W Pudle - Przeprawa pontonowa PP-64 Wstęga - 1/72 - GPM Models

GPM: Przeprawa pontonowa PP-64 Wstęga
Skala: 1:72
Nr kat: ZYW-ŻW-157-72, ZYW-ŻW-156-72
Typ modelu: odlew żywiczny, wydruk 3D, elementy wycinane laserowo

Nie tak dawno prezentowałem modele z nowej linii produktów oferowanych przez GPM Models, czyli model samochodu Nysa 522 oraz skuter Osa wykonane w skali 1/72 w technologii wydruku 3D i odlewu żywicznego. W chwili obecnej jest już to dość szeroka gama modeli przeznaczonych głównie dla amatorów makiet kolejowych w skalach H0 i TT ale także dla miłośników skali 1/72. Jednym ze sztandarowych produktów w tym segmencie są elementy do budowy przeprawy pontonowej PP-64 Wstęga (oferowana także w skali H0), dzięki uprzejmości producenta możemy im się przyjrzeć bliżej.

Przeprawa pontonowa PP-64 Wstęga została skonstruowana jako modyfikacja przeprawy PMP produkcji radzieckiej. Składa się ona z pontonów, które można łączyć z sobą w dowolnych konfiguracjach jako przeprawy stałe i pływające, a także pontonów brzegowych, które stanowią połączenie pomiędzy zasadniczą przeprawą mostową a lądem. W przypadku miniatur PP-64 oferowanych przez GPM Models jest podobnie. Firma oferuje zarówno pontony środkowe (ZYW-ŻW-157-72) jak i brzegowe (ZYW-ŻW-156-72), w kompletach po dwie sztuki. Pakowane są one w foliowe woreczki z barwną etykietką przymocowaną zszywkami. 

Jak zaznaczyłem powyżej komplet składa się z żywicznych elementów umożliwiających sklejenie dwóch pontonów. Ilość jest nie przypadkowa, ponieważ tyle mieści się na samochodzie Star 266 używanym do przewożenia przeprawy a którego model także znajduje się w ofercie producenta. Uzupełnieniem są kotwice. 

Każdy z pontonów składa się z dwóch elementów odlanych z jasno kremowej lub jasno szarej żywicy. Są to kadłub oraz pokład, które po odcięciu niewielkich klocków wlewowych oraz nielicznych nadlewek po prostu łączymy z sobą uzyskując moduł gotowy do dalszych prac, czy to nad samochodem ciężarowym, czy fragmentem dioramy. Trzeba przyznać, że producent wiele uwagi poświęcił wiernemu odwzorowaniu pontonu w stosunku do oryginału. Odtworzone zostały wszystkie szczegóły konstrukcyjne, a także wbrew pozorom skomplikowana faktura powierzchni. Tylko modelarze zamierzający wykonać swoje miniatury w sposób możliwie najbardziej odpowiadający oryginałowi, mogą co nieco uzupełnić.

Uzupełnieniem pontonów są także kotwice. Są ich dwa rodzaje, wycinana laserowo w czarnym kartonie oraz w formie wydruku 3D z szarego tworzywa. Mi osobiście bardziej podoba się ta ostatnia, ale to kwestia gustu. Zresztą ta właśnie kotwica jest standardowo dołączana do zestawu. Wszelkie inne drobne detale takie jak osprzęt ratowniczy, czy saperski, jeśli chcemy wykorzystać moduły do wykonania dioramy z przeprawą musimy wykonać we własnym zakresie, na szczęście zdjęć oryginałów nie brakuje. 

Drugim zestawem do budowy przeprawy PP-64 są pontony brzegowe. To także elementy umożliwiające budowę dwóch pontonów, tak żeby ładnie na ciężarówce wyglądało. Konstrukcja jest identyczna, jak w przypadku pontonów środkowych. Kadłuby i pokłady wykonane w technologii odlewów z jasnej żywicy. 

Także w przypadku tego zestawu nie można nic zarzucić w zakresie wierności z oryginałem, jak i jakością wykonania. Detale są bardzo wyraźne a jednocześnie delikatne. Kilka słów w tym miejscu należy także poświęcić jakości samych odlewów. Jedyne z czym się zetknąłem to jak zaznaczyłem wcześniej niewielkie klocki wlewowe i nadlewki, łatwe do usunięcia pilnikiem lub nożykiem. Nie ma natomiast żadnych miejsc nie dolanych czy pęcherzyków powietrza. Brawo GPM!
Do zestawów nie dołączono żadnej instrukcji montażu ani malowania, ale na dobrą sprawę po co? Od razu widać jak oba typy pontonów należy skleić, zaś ze znalezieniem schematów malowania także nie powinno być problemów, przy dostępności zdjęć w sieci. Zwrócę tu jednak uwagę, że przeprawy PP-64, były malowane tak jak wszystkie inne pojazdy używane w danym okresie przez Wojsko Polskie. W zależności w jakim okresie chcemy umiejscowić naszą dioramę lub model, takich materiałów szukamy. PP-64 Wstęga to bardzo dobrze wykonany zestaw, stanowiący doskonałe uzupełnienie rynku modeli w skali 1/72. Całkiem sporo mamy na rynku modeli pojazdów typowo bojowych i to z różnych okresów, brakuje natomiast zestawów umożliwiających budowę miniatur pojazdów pomocniczych, czy inżynieryjnych. GPM Models stara się uzupełniać tę lukę i jak widać bardzo bobrze to wychodzi.

Dziękuję producentowi, firmie GPM za udostępnienie modeli na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd