HOT! Zapowoiedź nowego modelu Arma Hobby - Samolot myśliwski Jak-1b

Arma Hobby zawsze skrzętnie utajnia projekty nad którymi pracuje. Przy kilku rozmowach próbowaliśmy wyciagnąć coś z szefostwa firmy, ale bez średniowiecznych narzędzi tortur (lub przesłuchań - jak kto woli) było to praktycznie niemożliwe. Sami ujawniają nowe projekty kiedy przychodzi na to pora, kiedy można je pokazać. Teraz jak widać nadeszła, Arma Hobby podała do wiadomości, że jej nową propozycją będzie miniatura radzieckiego myśliwca Jak-1b. Oczywiście w skali 1/72.

 

Jak podaje producent, parce są na etapie drążenia form, zaś nowe modele powinny trafić do rąk modelarzy we wrześniu bieżącego roku. Przedstawiamy piękne i efektowne boxarty autorstwa Marcina Góreckiego, co świadczy o tym, że na początku pojawią się dwie wersje Expert Set, z blaszką i maskami oraz Kit Set - zestaw podstawowy. W obu zestawach będą kalkoamnie do oznaczeń maszyn radzieckich polskich i francuskich.

Czy Jak-1b to dobry wybór? Sądząc po pierwszych komentarzach - tak. Są na rynku modele tego samolotu, ale podejście do tematu Arma Hobby pozwala na przypuszczenie, że będzie to najlepszy model Jaka-1b w tej skali na rynku. Wystarczy przypomnieć sobie ich Hurricane, zestaw, który stał się wielkim sukcesem, a wśród modelarzy brytyjskich i francuskich są podobno fan kluby tego zestawu.

Wraz z informacją i boxartami Arma Hobby pokazała pierwsze rendery nowego modelu. Jak widać, zestaw jest opracowywany z dużą dbałością o szczegóły i wierność historyczną z oryginałem, bogate wyposażenie kokpitu, czy luki podwozia, mogą okazać się bardzo mocnymi punkami modelu. Podobnie opracowanie bryły płatowca i faktury powierzchni.

Producent pokazał także projekt ramek z elementami. Zgodnie z dewizą firmy podstawowe części będą zgrupowane na jednej ramce, drugą mniejszą stanowić ma oszklenie. Powinno być ono cienkie i przejrzyste, bo jak widać osłona kabiny nie jest projektowana jako dzielona. Jak ktoś będzie chciał ją otworzyć, musi skorzystać z usług czeskiej piłki - żyletki. Także wszystkie powierzchnie sterowe wykonano jako nie dzielone. Te rozwiązania to prawdopodobnie ukłon producenta w stronę modelarzy z niewielkim bagażem doświadczeń, po co im nadmiernie komplikować życie, zaś stare wiarusy, jak będą chcieli to sobie przerobią.

Jak widać zapowiada się ciekawie. Jak-1b to piękny i zasłużony samolot i pewnie chętnych na budowę modelu tej maszyny w skali 1/72 nie zabraknie. Sięgna po niego zarówno młodzi entuzjaści modelarstwa, jak i "Stare Pierniki" pamiętające pierwsze lata starych zestawów z ZTS Plastyk z Pruszkowa. Są też, co mają w zbiorach pierwsze edycje tych ostatnich, wyciągną pewnie z czeluści modelarskich magazynków, żeby po raz kolejny zobaczyć jak długa drogę przebyło modelarstwo. Czekamy zatem na nowe modele Jaków z Arma Hobby. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu.

Koszaliński Pluton Modelarski

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!