Radar P-15 ZZ Modell 1:72

Model: Radar P-15
Nr kat.: 72006
Skala: 1:72
Producent: ZZ Modell
Tworzywo: model wtryskowy, żywica, elementy fototrawione
Malowanie: Związek Radziecki, NRD, Wietnam, Egipt, Syria, Irak


Radar P-15M Danuta w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie - czerwiec 2018. Zbiory autora

P-15 DANUTA to radar (odległościomierz radiolokacyjny) produkcji ZSRR, który wszedł do eksploatacji w 1962 r. z przeznaczeniem do wykrywania obiektów nisko lecących, a maksymalny zasięg wykrycia obiektu powietrznego wynosił 210 km.

W Wojsku Polskim używano osiem sztuk tego sprzętu – zmodernizowanych urządzeń P-15M i P-15MN. Pierwszy radar zainstalowano w roku 1974, a ostatni egzemplarz wycofano z eksploatacji w 1986.

Firma ZZ Model jest producentem modeli ciekawej serii radzieckich urządzeń radiolokacyjnych, w tym również radaru P-15 Danuta. Model ten, otrzymujemy w estetycznym kartonowym pudełku, który zawiera kompletne wypraski (łącznie ze skrzynią ładunkową) wtryskowego Ziła-157 ICMu oraz zestaw części żywicznych i dużą blaszkę z elementami radaru oraz waloryzującymi pojazd.

Zestawy radzieckich ciężarówek od firmy ICM są chyba znane każdemu modelarzowi interesującemu się tym tematem, więc nie będę ich tu przedstawiał.

Zestaw części żywicznych to głównie elementy zabudowy specjalnej – kabina operatorów radaru oraz dodatkowe drobne elementy jak np. podstawa anteny. Generalnie odlane są poprawnie, jedyne zastrzeżenia mam do dachu kabiny – dość niechlujnie zostały odcięte naddatki żywicy, do prawidłowego wyprowadzenia kształtu tego elementu będzie konieczne użycie szpachlówki.

W pudełku znajdziemy też sporej wielkości blaszkę fototrawioną. Zawiera ona dwie anteny, kratownice do zamocowania anten oraz różnego rodzaju drobną galanterie jak uchwyty, stopnie, drabinki itp. Blaszka jest dość gruba, trudno ją porównać do blach Parta czy Eduarda. Z jednej strony ma to swoją zaletę – konstrukcja masztu będzie stabilna. Jest też i wada – parabolicznym antenom daleko do prawidłowego odwzorowania oryginału – brakuje między innymi drobnej siatki, która w rzeczywistości znajduje się pomiędzy elementami konstrukcji anteny.

Producent do zestawu dołącza w miarę czytelną instrukcje montażu (w formie odbitki ksero). Znajduje się na niej również schemat malowań P-15, jednak nie jest do zestawu dołączona żadna kalkomania. Na podstawie egzemplarza znajdującego się w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie można łatwo określić jak wyglądałaby Danuta w polskich barwach – cały pojazd w kolorze khaki, na drzwiach pojazdu i na tylnej ścianie numery rejestracyjne UEL-3583.

Podsumowując – model pomimo pewnych niedostatków model wart jest zainteresowania. Otrzymujemy bardzo ciekawą miniaturę sprzętu używanego w Wojsku Polskim w okresie PRL, a doświadczony modelarz z pewnością poradzi sobie z udoskonaleniem produktu ZZ Modell.

Model dostępny jest w sklepie modelarskim Martola.


Elementy ciężarówki Ził-157 - wypraska firmy ICM


Blaszka fototrawiona


Elementy żywiczne


Radar P-15M Danuta w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie - czerwiec 2018. Zbiory autora



Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

 

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd