W Pudle - 7TP Polish Tank Twin Turret Late Production - 1/35 - IBG Models

Model: 7TP Polish Tank – Twin Turret Late Production
Nr kat.: 35072
Skala: 1:35
Producent: IBG Models
Tworzywo: model wtryskowy, elementy fototrawione
Malowanie: 2 x Polska 

Poza uzupełnianiem oferty o zestawy zupełnie nowe IBG Models kontynuuje także serie wydawnicze zapoczątkowane jeszcze w ubiegłym roku. Dotyczy to między innymi modeli samolotów myśliwskich konstrukcji inż. Puławskiego oraz czołgów lekkich 7 TP. Ostatnio ukazał się kolejny model z tej właśnie rodziny, a dokładnie wersja dwuwieżowa z późnej serii produkcyjne. Można zatem zajrzeć do pudełka i zobaczyć czym różni się od poprzedniej.

Samo pudełko takiej samej wielkości jak w przypadku poprzednich zestawów, także bardzo ładny i efektowny boxart na wieku. W środku spora ilość foliowych torebek wypełnionych ramkami z szarego polistyrenu, a do tego fototrawiona blaszka, kalkomania oraz instrukcja. Na pozór nic się nie zmieniło, żeby jednak wychwycić różnice, trzeba sięgnąć do instrukcji. Najlepiej obu zestawów, w wersji wczesnej i późnej i porównać diagramy z zawartością obu pudełek. 

Czołgi z późnych serii produkcyjnych różniły się pokrywami włazów w obu wieżyczkach, różnice występowały także w samych wieżyczkach. Te różnice skutkowały dołączeniem do zestawu nowej ramki oznaczonej jako „E”, która zastąpiła ramkę „N”. 

wczesna wersja produkcyjna późna wersja produkcyjna

Żeby zobrazować różnice pomiędzy pojazdami wczesnych i późnych serii produkcyjnych pozwoliłem sobie umieścić odpowiednie fragmenty instrukcji montażu. Są to jedyne różnice w stosunku do zestawu nr 35071. Blaszka fototrawiona i kalkomania są identyczne.

Producent proponuje dwa warianty malowania. Jedno z okresu Kampanii Wrześniowej drugie z 1938 r. a różnie się między sobą układem poszczególnych palm kamuflażu oraz tym, że pojazd z okresu wojny obronnej nie miał wymalowanych żadnych oznaczeń. Nie użyjemy zatem w tym przypadku z dołączonej kalkomanii.
Ofertę modeli polskich przedwojennych pojazdów wojskowych uzupełnił zatem kolejny zestaw. Mogę jedynie powtórzyć, to co pisałem już wcześniej przy okazji recenzowania poprzednich zestawów. Mi osobiście bardzo się podobają, a jeżeli komuś do gustu nie przypadły, to trudno, jest przecież Spójnia/ Mirage Hobby. Indywidualny wybór każdego modelarza.


Dziękuję producentowi, firmie IBG Models, za przekazanie zestawów na potrzeby recenzji.
Marcin „Marwaw” Wawrzynkowski 

 

 

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd