W Pudle - 3Ro Italian Truck -90/53 Ammunition Carrier - 1/72 - IBG Models

Nazwa modelu:  3 Ro Italian Truck - 90/53 Ammunition Car
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 35097
Skala: 1:72
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione
Malowanie: 1 (3) x Włochy 

Naturalną konsekwencją wydania modelu samochodu ciężarowego Lancia 3Ro z działem przeciwlotniczym 90/53 mm było wydanie miniatury pojazdu amunicyjnego. Jest to już trzecia z kolei miniatura tych bardzo ładnych włoskich samochodów, jakie firma IBG Models opracowała w podziałce 1/72.

Model zapakowany jest w pudełko o najmniejszym rozmiarze stosowanym przez IBG Models, zaś całkiem spora ilość ramek wtryskowych, jakie wchodzą w skład zestawu powoduje, że jest ono niemal po brzegi wypełnione tym, co raduje każdego modelarza – ramkami z częściami modelu. Do ich produkcji użyto tradycyjnie szarego polistyrenu, nie odnotowałem żadnych wad produkcyjnych w postaci nadlewek, jam skurczowych czy śladów po wypychaczach w trudnych do zaszpachlowania miejscach.

Lancia w wersji transportera amunicji to nic innego jak klasyczna ciężarówka, tyle że większość kubatury skrzyni ładunkowej zajmują skrzynki z amunicją p.lot 90 mm, zaś na stelażu nie ma rozpiętej plandeki. Stąd też spora część ramek, na których znajduje się zawieszenie, układ napędowy i przeniesienia napędu oraz koła znane są z uprzednio wydanych wersji miniatur tego pojazdu.

Ramka „C” natomiast znajduje się tylko w zestawie umożliwiającym zbudowanie modelu klasycznej ciężarówki, ponieważ rozmieszczono na niej elementy skrzyni ładunkowej oraz szoferki. 

 Podobnie rzecz ma się z ramką „E”, gdzie znajdziemy podzespoły skrzyni ładunkowej oraz stelaż plandeki.

Zupełnie nowa jest natomiast ramka „Q”. Właściwie nie ramka ale ramki, ponieważ w zestawie znajdują się one aż cztery.

Posłużą nam do sklejenia parków amunicyjnych i umieszczenia bardzo ładnie wykonanych makiet amunicji przeciwlotniczej.

Ja we wszystkich modelach tej serii, także i amunicyjna Lancia jest wyposażona w fot otrawioną blaszkę, opracowaną specjalnie na potrzeby tego zestawu. Znajdują się na niej głównie detale skrzynek amunicyjnych i kilka innych przydatnych drobiazgów. Kalkomania z kolei to niewielki arkusik, dzięki któremu możemy przyozdobić naszą miniaturę oznaczeniami z okresu walk w Afryce Północnej. Mamy także możliwość dokonania wyboru jednego z trzech kompletów tablic rejestracyjnych.

Schemat malowania jest jeden i jest on tradycyjnie zamieszczony na końcu wydanej na papierze kredowym broszurki, która jest oczywiście instrukcją montażu i malowania.
Co ja mogę napisać na koniec? Tyle, że to rzetelnie opracowany, szczegółowy model. Pojazdy te zawsze mi się podobały i pod tym względem nic się nie zmieniło.

 

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models, za przekazanie zestawu na potrzeby recenzji.
Marcin „Marwaw” Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd