W Pudle - Wz.14/19 100mm Howitzer Motorized Artilery - 1/35 - IBG Models

Model: Wz.14/19 100mm Howitzer Motorized Artilery
Nr kat.: 35060
Skala: 1:35
Producent: IBG Models
Tworzywo: model wtryskowy, metalowa lufa
Malowanie: 1 x Polska 

Model haubicy Wz.14/19 w wersji używane j przez polskie oddziały artylerii zmotoryzowanej także stanowi kontynuację IBG Models jednej z wielu serii modeli oferowanych przez tego producenta.

 

Wcześniej na rynku pojawiły się trzy odmiany tej haubicy używane przez armię czeską. Nie może zatem dziwić fakt, iż koncepcja wydania tego zestawu jest bardzo podobna do poprzednich. Składa się on z pięciu ramek wtryskowych, z których dwie występowały we wszystkich poprzednio wydanych zestawach, jedna była załączona do jednego zestawu, zaś dwie są zupełnie nowe.

Wspólne dla wszystkich zestawów są ramki A i B  na których znalazły się zasadnicze elementy haubicy. Ponieważ IBG Models jest znane z bardzo szczegółowego opracowywania swoich modeli, tak jest i tym razem. Do dyspozycji mamy kilkadziesiąt precyzyjnie wykonanych elementów z szarego polistyrenu. 

Kolejne dwie ramki  zawierają elementy charakterystyczne dla polskiej odmiany haubicy. Są to maska przeciwodłamkowa, celownik oraz kilka innych drobnych elementów. Ramka G zawiera lufę wraz z łożem. Występowała ona także w jednym z poprzednich zestawów. 

Zupełnie natomiast nowa jest ramka H. Jest ona zdublowana, a znajdują się na niej koła typowe dla trakcji motorowej. Producent nieco zmienił ich konstrukcję, składają się one z dwóch połówek i jest to chyba lepsze rozwiązanie niż to, stosowane w Rosomaku, gdzie koła miały tendencję do pękania podczas montażu.

Model prezentuje standard typowy dla modeli oferowanych przez IBG Models czyli wysoki. Dużo szczegółów, brak wad produkcyjnych w postaci nadlewek czy jamek skurczowych. Z wzajemnym spasowaniem elementów też nie powinno być problemów, ale to okaże się dopiero podczas klejenia

Polistyrenową lufę możemy zastąpić metalową, jak zresztą w poprzednich zestawach. Myślę, że większość modelarzy wybierze ten wariant.

Dołączona do zestawu kalkomania zawiera cztery zdrobniałe żeńskie imiona, jakie były wypisywane przez obsługę na maskach przeciwodłamkowych. Wydrukowana została w Techmodzie.

Według instrukcji naszą miniaturę możemy pomalować według trójkolorowego schematu stosowanego w 1939r. Na pudełku natomiast haubica jest jednokolorowa, całkowicie zielona. Bardziej dociekliwi będą mieli pole do popisu. Sama instrukcja zawiera klasyczne rysunki montażowe, przejrzyste i czytelne.

Nowa propozycja IBG Models jest bardzo interesująca, daje możliwość wykonania efektowej miniatury, która wzbogaci niejedną kolekcję. Ponadto jest to sprzęt używany przez Wojsko Polskie we wrześniu 1939r. a takich modeli nigdy za mało. Zestaw godny polecenia.

 

 

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models za przekazanie zestawu na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd