Nowości Modelarskie - Listopad - Grudzień -2021

 

Kończy się grudzień, pora zatem podsumować dwa ostatnie miesiące kończącego się roku. Przyjrzeć się temu, co wydarzyło się przez ten czas na naszym modelarskim podwórku. Wbrew pozorom wydarzyło się sporo, pomimo szalejącej ciągle pandemii, producenci akcesoriów i modeli nie zwolnili tempa. Zwłaszcza końcówka roku odbyła się z przytupem, za sprawą modelu P-51 B/C jakim nas uraczyła Arma Hobby, a kiedy piszemy te słowa na rynek trafia drugi przebój czyli FW-190D z IBG Models, to oczywiście nie wszystko, bo ciekawych premier było znacznie więcej. Jakich? Zanim strzelą korki od szampana i powitamy 2022 r. zapraszamy, może ktoś znajdzie chwilę by zapoznać się z naszym subiektywnym przeglądem nowości modelarskich. Jeśli jednak nie znajdziemy tej chwili w Starym Roku, nie szkodzi zapraszamy w Nowym Roku.

Arma Hobby kończy mijający rok efektownie w postaci długo oczekiwanego modelu samolotu myśliwskiego P-51B/C Mustang. Niezwykle szczegółowa i dokładnie opracowana miniatura na całym świecie modelarskim przyjęta została niezwykle ciepło, no może poza Polską, gdzie ponurą tradycją się stało się narzekanie na model, producenta i w końcu całą otaczającą rzeczywistość. Niemniej jednak trzeba sobie otwarcie powiedzieć, nowy model Mustanga, to wielki sukces Arma Hobby. Malkontenci muszą się niestety z tym pogodzić. Producent wrócił ponadto do praktyki wydawania zestawów w standardzie "De Luxe", czyli dwa modele, sporo dodatków oraz bogaty wybór ciekawych malowań. Najnowsza propozycja w tym formacie to zestaw umożliwiający budowę modeli myśliwca pokładowego Wildcat w wersjach FM-1 oraz FM-2. Ciekawymi dodatkami są laserowo nacinane drewniane podstawki, imitujące pokład lotniskowca. Obydwu tym zestawom poświęciliśmy nie tak dawno sporo miejsca, lecz warto o nich przypomnieć i tutaj.

ARMA HOBBY: P-51 B/C Mustang Expert Set
Skala: 1:72
Nr kat: 70038
Opcje malowania: 6 + 1 bonus
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, mask
ARMA HOBBY: F4F-4 Wildcat & FM-2 Wildcat Deluxe Set
Skala: 1:72
Nr kat: 70050
Opcje malowania: 4 + 4
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, maski, 2 x drewniana podstawka

 Poniżej przedstawiamy mini galerię modeli wykonanych w oparciu o oba omawiane powyżej zestawy:

 Samolot myśliwski P-51B Mustang w wykonaniu Marcina Ciepierskiego (Arma Hobby)

 Samolot myśliwski P-51B Mustang w wykonaniu Marcina Wawrzynkowskiego (KPM)

 Samolot myśliwski FM-1 Wildcat w wykonaniu Marcina Ciepierskiego (Arma Hobby) 

 

Mocną końcówkę roku ma także IBG Models. Producent rozpoczął kilka nowych serii wydawniczych, z których największą sensację wzbudziły oczywiście modele "Długich Dor" czyli samolotów myśliwskich Focke - Wulf FW-190 D. Modele te zostały opracowane w niezwykle szczegółowy sposób, mają makiety silników oraz imitację szwów nitowych. Reakcja była mniej więcej taka jak w przypadku Mustanga z Arma Hobby, zachwyt i słowa uznania na świecie i marudzenie w Polsce, a model dopiero trafia do sprzedaży. Kolejne nowe propozycje IBG Models to miniatury czołgów Cromwell i Centaur oraz znane z doskonałych miniatur w skali 1/35 włoskie samochody ciężarowe Lancia 3Ro.

IBG MODELS: Focke-Wulf FW 190D-9 COTTBUS (EARLY PRODUCTION)
Skala: 1:72
Nr kat: 72531
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Focke-Wulf FW 190D-15 TORPEDO BOMBER
Skala: 1:72
Nr kat: 72540
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: 3Ro Italian Truck
Skala: 1:72
Nr kat: 72093
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: 3Ro Italian Truck 100/17 100mm Howitzer
Skala: 1:72
Nr kat: 72098
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Cromwell Mk.IV British Tank (Hull type C)
Skala: 1:72
Nr kat: 72102
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Centaur Mk.IV British Tank
Skala: 1:72
Nr kat: 72108
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione

Trzeba przyznać, że model myśliwca Focke Wulf FW-190 D-9 wykonany w oparciu o próbne wypraski robi wrażenie, a pamiętać należy, że autor nie pokazał wszystkich możliwości tego zestawu.

  Samolot myśliwski Focke Wulf FW-190 D-9 w wykonaniu Mar Co.

 

 

Firma Hobby 2000 przypomniała modele samolotu szturmowego Henschel Hs 129 B-2. Zestaw w skali 1/48 wydany przed laty przez japońską Hasegawę był bardzo ceniony i poszukiwany przez modelarzy. Także w chwili obecnej powinien się cieszyć dużym zainteresowaniem.

HOBBY 2000: Henschel Hs 129 B-2 Eastern Front
Skala: 1:48
Nr kat: 48011
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Hasegawa)
HOBBY 2000: Henschel Hs 129 B-2 North Africa
Skala: 1:48
Nr kat: 48012
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Hasegawa
)

 

Special Hobby także przygotowało kilka nowych propozycji, zarówno jeśli chodzi o lotnictwo, jak i broń pancerną. Większość z nich to nowe wcielenia znanych już zestawów takich jak Mirage F.1, Meteor czy Vampire. Wśród nowych propozycji wyróżnia się natomiast model śmigłowca szturmowego AH-1G Cobra. Zestaw opracowany przez firmę ICM wzbogacony został o całkiem pokaźną ilość dodatków, co znacznie zwiększa jego atrakcyjność. Skoro o dodatkach mowa, to warto zajrzeć na stronę producenta, bo wiele interesujących  nowości przygotowała także firma CMK.  

Special HOBBY: AH-1G Cobra "Early Tails over Nam"
Skala:
1:32
Nr kat:
SH 32082
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. Fototrawione, żywiczne, wydruki 3D, maski
Special HOBBY: Mirage F.1CG "Hellenic Air Force"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72294
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy, elementy żywiczne
Special HOBBY: A.W. Meteor NF Mk.11 "RAF Sadrons"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72437
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy
Special HOBBY: Focke Wulf FW 189C/V-6 "German Attack Plane"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72432
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy
Special HOBBY: DH.100 Vampire FB Mk.9 "Tropicalised Fighter - Bomber"
Skala:
1:72
Nr kat:
SH 72455
Opcje malowania:
5
Typ modelu: 
model wtryskowy
Special HOBBY: 15cm Nebelwefer 41 "German Multiple Rocket Launcher"
Skala:
1:72
Nr kat:
SA 72026
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy
Special HOBBY: Sdkfz11 Leichter Zugkraftwagen 3T
Skala:
1:72
Nr kat:
SA 72002
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
Planet Models: Zetor 25 "Agricultural Version"
Skala:
1:72
Nr kat:
MV129
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model żywiczny, elementy fototrawione

 

 

Teraz trochę zapowiedzi. Firma Azur Frrom planuję na wiosnę przyszłego roku wydanie serii modeli samolotu bombowego Fairey Battle w podziałce 1/72. Producent zamierza przygotować trzy zestawy różniące się pomiędzy sobą malowaniami, oraz zapewne drobnymi detalami. Taka zapowiedź bardzo cieszy, ponieważ dobrego modelu tego jakże zasłużonego samolotu po prostu brakowało na rynku, tym bardziej, że użytkowany był także w polskich dywizjonach w Wielkiej Brytanii, a polskie malowanie jest przewidziane w jednym z zestawów.

 

 

Kolejna zapowiedź jest adresowana do mikromodelarzy okrętowych. Firma Imperial Hobby Productions przygotowuje wtryskowe modele francuskich super niszczycieli Mogador i Volta w podziałce 1/700. Znawcom tematu nie trzeba ich przedstawiać, bo to przecież klasyka. Można spodziewać się produktu wysokiej jakości, na miarę serii modeli lekkich lotniskowców typu Colossus. Problemem może  być dostępność tych modeli w Polsce, ponieważ IHP nie ma tu stałego dystrybutora, zaś poprzednie modele tego producenta były dostępne jedynie w części asortymentu w niewielkiej ilości, dzięki sklepowi modelarskiemu "Martola" z Warszawy, który sprowadził na własną rękę pewną ich ilość.

 

 

 W 87-mym numerze tego jakże popularnego i cenionego wydawnictwa znajdziemy późną wersję francuskiego czołgu lekkiego Renault F-35.

FTF: Lekki czołg R-35 wersja późna
Skala:
1:72
Nr kat:
PL1939-087
Opcje malowania:
1
Typ modelu: 
model wtryskowy,

 

Z końcem roku o swoim istnieniu przypomniała także firma Mirage Hobby, wznawiając model samolotu szkolno treningowego RWD-8 (PWS). Został on wzbogacony o szereg dodatków w postaci żywic, blaszek oraz wydruków 3D, co może dać drugą młodość temu leciwemu, ale w dalszym ciągu jedynemu i całkiem niezłemu zestawowi do budowy najliczniej produkowanego seryjnie samolotu okresu międzywojennego.

MIRAGE HOBBY: RWD-8 (PWS) Luftwaffe training aircraft
Skala:
1:48
Nr kat:
481406
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. żywiczne, fototrawione, 3D

 

 

W ofercie firmy Mistercraft pojawiło się ostatnio sporo nowości. Wiemy jak duże emocje wywołuje ten producent w polskim środowisku modelarskim, dlatego też nie możemy przechodzić obok tego obojętnie, udając że nic się nie dzieje. Do zestawienia wybraliśmy natomiast te zestawy, które są naprawdę nowościami, a nie zestawami dobrze znanymi, lecz w nowych pudełkach i z nowymi malowaniami. Ofertę w segmencie śmigłowców w podziałce 1/72 uzupełniły zestawy firmy Italeri umożliwiające budowę modeli śmigłowców Mi-24 D/W oraz UH-60 / S-70 I Black Hawk. Obydwa modele są dostępne w wersji standardowej oraz limitowanej z polskimi malowaniami. Interesujący jest także model śmigłowca ratowniczego EC-145. To z kolei jest przepak zestawu Hellera. Fanów II Wojny Światowej powinny zainteresować modele samolotów szturmowych Ił-2. Modele te swego czasu oferowane przez firmy Toko i Dako były cenione i poszukiwane przez modelarzy. Zwracamy także uwagę na modele śmigłowców Mi-2 oferowanych w podziałce 1/48. Nie jest to przepak doskonałego zestawu firmy Aeroplast, lecz znacznie starszy i mniej szczegółowo opracowany model firmy Směr. Nie zmieniło się natomiast nasze podejście do wyrobów tego producenta. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić zawartość pudełka, czy to w sklepie czy za pośrednictwem serwisów modelarskich, żeby później uniknąć rozczarowania. Podobno znacznej poprawie uległa jakość kalkomanii dołączanych do nowych zestawów tego producenta, jednakże tych informacji nie udało nam się jeszcze zweryfikować.

Mistercraft: S-70I "Polish Army"
Skala:
1:72
Nr kat:
MSC F23
Opcje malowania:
5
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Italeri)
Mistercraft: Mi-24W/D "Polish Husar"
Skala:
1:72
Nr kat:
MSC F46
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Italeri)
Mistercraft: Mi-24D "Hind"
Skala:
1:72
Nr kat:
MSC F44
Opcje malowania:
8
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Italeri)
Mistercraft: UH-60A "Black Hawk"
Skala:
1:72
Nr kat:
MSC F22
Opcje malowania:
5
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Italeri)
Mistercraft: EC-145 "Mediacopter117/REGA"
Skala:
1:72
Nr kat:
MSC F31
Opcje malowania:
2
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Heller)
Mistercraft: IL-2 Gorbatyj/Humpbag
Skala:
1:72
Nr kat:
MSC 222
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Toko/Dako)
Mistercraft: IL-2 Luftwaffe & Hungarian A.F.
Skala:
1:72
Nr kat:
MSC 224
Opcje malowania:
4
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Toko/dako)
Mistercraft: Mi-2S "Trainer Hoplite"
Skala:
1:48
Nr kat:
MSC F151
Opcje malowania:
6
Typ modelu: 
model wtryskowy (ex Směr)

 

Lukgraph wraca natomiast do swoich sztandarowych tematów, czyli "Skrzydeł Wielkiej Wojny". Na rynku pojawiły się dwa kolejne szczegółowo opracowane zestawy w skali 1/32. Są to modele samolotów LLOYD C.V oraz Albartor C.III. Na stronie producenta można obejrzeć więcej ich szczegółów, a wtedy noc może być ciężka i nieprzespana. Jak zwykle kawał solidnej roboty wykonanej przez modelarzy dla modelarzy.

Lukgraph: Lloyd C.V
Skala: 1:32
Nr kat: 32-36
Opcje malowania: 6
Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, el. fototrawione, maski
Lukgraph: Albatros C.III
Skala: 1:32
Nr kat: 32-33
Opcje malowania: 6
Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, el. fototrawione, maski

 

 Model samolotu Albartros C.III w wykonaniu Andrzeja Marchwickiego

Figurka bułgarskiego pilota w mundurze letnim powinna być świetnym uzupełnieniem dla posiadaczy modeli P.24 oraz PZL.43. Nie tylko zresztą do nich.

Toro Model: Royal Bulgarian Air Force pilot in summer uniform
Skala: 1/48
Nr kat: 48F47
Opcje malowania: 1
Typ modelu: 1 x figurka żywiczna.

 

 

 

Kolejne zapowiedzi. Tym razem grecki producent Grand Models zaskoczył informacją, iż przygotowuje miniaturę samolotu rolniczo - gaśniczego PZL M-18 Dromader w skali 1/48. Jak widać, miniatura jest szczegółowa, uwzględniono najdrobniejsze nawet detale. Miejmy tylko nadzieję, że producent uniknie drobnych ale psujących cały efekt błędów, jakie cechowały miniatury tego samolotu w skali 1/72.   

Skoro mowa o skali 1/72, to w przygotowaniu znajduje się także miniatura samolotu szkolno - treningowego Aermacchi M-346, używanego także przez polskie lotnictwo pod nazwą Bielik.

Skoro przy zapowiedziach jesteśmy, nie można przejść obojętnie obok tego, co nie tak dawno ogłosiła firma AJM Models. Producent ten zamierza uruchomić produkcję modeli brytyjskich pancerników typu R. Będą to oczywiście modele żywiczne, do linii wodnej opracowane w podziałce 1/700. Znając wcześniejsze dokonania AJM Models  można się spodziewać modeli o naprawdę najwyższej jakości.

Producent zamierza wydać serię składającą się z czterech do sześciu modeli, zaś jako pierwszy planowany jest pancernik HMS "Ramillies" według stanu z I Wojny Światowej.

W GPM bez zamian. Firma konsekwentnie wydaje opracowane metodą druku 3D modle kultowych aut epoki PRL-u opracowane w skali 1/87 (H0). W tej skali producent przygotował figurki dwóch Pań zwanych "Grzybiarkami". Nie wiemy tylko czy chodzi o prawdziwki, czy o coś innego. Wnikać nie będziemy.

GPM: Jelcz 325 Holownik
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-52
Typ modelu:
model 3D
GPM: Polonez Ambulans
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-35
Typ modelu:
model 3D
GPM: Polonez Ambulans (Interior)
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-35A
Typ modelu:
model 3D
GPM: Mini PRL-e "Grzybiarki"
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-84
Typ modelu:
2 x figurka 3D

 

 

GPM nie zapomniał także, jak robi się klasyczne modele kartonowe. Dwie wersje myśliwca Hellcat powinny znaleźć uznanie wśród fanów kartonowych samolotów. Bardzo przyjemne wrażenie sprawia natomiast model współczesnego tramwaju 122N, oczywiście w barwach MPK Łódź.

GPM: F6F-3 Hellcat USS ESSEX, Betio 1943
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0606 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: F6F-3 Hellcat USS ESSEX, Betio 1943
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0606
Typ modelu: model kartonowy

 

GPM: F6F-3 Hellcat USS PRINCETON, Leyte 1944
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0605 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: F6F-3 Hellcat USS PRINCETON, Leyte 1944
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0605
Typ modelu: model kartonowy

 

GPM: Tramwaj 122N MPK - Łódź
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0604 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: Tramwaj 122N MPK - Łódź
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0604
Typ modelu: model kartonowy

 

Także Wydawnictwo Answer przygotowało sporo nowości na koniec roku. Samochody, samoloty, pojazdy pancerne. Tu pokazujemy same modele, zaś na stronie producenta jest także szeroka gama dedykowanych do nich akcesoriów. Z zadowoleniem odnotowaliśmy natomiast dużą ilość nowości w wydawnictwie "Kartonowy Ekspres" czyli prostych w montażu modeli adresowanych do najmłodszych adeptów naszego hobby. To bardzo cenna inicjatywa mająca na celu popularyzację modelarstwa. Może w przyszłości podejmie ją któryś z producentów modeli wtryskowych?

ANGRAF: Renault Magnum
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 223
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: F-14A TOMCAT
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 218
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: T-72 B3
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 225
Typ modelu:
model kartonowy

 

Kartonowy Świat: Praga V35
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 523
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat: Jelcz 315M
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 549
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat: 15cm sFH 13/1 (sf) auf GW Lr.s.(F) Sd.Kfz.135/1
Skala:
1:25
Nr kat: No.
551
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat: 5cm PAK auf Fgsl. Pz.Kpfw. 35R 731
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 550
Typ modelu:
model kartonowy

 

MPModel: Manushu KI-79B
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 80
Typ modelu:
model kartonowy
MPModel: LaGG-3 series 5
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 71
Typ modelu:
model kartonowy

 

Kartonowy Ekspres: Fiat 126p FL "Maluch"
Skala: -
Nr kat:
No. E009
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Mercedes Sprinter Straż Pożarna
Skala: -
Nr kat: No.
E010
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: FSO Polonez Milicja
Skala: -
Nr kat:
No. E011
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: STAR C200
Skala: -
Nr kat:
No. E012
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Skoda Octavia Policja
Skala: -
Nr kat: No.
E013
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: Tarpan Honker
Skala: -
Nr kat: No.
E014
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Ekspres: UAZ 469 Armia Czeska
Skala: -
Nr kat:
No. E015
Typ modelu:
model kartonowy
   

YahuModel jak zwykle trzyma rękę na pulsie. Nowości modelarskie znajdują odzwierciedlenie w ofercie tego producenta, i bardzo dobrze. Ponadto fanów samolotów japońskich może zainteresować także zestaw akcesoriów do modelu wodnosamolotu E14Y. Oryginalny model Fujimi jakiś czas temu został wydany przez Hobby 2000, pomimo tego nie doczekał się żadnych dodatków do waloryzacji. Miło nam także poinformować, że YahuModel pracuje obecnie nad tablicami do modelu samolotu myśliwskiego P-51B/C Mustang z Arma Hobby. Przygotowywane są dwa warianty tablicy, amerykański oraz brytyjski.

YAHUMODELS: Chevrolet G506 family
Skala: 1:35
Nr kat: YML3516
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: ICM
YAHUMODELS: E14Y Glen
Skala: 1:72
Nr kat: YMA7328
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Fujimi/HOBBY2000
YAHUMODELS: P-43 Lancer
Skala: 1:72
Nr kat: YMA7323
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Dora Wings
YAHUMODELS: P-43 Lancer
Skala: 1:48
Nr kat: YMA4911
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Dora Wings
YAHUMODELS: Nakajima A2N2/3
Skala: 1:48
Nr kat: YMA4909
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: A.B.&K Hobby Kits
 

 

W gamie akcesoriów modelarskich w ofercie GPM-u nowością są kolejne dodatki do modeli okrętów, nie tylko z oferty GPM, ale także innych producentów. Są także akcesoria do wydanych ostatnio klasycznych modeli kartonowych oraz półki bagażowe to zestawów trakcyjnych EN-57, popularnych "Trójczłonów" lub 'Żółtków".

GPM: USS Missouri - śruby i kotwice
Skala:
1:200
Nr kat:
ZYW-Kt-242
Typ modelu:
wydruk 3D
GPM: Admiral Hipper - śruby i kotwice
Skala:
1:200
Nr kat:
ZYW-Kt-Z-007
Typ modelu:
wydruk 3D
GPM: Trały niemieckie
Skala: 1:200
Nr kat: ŻYW TR200-01
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: Reflektor Niemiecki 150 cm
Skala:
1:200
Nr kat:
ŻYW-TR200-02
Typ modelu:
wydruk 3D
GPM: Dalmierz Mk 51
Skala:
1:200
Nr kat:
3D-200-07
Typ modelu:
wydruk 3D
GPM: Z-37 Narvik
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-19D
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: Torowisko tramwajowe 1000 mm
Skala: 1:25
Nr kat: LAS-TOR25-3
Typ modelu: el. wycinane laserem
GPM: słupy trakcyjne tramwajowe H-30 cm
Skala: 1:25
Nr kat: LAS-TOR25-4
Typ modelu: el. wycinane laserem
GPM: F6F Hellcat śmigło i kołpak
Skala: 1:33
Nr kat: SM-3D-SM01
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: Żaglowiec szkolny STS "Lwów"
Skala: 1:200
Nr kat: LAS-WMM16/4-6
Typ modelu: el. wycinane laserem
GPM: Półki do wagonów osobowych EN-57
Skala: 1:25
Nr kat: GPM - LAS 25 TLK
Typ modelu: el. wycinane laserem

 

Fototrawione wanty do modeli żaglowców okazały się strzałem w dziesiątkę, dlatego też producent poszedł za ciosem i przygotował podwantki, co sprawia, że mikromodele żaglowców będą wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie. Dobrym pomysłem są także fototrawione bloczki różnej wielkości.

Mikrostocznia: podwantki i bloczki
Skala:
1:700
Nr kat: -
Opcje malowania: -
Typ modelu:
elementy fototrawione
 

 

 Kaseta na wyrzutnię Stinger oraz zestaw lin holowniczych do M88 A1 wzbogaciły ofertę firmy Eureka XXL.

Eureka XXL: Modern FIM-92 Stinger Missile Case
Skala:
1:35
Nr kat:
E-076
Typ:
odlew żywiczny
Eureka XXL: Towing cable for M88A1 AMV
Skala: 1:35
Nr kat:
E-03567
Typ:
odlew żywiczny

Sklep modelarski Martola proponuje konwersję do modeli samochodów ciężarowych Star 28 i Star 29. Opracowana w podziałce 1/72 w postaci odlewu żywicznego, oszklenia vacu oraz fototrawionej blaszki przeznaczona jest do modeli firmy KAP.

Martola: Star 28/29 Kabina
Skala: 1:72
Nr kat:
72C01
Typ:
odlew żywiczny, elementy fototrawione
Dedykowany do: KAP

 

 

Oferta kalkomanii do modeli pojazdów w skali 1/87 wzbogaciła się o zestawy do wydanych ostatnio nowości , czyli modele samochodów ciężarowych Jelcz, naczep do nich a także Poloneza - karetki pogotowia.

GPM: Jelcz 316 skrzyniowy
Skala: 1:87
Nr kat: 103H0
Typ: kalkomanie
GPM: Naczepa CN-165 (cysterna)
Skala: 1:87
Nr kat: 111H0
Typ: kalkomanie
GPM: Naczepa D-18 (plandeka)
Skala: 1:87
Nr kat: 110H0
Typ: kalkomanie
GPM: Jelcz 325 holownik
Skala: 1:87
Nr kat: 104H0
Typ: kalkomanie
GPM: Polonez - Ambulans
Skala: 1:87
Nr kat: XXX_H0
Typ: kalkomanie

Nowości w ofercie ModelMaker Decals to kolejne zestawy kalkomanii na samoloty z rodziny F-16, a także co pewnie ucieszy fanów polskich skrzydeł w dużych skalach, zestawy kalkomanii i masek na używane w polskich dywizjonach Mustangi D oraz Mosquito. Pojawiło się także sporo wznowień, zachęcamy zatem do odwiedzenia strony firmowej producenta.

ModelMaker Decals: Greek F-16 Mira 341 45000 Hours
Skala: 1:48
Nr kat: D48162
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Greek F-16 Mira 341 45000 Hours
Skala: 1:72
Nr kat: D72162
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Belgian F-16 Generic Set
Skala: 1:48
Nr kat: D48174
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Belgian F-16 Generic Set
Skala: 1:72
Nr kat: D72174
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: 303 Squadron North American Mustang
Skala: 1:32
Nr kat: MD32102
Typ: kalkomanie, maski
ModelMaker Decals: DH-98 Mosquito F.B. Mk. VI in Polish Service
Skala: 1:32
Nr kat: MD32099
Typ: kalkomanie, maski

Kolejne paski w różnych kolorach w skali 1/72 wzbogaciły ofertę firmy Techmod. Paski takie oczywiście można wykorzystywać przy różnych modelach i w różnych skalach, wszystko zależy od umiejętności i inwencji modelarza.

Techmod: Gold Strips
Skala:
1:72
Nr kat:
72085
Typ:
kalkomanie
Techmod: Silver Strips
Skala:
1:72
Nr kat:
72084
Typ:
kalkomanie
Techmod: Red Strips
Skala:
1:72
Nr kat:
72083
Typ:
kalkomanie

 

Kolejne ciekawe pozycje cenionych w Polsce i za granicą serii wydawniczych poszerzyły ofertę Wydawnictwa Stratus z Sandomierza. Po nowym roku ma ukazać się kilka kolejnych ciekawych pozycji.

Autor
Ilustrator
ISBN
Data wydania
Seria
Nr katalogowy
Kategoria
Format
Cena
Adam Gołąbek
Artur Juszczak
9788366549692
2021-11-18
Polish Wings
PW 32
Nowe
A4 paperback, 96 stron (96 w kolorze)
68.00 PLN
Autor
ISBN
Data wydania
Seria
Nr katalogowy
Kategoria
Format
Cena
Alan Ranger
978-83-66549-09-8
2021-11-30
Camera ON
Camera ON 27
Nowe
A4 paperback, 80 stron
65.00 PLN
Autor
Ilustrator
ISBN
Data wydania
Seria
Nr katalogowy
Kategoria
Format
Cena
Dariusz Karnas
Dariusz Karnas
9788366549715
2021-12-07
Scale Plans
SC. 72
Nowe
A3 bi-fold A4, 0 stron
39.00 PLN
Autor
Ilustrator
ISBN
Data wydania
Seria
Nr katalogowy
Kategoria
Format
Cena
Artur Juszczak, Dariusz Karnas
Dariusz Karnas, Artur Juszczak
78-83-66549-54-8
2021-11-04
SINGLE
Single 38
Nowe
A4, pb, 24 stron (6 w kolorze)
29.00 PLN
Autor
Ilustrator
ISBN
Data wydania
Seria
Nr katalogowy
Kategoria
Format
Cena
Artur Juszczak, Dariusz Karnas
Dariusz Karnas, Artur Juszczak
978-83-66549-55-5
2021-11-18
SINGLE
Single 39
Nowe
A4 paperback, 24 stron (4 w kolorze)
29.00 PLN

 

Seria "Pojazdy Wojska Polskiego" wydana przez Wydawnictwo Vesper została nie tak dawno szerzej omówiona na naszym portalu, w tym miejscu przypominamy, że z końcem roku ukazał się trzeci tom serii poświęcony czołgom lekkim Vickers E.

Tytuł:
Autor:
EAN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Format:
Oprawa:
Cena:
Vickers E
Adam Jońca
9788377314104
2021
Pojazdy Wojska Polskiego
3
A4 w poziomie, 128 stron w kolorze
twarda
48.00 PLN

 W ofercie PIKO jak zwykle sporo się dzieje. Kolejne nowości we wszystkich skalach modelarstwa kolejowego i oczywiście sporo modeli polskiego taboru kolejowego. Zwraca uwagę kultowy "Gagarin" czyli lokomotywa spalinowa ST-44 w klasycznym malowaniu, SP-45 oraz elektrowozy ET-22 oraz EU-07. Ponadto modele wagonów towarowych jak i pasażerskich.

 

 

Nowe produkty firmy HATAKA to zestawy farb i lakierów modelarskich, przy czym uwagę zwracają farby akrylowe oraz lakiery modelarskie przeznaczone do malowania miniatur modeli śmigłowców używanych w polskim lotnictwie wojskowym. Poza zestawami producent wprowadził do oferty także nowe pojedyncze kolory, dlatego warto odwiedzić jego stronę.

RED LINE

 

HATAKA: POLISH AF/ARMY HELICOPTERS PAINT SET vol.1
Nr kat: HTK-AS-116
Typ: farby akrylowe

 

BLUE LINE

 

HATAKA: ISRAELI AIR FORCE PAINT SET (EARLY PERIOD)
Nr kat: HTK-BS-34
Typ: farby akrylowe
HATAKA: ISRELI DEFENCE FORCES AFV PAINT SET
Nr kat: HTK-BS-114
Typ: farby akrylowe

 

ORANGE LINE

 

HATAKA: POLISH AF/ARMY HELICOPTERS PAINT SET vol.1
Nr kat: HTK-CS-116
Typ: lakiery modelarskie

Tak zatem wyglądał listopad, tak wyglądał grudzień na polskim rynku modelarskim. Mamy z czego się cieszyć, mamy z czego być dumni, ponieważ nasi producenci już dawno przestali gonić światową czołówkę. Oni w niej są i teraz to oni zaczynają kreować nowe trendy w modelarstwie. Niestety jest jedna rzecz, która powraca niczym bumerang przy każdej niemal premierze modelu wydanego w Polsce. Nie chodzi tu o jakieś konkretne modele, czy to samoloty, broń pancerna, okręty, nie. chodzi niemal każdy model, albo przechodzi bez echa, albo zostaje bezlitośnie a jednocześnie bezmyślnie skrytykowany przez użytkowników forów internetowych. Kiedy w gronie Kolegów z KPM-u oglądamy nowe zestawy niemal od razu wraca temat krytykanctwa, zaś jego powody są coraz bardziej absurdalne i oderwane od rzeczywistości. Nie liczy się trud, ilość pracy włożonej przez zespół ludzi w przygotowanie projektu i wdrożenie go do produkcji, o kosztach nie wspominając. Koniec końców ważna jest przysłowiowa "za cienka lufka", podczas gdy poza granicami Polski modele te stają się przebojami rynkowymi. Niestety ta  tendencja krytykowania dla samego krytykowania to samobiczowanie się jest już dostrzegane poza granicami Polski. Nawet powstają dowcipy o polskich modelarzach, którzy liczą każdy nit i drą szaty z powodu drobiazgów. Czy naprawdę o to chodzi? Musimy ośmieszać się przed innymi nawet jako hobbyści? Chyba nie. Dlatego też w nadchodzącym Nowym Roku modelarzom czynnym, klejącym, samych sukcesów i radości z uprawianego hobby, malkontentom i krytykantom więcej zdrowego rozsądku i żeby sami coś skleili i zobaczyli jakie to przyjemne, zaś producentom także samych sukcesów, udanych projektów z przesłaniem "Róbcie Swoje!"

 

Koszaliński Pluton Modelarski

 

 

 

 

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!