Pociski powietrze - ziemia AGM-65G Maverick - 1/48 - KASL Hobby

Zestaw: GM-65G MAaverick & LAU-117 nr K48033
Skala: 1:48
Producent: KASL Hobby
Tworzywo: odlew żywiczny + kalkomania

Wszelkie imprezy modelarskie mają tę przypadłość, że wraz z nimi odbywa się giełda, na której można trafić na coś ciekawego. Ostatnio na Festiwalach modelarskich w Inowrocławiu i w Koszalinie sporo czasu spędziłem na stoisku zaprzyjaźnionej z KPMem firmy ModelMaker Decals i mogłem dokładnie przyjrzeć się temu co, kołobrzeski producent, poza kalkomaniami ma w swojej ofercie. A było tego dość sporo. Moja uwagę przykuły jednak akcesoria do współczesnych samolotów wojskowych oferowanych przez nieznaną mi dotychczas firmę KASL Hobby. Po wyspowiadaniu ekipy ModelMakera dowiedziałem się, że to producent z Taiwanu, który zwrócił uwagę wszystkich na festiwalu modelarskim w Moson swoją bezpośredniością i ujmującą postawą. Oferowane przez niego produkty spodobały mi się na tyle, że w krótkim czasie stałem się szczęśliwym posiadaczem kilku z nich, zaś wtym miejscu chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami na temat rakiet powietrze ziemia AGM-65G Maverick.

Zestaw opakowano w niewielki polistyrenowy blister, który dla zabezpieczenia elementów zabezpieczono kawałkiem czarnej gąbki. Otrzymujemy tam wszystko, co potrzebne do wykonania dwóch pocisków AGM-68G wraz z pylonami LAU-117. Całość sprawia bardzo przyjemne, estetyczne wrażenie. Miło jest mieć coś takiego w pudełku z modelem, zanim zacznie się jego budowę. Od ekipy z ModelMaker dowiedziałem się, że autor elementów żywicznych robi wszystko w sposób tradycyjny, a więc "dłubie" wszystko ręcznie, nie używając coraz bardziej powszechnej technologii 3D. Pora zatem sprawdzić, jak prezentuje się produkt KASL Hobby po wyjęciu z opakowania.

Odlewy stanowiące zasadniczy składnik zestawu wykonano z jasno szarej żywicy. Pierwsze co rzuca się w oczy to doskonała jakość techniczna tych odlewów. Nie ma żadnych odkształceń, ubytków czy pęcherzy powietrza. Ktoś, kto wykonywał te odlewy zna się na swojej robocie! Także ten, kto opracowywał matki, z których wykonano te odlewy to mistrz w swoim fachu. Mavericki z KASL-a to jedne z najlepszych zestawów do waloryzacji, z jakimi się zetknąłem. Wiernie oddano wszystkie szczegóły rakiet i pylonów, nie pominięto najdrobniejszych nawet szczegółów, wszystko wykonane na najwyższym poziomie. Każdy pocisk składa się z korpusu, do którego doklejamy dyszę, stateczniki oraz przezroczystą osłonę urządzenia naprowadzającego, wszystko to osadzamy na pylonie i montujemy w modelu. Jedyne czego się trochę obawiam, to nawiercenie otworu w tylnej części pocisku, tak aby było możliwe wklejenie do środka dyszy. Operacja musi być przeprowadzona niesłychanie ostrożnie. Do dyspozycji mamy wszystko, co jest potrzebne do wykonania dwóch pocisków. Porównałem żywiczne pociski z ich polistyrenowym odpowiednikiem w modelu A-10C i te ostatnie wypadły bardzo blado.

Odlewy żywiczne to jednak nie wszystko. Prawdziwy pocisk jest praktycznie w całości pokryty dużą ilością napisów eksploatacyjnych. Taiwański producent i w tej kwestii nie poszedł na skróty, bo na niewielkim arkusiku kalkomanii znajdziemy pełen komplet stencili, dzięki którym nasze miniatury Mavericków nie będą wyglądały jak odpustowe zabawki, tylko prawdziwe uzbrojenie, tylko pomniejszone do skali 1/48. Nie zauważyłem też aby kalkomanie miały jakieś dyskwalifikujące je wady, czy błędy drukarskie.

Instrukcja montażu i malowania ma postać kolorowej ulotki, której podstawę stanowią zdjęcia z poszczególnych faz montażu i malowania modelu testowego. Mamy także powiększoną kopię arkusika kalkomanii. Wszystko jest tu jasne i czytelne, więc z budową nie powinno być problemu.

Na polskim rynku pojawił się zatem nowy gracz i to z dalekiego Taiwanu. Z tego faktu powinni się ucieszyć zwłaszcza modelarze budujące modele współczesnych samolotów bojowych, bo głównie do nich adresowana jest oferta KASL Hobby. Produkty wysokiej jakości, widać, że wykonywane przez modelarzy, dla modelarzy, mogą stać się ozdobą niejednej repliki. Często w przypadkach producentów "zza wielkiej wody" ograniczałem się do westchnienia, że fajnie, ale przy mojej oporności do robienia zakupów przez internet za granicą, ale raczej w moim przypadku nie do wykorzystania. Z KASL Hobby natomiast jest inaczej, bo firma ma swojego przedstawiciela w Polsce. I  to dosłownie na wyciągnięcie ręki! Większość produktów KASL Hobby ma w swojej ofercie firma ModelMaker Decals i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja mogła ulec zmianie.

 

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!