Polish F-16C Nato Tiger Meet 2015 - kalkomanie Modelmaker Decals - 1/48

Zestaw: Polish F-16C Nato Tiger Meet 2015 nr 48061
Skala: 1:48
Producent: ModelMaker Decals
Tworzywo: kalkomania

 Od 2014r. polscy piloci są pełnoprawnymi członkami NATO Tiger Association do którego należy 21 członków pełnoprawnych oraz 10 honorowych - eskadr myśliwskich, które rok rocznie spotykają się na zlotach tzw. "Tiger Meet". Są to nie tylko wspólne manewry i wymiana doświadczeń, najbardziej rozpoznawalnym elementem tych ćwiczeń są okolicznościowe malowania samolotów, koniecznie z tygrysim motywem. Piloci podkreślają szczególny charakter tych zlotów tzw. "Tiger Spirit", duch współpracy i przyjaźni. Na znak solidarności eskadr biorących udział w kolejnych edycjach zlotu, tygrysie malowanie nie ogranicza się jedynie do samolotów, ale również kombinezonów oraz elementów strojów czy naszywek. Podczas każdego zlotu wybierana jest najlepiej ozdobiona maszyna. W 2015r. "tygrysie" eskadry spotkały się w bazie Konya w Turcji. Polskę reprezentowała 6 Eskadra Lotnicza z Krzesin w sile 6 myśliwców F-16. Dwa z nich o numerach 4052 i 4056 otrzymały z tej okazji charakterystyczne, "tygrysie" malowanie, wykonane przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 SA z Bydgoszczy. Firma ModelMaker Decals z Kołobrzegu przygotowała zestawy umożliwiające ozdobienie repliki F-16 takim właśnie efektownym kamuflażem. Do recenzji otrzymaliśmy zestaw dedykowany do modeli w skali 1/48.

 

Kalkomanie składają się z trzech arkuszy. Pierwszy z nich zawiera elementy kamuflażu, ponad 70 różnej wielkości tygrysi pasków, którymi okleimy cały płatowiec. Znajdujemy tam również kalkomanie na statecznik pionowy, te dwa elementy zawierają charakterystyczną głowę tygrysa. Model zatem należy pomalować jaśniejszym kolorem kamuflażu i dopiero nanosić kalkomanie. Na mniejszym kartoniku znajdują się wszelkiego rodzaju oznaczenia dla obu maszyn 4052 i 4056, napisy eksploatacyjne, godła oraz kilka setncili. Co ciekawe dysponujemy również głowami tygrysa, ale w jaśniejszym kolorze, pewnie na wypadek jakby coś nie wyszło z kalkami w kolorze ciemniejszym, albo jakby ktoś podszedł do tematu ambitnie i postanowił wykonać kamuflaż przy pomocy szablonów. Trzeci, najmniejszy arkusik zawiera godło eskadry w Krzesinach, bardzo dobry pomysł, widziałem wiele modeli samolotów czy pojazdów ustawionych na podstawkach, na których umieszczono właśnie godło jednostki.

Jakość druku kalkomanii należy ocenić bardzo dobrze. Błona kalkomanii jest cieniutka, zaś druk bardzo czytelny, dokładny, bez błędów kolorystycznych czy drukarskich. Może zdarzyć się ktoś, kto z kątomierzem i suwmiarką będzie analizował każdą łatkę, jego prawo. Ja do takich nie należę, wystarczyło mi obejrzenie kilku zdjęć, a rekomendacja WZL2 jest dla mnie wystarczającym powodem do nie kwestionowania kalkomanii pod względem merytorycznym. Jest to jednak zestaw trudny, ale taka jest specyfika kalkomanii, którymi oklejamy niemal cały samolot. Co do jakości kalkomanii pod względem obróbki na modelu, jestem spokojny, nie raz miałem na swoim warsztacie te produkty i nie miałem z nimi problemu, o czym zresztą wspominałem przy różnych okazjach, nierzadko robiąc sobie "jaja" z "wielbicieli" Model Makera.

Instrukcja została wydrukowana na dwóch kartkach A4 i zawiera czytelne schematy malowania obu maszyn. Producent uzupełnił ją również kilkoma zdjęciami obu maszyn biorących udział w zlocie w Turcji. Umieszczono ponadto specjalne podziękowania oraz logo Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 SA z Bydgoszczy, która wykonała malowania polskich F-16 przedstawionych w opisywanym zestawie, a także udzieliła pomocy firmie ModelMaker w jego przygotowaniu.

Tygrysie F-16 w malowaniu z 2014r. można wykonać również w skali 1/72 (zestaw nr 72061) oraz w skali 1/32 (zestaw nr 32061) z tym że tygrysie "paski" wykonano tu w formie masek, a kalkomanie to natomiast oznaczenia. Firma ModelMaker uraczyła po raz kolejny modelarska brać ciekawymi zestawami kalkomanii umożliwiającymi zbudowanie efektownej repliki naszego najnowocześniejszego samolotu bojowego.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Dziękujemy firmie ModelMaker Decals za przekazanie kalkomanii na potrzeby recenzji.

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd