Nowości Modelarskie - maj - czerwiec 2022 r.

 

Wakacje czas zacząć! Odpocząć od obowiązków zawodowych, szkolnych, po prostu zresetować się i nabrać sił przed nadchodzącą jesienią. Ciekawe czy uda się odpocząć od hobby jakim jest modelarstwo? Chyba nie, bo producenci modeli i akcesoriów jakby odbyli jakąś tajną konferencję, czy naradę w jakimś sekretnym miejscu, a jej efektem jest naprawdę spora ilość różnego rodzaju modelarskich dóbr, które kuszą i kuszą. W tym spisku efektywny udział wzięły także i polskie firmy, więc zapraszamy do zapoznania się zestawieniem nowości modelarskich za maj i czerwiec.

Zaczynamy jednak od sytuacji na Ukrainie, wojna trwa nadal, agresor naciera, Ukraińcy stawiają opór. Ten impas trwa już od jakiegoś czasu, zaś różni eksperci prześcigają się w produkowaniu teorii kto i w jaki sposób tę wojnę wygra. Co ciekawe zdarzają się i tacy, których teorie sprzed miesiąca zostały obalone przez te najnowsze. Urok wojny informacyjnej. Miejmy jednak nadzieję, że ostatecznie zwycięży dobro a Ukraina odrodzi się jako kraj proeuropejski w pełnych granicach z Donbasem i Krymem. Na razie obserwujemy także inny aspekt tej wojny, czyli jej wpływ na modelarstwo. Jak było do przewidzenia, pojawiają się modele i akcesoria, dzięki którym zbudujemy modele sprzętu walczącego za naszą wschodnią granicą. Bardzo ciekawa jest propozycja firmy Print Scale poświęcona modelom rosyjskich samolotów i śmigłowców strącony podczas walk w Ukrainie.

Jak widać jest to spory arkusz zawierający oznaczenia dla aż dziesięciu maszyn, które zrobiły mniej więcej to samo, co krążownik rakietowy "Moskwa" Mała dygresja - modele tego okrętu firmy Trumpeter są obecnie bardzo poszukiwane i cenione. Zaś w przypadku zestawu Print Scale, te kalkomanie to coś w rodzaju manifestu...

 ... nie da się bowiem nie zauważyć, co w tej firmie myślą o Prezydencie Rosji i jego poplecznikach. Hasła wplecione w schematy malowania mówią same za siebie. To jednak jedna storna medalu. Po ciemnej stronie mocy pewna bardzo znana także i w Polsce firma modelarska wypuściła na rosyjski rynek wewnętrzny modele pojazdów z okrytym złą sławą oznaczeniem w postaci ostatniej litery alfabetu. Pewnie znajdą się tam jakieś zryte kremlowską propagandą łby, które to kupią, bo wieżą w "specjalną operację wojskową". W sumie, szkoda, że nie można go kupić i u nas. Wykonywanie dioram z wypalonymi wrakami jest dość popularne.

To jednak nie wszystko, bo sporo się dzieje także w samej Ukrainie. Po pierwszym szoku producenci otrząsnęli się i w większości przypadków kontynuują swoją normalną działalność, czasem zdarzą się jakieś opóźnienia, ale wszystko w granicach normy. Tak jest w przypadku takich firma jak Clear Props, Miniart czy ICM, która to właśnie firma wznowiła swój model samolotu myśliwskiego MiG-29 w słynnym już malowaniu "Ducha z Kijowa".

Niestety wojna niektórych dotknęła bardziej. Takim przykładem jest firma Dora Wings mająca swoją siedzibę w Charkowie. Owszem, firma działa, pracuje nad nowymi projektami, ale z uwagi na ciężkie walki w tym rejonie, konieczna była zamiana komputera na karabinek szturmowy. Na zdjęciu jeden ze współwłaścicieli Dora Wings podczas służby frontowej. Personaliów z wiadomych względów nie publikujemy, zaś zdjęcie pochodzi z mediów społecznościowych firmy. Trzymaj się i uważaj na siebie! Слава Україні!

Wątek ukraiński będzie się także kilkukrotnie pojawiał przy omawianiu nowych produktów naszych producentów, także serdecznie zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi produktami na polskim rynku modelarskim.

 

Nowe propozycje od Arma Hobby to oczywiście rozpoznawczy F-6C Mustang w standardzie Expert Set oraz Ki-84 Hayate, tym razem jako Model Kit, czyli bez dodatków i z dwoma opcjami malowania zamiast czterech. Obydwa powinny cieszyć się zainteresowaniem, pierwszy z uwagi na naprawdę ciekawe schematy malowania, o czym była mowa w recenzji Marcina, drugi zaś to dobra alternatywa dla tych co nie lubią waloryzacji lub chcą poeksperymentować z zestawami do waloryzacji innych producentów niż Arma. A takie właśnie zestawy pojawiły się niedawno w sprzedaży.

ARMA HOBBY: F-6C Mustang Expert Set
Skala: 1:72
Nr kat: 70040
Opcje malowania: 6
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, maski
ARMA HOBBY: Nakajima Ki-84 Hayate Model Kit
Skala: 1:72
Nr kat: 70052
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy

O tym, że z zestawu wydanego przez Arma Hobby niezależnie od standardu można wykonać piękną miniaturę, mogliśmy się nie tak dawno przekonać, ponieważ pojawiło się kilka galerii z gotowymi modelami tego bardzo zgrabnego samolotu. Dla przypomnienia zdjęcie modelu Ki-84 wykonanego przez naszego Kolegę, Marka Filzka:

 

Model Samolotu myśliwskiego Nakajima Ki-84 Hayate (Frank) z zestawu Arma Hobby wykonany przez Marka Filzka

IBG Models także nie pozostaje w tyle. Zapowiadane na czerwiec nowe zestawy pojawią się co prawda na początku lipca, ale anonsujemy je już teraz. Wszystkie nowe propozycje opracowano w podziałce 1/72. Większość z nich to kontynuacja uprzednio zaczętych cykli produkcyjnych, w tym powrót do pojazdów węgierskich i szwedzkich. Miniatura Bedforda Oil Tankera powinna ucieszyć amatorów scenek lotniskowych, zadowoleni będą także Ci, zaś najnowsza odsłona Lancii 3 Ro znakomicie uzupełni pojazd z działem przeciwlotniczym  90/53. Równie ciekawie wyglądają propozycje lotnicze. Mamy zatem rumuńską wersję PZL P.11F z nartami a także nowość w ofercie czyli model MiGa-29 w malowaniu ukraińskim. Model ten to przepak Trumpetera, zaś kalkomanie to wspólne dzieło firm Foxbat i Modlemaker Decals, o czym świadczą loga na pudelku. Zdecydowanie autorską produkcją IBG Models  jest zestaw poświęcony chyba najbardziej znanym długim Fokom czyli Platzschutzstaffel JV44 znanym jako "Dory Z Cyrku Gallanda" W zestawi znajdują się dwa komplety elementów do budowy miniatur FW-190 D-9 i D-11. Do dyspozycji mamy pięć opcji malowania, czyli do wszystkich samolotów jakie latały w tej jednostce. Jest to zatem pierwsze tak kompleksowe ujęcie tematu, ponieważ uchodzące do tej pory za najlepsze opracowanie Jerrego Crandalla uwzględniało jedynie cztery samoloty.

IBG MODELS: MiG-29 in Ukrainian Air Force
Skala: 1:72
Nr kat: 72901
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: PZL/IAR P.11F Romanian Fighter on skis
Skala: 1:72
Nr kat: 72522
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Platzschutzstaffel JV44 2 in 1: FW 190D-9 and D-11
Skala: 1:72
Nr kat: 72548
Opcje malowania: 5
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: 40M Mimrod - Hungarian Self-propelled Anti Air Gun
Skala: 1:72
Nr kat: 72063
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Landsverk L-62 Anti-II Self-propelled Finish Anti Air Gun
Skala: 1:72
Nr kat: 72064
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Bedford QL Tanker
Skala: 1:72
Nr kat: 72081
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: 3Ro Italian Truck - 90/53 Ammunition Carrier
Skala: 1:72
Nr kat: 72097
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione

 

Nowe propozycje Hobby 2000 to modele wydane swego czasu przez Academy oraz Hasegawę. Cieszy zwłaszcza wznowienie zestawów Hasegawy do budowy myśliwców Drakken, które od dawna nie były dostępne i były poszukiwane przez modelarzy. Me-163 Komet jest także obecnie ciężki do dostania. Natomiast, czy w przededniu premiery nowego modelu Arma Hobby powodzeniem cieszyć się będą modele samolotów myśliwskich Hawker Hurricane w skali 1/48, zweryfikują realia rynku. Hobby 2000 przygotowała cztery zestawy umożliwiające budowę wczesnych wersji tego samolotu, Mk. I i Mk. II w konfiguracjach podstawowych oraz trop.

HOBBY 2000: SAAB 35 OE/35FS Draken
Skala: 1:72
Nr kat: 72056
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, (ex Hasegawa)
HOBBY 2000: SAAB J-35F Draken
Skala: 1:72
Nr kat: 72055
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, (ex Hasegawa)
HOBBY 2000: Masserschmitt Me 163 B/S Komet
Skala: 1:72
Nr kat: 72061
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, (ex Academy)
HOBBY 2000: Hawker Hurricane Mk. IA
Skala:
1:48
Nr kat:
48013
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, (ex Hasegawa)
HOBBY 2000: Hawker Hurricane Mk. IA Trop
Skala:
1:48
Nr kat:
48014
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, (ex Hasegawa)
HOBBY 2000: Hawker Hurricane Mk. IIA
Skala:
1:48
Nr kat:
48015
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, (ex Hasegawa)
HOBBY 2000: Hawker Hurricane Mk. IIA Trop
Skala:
1:48
Nr kat:
48016
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, (ex Hasegawa)

 

Od pewnego czasu firma Mirage Hobby wznawia swoje dotychczasowe produkty, okraszające je dodatkowymi gadżetami. Taką właśnie propozycją jest model czołgu koncepcyjnego Vickers E z wieżą od 7TP. Wypraski dawne spójni wzbogacono o pokaźną dosyć blaszkę, żywiczną lufę, dwie żywiczne figurki oraz podstawkę. Propozycja dla tych, którzy chcą uzupełnić swoją kolekcję modeli Vickersów i 7TP o model czołgu, który nigdy nie powstał i był tylko w planach,  i oczywiście nie boją się pracy.

MIRAGE HOBBY: V.A. wz.E/7TP Conception Tank
Skala: 1:35
Nr kat: 35001
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy, (ex Spójnia), el. fototrawione, el. żywiczne, 2 x żywiczna figurka, podstawka

 

Sporo ciekawych propozycji przygotowała czeska firma Special Hobby. Dwa imponujące zestawy w skali 1/48 to Siebel Si 204E oraz AF-3S Guradian, amerykański samolot do zwalczenia okrętów podwodnych. Oba imponują rozmiarami a dodatkowym smaczkiem w przypadku Siebela są dwa malowania z lotniska Kraków Balice, na którym to stacjonowała jednostka szkolna wykorzystująca ten typ samolotu. Polski wątek pojawia się także w modelu transportera opancerzonego Sd. Kfz 250 Ausf.A. Producent podjął w nim tematykę pojazdów zdobycznych, zaś jedno malowanie umożliwia wykonanie miniatury w barwach 1 Armii Wojska Polskiego. Pozostałe nowości to kolejne wcielenia dobrze znanych zestawów tego producenta z innymi, nowymi malowaniami.

Special HOBBY: Siebel Si 204E "German Bomber & Trainer"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48212
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. żywiczane
Special HOBBY: AF-3S Guardian "MAD Boom"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 48194
Opcje malowania: 4
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne
Special HOBBY: Piaggio P.108B "Quadrimotore"
Skala:
1:48
Nr kat:
SH 72406
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. żywiczne
Special HOBBY: Mirage F.1B/BE
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72291
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. żywiczne
Special HOBBY: Junkers Ju 87D-5/N "Night Attack Stukas"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72458
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy ex-Academy, el. żywiczne
Special HOBBY: SAAB J-21A
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72215
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, el. żywiczne
Special Armour: Captured Sd.Kfz 250 Ausf.A (Alte Austfrung)
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72027
Opcje malowania: 3
Typ modelu: 
model wtryskowy

 

Sporą niespodziankę sprawił modelarzom francuski Azur Frrom. Wszyscy czekali na zapowiedziane jakiś czas temu modele lekkich samolotów bombowych Fairy Battle a tym  czasem na rynek trafiają dwa zestawy umożliwiające budowę miniatur samolotów szkolno treningowych SPAD 510, samolotów bardzo zgrabnych, a także ważnych dla entuzjastów historii lotnictwa polskiego. Z tymi samolotami mieli bowiem styczność polscy piloci w szkołach lotniczych we Francji w 1940 r. Producent uwzględnił ten fakt przy doborze malowań. Zdecydowaliśmy się na uzwględnienie ich już teraz, pomimo, że trwają ostatnie przce nad przygorowaniem tych zestawów do sprzedaży,  w której powinny znaleźć się na początku lipca.

AZUR FRROM: SPAD 510 at war
Skala:
1:72
Nr kat:
FR0050
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model wtryskowy
AZUR FRROM: SPAD 510 7eme Escadre
S
9
Skala: 1:72
Nr kat:
FR0049
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model wtryskowy

 

Po długiej nieobecności do gry wróciła firma Answer Plastic Kits z nowym modelem śmigłowca W-3W Sokół, tym razem w wersji policyjnej. To jenak nie wszystko, bo producent debiutuje w zupełnie nowej roli, o czym nieco dalej i poniżej.

ANswer Plastic Kits: PZL W-3 Sokół Policja
Skala:
1:48
Nr kat:
ANS-AA48001
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione

 

Bigmodel kontynuuje wznawianie starych zestawów. Na rynku pojawiło się w sumie kilkanaście nowych wzorów z których większą cześć prezentujemy poniżej. Pomysł wznowienia zestawów do budowy modeli takich samolotów jak PZL P.7a, P.11c czy Czapla czy też MiGów rodem z dawnego KP może wydać się dość kontrowersyjny, ale jak w przypadku wszystkich produktów, to rynek zweryfikuje trafność decyzji o wprowadzeniu ich na rynek. Mniej emocji wzbudzą zapewne wznowienia modeli samolotów myśliwsko - bombowych Su-22 czy śmigłowców Mi-2. Jest pewne, najmocniejszym punktem wszystkich wznowień BigModelu będą kalkomanie, ponieważ ten producent jest znany z wysokiej jakości tej gamy produktów. Część zestawów ukazała się w standardzie Junior Set, czyli z farbami klejem i podstawowymi narzędziami.

Big Model: MiG-19 S "Farmer"
Skala:
1:72
Nr kat:
JS72002
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex KP), farby, klej, narzędzia
Big Model: MiG-15BIS/LIM-2
Skala:
1:72
Nr kat:
JS720024
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex KP)
Big Model: Hawker Hunter
Skala:
1:72
Nr kat:
JS72009
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Frog/Novo), farby, klej, narzędzia
Big Model: SU-22 M4 Ukrainian
Skala:
1:72
Nr kat:
JS72034
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Pantera), farby, klej, narzędzia
Big Model: SU-22 UM3K Ukrainian
Skala:
1:72
Nr kat:
JS72036
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Pantera), farby, klej, narzędzia
Big Model: SU-22 M4
Skala:
1:72
Nr kat:
72035
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Pantera)
Big Model: SU-22 UM3K
Skala:
1:72
Nr kat:
72037
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Pantera)
Big Model: RWD-14 Czapla
Skala:
1:72
Nr kat:
72033
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex ZTS Plastyk)
Big Model: PZL P.7a
Skala:
1:72
Nr kat:
72005
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Siedlce)
Big Model: PZL P.11C
Skala:
1:72
Nr kat:
72030
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Siedlce)
Big Model: Mi-2 Policja
Skala:
1:72
Nr kat:
72022
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Intech)
Big Model: MiG-17PF/LIM-5P
Skala:
1:72
Nr kat:
72025
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex KP)

 

 Seria Wrzesień 1939 r. liczy już ponad 90 numerów, czyli ukazało się 90 różnych wysokiej jakości modeli pojazdów wojskowych używanych przez obie strony walczące z sobą podczas Wojny Obronnej. Dwa ostanie numer poświęcone pojazdom czeskich służącym w Wehrmachcie. Są czołg Panzer 38 [T] w wersji dowodzenia oraz samochód pancerny Tatra OA wz.30.

FTF: Pz.KPFW 38(T) Ausf. C Panzerbefelswagen
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-091
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy,
FTF: TATRA OA VZ.30/Schutzpolizei
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-090
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy,

Także firma Mistercraft przygotowała szereg nowych propozycje. W większości przypadków to zestawy, które ukazały się jakiś czas temu, ale teraz wydano je jako junior set z farbkami, klejjem i podstawowymi narzędziami, naszą uwagę wzbudziły dwa modele współczesnych samolotów wojskowych, wydanych pierwotnie przez włoską Italeri - EF-2000 Typhoon oraz Mirage III C/E. Obydwa zestawy opracowano w podziałce 1/48.

Mistercraft: Eurofighter EF-2000 "Typhoon"
Skala:
1:72
Nr kat:
MSC F130
Opcje malowania:
6
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Italeri)
Mistercraft: Mirage IIIC/E
Skala:
1:48
Nr kat:
MSC G80
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Italeri)

 

Choroszy is back! Po długiej przerwie ten jakże zasłużony dla polskiego modelarstwa producent postanowił wrócić na rynej z dwoma zupełnie nowymi zestawami opracowanymi w podziałce 1/72. Są to model nico mniej znanych niemieckich samolotów myśliwskich - Schütte Lanz D.III  oraz AEG D.I . Modelom tym niedługo przyjrzymy się bliżej.

Choroszy Modelbud: Schütte Lanz D.III German Fighter 1917
Skala: 1:72
Nr kat: A 224
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model żywiczny
Choroszy Modelbud: AEG D.I German Fighter 1917
Skala: 1:72
Nr kat: A 225
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model żywiczny

 

Nowe zestawy Niko Model to oczywiście modele statków i okrętów w skali 1/700 ale takżę dżwigi portowe, co jest rzeczą zrozumiałą, ponieważ dioramy portowe i stoczniowe są coraz bardziej popularne wśród mikromodelarzy okrętowych.

Niko Model: USS Barnegat (AVP-10) 1941
Skala: 1:700
Nr kat: Kit No: 7118
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model żywiczny, el. fototrawione
Niko Model: Harbor tug
Skala: 1:700
Nr kat: ZW 7066X
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  2 x model żywiczny
Niko Model: 20 ton port crane
Skala: 1:700
Nr kat: ZW 7064X
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model żywiczny
Niko Model: 45 ton port crane
Skala: 1:700
Nr kat: ZW 7063X
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model żywiczny
Niko Model: 5 ton railway crane
Skala: 1:700
Nr kat: ZW 7065X
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  3 x model żywiczny

 

 Toro model kontynuuje serię figurek polskich kawalerzystów w Września 1939 r. Ukazały się dwie kolejne figurki, a w lipcu ma być kolejna. Możliwość wykonania dioramy przedstawiającej szarżę pod Krojantami rysuje się coraz wyraźniej.

Toro Model: Polish Cavalery Officer in charge (3)
Skala: 1/35
Nr kat: 35F146
Opcje malowania: 1
Typ modelu: 1 x figurka żywiczna.
Toro Model: Polish Cavalery Trumpeter in charge (3)
Skala: 1/35
Nr kat: 35F147
Opcje malowania: 1
Typ modelu: 1 x figurka żywiczna.

Nowości w ofercie Banzai to dwie miniatury pojazdów do obsługi współczesnych lotnisk komunikacyjnych. Takich zestawów nigdy dosyć, bo ożywiają wszystkie poczynania związane z modelami współczesnych samolotów pasażerskich.

anzai: Schopf F396C
Skala: 1/144
Nr kat: 144502
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model żywiczny.
Banzai: Schopf 396
Skala: 1/144
Nr kat: 144501
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model żywiczny

 

Kolejne drukowane w 3D zestawy, kolejne oryginalne nowości, modelarze budujący makiety kolejkowe, powinni być zadowoleni, amatorzy skali 1/72 także. W końcu zestawu do budowy miniatury ciężarówki KRAZ 255B jeszcze nie było. Ponieważ model ten otrzymaliśmy do testów, już niebawem recenzja zestawu i relacja z budowy.

GPM: KRAZ 255B
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-72-93
Typ modelu:
model 3D
GPM: KRAZ 255B
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-93
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: Jelcz 325 podnośnik koszowy
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-80
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: Przyczepa P-400
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-86
Typ modelu:
model 3D
GPM: Żuk - Mitor 01
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-94
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: Naczepa ZREMB D-18
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-97
Typ modelu:
model 3D
GPM: Warszawa 223 Drezyna
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-95
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: Warszawa M20 Drezyna
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-96
Typ modelu:
model 3D
 
GPM: KRAZ 219 DŹWIG
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-101
Typ modelu:
model 3D 

 

 

Nowości Answera tym razem razem adresowane są głownie do modelarzy preferujących lotnictwo, coś dla siebie znajdą także amatorzy taboru kolejowego oraz broni pancernej. Znajdzie się także coś dla miłośników filmu - dla modelu samolotu F/A-18E przewidziano malowanie zaczerpnięte z filmy Top Gun II Maverick. Na stronie producenta czeka szeroka gama akcesoriów do omawianych poniżej modeli. 

ANGRAF: Wagon 112A
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 233
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: SD.KFz. 165 Hummel
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 188
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: F/A-18E Super Hornet Top Gun
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 234
Typ modelu:
model kartonowy
MSModel: MiG-23 MF
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 015
Typ modelu:
model kartonowy
MSModel: F-16C Block 30
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 016
Typ modelu:
model kartonowy

 

MPModel: Henshel Hs 126 B-1
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 86
Typ modelu:
model kartonowy
MPModel: Fokker D.VII (OAW)
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 85
Typ modelu:
model kartonowy
MPModel: Sopwith Dolphin
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 87
Typ modelu:
model kartonowy

 

 

Kartonowy Ekspres: OSP Lipinki Tarpan Honker
Skala: -
Nr kat:
No. E029
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: KRAZ 255B Pomoc Drogowa
Skala: -
Nr kat:
No. E028
Typ modelu:
model kartonowy

 

 

Tym razem Yahu Models skoncentrowało się nie tyle na nowych modelach, ale kompleksowo zajęło się tematem jednego typu samolotu, a konkretnie myśliwca P-40. Większość nowych produktów przeznaczona jest do waloryzacji zestawów firmy Special Hobby w skali 1/72, jest też zestaw do wczesnej wersji B/C w podziałce 1/32, a także pedału orczyka do samolotów Saversky.

YAHUMODELS: Seversky/ Republic pedals
Skala: 1:72
Nr kat: YMS7226
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: różne
YAHUMODELS: P-40 F Kittyhawk II
Skala: 1:72
Nr kat: YMA7331
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Special Hobby
YAHUMODELS: P-40 K/M Kittyhawk III
Skala: 1:72
Nr kat: YMA7332
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Special Hobby
YAHUMODELS: P-40 D/E Kittyhawk I
Skala: 1:72
Nr kat: YMA7330
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Special Hobby
YAHUMODELS: P-40 N-20/N-40 late
Skala:
1:72
Nr kat:
YMA7336
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Special Hobby
YAHUMODELS: P-40 N-10/N-15 middle
Skala:
1:72
Nr kat:
YMA7335
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Special Hobby
YAHUMODELS: P-40 N-1/N-5 early
Skala:
1:72
Nr kat:
YMA7334
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
Special Hobby
YAHUMODELS: P-40 B/C Tomahawk
Skala:
1:32
Nr kat:
YMA3272
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do:
GWH

 

Nowe produkty Eureka XXL przydadzą się głownie posiadaczom nowych modeli niszczycieli czołgów M 18 Hellcat, ale także zadowoleni będą Ci, co w planach mają miniatury Bushmastera w 1/35 oraz Isa-2/3 w skali 1/48.

Eureka XXL: JS-2/JS-3
Skala:
1:48
Nr kat:
ER-4808
Typ:
odlew żywiczny, lina stalowa
Eureka XXL: M18 Hellcat metal barrel & cowling cable
Skala:
1:35
Nr kat:
ER-3568
Typ:
odlew żywiczny, lina stalowa, miealowa lufa
Eureka XXL: M18 Hellcat Stowage-fit
Skala:
1:35
Nr kat:
ER-03569
Typ:
odlew żywiczny
Eureka XXL: Case for ammo 25mm M242 Bushmaster
Skala:
1:35
Nr kat:
E-077
Typ:
odlew żywiczny

 

 W ofercie tego producenta i sklepu zarazem pojawiły się kolejne akcesoria do budowy miniatur ciężarówek Star w kilku popularnych odmianach.

Martola: Star 200 kabina/zderzak
Skala: 1:72
Nr kat:
72C05
Typ:
odlew żywiczny, elementy fototrawione
Dedykowany do: KAP
Martola: Star 28/29 Hydromil Set 2
Skala: 1:72
Nr kat:
72C07
Typ:
elementy fototrawione
Dedykowany do: KAP
Martola: Star 28/29 Hydromil rama i koła
Skala: 1:72
Nr kat:
72C04
Typ:
odlew żywiczny, elementy fototrawione
Dedykowany do: KAP

 

  Nowości z Grecji? Proszę bardzo - dwa typy pocisków rakietowych oraz oraz chwyt powierza dedykowany do modelu Tamiya. Wszystko to w skali 1/32.

GRAND MODELS: MBDA Mica IR & EM
Skala: 1:32
Nr kat: GM 32919
Typ: elementy żywiczne
Dedykowany do: różne
GRAND MODELS: Matra R550 Magic 2
Skala: 1:32
Nr kat: GM 32018
Typ: elementy żywiczne
Dedykowany do: różne
GRAND MODELS: F-16 NSI Intake
Skala: 1:32
Nr kat: GM 32017
Typ: elementy żywiczne
Dedykowany do: Tamiya

 

Nowości tego producenta zostały zdominowane przez śmigła i silniki dedykowane do modeli samolotów w skali 1/33. Jest także spory wybór bomb lotniczych, akcesoriów do budowy okrętów oraz pojazdów.

GPM: Pancernik Charlemange, kotwice, śruby i lufy
Skala:
1:200
Nr kat:
ZYW-Kt-Z-015
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Kabina JELCZ 315 DEUTRANS
Skala:
1:87
Nr kat:
SM-3D-H0-100
Typ modelu:
druk 3D
GPM: F4U Corsair silnik
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-SIL02
Typ modelu:
druk 3D
GPM: F4U Corsair śmigło i kołpak
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-SM03
Typ modelu:
druk 3D
GPM: F6F Hellcat śmigło i kołpak
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-SM05
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Ju 87 STUKA śmigło i kołpak
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-SM04
Typ modelu:
druk 3D
GPM: PZL 37 Łoś śmigła i kołpaki
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-SM01
Typ modelu:
druk 3D
GPM: PZL Kruk śmigło i kołpak
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-SM05
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Bomba Burząca PuW 100kg
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-BOMB02
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Bomba Burząca PuW 300kg
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-BOMB03
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Bomba SC 250
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-BOMB05
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Bomba SC 100
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-BOMB04
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Bomba SC 500
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-BOMB06
Typ modelu:
druk 3D
GPM: Bomba SC 1000
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-BOMB07
Typ modelu:
druk 3D
GPM: KRAZ 255/219
Skala:
1:87
Nr kat: 
FOT-F3DHO-17
Typ modelu:
el. fototrawione
GPM: Bomba Burząca 50kg Wz.50
Skala:
1:33
Nr kat:
SM-3D-BOMB01
Typ modelu:
druk 3D
 

 

 

Tym razem dominuje klasyka z lat ostatniej wojny. Światło dzienne ujrzał długo oczekiwany zestaw kalkomanii na polskie Lancastery. Z tytułu należy wnioskować, że będą kolejne. Ponadto bardzo interesująco przedstawia się zestaw kalkomanii na samoloty Bolesława "Mike" Gładycha. Samoloty współczesne reprezentuje grecki F-16C w okolicznościowym malowaniu.

ModelMaker Decals: Avro Lancaster in Polish service part I
Skala: 1:48
Nr kat: D48168
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Avro Lancaster in Polish service part I
Skala: 1:72
Nr kat: D72168
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Bolesław "Mike" Gładych planes
Skala: 1:48
Nr kat: D48182
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Bolesław "Mike" Gładych planes
Skala: 1:72
Nr kat: D72182
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Greek F-16 Block 50 347 MIRA 40TH Anniversery
Skala: 1:48
Nr kat: D48183
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Greek F-16 Block 50 347 MIRA 40TH Anniversery
Skala: 1:72
Nr kat: D72183
Typ: kalkomanie

 

Ofertę tego producenta wzbogaciły dwa bardzo rozbudowane zestawy kalkomanii umożliwiając e wykonanie modeli samolotów pasażerskich Tu-154 oraz Dramlinera w barwach naszego narodowego przewoźnika. Dzięki tym kalkomaniom można wykonać model dowolnego egzemplarza obu typów tych samolotów. Tu-154 poza klasycznym malowaniem PLL LOT można także wykonać we wczesnym wariancie malowania z 34 Pułku Lotnictwa Specjalnego. Także kalkomanie na Dramlinery uwzględniają nie tylko malowania standardowe ale także okolicznościowe.

Banzaisf: Tu-154M PLL LOT + rządowy
Skala: 1:144
Nr kat: 144018
Typ: kalkomanie

Banzaisf: Boeing 787-800 Dramliner PLL LOT
Skala: 1:144
Nr kat: 144017
Typ: kalkomanie

Kalkoamnie Banzisf.ig znane są z doskonałej jakości, o czym świadczyć może poniższe zdjęcie:

Model samolotu komunikacyjnego Boeing Be-737-300, do budowy którego użyto kalkomanii Banzaisf.ig wykonany przez Marcina Wawrzynkowskiego

Nowe kalkomanie GPM Models dedykowane są do nowych miniatur pojazdów w podziałce H0.

GPM: Jelcz 315 Dźwig kratownicowy
Skala: 1:87
Nr kat: 120H0
Typ: kalkomanie
GPM: Żuk Mitor
Skala: 1:87
Nr kat: 116H0
Typ: kalkomanie
GPM: Jelcz 315 podnośnik koszowy
Skala: 1:87
Nr kat: 123H0
Typ: kalkomanie

 

Oferta firmy Answer została poszerzona o zestaw kalkomanii na model wagonu 112A w malowaniu PKP Przewozy Regionalne. Bardzo rozbudowany zestaw zawiera wszelkie logotypy, napisy ekspolatacyjne ale także tabliczki znamionowe.

ANSWER: Wagon 112A
Skala: 1:25
Nr kat: -
Typ: kalkomanie

 

 

Większość nowych propozycji Wydawnictwa Anser została nie tak dawno omówiona szerzej, w tym miejscu pokazujemy wszystkie nowości tego wydawcy. Odnotować należy fakt pojawienia się nowej serii wydawniczej "Armies Across History" a także fakt, iż autorem publikacji poświęconej samolotom RWD-17/RWD-17W jest nasz klubowy Kolega Marcin Wawrzynkowski.

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Dariusz Karnas
Dariusz Karnas, Artur Juszczak,
9788367227063
2022-06-29
PKL
PKL 6M
Nowe
A4, pb, 40 stron (40 w kolorze)
61.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Giuseppe Picarella, Showzow Abe
Giuseppe Picarella
9788366549739
2022-06-27
Others
Babs 1
Nowe
A4 HB, 192 stron (192 w kolorze)
180.00 PLN
Autor:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:   
Gabriele Esposito
978-83-66549-94-4
2022-05-31
Armies Across History
AAH 1
Nowe
A4, pb, 108 stron (108 w kolorze)
94.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:   
Dariusz Karnas
Dariusz Karnas
9788366549821
2022-05-24
Scale Plans
SC. 73
Nowe
A4 (A3), 24 stron
39.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:   
   
Marcin Wawrzynkowski
Dariusz Karnas
978-83-67227-03-2
2022-05-12
Samolot po polsku
Sam 05
Nowe
A4 pb, 24 stron (4 w kolorze)
35.00 PLN
Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:    
Lechosław Musiałkowski
Andrzej M. Olejniczak
9788366549920
2022-05-10
Polish Wings
PW 34
Nowe
A4 pb, 108 stron (108 w kolorze)
79.00 PLN
Autor:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:    
Venner F. Jr Milewski
978-83-66549-02-9
2022-04-29
Fighting Ships of the U.S. Navy 1883-2019
FS 3
Nowe
A4 HB, 432 stron
169.00 PLN

 

W roli wydawcy monografii modelarskich debiutuje firma Answer Plastic Kits, która wraz wydaniem kolejnego modelu śmigłowca PZL W-3W Sokół wydała także książkową monografię poświęconą tej konstrukcji.  Jest to obszerne i szczegółowe wydawnictwo, które już doczekało się kilku pozytywnych recenzji. Mamy nadzieję, że nie ostatnie. 

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński, Seweryn Fleischer
Marcin Dworzecki
-
14.05.2022 r.
-
-
-
A4 176 stron w kolorze, 11 arkuszy A3 z rysunkami w skali 1/72 i 1/48
169,00 PLN

 

 

Nowe propozycje PIKO to tradycyjnie tabor kolejowy ze wszystkich stron świata, w tym także z Polski. Dominuje skala H0, ale nowe propozycje pojawiły się także w pozostałych segmentach. Gwoli podpowiedzi, warto przeglądać media społecznościowe PIKO Polska, gdyż zdarzają się niewielkie rozbieżności pomiędzy oficjalnymi nowościami prezentowanymi tutaj a konkretnymi nowymi produktami przeznaczonymi na rynek polski.

 

 

Ukraina zdominowała także nowe propozycje Hataki. Przygotowano w sumie sześć nowych zestawów farb, dwa na samoloty i śmigłowce armii ukraińskiej, trzeci zaś, to kolory stosowane do malowania czołgów i pojazdów wojskowych. Wszystkie produkty z wersjach Red  Line i Orange Line 

 

RED LINE

HATAKA: Ukraninian AF PAINT SET vol.2 (Grey Pixel)
Nr kat: HTK-AS-109
Typ: farby akrylowe
HATAKA: Ukraninian AF PAINT SET vol.1 (Blue Pixel)
Nr kat: HTK-AS-96
Typ: farby akrylowe
HATAKA: Modern Ukraninian Army AFV PAINT SET
Nr kat: HTK-AS-112
Typ: farby akrylowe

 ORANGE LINE

 

HATAKA: Ukraninian AF PAINT SET vol.2 (Grey Pixel)
Nr kat: HTK-CS-109
Typ: lakiery modelarskie
HATAKA: Ukraninian AF PAINT SET vol.1 (Blue Pixel)
Nr kat: HTK-CS-96
Typ: lakiery modelrskie
HATAKA: Modern Ukraninian Army AFV PAINT SET
Nr kat: HTK-CS-112
Typ: lakiery modelarskie

 

 Firma Toro Model jest polskim przedstawicielem znanego włoskiego producenta farb modelarskich - Lifecolor. Nowa propozycja to zestaw kolorów do malowania mundurów żołnierzy Afrikakorps.

Lifecolor: D.A.K. uniform set
Nr kat: CS58
Typ: farby akrylowe

Nowe propozycje w segmencie chemii modelarskiej kończą zestawienie nowości za maj i czerwiec, okazało się że bardzo obfite. Na rynku dzieje się sporo i nic nie wskazuje na to, że taka sytuacja w najbliższym czasie się zmieni. W końcu też doczekaliśmy się czasów, że możemy spotkać się w realnym świecie i cieszyć naszym hobby. Impreza goni imprezę, zaś my, modelarze z KPM-u czynimy ostatnie przygotowania do kolejnej edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, gdyż tym razem nasza kolej wystąpić w roli gospodarzy. Serdecznie zapraszamy!

 

Koszaliński Pluton Modelarski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd