PZL P.11C upgrade -1/48 - Arma Hobby

Zestaw: PZL P.11C upgrade
Skala: 1:48
Producent: Arma Hobby / Attack Squadron
Tworzywo: odlew żywiczny

Pozostajemy w klimatach myśliwców konstrukcji inż Zygmunta Puławskiego. Firma Arma Hobby nie poprzestała bowiem na tworzeniu żywicznych miniatur tych wspaniałych samolotów. Od niedawna na rynku są bowiem żywiczne konwersje do najpopularniejszego obecnie modelu najbardziej znanego myśliwca z tej rodziny, czyli PZL P.11C w skali 1/48 z Mirage Hobby. Do dyspozycji mamy zestaw 48056 w którym znajduje się dno zbiornika paliwa oraz koła podwozia, oraz zestaw 48055, w którym elementy te zostały wzbogacone o przód kadłuba oraz kolektor spalin. Do recenzji otrzymaliśmy ten właśnie zestaw.

Ideą przyświecającą powstaniu obu zestawów była nieskomplikowana waloryzacja modelu Mirage Hobby. Model ten jest od ponad dekady na rynku i od samego początku wytykano mu pewne "grzeszki". Nie zmieniało to jednak faktu, że jest to niezły, szczegółowy zestaw zawierający części fototrawione i żywiczne ( a ostaniu z białego metalu) i wykonano w oparciu o niego wiele pięknych replik. Do waloryzacji używano części fototrawionych firmy Part - bardzo bogatego zestawu, ale wymagającego pewnego doświadczenia oraz żywicznych makiet silnika (Toro Model, Techmod a ostatnio Choroszy Modelbud).

Patent Arma Hobby polega natomiast na zastąpieniu całej przedniej części kadłuba wraz z silnikiem i kolektorem spalin przez dwa bardzo precyzyjnie opracowane moduły. Wystarczy odciąć przednią część kadłuba po liniach podziału, a następnie w sklejony już wkleić gotowy, żywiczny zamiennik. Do niego doklejamy kolektor spalin, miejscem łączenia są rury pomiędzy cylindrami a kolektorem. Obydwa omawiane elementy odtworzono z duża wiernością i precyzją, zaznaczono wszystkie nity, otwory, zaś kolektor ma wewnętrzne ożebrowanie. Z zestawu Mirage wykorzystujemy śmigło oraz osłonę silnika. Kolejnym elementem, który znacznie wzbogaci naszą replikę, jest dno zbiornika paliwa. W zestawie oczywiście je zaznaczono, ale brakuje mu delikatności i finezji a także zaczepów cięgien podwozia. Po wycięciu otworu w kadłubie, wklejamy na miejsce żywiczny zamiennik, uzupełniamy fototrawionym pasem mocującym z dołączonej do zestawu blaszki i mamy pięknie wyciągnięty kolejny detal naszej repliki.

Koła podwozia głównego również były często wytykanym minusem zestawu z Mirage Hobby. Gdzieś czytałem nawet, że jakaś firma z Francji wypuściła ich żywiczne zamienniki. Rzeczywiście, koła z zestawu, są porządnie wykonane, ale jakieś ubogie. Żywiczne zamienniki z Arma Hobby mają pięknie odwzorowane felgi, producent odtworzył ponadto elementy układu hamulcowego a także napisy na oponach. Na zdjęciach celowo zmieściłem obok siebie elementy z zestawu Mirage jak i ich żywiczne odpowiedniki. Warto żeby każdy sam sobie wyrobił opinię, na temat tego, czy warto po nie sięgać budując replikę P.11C.

Do zestawu producent dołączył ulotkę z rysunkami montażowymi. Wszystko jak zwykle jasne i czytelne. Z montażem nie powinno być problemów. Sam osobiście bardzo się cieszę z pojawienia się tego modułowego zestawu, który na pewno wykorzystam przy budowie mojej P.11C. "11-tka" w końcu ma szansę znaleźć się na moim warsztacie. Mam co prawda większość dodatków dostępnych w Polsce, co tylko dodaje smaczku budowie. Mam nadzieję, że Arma Hobby nie poprzestanie na tych zestawach i zajmie się modelami P.24, a także IAR-80 z Hobby Bossa, w którym podobno jest co poprawiać...

 

Dziękujemy dystrybutorowi, firmie ARMA HOBBY za udostępnienie zestawu do recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd