Nowości Modelarskie - wrzesień - październik 2022 r.

 

Jesień sprzyja modelarstwu. Długie wieczory nastrajają do siedzenia w domu i oddawaniu się naszemu ulubionemu hobby. To teoria, bo wieczory istotnie coraz dłuższe, ale pogoda raczej przypomina późne lato. Producenci modeli i akcesoriów nie zważając jednak na porę roku i pogodę robią swoje, starając się zwrócić uwagę modelarzy na nowe rozwiązania, lub też kusząc ich nowymi rozwiązaniami zastosowanymi w nowych produktach. W przeciągu dwóch ostatnich miesięcy oczywiście nagromadziło się tego dość sporo, więc zapraszamy do zapoznania się, z tym co przygotowały firmy z którymi współpracujemy, a także z tym co wydało nam się interesujące i godne tego, abyśmy wspomnieli o tym w tym miejscu.

Pierwsze nasze zestawienie nowości w tym roku opublikowaliśmy pod koniec lutego. To i każde następne zestawienie zaczynaliśmy od wzmianki o walczącej Ukrainie. Za każdym razem mieliśmy nadzieję, że kolejne zestawienie napiszemy już po zakończeniu wojny. Tak się jednak nie dzieje i bandycka agresja na naszych sąsiadów trwa nadal. Wiadomości z frontu nadchodzą nieco lepsze, kolejne tereny na wschodzie i południu kraju są wyzwalane, ukraińskie wojska odniosły także kilka spektakularnych sukcesów. 

Zdjęcie: tok.fm Zdjęcie: Avvenire.it

Ciężko uszkodzony został most krymski, symbol bezprawnej aneksji Półwyspu z 2014 r. Złośliwcy twierdzą, że były to najpiękniejsze fajerwerki z okazji przypadających dzień wcześniej 70ptych urodzin kremlowskiego watażki. Niestety następstwem były i są zmasowane ataki na infrastrukturę cywilną na terenie całej Ukrainy. Taktyka prymitywna i bezmyślna bo ducha bojowego Ukraińców nie jest w stanie złamać. Świadczy o tym atak na okręty Floty Czarnomorskiej na redzie Sewastopola w wyniku którego uszkodzony został jej okręt flagowy, fregata "Admiral Makarov". Czyżby kolejny "Русский военный корабль, иди нахуй?" Miejmy nadzieję, nie mamy nic przeciwko temu.

Zdjęcie: Dora Wings

Ukraina walczy zarówno na froncie jak i poza nim. Nie tak dawno wspominaliśmy o właścicielu firmy Dora Wings, który osobiście brał udział  w walkach w rejonie Charkowa. Na szczęście ma się dobrze, o czym świadczy przyznane mu odznaczenie, którego zdjęcie publikujemy. Serdecznie gratulujemy i prosimy uważaj na siebie! Walka poza frontem to wszelkie próby normalnego funkcjonowania przez ludność cywilną. Pokazanie agresorowi, że na ślepo rzucane bomby i bezmyślnie odpalane rakiety nie są w stanie złamać ducha narodu broniącego swego kraju. Taką właśnie postawę prezentują między innymi działające w Ukrainie firmy modelarskie. Na temat imponującej liczby nowych propozycji ICM Models piszemy poniżej, zaś inne firmy nie pozostają w tyle.  

Zdjęcie: domena publiczna

8 września 2022 r. w szkockim zamku Balmoral odeszła królowa Elżbieta II. Wielu komentatorów stwierdziło, że zakończyła się pewna epoka i wiele w tym prawdy. Podczas jej panowania miało miejsce wiele wydarzeń historycznych i niejedno z nich stało się inspiracją dla wielu modelarzy nie tylko w Wielkiej Brytanii. Jako zwierzchnik sił zbrojnych miała styczność z wieloma rodzajami sprzętu wojskowego używanego przez armię brytyjską. Przypominamy zdjęcie z 1947 r. kiedy to Elżbieta, jeszcze jako księżniczka (na zdjęciu pierwsza z lewej) wraz z ojcem, królem Jerzym VI, Królową Matką, oraz siostrą księżniczką Małgorzatą odbyła podróż do krajów Afryki południowej na pokładzie okrętu liniowego HMS "Vanguard". Jest to oczywiście jeden z bardzo licznych przykładów tego, że historia brytyjskiej Rodziny Królewskiej może być inspiracją dla modelarzy. Nawet przy lekturze niniejszego materiału, a wątków brytyjskich będzie dość sporo.

 

W ofercie Arma Hobby pojawiły się dwa nowe modele wydane według nowej konwencji, których szczegółowe recenzje zamieściliśmy nie tak dawno. Podobnie jak wcześniej Mustang teraz P-39 Airacobra stała się przebojem producenta. Zamiast fototrawionych blaszek producent przewiduje wydruki 3D. Ostatnie wydanie Mustanga oraz pierwszy zestaw do budowy Cobry zawierały taki dodatek, ale tylko jako bonus dla tych, którzy kupili model bezpośrednio w preorderze u producenta. Wydruki będą natomiast stanowić integralną część zestawu do budowy modelu myśliwca pokładowego Sea Hurricane Mk. I B. Zestaw ten jest w ostatniej fazie przygotowań i lada chwila będzie dostępny, więc zdecydowaliśmy się wspomnieć o tym w tym miejscu.

ARMA HOBBY: P-39Q Airacobra
Skala: 1:72
Nr kat: 70055
Opcje malowania: 5
Typ modelu:  model wtryskowy, wydruki 3D (preorder), maski
ARMA HOBBY: P-51B Mustang
Skala:
1:72
Nr kat:
70041
Opcje malowania:
5
Typ modelu: 
model wtryskowy, wydruki 3D (preorder), maski
ARMA HOBBY: Sea Hurricane Mk IB
Skala:
1:72
Nr kat:
70061
Opcje malowania:
5
Typ modelu: 
model wtryskowy, wydruki 3D, maski

Pierwsze modele myśliwca P-39Q przekazane nam do testów przez producenta pomału przyjmują kształty samolotów. Na zdjęciach poniżej prezentujemy wykonane niemal na gorąco zdjęcia z budowy modelu nad którym pracuje Wojtek Sokołowski:

Model i zdjęcia: Wojciech Sokołowski  

Pod koniec października trafił na rynek także nowe modele przygotowywane przez IBG Models. Trzeba przyznać, że i tu zapowiada się bardzo interesująco. Zwłaszcza, że pojawią się aż dwa modele w limitowanych seriach. Pierwszy z nich to MiG-29 w skali 1/72 w polskich malowaniach z początkowych lat służby. Jest to przepak dobrze znanego i cenionego zestawu Trumpetera wzbogacony o detale wydrukowane w technologii 3D. Drugi model w limitowanej serii to prototyp Focke Wulfa FW-190D. Także nowe modele pojazdów wojskowych zapowiadają się ciekawie, zwłaszcza niszczyciel czołgów na podwoziu czołgu Toldi oraz pojazd inżynieryjny na podwoziu czołgu Centaur. Do sprzedaży powinien także trafić już wcześniej anonsowany model samolotu myśliwskiego PZL P.11f oraz maski do malowania oszklenia w samolotach PZL 23 Karaś.

IBG MODELS: MiG-29 in Polish Air Force (Early Service)
Skala: 1:72
Nr kat: 72903
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, wydruki 3D
IBG MODELS: FW 190D-9 Prototype (Limited Edition)
Skala: 1:72
Nr kat: 72558
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, wydruki 3D
IBG MODELS: PZL/IAR P.11F Romanian Fighter on skis
Skala: 1:72
Nr kat: 72522
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Toldi Pancelvadesz - Hungarian Tank Destroyer
Skala: 1:72
Nr kat: 72062
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
 
IBG MODELS: Type 95 Ha-Go - "Manchu" suspension
Skala: 1:72
Nr kat: 72089
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Centaur Dozer Tank
Skala: 1:72
Nr kat: 72110
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: 3Ro Italian Truck - Troop Carrier
Skala: 1:72
Nr kat: 72094
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: A10 Mk.I British Cruiser Tank
Skala: 1:72
Nr kat: W-015
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy

Ponieważ dzięki uprzejmości producenta, całe dobro o jakim mowa powyżej dotarło już do Koszalina, więc nie tracąc czasu oddajemy pióro Marcinowi, który od razu zajrzał do pudełka z modelem, który wydał nam się najbardziej interesujący z tego, co na jesień przygotował warszawski prducent:

W Pudle - Pojazd Inżynieryjny Centaur Dozer Tank -1/72 - IBG Models

Nazwa modelu:  Centaur Dozer Tank
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 72110
Skala: 1:72
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione
Malowanie: 4 x Wielka Brytania 

Kto by pomyślał, że ja zatwardziały modelarz okrętowy i lotniczy, budujący modele pojazdów wojskowych całkowicie okazjonalnie, właściwie tylko kiedy zachodzi taka potrzeba, będzie się zachwycać modelem czołgu? Może nie do końca czołgu, ale pojazdu inżynieryjnego, a właściwie buldożera. Ale właśnie w tym tkwi jego urok i właśnie dlatego postanowiłem zamieścić w tym miejscu jego recenzję, niemal natychmiast po otrzymaniu do testów najnowszych propozycji od IBG Models. Mowa tu oczywiście o kolejnym wcieleniu brytyjskiego czołgu Centaur. W oparciu o jego podwozie powstał tytułowy Dozer Tank, czyli buldożer i właśnie to jego miniatura szczególnie przykuła moją uwagę, wśród innych nowych propozycji od IBG Models. Czołg został pozbawiony zbędnej wieży wraz z uzbrojeniem zaś w jej miejsce zamontowano sporych rozmiarów spychacz wraz z osprzętem, co doskonale ukazuje boxart autorstwa A. Wróbla.

Zestaw bazuje na wypraskach wchodzących w skład wcześniejszych zestawów, czyli czołgu podstawowego oraz przeciwlotniczego. Ramki tradycyjnie z szarego polistyrenu pogrupowane w kilku foliowych torebkach, a do tego fot otrawiona blaszka i arkusik kalkomanii.

Nową ramkę w zestawie oznaczono jako „O”. Sporych rozmiarów, podłużna wypraska, na której rozmieszczono elementy spychacza, płytę czołową kadłuba oraz zasklepienie zraz z włazem w miejsce po niepotrzebnej w tej wersji pojazdu wieży. Jakość elementów nie budzi żadnych zastrzeżeń. Detal czysty, ostry i wyraźny, nie ma też żadnych wad produkcyjnych w postaci nadlewek, czy kultowych już ramek skurczowych. Na absurdy w postaci niewłaściwego kąta gwintu śrub mocujących oraz niewłaściwego kształtu szczeliny pod wkrętak w łbach śrub, po prostu nie zwracałem uwagi. Zwróciłem natomiast uwagę na to, że spychacz można wykonać jedynie w położeniu roboczym. Jeżeli ktoś chce mieć miniaturę ze spychem podniesionym do góry, jak przedstawiono na boxarcie, czekają go przeróbki i trochę pracy. Niemniej jednak przy zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji i poznaniu w jaki sposób całe urządzenie pracowało, jest to jak najbardziej możliwe. 

Uzupełniająca elementy z tworzywa fototrawiona blaszka jest bogatsza niż w obu poprzednich zestawach. Do wzmocnień błotników oraz kratownicy nad silnikiem dodano jej osłonę oraz kilka detali wyposażenia spychu. Nie ma natomiast informacji do czego służy element PE-8, ale sądząc po kształcie i wymiarach ma on pewnie związek z kratownicą nad silnikiem. Kalkomania to arkusik o wielkości typowej dla modeli pojazdów w skali 1/72. Mamy tu wszystko co potrzeba, numery, godła i znaki rejestracyjne. Trzeba przyznać, że niewielkie elementy wydrukowano bardzo wyraźnie, a wszystkie napisy da się odczytać. Ale to drukował Techmod.

IBG Model proponuje cztery warianty oznakowania modelu, bo schemat malowania jest jeden. Wszystkie pojazdy, których schematy malowania przedstawiono w instrukcji w postaci barwnych plansz, malowane były jednolicie kolorem oliwkowym. Różnią się tylko oznaczeniami. Dwa warianty malowania dotyczą pojazdów z końcowego okresu wojny, dwa pozostałe z lat 50-tych zeszłego stulecia, przy czym jedno z nich z okresu wojny w Korei.

Jeśli chodzi o instrukcję, to IBG Models nie zmieniło w tym temacie kompletnie nic. Model jak widać rzetelnie opracowany i bardzo atrakcyjny, zresztą wszelkiego rodzaju pojazdy z zaplecza frontu, to jeden z ulubionych tematów firmy, co zresztą bardzo cieszy, bo mimo wszystko tego typu tematy producenci modeli traktują z pewną rezerwą. Dobrze, że firma, która takich tematów się nie boi ma siedzibę właśnie w Polsce. 

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

Na rynek trafiły długo oczekiwane pierwsze dwa modele śmigłowców PZL W-3W w skali 1/72. Są to warianty czeski oraz ratowniczy używany przez TOPR. Należy się spodziewać, że producent będzie wydawać kolejne zestawy w oparciu o taki sam harmonogram jak w przypadku modeli w podziałce 1/48 i zapewne z taką samą częstotliwością.

Answer Plastic Kits: PZL W-3A Sokół Czech Air Force
Skala:
1:72
Nr kat:
AA72001
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione,
Answer Plastic Kits: PZL W-3A Sokół TOPR Rescue Helicopter
Skala:
1:72
Nr kat:
AA72002
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione,

 

Zupełnie inną filozofię w kwestii nowych wydawnictw prezentuje firma Hobby 2000. Lista nowości jest imponująca, przygotowano bowiem aż 11 nowych pozycji. Cztery pierwsze z nich to limitowane edycje modeli samolotów z rodziny MiG-15. Podstawą są tu znane doskonale modelarzom zestawy opracowane przez firmę Bronco Models wzbogacone o całkiem pokaźną ilość dodatków firmy Eduard. Cieszy także fakt wznowienia kilku trudno dostępnych na rynku modeli w skali 1/72 - ciężkiego myśliwca Do 335 Pfiel, wydanego pierwotnie przez Dragona oraz dwóch zestawów z Hasegawy - bombowca B-26 Marauder oraz samolotu szturmowego A-1 Skyraider. Fani broni pancernej pewnie zainteresują się modelem ciężkiego działa samobieżnego MAUS. 

Hobby 2000: MiG-15 / S-102 (Limited Edition)
Skala: 1:48
Nr kat: 4806LE
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Bronco), el. fototrawione, żywiczne, kalkomania 3D
Hobby 2000: MiG-15bis / LIM-2 / S-103 (Limited Edition)
Skala: 1:48
Nr kat: 4808LE
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Bronco), el. fototrawione, żywiczne, kalkomania 3D
Hobby 2000: MiG-15 / LIM-1 / S-102 (Limited Edition)
Skala: 1:48
Nr kat: 4805LE
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Bronco), el. fototrawione, żywiczne, kalkomania 3D
Hobby 2000: MiG-15bis / S-103 (Limited Edition)
Skala: 1:48
Nr kat: 4807LE
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Bronco), el. fototrawione, żywiczne, kalkomania 3D
Hobby 2000: B-26B Marauder 9th AF ETO
Skala: 1:72
Nr kat: 72058
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Hasegawa)
Hobby 2000: B-26B/C Marauder 12th AF MTO
Skala: 1:72
Nr kat: 72057
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Hasegawa)
Hobby 2000: Dornier Do 335 A-0 Pfiel
Skala: 1:72
Nr kat: 72059
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Dragon)
Hobby 2000: Dornier Do 335 A-1 Pfiel
Skala: 1:72
Nr kat: 72060
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Dragon)
Hobby 2000: A-1H Skyraider
Skala: 1:72
Nr kat: 72062
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Hasegawa)
Hobby 2000: A-4J Skyraider
Skala: 1:72
Nr kat: 72063
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Hasegawa)
Hobby 2000: Pz.Kpfw.VIII MAUS
Skala: 1:35
Nr kat: 35003
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy (ex Takom)

 

 

Firma Special Hobby tradycyjnie raczy modelarzy kolejnymi wcieleniami znanych już wcześniej zastawów.  Jest natomiast jedna nowość, samolot AERO 11 L-BUCD znany z wykonanych w okresie międzywojennym lotów długodystansowych. Na uwagę zasługuje też model samolotu szkolno - bojowego L-39 Albatros wydany w podziałce 1/48 z imponującą ilością dodatków w postać elementów fototrawionych i żywic.

Special HOBBY: Aero C-3B "Czechoslovak Bomber -Trainer"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48217
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex- ICM), el. fototrawione, el. żywiczne, wydruki 3D
Special HOBBY: Mirage III CJ
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72352
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy
Special HOBBY: Aero 11 L-BUCD "Blue Bird on a long flight over Europe, Africa and Asia"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72471
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy
Special HOBBY: Gloster Meteor T.7
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72468
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy
Special HOBBY: L-39ZA/ZA ART "Attack & Trainer"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 72323
Opcje malowania:
7
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne

 

Nowe wcielenia wydanych uprzednio zestawów przygotowała także ukraińska firma ICM Models. Są także zestawy zupełnie nowe, czyli brytyjski samolot bombowo - torpedowy Bristol Beauford w skali 1/48 oraz japoński ciężki samolot bombowy  Ki-21 -Ib "Sally". Śmiało już można powiedzieć, bazując tylko na ilości modeli sprzedanych w koszlińskim sklepie modelarskim, jest kolejny przebój rynkowy ICM Models. W przypadku Ki-21 może być podobnie.

ICM Models: Yak-9T Normandy - Niemen. Plane of Marcel Lefevre
Skala:
1:32
Nr kat:
32092
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy,
 
ICM Models: Yak-9K WWII Soviet fighter
Skala:
1:32
Nr kat:
32091
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy,
 
ICM Models: "The Engish Patient" Movie aircraft Tiger Moth and Sterman
Skala:
1:32
Nr kat:
32053
Opcje malowania:
2
Typ modelu:
2 x model wtryskowy,
 
ICM Models: Bristol Beaufort Mk.I WWII British torpedo bomber
Skala:
1:48
Nr kat:
48310
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy,
figurki
ICM Models: Gotha Go 242A WWII German Landing Glider
Skala:
1:48
Nr kat:
48226
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
2 x model wtryskowy
ICM Models: Ju-88A-8 Paravane
Skala: 1:48
Nr kat:
48230
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy,
 
ICM Models: Forward base
Skala:
1:48
Nr kat:
48303
Opcje malowania:
4
Typ modelu:
2 x  model wtryskowy, figurki

ICM Models: Ki-21 -Ib "Sally"
Skala:
1:72
Nr kat:
72203
Opcje malowania:
4
Typ modelu:
model wtryskowy
ICM Models: Mobile brigade "West" (Schnelle Brigade West), 1943
Skala:
1:35
Nr kat:
3517
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
3 x model wtryskowy,
ICM Models: Sguad Game 0
Skala:
1:16
Nr kat:
16210
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy

 

Po pojazdach stanowiących wyposażenie polskich kawalerzystów, FtF proponuje dwa pełnokrwiste pojazdy pancerne. Są to koleje wcielenia czołgu Hotchkiss H 35 oraz samochodu pancernego Tatra OA.

FTF: Panzerspahwagen 30 [T] Tatra OA VZ 30
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-095
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy
FTF: Hotchkiss H35 z armatą 37 mm SA38
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-094
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy,

  

Toro Model nadal pozostaje w klimatach szarży pod Krojantami. Wszystkie dotychczas oferowane figurki polskich kawalerzystów można teraz kupić jako zestaw. Dodatkiem są proporce kawaleryjskie do umieszczenia na drzewcach.

Toro Model: Polish Cavalery in charge
Skala: 1/35
Nr kat: 35F150 (limited edition)
Opcje malowania: 1
Typ modelu: 5 x figurka żywiczna.

Zestawy modeli to także specjalność Mikrostoczni. Tym razem zadowoleni będą fani żaglowców w skali 1/700, do do swojej oferty producent włączył właśnie zestaw umożliwiający budowę flotylli Krzysztofa Kolumba z wyprawy z 1492 r. zakończonej odkryciem Ameryki. Karawelę Nina można wykonać z dwoma wariantami takielunku.

Mikrostocznia: Flota Kolumba Santa Maria Pinta, Nina A.D. 1492
Skala: 1/700
Nr kat: -
Opcje malowania: 1
Typ modelu: 3 x model żywiczny, elementy fototrawione, tkanina, drut. 

 

 

Kolejne propozycje firmy GPM Models w segmencie modeli pojazdów wykonanych w technologii wydruku 3D adresowane są głównie do modelarzy kolejkowych, bo większość nowości to miniatury pojazdów w skali H0 i TT. Wśród tych ostatnich także jest zestaw modeli samochodów osobowych z okresu PRL-u. Wielbiciele skali 1/72 z pewnością będą zainteresowani miniaturą ciągnika rolniczego Ursus C 325. 

GPM: URSUS C 325
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-72-29
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: D-83 Przyczepa bez plandeki
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-111
Typ modelu:
model 3D 
GPM: JELCZ 317 z naczepą NK 20 pod kontener 20 stopowy
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-048
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: Naczepa NK 20 pod kontener 20 stopowy
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-74
Typ modelu:
model 3D
  
GPM: Ładowarka HSW Ł-34
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-22W
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: JELCZ 315 z plandeką
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-103
Typ modelu:
model 3D
GPM: Przyczepa D 80 z plandeką
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-104
Typ modelu:
model 3D
GPM: Naczepa ZREMB N 162 Z
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-98
Typ modelu:
model 3D
GPM: Star 660 KS-251 Koparka Podsiębierna
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-58
Typ modelu:
model 3D
GPM: KM-251 Koparka Zgarniakowa
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-106
Typ modelu:
model 3D
GPM: Samochody osobowe PRL-u
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-SP1
Typ modelu:
model 3D
GPM: FIAT 126p Maluch
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-37
Typ modelu:
model 3D
GPM: HONKER PW-2 (4 x 4)
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-26
Typ
modelu: model 3D

 

 

Tu pojawia się sygnalizowany wcześniej wątek Brytyjskiej Rodziny Królewskiej, w postaci jachtu admiralskiego "Enchntress" Wybudowany przed II Wojną Światową okręt to odpowiednio zaadaptowany sloop klasy "Bittner". Czy członkowie Rodziny Królewskiej gościli na jego pokładzie, nie wiadomo, ale jest pewne, że w 1938 r. odwiedził on Gdynię - a więc propozycja JSC jak najbardziej warta zainteresowania.

JSC: Jacht Admiralicji ENCHANTRESS
Skala:
1:400
Nr kat:
No. 421
Typ modelu:
model kartonowy

 

To chyba najbardziej rozbudowana część naszego zestawienia, bo i oferta nowych propozycji wydawnictwa Answer bardzo bogata pod względem zarówno liczby jak i tematyki propozycji. Większość modelarzy kartonowych na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Ci początkujący także, bo całkiem sporo nowych propozycji znalazło się w serii "Kartonowy Ekspres". Wydawnictwo kontynuuje także tematykę ukraińskich sił powietrznych, o czym świadczy model samolotu bombowego Su-24 MR.

ANGRAF: Sukhoi Su-24 MR
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 232
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: Bruckenleger IVB
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 237
Typ modelu:
model kartonowy
 
ANGRAF: Sd.Kfz. 165 Hummel
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 188
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: WZT-1
Skala:
1:25
Nr kat: No.
238
Typ modelu:
model kartonowy

 

Kartonowe Hobby: Skoda 105 VB
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 548
Typ modelu:
model kartonowy
 
Kartonowe Hobby: FEDERAL U-7144T
Skala:
1:25
Nr kat: No.
555
Typ modelu:
model kartonowy 
Kartonowe Hobby: KAMAZ 4350
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 561
Typ modelu:
model kartonowy 
Kartonowe Hobby:  FIAT 125p 1300 Milicja
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 559
Typ modelu:
model kartonowy 
Kartonowe Hobby:  FIAT 125p 1300
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 558
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowe Hobby:  Pz.Kpfw. 35R 731[F] mod. 1939
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 563
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowe Hobby:  Renault R35 mod. 1939
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 562
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowe Hobby:  Nanchang CJ-5
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 554
Typ modelu:
model kartonowy

 

MPModel:  Messerschmitt Bf-109D
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 89
Typ modelu:
model kartonowy
MPModel:  Pisecki HUP-2
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 88
Typ modelu:
model kartonowy
MPModel:  Hellcat Mk.I
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 91
Typ modelu:
model kartonowy
MPModel:  RWD-13 S
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 90
Typ modelu:
model kartonowy
MPModel:  Fieseler FI-167A
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 92
Typ modelu:
model kartonowy

 

Kartonowy Ekspres: OPEL VIVARO Straż Pożarna
Skala: -
Nr kat:
No. E046
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: FIAT 125p Milicja
Skala: -
Nr kat:
No. E041
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Star 20 kabiona N20
Skala: -
Nr kat:
No. E040
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Żuk A11b
Skala: -
Nr kat:
No. E045
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Ursus C-360
Skala: -
Nr kat:
No. E044
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Łada 2101 niemiecka policja
Skala: -
Nr kat:
No. E043
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Syrena 105
Skala: -
Nr kat:
No. E042
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Fiat 126p
Skala: -
Nr kat:
No. E047
Typ modelu:
model kartonowy
 
Kartonowy Ekspres: Tatra 815 wywrotka
Skala: -
Nr kat:
No. E048
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Mercedes G WOLF
Skala: -
Nr kat:
No. E039
Typ modelu:
model kartonowy
 


Całkiem sporo nowych i to oryginalnych propozycji  w ofercie klasycznych modeli kartonowych przygotowała firma GPM Models. Oryginalnych bo wystarczy spojrzeć na modele wozów taborowych, czy też śmigłowca AW 101 Merlin, który niebawem zacznie służbę w polskim lotnictwie morskim.

GPM: Polski Wóz Taborowy wz.19
Skala:
1:25
Nr kat: No. 620K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Polski Wóz Taborowy wz.19
Skala:
1:25
Nr kat: No. 620
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Niemiecki Wóz Sanitarny
Skala:
1:25
Nr kat: No. 621K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Niemiecki Wóz Sanitarny
Skala:
1:25
Nr kat: No. 621
Typ modelu: model kartonowy

GPM: AW101 Merlin
Skala:
1:33
Nr kat: No. 616K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: AW101 Merlin
Skala:
1:33
Nr kat: No. 616
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Pałac Neoklasyczny Jelcz - Laskowice
Skala:
1:100
Nr kat: No. 847
Typ modelu: model kartonowy

GPM: WZT-1
Skala:
1:25
Nr kat: No. 625K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: WZT-1
Skala:
1:25
Nr kat: No. 625
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Armoured Train D
Skala:
1:25
Nr kat: No. 612K
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Armoured Train D
Skala:
1:25
Nr kat: No. 612K
Typ modelu: model kartonowy

 

 

 Przegląd akcesoriów modelarskich zaczniemy od nowości przygotowanych przez IBG Models. Są to maski do malowania modeli samolotów PZL.23 Karaś.

IBG MODELS: PZL.23 Karaś
Skala: 1:72
Nr kat: 72M033
Typ: maski
Dedykowany do:
IBG Models

Ponieważ maski do Karasia, jak wydane nieco wcześniej maski do modeli bombowca PZL.37 Łoś dotarły do nas wraz z nowymi modelami tego producenta, jest okazja by przyjrzeć się im bliżej, co także uczynił Marcin:

PZL 23 Karaś, PZL 37 Łoś maski do malowania kabin - 1/72 IBG Models

Wszyscy Ci, którzy zetknęli się z modelami samolotów PZL.23 Karaś i PZL.37 Łoś niezależnie od zestawu i skali modelu wiedzą, jak ważną w tych modelach rzeczą jest prawidłowe pomalowanie ram oszklenia. Obydwie rodziny tych samolotów miały bogate oszklenie kokpitów i złe wykonanie tego etapu budowy mogło całkowicie zepsuć efekt końcowy. 

Najlepsze obecnie na rynku zestawy do budowy modeli Karasi i Łosi w podziałce 1/72 oferuje nasza rodzima firma IBG Models. Zestawy te są na rynku od  ładnych kilku lat i przez ten czas pojawiło się do nich trochę dodatków, między innymi maski. Tego typu akcesoria mam także w ofercie firma IBG Models. Wcześniej ukazały się maski do Łosia, a obecnie modelarze mogą skorzystać z masek IBG także podczas budowy Karasia. Maski do obu modeli zapakowano  w foliowe torebki i zabezpieczono je czarną tekturką, nie niej zaś znajduje się nalepka z podstawowymi informacjami o produkcie. Całość sprawia bardzo przyjemne wrażenie, niemal wytwornego produktu.

Maski do Karasia wycięto w żółtym papierze „kabuki” co jest bardzo dobrym prognostykiem jeśli chodzi o ich użycie. Jak sobie przypomnę jaką mękę przeżyłem z moim pierwszym Karasiem i maskami z czarnej taśmy maskującej. Elementy masek w omawianym zestawie zostały wycięte bardzo wyraźnie, co także powinno ułatwić pracę. 

Podobnie ulotka z instrukcją. Wszystko pokazane w bardzo czytelny i zrozumiały sposób, co i gdzie w którym miejscu przykleić.

Maski do Łosi wydano w identyczny sposób. Ponieważ te samoloty z natury miały więcej szkła, więc i arkusik „kabuki” z którego je wycięto jest większy. Niektóre firmy dają także maski do wyklejenia wewnętrznej części kabiny. Tutaj tego nie ma, ale i tak uważam to za zbędne, po pierwsze skala, pod drugie oba typy samolotów miały ramy oszklenia pomalowane podstawowym kolorem khaki, więc wystarczy pomalować oszklenie tylko z zewnątrz, aby uzyskać zadowalający efekt.

Więcej elementów to i większa objętość instrukcji. Rysunki wydrukowane po dwóch stronach załączonej do masek ulotki. Także tu wszystko jest czytelne i zrozumiałe.
Podsumowując, do modelarzy trafiły kolejne wysokiej klasy produkty, które na pewno ułatwią budowę modeli i sprawią, że uzyskane efekty będą lepsze od zakładanych. Niebawem będziemy mogli się o tym przekonać, bo nasz Kolega, Marek ma właśnie na warsztacie Karasia z IBG Models i maski te podczas malowania przetestuje.

Model i zdjęcia: Marek Filzek  

 Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski 

 

GPM Models czujnie kontroluje rynek modelarski. Wydanie nowego modelu kartonowego jest doskonałą okazją do wprowadzenia na rynek akcesoriów mogących pomóc modelarzowi w budowie modelu i sprawić, że budowana replika będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Są zatem akcesoria do wydanego jakiś czas temu modelu okrętu podwodnego ORP "Orzeł" oraz pociągu pancernego "Zygmunt Powstaniec". Ponadto kolejne propozycje miniatury silników lotniczych, które przydadzą się niejednemu modelarzowi.

GPM: OORP Orzeł, Sęp
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-GPM-595
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Zygmunt Powstaniec - zestaw detali
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-87-01
Typ modelu:
druk 3D
GPM: F8U Bearcat silnik
Skala:
1:33
Nr kat: 
SM-3D-SIL03
Typ modelu:
druk 3D
GPM: P 61 Black Widow silnik
Skala:
1:33
Nr kat: 
SM-3D-SIL04
Typ modelu:
druk 3D
GPM: F7U Tigercat silnik
Skala:
1:33
Nr kat: 
SM-3D-SIL05
Typ modelu:
druk 3D
GPM: F6F Hellcat silnik
Skala:
1:33
Nr kat: 
SM-3D-SIL06
Typ modelu:
druk 3D
GPM: P-47 Thunderbolt silnik
Skala:
1:33
Nr kat: 
SM-3D-SIL07
Typ modelu:
druk 3D
GPM: XP-61E/F-15 Reporter silnik
Skala:
1:33
Nr kat: 
SM-3D-SIL08
Typ modelu:
druk 3D


 

Firma ModelMaker Decals  po wpadce z Lancasterami porusza się w bezpiecznych dla siebie strefach modelarskiego rynku. Dlatego nowością jest kolejny zestaw z okazjonalnym malowaniem greckich F-16C. Tym razem z tegorocznych manewrów NATO Tiger Meet.  

ModelMaker Decals: Greek F-16 NATO Tiger Meet 2022
Skala: 1:48
Nr kat: D48196
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Greek F-16 NATO Tiger Meet 2022
Skala: 1:72
Nr kat: D72196
Typ: kalkomanie

Bardzo ciekawą propozycję przygotowała firma Techmod. Logotypy producentów i stencile na łopaty śmigieł znajdą zastosowanie w niejdnym modelarskim warsztacie.

Techmod: Propeller Logos and Stencils
Skala: 1:72
Nr kat: 72099
Typ: kalkomanie
Techmod: Propeller Logos and Stencils
Skala: 1:48
Nr kat: 48126
Typ: kalkomanie


 

GPM Models poszerzyła swoją ofertę kalkomanii o zestaw dedykowany do Jelcza 325 w wersji cysterny wojskowej. Zestaw do modelu w skali 1/72.

GPM: Jelcz 325 Cysterna Wojskowa
Skala: 1:72
Nr kat: 106-72
Typ: kalkomanie

 

Nowe propozycje Exotuc Decals to kalkomanie umożliwiające budowę samolotów myśliwskich Bf 109G w malowaniach chorwackich i jugosłowiańskich. Są też malowania samolotów zdobycznych, w tym także słynnego "LW" jedynego egzemplarza Bf-109 służącego w polskim dywizjonie myśliwskim.

Exotic Decals: Bf 109 in Croatian Service - part I
Skala: 1:48
Nr kat: ED 48008
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Bf 109 in Croatian Service - part I
Skala: 1:72
Nr kat: ED 72008
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Bf 109 in Croatian Service - part II
Skala: 1:48
Nr kat: ED 48009
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Bf 109 in Croatian Service - part II
Skala: 1:72
Nr kat: ED 72009
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Bf 109 in Croatian Service - part III
Skala: 1:48
Nr kat: ED 48010
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Bf 109 in Croatian Service - part III
Skala: 1:72
Nr kat: ED 72010
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Me 109 in Yugoslav Service
Skala: 1:48
Nr kat: ED 48011
Typ: kalkomanie

Exotic Decals: Me 109 in Yugoslav Service
Skala: 1:72
Nr kat: ED 72011
Typ: kalkomanie

 

 SAMOLOTYWYWIADOWCZE.PL

Po wielkim sukcesie i niemal w całości wyprzedanym nakładzie książki pt. "Niemieckie samoloty w lotnictwie polskim 1918 - 1924" autorzy opracowali i wydali anglojęzyczną wersję tego dzieła przeznaczoną na rynki zagraniczne. Pomysł jak najbardziej wart pochwały, gdyż każde opracowanie dotyczące historii polskiego lotnictwa cieszy się dużym zainteresowaniem o czym świadczy seria "Polish Wings" wydawnictwa Stratus. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w promowaniu historii polskiego lotnictwa.

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Kategoria:
Format:
Cena:  
Mateusz Kabatek, ks. Robert Kulczyński SDB
Arkadiusz Wróbel
978-1953201584
2022-10-20
Nowe
A4 pionowy, 82 strony w kolorze
-

 

Koeljne nowe propozycje w ofercie Wydawnictwa Stratus to książki zw znanych i cieszących się uznaniem cykli wydawniczych, takich jak Yellow czy Samolot po polsku Maxi. Wydanie nowej pozycji z serii Single poświęconej samolotom myśliwskim PZL P.11f zbiegło się z wydaniem przez IBG Model miniatury tego samolotu w podziałce 1/72. To się nazywa wyczucie rynku.

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Mikael Forslund
Andrzej M. Olejniczak
9788366549722
2022-09-14
Yellow
6147
Nowe
A4, pb, 208 stron (208 w kolorze)
120.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Kategoria:
Format:
Cena:
Lechosław Musiałkowski
Andrzej M. Olejniczak
978-83-67227-08-7
2022-09-30
Samolot po polsku
Nowe
A4 pb, 188 stron (188 w kolorze)
99.00 PLN
Autor:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Kategoria:
Format:
Cena:

Alan Ranger
9788366549104
2022-10-12
Camera ON
Nowe
A4 pb, 80 stron
65.00 PLN

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Dariusz Karnas,
Teodor Liviu Morosanu
978-83-66549-78-4
2022-10-21
SINGLE
Single 42
Nowe
A4 pb, 16 stron (2 w kolorze)
35.00 PLN

 

Jesienne nowości firmy PIKO przedstawiają się bardzo imponującą. Kilkadziesiąt modeli lokomotyw i wagonów z różnych epok i we wszystkich możliwych skalach muszą robić wrażenie. Fanów polskich kolei zapewne zainteresuje model lokomotywy elektrycznej EU-46 w barwach PKP CARGO. Model oczywiście w skali H0.

 

Wraz z modelem japońskiego samolotu bombowego Ki-21B "Sally" firma ICM Models wprowadziła do oferty także zestaw farb akrylowych dedykowanych do samolotów japońskich z okresu ostatniej wojny. Poza pięcioma buteleczkami z farbą w zestawie znajduje się także werniks.

ICM: WWII Japanese Aviation
Nr kat: ITEM 3021
Typ: farby akrylowe, werniks 
 

Nową propozycją ICM Models kończymy nasze przedostanie w tym roku zestawienie nowości modelarskich. Trzeba przyznać, że tempo wydawania nowych modeli i akcesoriów nie spadło nawet na jotę, co bardzo cieszy, zwłaszcza w dzisiejszych ciężkich czasach. Model są coraz lepiej opracowane, coraz bardziej szczegółowe, nic tylko się cieszyć i kleić. Miejmy nadzieję, że czasu i... prądu nie zabraknie.

 

Dziękujemy firmie IBG Models za przekazanie modelu oraz akcesoriów na potrzeby recenzji.

Koszaliński Pluton Modelarski

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!