APA-5D Armory 1:72

Producenci nie rozpieszczają nas modelami współczesnych pojazdów wojskowych używanych przez Wojsko Polskie. Szczególnie dużym problemem są pojazdy specjalistyczne, takie jak np. pojazdy lotniskowe. Jednym z nich jest APA-5D, lotniskowy agregat rozruchowy, zabudowany na podwoziu Urala 4320.

Na zdjęciach APA-5D z KL nr 2 22 Bazy Lotniczej, Redzikowo wrzesień 2003

Żaden producent nie pokusił się o wydanie modelu tego pojazdu, a jest on cennym uzupełnieniem dioram lotniczych. Na szczęście w skali 1:72 można skorzystać z zestawu waloryzującego ukraińskiej firmy Armory, który jest dedykowany do modelu Urala 4320 ICM.

 

 Zestaw konwersyjny opakowany jest w estetyczne pudełko, a w nim znajdujemy dobrze rozrysowaną instrukcję wraz z kolorowymi schematami malowań oraz arkuszem kalek, który umożliwia wykonanie pięciu różnych schematów oznaczeń, w tym polskiego (rejestracja UWR 3278).

Sama konwersja składa się z trzech dużych części żywicznych, wraz 8 mniejszymi elementami takimi jak zbiornik paliwa, dodatkowa konsola do kabiny oraz elementów mocujących wysięgniki z kablami zasilającymi. Jakość ich wykonania jest dość dobra, nie widać pęcherzyków powietrza, a linie podziałowe są wyraźne. Na pochwałę zasługuje również w miarę sensowne rozmieszczenie elementów wlewowych, po których łatwo będzie usunąć ślady.

Korpus agregatu:

 


Błotniki i elementy ramy mocującej agregat:

 

 Blok wyposażenia:

 


Zbiornik paliwa, konsole i elementy mocujące żurawiki:

 


W zestawie znajdziemy również sporych rozmiarów blaszkę fototrawioną z elementami wyposażenia APY. Dodatkowo producent przewidział samodzielne wykonanie elementów typu uchwyty i poręcze z drutu - w instrukcji podano wymiary i kształty elementów.

 

Image


W celu wykonania pełnego modelu należy wykorzystać podwozie Urala 4320. Producent zaleca model ICM. Z zestawu nie wykorzystamy elementów skrzyni ładunkowej, kalkomanii i paru dodatkowych elementów.

Image


Instrukcja jest czytelna i nie powinna sprawić większego problemu przy montażu:

Image

 

W zestawie znajdujemy dwie ramki z ciemnozielonego tworzywa, ramkę z czarnego tworzywa z oponami, kabinę i przezroczystą ramkę z oszkleniem i reflektorami. Jakość elementów jest dość dobra, jednak znajdziemy na nich ślady wypychaczy i jamy skurczowe - szpachlówka będzie nieodzowna. Dodatkowo należy zaznaczyć, że na ramie pojazdu nie ma wskazanych miejsc do mocowania elementów zawieszenia i innych elementów konstrukcyjnych. Producent podał tylko w instrukcji wymiary, według których należy je montować. Elementy przezroczyste są dość grube i trzeba raczej zastąpić je elementami wyciętymi z folii.


Ramka z elementami:

Image



Kabina:

Image



Ramka z kołami:

Image



Ramka przezroczysta:

Image


Dodatkowo można zaopatrzyć się w zestaw waloryzujący samo podwozie Urala 4320 - są to żywiczne koła firmy Armory, które są zdecydowanie lepszej jakości niż koła zestawowe. Jednak trzeba się przygotować na wydatek dodatkowych 15$.


Źródło: Armory

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!