W pudle - DOUGLAS C-47 SKYTRAIN 1/48 TRUMPETER

Zapowiedź chińskiego producenta o planach wypuszczenia na rynek modelu samolotu transportowego Douglas C-47 Skytrain w skali 1/48 zelektryzowała wielu modelarzy. Do tej jedynym modelem w tej skali był leciwy już zestaw Monogram/Revell, trudno zresztą dostępny. Chiński zestaw nr kat. 02828 pojawił się u nas w sprzedaży w lipcu 2008 roku.

 Zapakowany w solidne tekturowe pudło o wymiarach 54 x 32 x 8,5 cm, które doskonale zabezpiecza części przed ewentualnym uszkodzeniem w czasie transportu. Na pudełku widniej wspaniałe malowidło przedstawiające parę Skytrainów podczas zrzutu zaopatrzenia. Co najważniejsze nie jest to wątpliwej jakości komputerowa grafika, jak to miało miejsce wcześniej.

Zestaw składa się z 338 elementów pogrupowanych w 10 ramkach z jasnoszarego tworzywa i dwóch zawierających oszklenie.

 Jakość użytego tworzywa nie budzi zastrzeżeń, zaś oszklenie jest cienkie i przejrzyste. Linie podziału blach wykonano jako wklęsłe. Są one równe i delikatne.

  Czasem pojawiają się ślady po łączeniu form, lecz są one proste do usunięcia. Pojawiają się one w tylnej części kadłuba, gdzie drzwi występowały w różnych miejscach w zależności od wersji. Zamiast opracowywać trzy różne kadłuby, opracowano jeden z kilkoma elementami wymiennymi. Temat znany z wczesnych modeli FW-190 Dragona, lecz znacznie lepiej wykonany.

Należy również zwrócić uwagę, że Trumpeter sukcesywnie stara się poprawić jakość charakterystycznych dla siebie imitacji szwów nitowych, z modelu na model wychodzi to coraz lepiej. Skytrain to model wykonany według praktycznie wszystkich obowiązujących obecnie w modelarstwie redukcyjnym standardów. Ma on kompletnie wyposażoną kabinę załogi, komorę ładunkową z ławkami dla spadochroniarzy, kompletnie wyposażone silniki z osprzętem i komory podwozia głównego.

Producent ponadto dołączył do modelu fototrawioną blaszkę zawierającą pasy, schodki oraz różnego rodzaju drobiazgi bardzo przydatne podczas budowy.

 Jak widać na zdjęciach, nie jest to jedyny gadżet, bowiem model jest wyposażony gumowe opony i metalowe golenie podwozia głównego. To ostatnie posunięcie jest jak najbardziej uzasadnione z uwagi na masę modelu.

 W zestawie znajduje się ponadto klisza z zegarami, która podkleimy wykonaną z przezroczystego tworzywa deskę rozdzielczą – coraz powszechniej stosowany patent znany z modeli Accurate Minitures.
Trumpeter ma jednak to do siebie, że robiąc z jednej strony ciekawe i dobrze opracowane modele potrafi wyłożyć się na głupotach. Tak było i tym razem. Zanim dostałem model do recenzji czytałem na forach modelarskich o złym kształcie osłon silników.

 Rzeczywiście, osłony mają zupełnie nieprawidłowy kształt, bardziej przypominają te stosowane w radzieckiej odmianie licencyjnej Li-2. Pozostaje zatem czekać na żywiczne odpowiedniki, lub spróbować adaptować prawidłowe modelu innego samolotu. Na przykład B-25 AM/Italeri, gdzie są dwa komplety osłon. Po drobnej przeróbce można je z powodzeniem wykorzystać, będą wyglądały znacznie lepiej niż zestawu.



Druga sprawa to klapy. Można je wykonać jako otwarte, lecz ich konstrukcja jest tak gruba i toporna, ze w żadnym wypadku nie można jej eksponować. Mamy zatem znów dwa wyjścia kupić blaszki (jest już zestaw Eduarda) lub spróbować wykonać je samodzielnie.

Moje zastrzeżenia wzbudził również sposób odtworzenia płóciennego pokrycia usterzenia. Jest ono wykonane o niebo lepiej niż np. w FW-200 lecz delikatne potraktowanie go papierem ściernym nie zaszkodzi.
Instrukcja i kalkomanie to również standardowe rozwiązania chińskiego producenta. Ograniczę się jedynie do kilku zdań na temat schematów malowań. Przewidziano dwa z europejskiego teatru działań wojennych. Pierwszy to „Kilroy is here” z 92 TCS/ 439 TCS z czerwca 1944r. Malowanie o tyle ciekawe, że motyw graficzny godła tego Skytraina jest znany z filmu „Złoto dla zuchwałych”. Drugie malowanie to „Truf-Sport Special” z 61 TCS, Operacja Market Garden, wrzesień 1944r. Rysunek kalkomanii jest prawidłowy, bez przesunięć, a kolorystyka prawidłowa. Dla mniej cierpliwych załączono pasy inwazyjne.
Reasumując modelarze otrzymali kolejny dobry zestaw umożliwiający wykonanie wiernej repliki samolotu, który wielkimi zgłoskami zapisał się w historii lotnictwa. Jedynymi barierami jakie mogą powstrzymać ewentualnych nabywców jest dość wysoka cena (220-250 złotych) i spore rozmiary – długość 405mm oraz rozpiętość skrzydeł 604mm. Jeśli ten model będzie się sklejać tak dobrze jak wygląda w pudełku, nabywca nie będzie rozczarowany. Trumpeter natomiast nie próżnuje, w zapowiedziach jest już pasażerska wersja DC-3 w skali...1/32(!), a kadłub z wymiennymi sekcjami ogonowymi świadczy o tym, że i w skali 1/48 pojawią się kolejne wersje. Jeśli ktoś zrobi do nich kalkomanie samolotu Gen. Sosnkowskiego, czy cywilnej maszyny PLL LOT, model tak przyozdobiony będzie perłą w nie jednej kolekcji czy wystawie.

 

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd