Figurka żołnierza piechoty z roku 1939

Model: Żołnierz Piechoty 1939
Producent: Adalbertus
Kategoria: II Wojna Światowa
Kod produktu: 120-03
Rzeźbiarz: Grzegorz Kawecki
Skala: 120mm
Materiał: żywica
Ilość części: 21

 

„…Z oddali słychać warkot samolotu. Cywile wpadają w panikę uciekając w różne strony. Rzucamy się do rowu wzdłuż drogi chowając się przed nalotem. Samolot zrzuca bomby, eksplodują niedaleko ogłuszając nas wszystkich. Samolot robi nawrót i ostrzeliwuje cywilów uciekających przez pole. Padają jak muchy... Samolot odlatuje.
Podnoszę się i patrzę ilu nas przeżyło. Nie jest źle. Trzeba opatrzyć rannych. Wszyscy pracują w pocie czoła. Podchodzę do kobiety płaczącej nad zwłokami mężczyzny krzyczę do niej żeby uciekała ale nie mogę jej oderwać.
Kapral znów krzyczy – to rozkaz chowamy się w rowie i już wiem dlaczego. Na horyzoncie pojawiają się po kolei wozy pancerne. Po chwili pierwsze pociski niemieckiej artylerii wybuchają na polu przed nami. Strzelam i słyszę już tylko huk wystrzałów – nic więcej. Strzelam...”


Figurka przedstawia się bardzo atrakcyjnie. Jest to żołnierz piechoty Wojska Polskiego z roku 1939 w swobodnej pozie wpatrzony w dal, jakby lekko zamyślony. Wygląda na młodego człowieka ale pewny chwyt karabinu sugeruje już pewne doświadczenie. Żołnierz przedstawiony jest w mundurze wz.36, hełmie wz.31 i jest uzbrojony w karabin polski Mauser wz.98. Figurka żołnierza została wyrzeźbiona cyfrowo przez Grzegorza Kaweckiego.

Jakość odlewu
Jest to wysokiej jakości żywiczny model od firmy Adalbertus w skali 120mm. Jak zwykle w przypadku firmy Adalbertus, jakość odlewu jest bardzo dobra. Model ładnie odlany z dużą dokładnością. Wszystkie powierzchnie są gładkie, detale dokładne odlane. Części, spasowane na sucho, wydają się pasować do siebie bardzo dobrze. Forma dobrze dopasowana dzięki czemu figurka nie ma większych przesunięć. Linie podziału formy są ledwo widoczne tak umiejscowione, że ich usunięcie nie będzie większym problemem.

Pudełko
Dosyć duże pudełko zawiera dwadzieścia jeden odlewów części figurki w tym elementy opcjonalne. Zestaw zawiera: 2 główki i 3 różne nakrycia głowy do wyboru oraz blaszki z orzełkami, krzyżem oraz klamrami. W zestawie znajdziemy również krzyż i 4 wzory pagonów: szeregowy, starszy szeregowy, kapral i plutonowy.
Jakość wymodelowania części jest wysoka. Model jest bezpiecznie zapakowany w eleganckie kartonowe pudełeczko z kolorową instrukcją, na której znajdują się 4 fotografie modelu wraz z krótkim opisem modelu i propozycją kolorystyki malowania modelu.

 

Podsumowanie
Firma Adalbertus utrzymuje wysoki poziom. Świetna jakość odlewu, dokładne detale i dobre spasowanie w połączeniu ze swobodną pozą, w jakiej został przedstawiony żołnierz sprawiają, że figurka ta będzie doskonałą ozdobą każdej kolekcji.

Tekst i zdjęcia:
Tomasz Kuiński

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd