W Pudle - Samochód ciężarowy 3Ro - 1/35 - IBG Models

Nazwa modelu:  3 Ro Italian Truck with 100mm 100/17 Howitzer
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 35053
Skala: 1:35
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione, metalowa lufa
Malowanie: 2 x Włochy
Nazwa modelu:  3 Ro Italian Truck – Troop Carrier
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 35055
Skala: 1:35
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione
Malowanie: 2 x Włochy

Włoskie pojazdy wojskowe to raczej temat niszowy, dla znawców i entuzjastów.  Te najbardziej popularne ze zrozumiałych względów ma w ofercie włoska Italeri, trochę tez pojawia się w ofertach firm produkujących modele żywiczne. Z tego względu, kiedy nasza rodzima IBG Models zapowiedziała wydanie modelu włoskiej ciężarówki 3 Ro zaskoczenie było kompletne, tym bardziej, że projekt długo był utrzymywany w tajemnicy. Na początek modelarze zostali uraczeni dwoma wersjami ciężarówki rodem z koncernu Lancia – nosiciela haubicy 100mm oraz klasycznego pojazdu do transportu oddziałów piechoty. Dzięki uprzejmości producenta możemy obejrzeć dokładnie obie wersje.

Oba zestawy zapakowano w dość spore i solidne pudełka z efektownymi boxartami. Jeśli chodzi o szatę graficzną nic tu się nie zmieniło, producent trzyma się dawno sprawdzonego schematu. Natomiast zawartość obu pudełek jest dosłownie wypełniona po brzegi, ponieważ wojskowe ciężarówki to ulubiona tematyka warszawskiego producenta, także i tym razem IBG Models nie dało sobie taryfy ulgowej oferując zestawy umożliwiające wykonanie bardzo szczegółowych modeli praktycznie tylko w oparciu o zawartość pudełek. Każdy z nich liczy dobrze ponad setkę elementów plastikowych, dlatego, też nie będę bawić się w liczenie części ograniczę się do podania ilości ramek. W przypadku nosiciela haubicy jest ich 17, natomiast w przypadku klasycznego samochodu ciężarowego jest ich aż 24. Do tego w każdym zestawie znajduje się osobna torebka z siedmioma polistyrenowymi oponami.

Ponieważ oba zestawy pokazują dwie wersje tego samego samochodu ciężarowego, wiadomo, ze część elementów będzie wspólna. Tak jest także w przypadku obu wersji ciężarowej Lanci. Wspólne są zatem ramki A, B, C, D oraz H (podwójna) na których znajdują się elementy podwozia wraz z kołami, silnika oraz kompletnego układu kierowniczego oraz układu przeniesienia napędu. Identyczne są także pewne elementy szoferki. Także wspomniane wcześniej torebki z oponami są takie same dla obu zestawów.   


Potem zaczynają się różnice, ponieważ to co umieszczono na ramie z silnikiem różni się w znaczny sposób od siebie w przypadku obu wariantów ciężarówki. Wersja do przenoszenia haubicy miała szoferkę w wersji odkrytej oraz skrzynię ładunkową z niższymi burtami oraz poprzeczną ławeczką i zamkniętymi skrzynkami w przedniej części co znajdziemy na ramkach K, X i Y. Inne są także pewne elementy wyposażenia takie jak tylne błotniki,  kanistry – ramki G – trzy sztuki i oczywiście sama haubica, przy czym ramki A’ , F oraz E zawierające część jej elementów znane są z wcześniejszego zestawu tego producenta – 35028, umożliwiającego budowę miniatury haubicy Obice da 100/17 Mod. 16 w wersji polowej. Na potrzeby omawianego zestawu opracowano ramkę O, na której znajduje nowa rama i mechanizm obrotowy haubicy. Zestaw wyposażono także z wytoczoną z metalu lufę, którą możemy zastąpić tę z polistyrenu.

Lancia 3Ro w wersji klasycznego samochodu ciężarowego ma szoferkę w wersji zabudowanej oraz głęboką skrzynię ładunkową – pakę ze stelażem do rozpinania plandeki. Elementy potrzebne do ich wykonania producent rozmieścił na ramkach I, W, W, Ex3 oraz Fx4. Ponadto w zestawie znajdziemy niewielkie ramki oznaczone jako J i Zx4 zawierające drobne elementy wyposażenia, charakterystyczne dla tej właśnie odmiany pojazdu.

​Podstawowe elementy modelu zostały odlane z szarego polistyrenu, od pewnego czasu używanego przez IBG Models do produkcji wszystkich nowych zestawów. Trzeba przyznać, że te zestawy robią bardzo duże wrażenie pod względem szczegółowości i jakości wykonania. Makieta silnika składająca się z kilkunastu elementów, podobnie rama nośna wraz z całym osprzętem. Nie znalazłem tu jakiś miejsc pojazdu potraktowanych przez producenta w sposób ulgowy. Jeżeli coś trzeba będzie uzupełniać lub poprawiać, to raczej zadanie dla znawców tematu i to dysponujących bogatą dokumentacją. Na uznanie tez zasługuje jakość wykonania elementów w obu zestawach. Żadnych jamek skurczowych, nadlewek i innych takich co wymaga użycia pilnika, szpachli u jednych albo wyżycia się na klawiaturze komputera. Przyznam także, że nie stosowałem najnowszych obecnie trendów przy recenzowaniu modeli. Nie wiem zatem jak tworzywo użyte do produkcji pachnie i jak smakuje. Zbadanie ramek pod tym kątem pozostawiam naprawdę dociekliwym specjalistom.

Oba zestawy posiadają także elementy przezroczyste. Ramka L jest wspólna dla obu zestawów i zawiera szkła reflektorów. Ramka M zawiera oszklenie szoferki i wchodzi w skład jedynie zestawu samochodu ciężarowego. Także tu nie można przyczepić się do jakości wykonania tych elementów. Szkło jest cienkie i przejrzyste, przednie szyby szoferki maja także ładnie odwzorowane zawiasy.

3 Ro Italian Truck – Troop Carrier 3 Ro Italian Truck with 100mm 100/17 Howitzer

Uzupełnienie elementów polistyrenowych fototrawionymi w przypadku IBG Models stało się standardem. Tak jest także w przypadku obu włoskich ciężarówek. Obie mają dołączoną średniej wielkości  blaszkę na której znajduje się sporo przydatnych drobiazgów takich jak grill chłodnicy, paski transmisyjne, stelaże czy rożnego rodzaju uchwyty. Dla każdej wersji jest to inny wariant blaszki.

3 Ro Italian Truck – Troop Carrier 3 Ro Italian Truck with 100mm 100/17 Howitzer

Kalkomanie do obu zestawów powstały w naszym rodzimym Techmodzie. Zawierają one numery rejestracyjne oraz drobne napisy eksploatacyjne. Lancię w klasycznej wersji ciężarowej możemy także ozdobić sporych rozmiarów białymi krzyżami. Oba zestawy zawierają dwa warianty malowania i oznakowania. W przypadku nosiciela haubicy obydwa  warianty pochodzą z północno afrykańskiego teatru działań wojennych, w przypadku ciężarówki mamy do wyboru pomiędzy Północną Afryką a Grecją. Niestety producent nie podaje bliższych szczegółów dotyczących pojazdów noszących oznakowania wydrukowane na kalkomaniach. Zabrakło tu także kalkomanii z zegarami na deskę rozdzielczą w szoferce. Producent robi przecież całkiem dobre tablice przyrządów na kalkomaniach do modeli samolotów, więc warto zrobić je i w takich modelach, jak te.
W przypadku instrukcji montażu i malowania, podobnie jak w przypadku pudełek nic się nie zmieniło. Kredowy papier, komputerowe rendery jako schematy malowania… Warto jednak zwrócić uwagę na podziękowania dla Pana Leonardo Landi za pomoc przy opracowaniu modeli…

… tak, Pan L. Landi i cała ekipa z IBG Models wykonali naprawdę kawał dobrej modelarskiej roboty. Warszawski producent po raz kolejny udowodnił, że znajduje się w I Lidze producentów modeli pojazdów wojskowych. Nowe modele powinny cieszyć się dużą popularnością nie tylko w Polsce, sam jestem ciekaw jak zostaną przyjęte tam gdzie powstały i były używane, we Włoszech, Grecji czy krajach północnej Afryki? Zobaczymy, może takie informacje kiedyś do nas dotrą. Sam osobiście postanowiłem zostawić sobie jeden zestaw i kiedyś go skleić, pomimo, że pojazdy wojskowe w skali 1/35 to nie do końca moja dziedzina modelarstwa. 

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models za przekazanie zestawów na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

     

Partnerzy

   
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!