W Pudle - samochód cieżarowy KRAZ 255B -1/72 - GPM models

GPM: Samochód ciężarowy KRAZ 255B
Skala: 1:72
Nr kat: 3D-72-93
Typ modelu: żywiczny wydruk 3D, elementy wycinane laserowo 

Firma GPM Models z Łodzi już od dawna nie jest kojarzona z klasycznymi modelami kartonowymi, dzięki którym to zdobyła renomę i ugruntowaną pozycję na polskim rynku modelarskim. Producent ten konsekwentni rozszerza swoją ofertę w segmencie pojazdów opracowanych w technologii wydruków 3D wykonanych ze specjalnego rodzaju żywicy.  Najnowszą propozycją w tym zakresie są miniatury samochodów ciężarowych KRAZ 255B. Na rynek jednocześnie trafiły trzy zestawy: w podziałce H0 klasyczna ciężarówka i dźwig samochodowy oraz w skali 1/72 klasyczna ciężarówka. Miałem okazję przyjrzeć się tej ostatniej.

Zestaw zapakowano w solidne kartonowe pudełko z naklejką identyczną jak na stronie internetowej producenta. Na niej podstawowe informacje o modelu, producencie, renderk 3D, zaś dwa czerwone paski informują, że to miniatura w skali 1/72. W środku torebki z wydrukami wykonanymi z szarej żywicy. Torebki ułożono dość ciasno, ponieważ sporo miejsca zajmują tak zwane suporty, czyli wydruki technologiczne, bez których wydruk nie byłby możliwy. W końcu dowiedziałem się jak to się nazywa.

Największy wydruk ma postać koszyczka, który stanowi jednocześnie zabezpieczenie przed uszkodzeniem dwóch znajdujących się w środku szoferki oraz jej wnętrza. Trzeba przyznać, że poziom detalowania i dbałości o szczegóły nie ustępuje w niczym detalom w modelach wtryskowych najbardziej renomowanych producentów.

W niczym natomiast nie ustępuje wielkością wydruk, na którym umieszczono ramę podwozia. Jest to nie tylko rama ale także silnik, układ wydechowy, zespół przeniesienia napędu oraz cały osprzęt. W klasycznym modelu takli moduł składałby się co najmniej kilkunastu elementów, a tu proszę, jeden i do tego znakomicie zdetalowany.

Skrzynia ładunkowa, czyli po prostu „paka” to dwa kolejne wydruki. Pierwszy z nich to sama skrzynia, wraz z ramą, błotnikami oraz wszelkiego rodzaju detalami, z których sporo widać dopiero po pomalowaniu miniatury, jak choćby fakturę płótna plandeki, która jest drugim wydrukiem. Zaznaczono na niej także zarysy ramy, na których jest rozpinana oraz sznurowania – moim zdaniem bardzo ładnie odtworzone. Spotkałem się już z opinią, że trzeba je wymienić z nie wiadomo jakich powodów. Jak ktoś chce  - proszę bardzo, według mnie dają radę.

Kolejne dwa mniejsze wydruki to wnętrze szoferki oraz stelaż na koło zapasowe wraz z skrzynką techniczną. Także  przypadku tych podzespołów modelu nie ma się co czepiać do jakości ich wykonania. Nie ma żadnych wad produkcyjnych w postaci ubytków, czy że coś jest nie dodrukowane. W tej technologii jest to raczej mało prawdopodobne.

Samochód oczywiście musi mieć koła. Do dyspozycji mamy siedem kół przy czym uwzględniono różnice w bieżniku – lewe i prawe. Trzeba pamiętać o tym podczas klejenia bo inaczej model nie będzie wyglądać poprawnie.

Żywiczne wydruki uzupełnia wykonane metodą vacu oszklenie szoferki oraz kartonik z wyciętymi laserowo drobnymi detalami takimi jak grill chłodnicy, lusterka czy wycieraczki. Ich zastosowanie na pewno wpłynie pozytywnie na ostateczny wygląd miniatury. Do modeli w skali H0 dostępne są już zestawy elementów fot otrawionych, zaś zestawy kalkomanii powinny pojawić się niebawem.

Dołączona do zestawu instrukcja ma postać kartki formatu A4. Na jednej stronie umieszczono rysunki montażowe, którym wbrew pozorom warto poświęcić nieco uwagi, zwłaszcza podczas wycinania elementów z suportów, na drugiej stronie znajduje się przykładowy schemat malowania oraz aktualna oferta firmy w zakresie modeli pojazdów wykonanych metodą wydruku 3D w skali 1/72. Są także zamieszczone najbliższe zapowiedzi.
Model KRAZA 255B w pudełku prezentuje się bardzo atrakcyjnie, pozostaje zadać pytanie jak się będzie on sklejać? Otóż na chwilę obecną jestem w stanie udzielić częściowej odpowiedzi na to pytanie. Skleja się bardzo dobrze, wszystkie podzespoły pasują do siebie idealnie. Niebawem podzielę się swoimi uwagami na temat  budowy miniatury KRAZA oraz innych modeli 3D łódzkiego producenta.   
 

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

 

 

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!