest imponująca, na końcu zestawienia preznatujemy to co producent na razie ujawnił.

 

 

Grand Models rozszerza swą ofertę także o akcesoria modelarskie. Jeśli ktoś ma ochotę w oparciu o zestaw z Tamiyi zbudować model grackiego lib polskiego F-16, może skorzystać z oferty tego producenta. Zestawy opracowane w podstawowych skalach modelarskich obejmują zbiorniki CFT, zasobnik na spadochron hamujący, oraz kilka innych drobnych detali.

Grand Models: F-16C (1/32)
Skala: 1:32
Nr kat: -
Typ: żywica, elementy fototrawione

Grand Models: F-16C (1/48)
Skala: 1:48
Nr kat: -
Typ: żywica, elementy fototrawione

Grand Models: F-16C (1/72)
Skala: 1:72
Nr kat: -
Typ: żywica, elementy fototrawione 

Zestawy dedykowane do modeli firmy Tamiya

 

Eureka XXL zawsze miała niesamowite pomysły jeśli chodzi o galanterię modelarską. Niby drobiazgi, ale to zawsze one "robią robotę" w większości dioram. Poniższe zestawy powinny wzbogacić niejedną dioramę, której tematyką są współczesne konflikty zbrojne. Poza tym stalowe liny, czyli to w czym producent od dawna jest specjalistą.

ureka XXL: Plastic containers for paint
Skala: 1:35
Nr kat: E052
Typ: żywica
Eureka XXL: Plastic containers for chemicals
Skala: 1:35
Nr kat: E053
Typ: żywica 
Eureka XXL: Cables for Soviet KMT-5M/-7/-9 Mine Rolls
Skala: 1:35
Nr kat: E3559
Typ: żywica, lina stalowa

Po niewątpliwym sukcesie komercyjnym, jakim było wydanie zestawu "Zeus", ModelMaker Decals pozostaje w klimatach wina i oliwek. Nowości tego producenta to dwa zestawy nawiązyjące do zlotu Tiger Meet z 2018r. Na greckie F-16 oraz hiszpańskie Eurofightery.

ModelMaker Decals: Greek F-16 NATO Tiger Meet 2018
Skala: 1:48
Nr kat: D48126
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Greek F-16 NATO Tiger Meet 2018
Skala: 1:72
Nr kat: D72126
Typ: kalkomanie

 

ModelMaker Decals: Spanish Typhoon NATO Tiger Meet 2018
Skala: 1:48
Nr kat: D48139
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Spanish Typhoon NATO Tiger Meet 2018
Skala: 1:72
Nr kat: D72139
Typ: kalkomanie 

 HOT! Zapowiedzi nowych kalkomanii ModelMaker Decals!

 

Toro Model niczym kolumna pancerna w dalszym ciągu konsekwentnie podąża utartym uprzednio szlakiem wydawniczym. Kolejne zestawy kalkomanii poświęcone polskiej broni pancernej z różnych okresów historycznych, są produktami niezwykle potrzebnymi i na pewno znajdą amatorów.

Toro Models: Leopard 2A4/2A5 cz.4
Skala: 1:35
Nr kat: 35D64
Typ: kalkomanie 
Toro Models: Artyleria rakietowa w WP cz. 2
Skala: 1:35
Nr kat: 35D65
Typ: kalkomanie 
Toro Models: Scherman w 2. Korpusie Polskiem cz.2
Skala: 1:48
Nr kat: 48D23
Typ: kalkomanie 
Toro Models: Samochody pancerne w PSZ
Skala: 1:48
Nr kat: 48D24
Typ: kalkomanie 
Toro Models: Artyleria rakietowa w WP cz. 1
Skala: 1:72
Nr kat: 72D49
Typ: kalkomanie 

 

YahuModels tym razem skupiło się na nowościach rynkowych ostatniego czasu, czyli Jaku-1B z Arma Hobby oraz PZL W-3 Sokół z Answera. W przypadku tego pierwszego wydana została tablica przyrządów i w drugim zestawie komplet wskaźników i akcesoriów, co z wydanymi wcześniej pasami tworzy całkiem sympatyczną całość. Zestaw dedykowany do Sokoła z Answera to nie tylko tablica, ale cały komplet paneli, co sprawia że mamy do czynienia z poważnym zestawem do waloryzacji. Oby tak dalej.

YAHUMODELS: PZL P.11A
Skala: 1:72
Nr kat: YMA7313
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: IBG Models
YAHUMODELS: Yak-1B Early
Skala: 1:72
Nr kat: YMA7316
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Arma Hobby 
YAHUMODELS: PZL W-3T Sokół
Skala: 1:48
Nr kat: YMA4883
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Answer Palstic Kits
YAHUMODELS: Yak-1/1B set
Skala: 1:172
Nr kat: YMS7223
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: różne
YAHUMODELS: WW2 Seatbelts SU - La Fighters
Skala: 1:72
Nr kat: YMS7219
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: różne

 

 

W PIKO jak zwykle na bogato. Sporo nowości i to we wszystkich skalach. Fani PKP powinni być mocno usatysfakcjonowani, ponieważ sporo nowości dotyczy właśnie tego przewoźnika. Sześć modeli wagonów pasażerskich i dwa modele elektrowozów, czyli EU-07 i Taurus/Husarz - to robi wrażenie nawet na laikach.

 

 

Nie tylko ModelMaker Dacals poczuł śródziemnomorskie klimaty. Apetyt na fetę, oliwki i Ouzo widać ma także Bilmodel, co zmaterializowało się aż dwoma zestawami farb na greckie F-16 - standardowy oraz oczywiście Zeus Damo Team.

Bilmodel Paints: Hellenic Air Force
Nr kat: -
Typ: lakiery modelarskie  
Bilmodel Paints: Hellenic Air Force Zeus 2015
Nr kat: -
Typ: lakiery modelarskie  

Hataka z kolei broni III Rzeszy przed alianckimi bombowcami, a także walczy na Falklandach. Takie zestawy farb to bardzo dobry pomysł, podobnie jak zestaw do malowania samolotów i śmigłowców używanych obecnie przez czeskie lotnictwo wojskowe. Ofertę uzupełnia zestaw do malowania współczesnych pojazdów bojowych używanych w US Army i USMC.

RED LINE

HATAKA: MID-WAR LUFTWAFFE PAINT SET
Nr kat: HTK-AS110
Typ: farby akrylowe

 BLUE LINE

HATAKA: MODERN US ARMY AND USMC AVF PAINT SET
Nr kat: HTK-BS67
Typ: farby akrylowe 
HATAKA: MODERN CZECH AF PAINT SET VOL.1
Nr kat: HTK-BS89
Typ: farby akrylowe 
HATAKA: FALKLANDS CONFLICT PAINT SET VOL.1
Nr kat: HTK-BS27
Typ: farby akrylowe 
HATAKA: FALKLANDS CONFLICT PAINT SET VOL.2
Nr kat: HTK-BS28
Typ: farby akrylowe 

 ORANGE LINE

HATAKA: MID-WAR LUFTWAFFE PAINT SET
Nr kat: HTK-CS110
Typ: lakiery modelarskie

Na zakończenie chcielibyśmy wybiec nieco w 2020r. i zaprezentować trochę tego co nas czeka. Nasi liderzy pracują przez cały czas nad rozszerzaniem swej oferty. Arma Hobby planuje łącznie wydanie czterech nowych modeli, IBG Models zapewne wypuści na rynek to, czego nie udało się zrobić w tym roku, zapowie pewnie nowości. Chodzą słuchy o wtryskowej Wildze w skali 1/48. W tym miejscu jednak chcemy przedstawić to, o czym już wiemy, że się pojawi, a nie pokazaliśmy tego powyżej, przy omawianiu nowych produktów. A więc:

HOT!

Zaczynamy od obiecanych zapowiedzi AJM Models. Bedzie sporo ciekawych tematów, głównie spod bandery brytyjskiej ale nie tylko. Oczywiście będą to modele żywiczne, do linii wodnej w skali 1/700.

Już pod koniec stycznia do sprzedaży powinny trafić modele krążowników pomocniczych HMS "Jervis Bay" i HMS "Esperance Bay". Model ten miał mieć swą premierę przed Świętami, ale z przyczyn niezależnych od producenta, premiera uległa drobnemu opóźnieniu. W chwili obecnej przygotowywane są zestawy i dokumentacja do budowy modeli testowych.

Bardzo mocno są także zaawansowane prace nad modelem okrętu bazy dla wodnosamolotów HMS "Campania". Z uwagi na oryginalną sylwetkę i niesamowicie kolorowy kamuflaż, model tego okrętu powinien cieszyć się dużym zainteresowaniem.

 

 

Ponieważ AJM Models doskonale czuje się w klimatach okrętów desantowych, w zapowiedziach nie mogło zabraknąć przedstawicieli tej klasy okrętów wojennych. Trwają prace nad modelem amerykańskiego desantowca USS Monitor LSV-5...

...oraz brytyjskich jednostek HMS Prince Robert i HMS Prince David.

Ciekawie także zapowiada się seria modeli brytyjskich lekkich krążowników typu "C". Producent zapowiedział wydanie modeli aż sześciu jednostek, na początek HMS "Coventry" i HMS "Cardiff".

Na sam koniec bardzo oryginalna propozycja modeli krążowników pomocniczych adaptowanych z francuskich drobnicowców do przewozu bananów. Zapowiadane są cztery modele tych okrętów, jako pierwszy Charles Plumier. Modele na pewno warte uwagi, ponieważ modeli francuskich AMCS nie wydał dotąd żaden producent.

Na początek zapowiedź firmy Karaya, która także postanowiła rozpocząć produkcję modeli wtryskowych. Producent jako pierwszy swój model w tej technologii zapowiedział model samolotu gaśniczo - rolniczego PZL M-18 Dromader. Plotki na ten temat krążyły od jakiegoś czasu, ale teraz informacja przybrała oficjalna postać. Pierwszy zestaw umożliwiający budowę modelu tego samolotu, jako improwizowanej wersji szturmowej używanej podczas wojen na Bałkanach ma trafic na rynek już w lutym przyszłego roku. Z informacji na pudełku wynika, iż będzie zawierał elementy fototrawione i kalkomanie firmy Cartograf. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu.

W ten sposób wybiegając nieco w przyszłość kończymy ostatnie w 2019r. zestawienie nowości modelarskich. Mijający rok był ciekawy, a przyszły zapowiada się jak widać jeszcze ciekawiej. Nie pozostaje nam innego, jak złożyć Producentom i Braci Modelarskiej najserdeczniejsze życzenia samej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2020 Roku!

Koszaliński Pluton Modelarski

 

 

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!