Modelarskie Nowości - listopad - grudzień - 2020

Za nami 2020 rok. Jakże inny i odmienny od lat poprzednich. Wszystkie dziedziny życia zostały zdominowane przez pandemię COVID-19, co odczuliśmy także my, modelarze. Nie dane nam było spotykać się na modelarskich imprezach, z których większość zresztą się nie odbyła lub została przeniesiona na inne bliżej nie określone terminy. Te które się odbyły przybrały postać internetową. W takiej formule odbyła się IX edycja Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego. COVID-19 wymusił także zamiany w harmonogramach produkcyjnych części producentów modeli. Na szczęście ograniczenia i obostrzenia wywołane pandemią nie obeszły się z branżą modelarską w tak brutalny sposób jak z innymi gałęziami gospodarki. Jak wyglądały ostatnie dwa miesiące 2020 roku? Zapraszamy do lektury ostatniego w tym roku zestawienia modelarskich nowości obejmujących miesiące listopad i grudzień. W kilku miejscach będzie nietypowo i jednym z takich miejsc będzie sam początek.

Stało się tak dlatego, że dwaj czołowi producenci Arma Hobby oraz IBG Model zapowiedzieli uchylenie rąbka tajemnicy i ujawnienie tego, co zdarzy się w 2021 roku, czyli jakich modeli mamy się spodziewać. Arma Hobby zapowiadając nie tak dawno pierwszy swój model w skali 1/48, czyli PZL P.11c. Teraz pojawiły się oficjalne informacje o nowych modelach, których opracowywanie weszło w decydującą fazę.  IBG Models swoje zapowiedzi zaprezentuje po Nowym Roku.

 

ZAPOWIEDZI NOWYCH MODELI ARMA HOBBY!!!

 

SKALA 1/72

Modelarze jeszcze nie zdążyli ochłonąć po informacji, która pojawiła się nie tak dawno, czyli zapowiedzi Arma Hobby wydania pierwszego w ich dorobku modelu w skali 1/48. Prace nad modelem samolotu myśliwskiego PZL P.11c idą pełną parą, obecnie wykonywane są wtryski próbne, zaś model powinien trafić do dystrybucji już w styczniu 2021r. Niedługo po nim do sprzedaży mają trafić kolejne modele, będące kontynuacją rozpoczętych serii.

Będzie to model Hurricana Mk.IIB wydany w standardzie Model Kit oraz limitowana edycja modelu Jaka-1b, poświęcona asom myśliwskim latającym na tym typie samolotu. Nie będą to jedyne wersje tych popularnych zestawów, producent zapowiada wydanie kolejnych limitowanych edycji w tym także model Hurricana Mk.IIB w wersji tropikalnej.

W pierwszej połowie 2021r. planowane jest wydanie dwóch nowych modeli w podziałce 1/72. Będą to oczywiście znane samoloty myśliwskie z okresu II Wojny Światowej. Jako pierwszy do produkcji ma trafić model pokładowego samolotu myśliwskiego Grumman F-4F-4 Wildcat

Jak widać na powyżej zamieszczonych renderach 3D model jest opracowany równie szczegółowo jak FM-2, co nie powinno zresztą dziwić. Zestaw ma składać się z pojedynczej ramki wtryskowej oraz ramki z oszkleniem. Możliwe będzie także wykonanie podwersji brytyjskiej czyli Martleta Mk.II różniącego się od pierwowzoru kształtem osłony silnika.

Drugim zupełnie nowym modelem zapowiadanym przez Arma Hobby jest miniatura samolotu myśliwskiego P-51 B/C Mustang. Okazuje się, że nowy zestaw do budowy tego słynnego myśliwca był bardzo oczekiwany przez modelarzy, dlatego producent postanowił wyjść temu na przeciw. Wydanie tego zestawu przewidywane jest na drugi kwartał przyszłego roku, zaś modelarze będą mieli możliwość wykonania wersji zarówno amerykańskiej jak i brytyjskiej, a także wariantu rozpoznawczego F-6C.

Jak widać także i tu jest na bogato. Model ma posiadać dwa typy osłon kabiny, czyli wczesną oraz Malcolm Hood a także dwie opcjonalne płetwy grzbietowe oraz różne typy rur wydechowych i paneli inspekcyjnych filtra powietrza. Jako podwieszenia przewidziano bomby oraz dwa typy zbiorników paliwa. W pierwszej kolejności na rynek trafi zestaw w standardzie Expert Set zawierający blaszkę z elementami fototrawionymi oraz maki do malowania. Przewidziano sześć wariantów malowania, cztery USAAF oraz dwa RAF.

W przypadku obu zapowiadanych zestawów Arma hobby wykupiła licencję na możliwość użycia nazw i znaków towarowych koncernów Boeing oraz Northrop Grumman.

 

SKALA 1/48

Zmaterializowały się także dość lakoniczne zapowiedzi dotyczące drugiego modelu opracowanego w podziałce 1/48. W jednym z wywiadów jeden z współwłaścicieli firmy, W. Bułhak potwierdził, iż Arma Hobby pracuje nad modelem samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane w skali 1/48. Teraz ta półoficjalna zapowiedź stała się faktem. Znamy bowiem więcej faktów dotyczących tego projektu. Pierwszy zestaw umożliwi budowę najbardziej licznej odmiany tego samolotu czyli Mk.IIC. Zestaw ten jest oczywiście pierwszym z całej serii, kontynuacją będą pozostałe warianty wersji Mk.II oraz oczywiście wersja Mk.I.

W skład zestawu mają wchodzić trzy ramki wtryskowe zawierające podstawowe elementy modelu oraz ramka z oszkleniem. Jak przystało na skalę 1/48 model opracowano z wielką dbałością o szczegóły, wystarzcy spojrzeć na zamieszczone poniżej rendery:

Jest zatem bardzo duża szansa, że ten model podobnie jak w przypadku modeli Hurricane'a wydanych w podziałce 1/72 zdetronizuje wszystkie pozostałe zestawy, jakie są obecnie na rynku z Arfixem i Italeri na czele o Hasegawie nie wspominając. Pozostaje tylko życzyć powodzenia w realizacji projektu i czekać na pierwsze efekty w postaci gotowego zestawu.

IBG Models kończy 2020 rok kilkoma mocnymi akcentami. Szczególną uwagę zwracają modele cystern do tankowania samolotów na podwoziu samochodów ciężarowych Bedford. Wersja wczesna wydana została w skali 1/35, zaś późna, powojenna w skali 1/72. Inne nowe propozycje są także bardzo ciekawe i powinny znaleźć entuzjastów. Ponieważ testowe egzemplarze wszystkich zestawów przedstawionych poniżej są już w posiadaniu KPM-u, niebawem pojawią się ich szczegółowe recenzje.

IBG MODELS: Bedford QL Tanker
Skala: 1:35
Nr kat: 35014
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Bedford QL Refueller
Skala: 1:72
Nr kat: 72082
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: Crusader Mk.III AA tank with 40mm Bofors Gun
Skala: 1:72
Nr kat: 72069
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: PZL P.24G in Turkish Service
Skala: 1:72
Nr kat: 72525
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: COMBAT TRAINERS 2 in 1: PZL P.11a and PZL.23A Karaś
Skala: 1:72
Nr kat: 72529
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
IBG MODELS: HMS Ilex 1942 British I-class destroyer
Skala: 1:700
Nr kat: 70011
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione

 

Nowe propozycje przygotowała także firma Hobby 2000. Są to oczywiście modele producentów japońskich czyli Hasegawa (TBM-3/3E Avenger, Hawker Hurricane Mk.Ia) oraz Fujimi (A-4C Skyhawk). Na uwagę zasługuje edycja Hurricana, ponieważ firma przypomniała jedno z najbardziej znanych malowań tego samolotu, czyli LE-D Douglasa Badera, beznogiego asa Bitwy o Anglię.

HOBBY 2000: TBM-3/#E AVENGER Early
Skala: 1:72
Nr kat: 72035
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Hasegawa)
HOBBY 2000: A-4C Skyhawk
Skala: 1:72
Nr kat: 72037
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Fujimi)
HOBBY 2000: Hawker Hurricane Mk.IA Late, Britisch Aces 1940
Skala: 1:72
Nr kat: 72030
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Hasegawa)

 

Firma Mirage Hobby od dłuższego czasu funkcjonuje bardziej jako sklep modelarski, niż producent modeli. Nie przeszkadzało to jednak wznowieniu dwóch niegdyś sztandarowych zestawów tej firmy. Na rynek trafił zatem model myśliwca PZL P.11c a dokładniej, jego eksperymentalnej odmiany odmiany wyposażonej w narty Szomańskiego oraz nowa edycja modelu samolotu PZL.23B II Karaś. Edycja określona jako "Version 1939" zawiera dodatkową antenę radiową oraz wyrzutniki bombowe konstrukcji inż. Świąteckiego oraz figurki załogi znane z limitowanej edycji WCM.

Mirage Hobby: PZL P.11c version with skis by Szomański
Skala: 1:48
Nr kat: 481101
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy, el. żywiczne i fototrawione
Mirage Hobby: PZL P-23 Karaś II 1939 version
Skala: 1:48
Nr kat: 481601
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, el. żywiczne i fototrawione

 

Ofertę tego francuskiego producenta uzupełniła kolejna wersja samolotu bombowego Martin B-10B. Tym razem w efektownych, niebiesko żółtych malowaniach amerykańskich.

Azur Frrom: B-10B in US Service
Skala: 1:72
Nr kat: FR0044
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione

Kolejny numer tego wydawnictwa jest poświęcony naprawdę ciężkiemu działu. Możemy bowiem zbudować miniaturę ciężkiej haubicy 15cm SFH 18. Jak na skalę 1/72 model cechuje się sporymi rozmiarami i dużą ilością elementów rozmieszczonych aż w trzech ramkach.

FTF: 15cm SFH18 Niemiecka ciężka haubica polowa
Skala: 1:72
Nr kat: PL1939-079
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy

Na temat nowych modeli krążowników lekkich typu C napisali dość sporo Marcin i Marek przy okazji budowy modeli testowych, dlatego wspominamy o nich jedynie z kronikarskiego obowiązku. W tym miejscu ważne jest odnotowanie faktu, że AJM Models rozpoczęła produkcję modeli w skali 1/72. Pierwszą propozycją w tym segmencie rynku modelarskiego jest miniatura japońskiej armaty przeciwlotniczej Type88 75mm. Szczegółowa miniatura pozwalająca na wykonanie całego stanowiska ogniowego już zdobyła uznanie modelarzy, a producent rozpoczął prace nad kolejnymi modelami tego typu. 

AJM Models: HMS Cardiff British Cruiser 1943
Skala: 1:700
Nr kat: 700-031
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model  żywiczny, elementy fototrawione, drut
AJM Models: HMS Coventry British Anti-Aircraft Cruiser 1942
Skala: 1:700
Nr kat: 700-030
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model  żywiczny, elementy fototrawione, drut
AJM Models: Japanese anti - aircraft gun TYPE 88-75mm
Skala: 1:72
Nr kat: 72-001
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model  żywiczny, elementy fototrawione, drut

 

 

Mikrostocznia wydała na nowo swój pierwszy model, czyli miniaturę okrętu liniowego HMS Victory w podziałce 1/1200. Zestaw ma na nowo wykonany kadłub, dodano do niego także żywiczne imitacje zwiniętych dolnych żagli. Model jest oferowany w dwóch wersjach. Standardowej oraz jako zestaw startowy. Dodano do niego bowiem fototrawione wanty oraz to co jest potrzebne do wykonania miniatury, czyli klej i farby oraz niezbędne narzędzia. Uważamy, że jest to bardzo dobry pomysł. Takie wydawanie modeli na pewno przyczyni się do popularyzacji mikromodelarstwa okrętowego.

 

Tym razem elegancko, wyjściowo i skali 1/48. Nowe figurki Toro Model opracowano właśnie w tej podziałce, a przedstawiają polskiego oficera wojsk pancernych oraz pilotów polskiego i jugosłowiańskiego. Wszyscy elegancko w mundurach wyjściowych.

Toro Model: Oficer wojsk pancernych w mundurze wyjściowym
Skala: 1:48
Nr kat: 48F36
Opcje malowania: 1
Typ modelu: figurka żywiczna. 
Toro Model: Pilot lotnictwa wojskowego Królestwa Jugosławii
Skala: 1:48
Nr kat: 48F46
Opcje malowania: 1
Typ modelu: figurka żywiczna.
Toro Model: Pilot w mundurze wyjściowym
Skala:
1:48
Nr kat:
48F45
Opcje malowania:
1
Typ modelu:
figurka żywiczna.

 

Nowy model pojawił się także w ofercie Grand Models. Grecki producent wydał bowiem miniaturę samolotu DH.4 Puma, oczywiście w podziałce 1/72. Z informacji zawartej na boxarcie pudełka wynika natomiast, iż jest to model wtryskowy firmy PEGASUS uzupełniony do żywiczne i fototrawione detale Grand Models. Propozycja bardzo interesująca.

GrandModels: De Havilland DH.4 PUMA
Skala: 1:72
Nr kat: PGM-72001
Opcje malowania: 2
Typ modelu: model wtryskowy, elementy żywiczne i fototrawione,

 

 

Nowa propozycja znalazła się także w ofercie firmy Lukgraph. To model samolotu myśliwskiego Hawker Nimrod Mk.1. Znając poprzednie modele tego producenta, możemy być pewni produktu bardzo wysokiej jakości.

Lukgraph: Hawker Nimrod Mk.I
Skala: 1:32
Nr kat: 3228
Opcje malowania: 3
Typ modelu: model żywiczny, elementy 3D, elementy fototrawione, maski

 

 

Firma GPM konsekwentnie rozszerza swoją ofertę modeli pojazdów i maszyn drogowych wydawanych w formie wydruków 3D. Są to głównie produkty przeznaczone dla modelarzy wykonujących makiety kolejowe, lecz nie tylko. Bardzo dużo modeli opracowano także w podziałce 1/72. Szczególne natomiast upodobanie producent ma do pojazdów z epoki PRL. Mamy zatem kolejne Żuki, Stary i Nysy uzupełnione o miniatury maszyn drogowych. Jak tak dalej pójdzie będzie możliwe wybudowanie dioramy przedstawiającej budowę bloku z wielkiej płyty przy słynnej ulicy Alternatywy 4.

GPM: STAR 660 ŻSH-6S Żuraw kratownicowy
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-08
Typ modelu:
model żywiczny
GPM: Ładowarka HSW Ł-34
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-22
Typ modelu:
model żywiczny (kolor pomarańczowy)
GPM: Ładowarka HSW Ł-34
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-22
Typ modelu:
model żywiczny (kolor żłóty)
GPM: Ładowarka HSW Ł-34
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-22
Typ modelu:
model żywiczny
GPM: Żuk A13M
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-17
Typ modelu:
model 3D (kolor żółty)
GPM: Żuk A11B
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-18
Typ modelu:
model 3D (kolor zielony WP)
GPM: Żuk A06M
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-19
Typ modelu:
model 3D (kolor zielony WP)
GPM: Nysa 522
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-16
Typ modelu:
model 3D (kolor żółty)
GPM: Nysa 522
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-16
Typ modelu:
model 3D (kolor niebeiski)
GPM: Nysa 522 Konwowjowa
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-21 - N
Typ modelu:
model 3D (kolor niebieski)
GPM: Nysa 522 Konwowjowa
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-21 - WP
Typ modelu:
model 3D (kolor zielony WP)
GPM: Nysa 522 ZOMO
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-21 - ZOMO
Typ modelu:
model 3D (kolor niebieski)
GPM: Osa
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-H0-07
Typ modelu:
model 3D

 

 

 

Po dość długim okresie baraku aktywności o swoim istnieniu przypomniało Wydawnictwo Haliński ze Stegny Gdańskiej. Na rynku pojawił się bowiem długo oczekiwany przez modelarzy model japońskiego krążownika ciężkiego Takao według stanu na 1944r. Model opracowano w podziałce 1/200, zaś znając wcześniejsze modele wydane w ramach serii Kartonowy Arsenał, można się spodziewać produktu o bardzo wysokiej jakości.

Kartonowy Arsenał: IJN Takao (1944)
Skala:
1:200
Nr kat:
No. 1-2/2020
Typ modelu:
model kartonowy

Pomimo tego, że większość nowych pozycji GMP-u zdominowały modele do makiet kolejowych i "72-jki" opracowywane techniką wydruku 3D oraz wycinane laserowo, nie oznacza to, że producent ten zaniechał wydawania klasycznych modeli kartonowych. Najnowszą propozycją w tym zakresie jest model polskiego okrętu podwodnego ORP Jastrząb opracowany w podziałce 1/100. To bardzo dobry pomysł, ponieważ modelu tego nico zapomnianego i tragicznego okrętu zdecydowanie brakowało na modelarskim rynku.

GPM: ORP Jastrząb
Skala: 1:100
Nr kat: GPM-0596 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: ORP Jastrząb
Skala: 1:100
Nr kat: GPM-0596
Typ modelu: model kartonowy

 

 

W ofercie tego producenta znalazło się jak zwykle sporo interesujących pozycji, przy czy przegląd zaczynamy od nowej serii wydawniczej "Card Army". W pierwszym numerze tego wydawnictwa znalazły się plany samolotu Jak-7b. Wraz z ich wydaniem w ofercie Answera znalazła się bogata gama akcesoriów do tego modelu. Są to nie tylko detale wycinane laserem, ale także elementy fototrawione i żywiczna i kabina vacu. Można zatem wykonać niezwykle wierny i efektowny model. Laserowe dodatki dostępne są także do pozostałych nowych modeli w ofercie tego producenta.

CARD ARMY: Yak-7B
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 1/2020
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat: Massey Ferguson TEA 20
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 532
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat: SIG-33
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 533
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat: SRAT 660 Cysterna wojskowa
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 531
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat: Pz.Kpfw. 35R 731[F]
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 527
Typ modelu:
model kartonowy
Kartonowy Świat: RWD-19
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 528
Typ modelu:
model kartonowy

 

 

 

 

Nowości znalazły się także w ofercie Yahu Models. Z zadowoleniem odnotowujemy fakt, iż coraz częściej produkty Yahu Models mają postać nie tylko samych tablic ale także innych detali do waloryzacji kokpitów. Tego na rynku brakowało, ponieważ nie każdy chce kupować rozbudowane i kosztowne zestawy, zawierające sporo zbędnych elementów.

YAHUMODELS: Me 110C/D
Skala: 1:32
Nr kat: YMA3250
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Cyber Hobby
YAHUMODELS: Mirage III E/RD
Skala: 1:32
Nr kat: YMA3208
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Italeri/Revell
YAHUMODELS: D.510 export
Skala: 1:72
Nr kat: YMA7320
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: KP
YAHUMODELS: SAAB J-29 seat belts
Skala: 1:72
Nr kat: YMS7224
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: różne

Łódzki producent konsekwentnie rozszerza gamę akcesoriów oferowanych do własnych modeli, mamy zarówno wydruki 3D, odlewy żywiczne jak i fototrawione blaszki. Pozwoli to na wykonanie naprawdę wiernych replik, które mogą zdobywać wysokie miejsca na konkursach modelarskich.

GPM: Star 660 kratownicowe ramię żurawia
Skala: 1:87
Nr kat: 3D-H0-20
Typ modelu: wydruk 3D (żółty)
GPM: Star 660 kabina pojedyncza
Skala: 1:120
Nr kat: 3D-TT-05
Typ modelu: wydruk 3D (szary)
GPM: Nysa 522 TT
Skala:
1:120
Nr kat:
-
Typ modelu:
elementy fototrawione
GPM: Ładowarka HSW Ł-24 H0
Skala:
1:87
Nr kat:
-
Typ modelu:
elementy fototrawione
GPM: Nysa 522 Milicja
Skala:
1:87
Nr kat: -
Typ modelu:
elementy fototrawione
GPM: ORP Jastrząb zestaw detali
Skala:
1:100
Nr kat:
3D-GPM596
Typ modelu:
elementy żywiczne, wydruk 3D

 

Modele armaty polowej wz.97 oraz haubicy wz.14/19 doczekały się za sprawą Toro Model pierwszego zestawu waloryzacyjnego. Koła typu DS można wymienić na ich żywiczne odpowiedniki.

Toro Models: Koła DS do armaty wz.97 i haubicy wz.14/19
Skala: 1:35
Nr kat: 35030
Opcje malowania: 1
Typ modelu: odlew żywiczny.

 

Nowe propozycje EUREKA XXL to głównie akcesoria do budowy dioram, ale jakże oryginalne i praktyczne. Przyda się bowiem sprzęt komputerowy i biurowy, producent doskonale zdaje sobie sprawę z nieograniczonej inwencji modelarzy i wychodzi temu na przeciw i bardzo dobrze. Ponadto uzupełniona została oferta sztandarowych produktów EUREKA XXL czyli kabli do modeli czołgów i wozów bojowych.

EUREKA XXL: Office Chiar
Skala:
1:35
Nr kat:
E-058
Typ:
odlew żywiczny
EUREKA XXL: Military Laptop Case &  Laptop
Skala:
1:35
Nr kat:
E-059
Typ:
odlew żywiczny
EUREKA XXL: Laptop
Skala:
1:35
Nr kat:
E-061
Typ:
odlew żywiczny
EUREKA XXL: PC with CRT Monitor
Skala:
1:35
Nr kat:
E-060
Typ:
odlew żywiczny
EUREKA XXL: Towing cable for IFV Stryker & Canadian LAV
Skala: 1:35
Nr kat: ER-3564
Typ: odlew żywiczny, lina stalowa
EUREKA XXL: Towing cable for M1 Abrams
Skala: 1:48
Nr kat: ER-4805
Typ: odlew żywiczny, lina stalowa
EUREKA XXL: Towing cable for T-34/76 & Su-122 SPG
Skala: 1:48
Nr kat: ER-4806
Typ: odlew żywiczny, lina stalowa

 

 

Nowe propozycje Toro Model to w właściwie wznowienia wydanych uprzednio kalkomanii, ale na tyle ważne, że warto o nich przypomnieć. Jakby ktoś chciał wykonać model pojazdu bojowego, używanego w Powstaniu Warszawskim, to jest ku temu okazja.

Toro Model: Powstanie Warszawskie
Skala: 1:35
Nr kat: 35D05
Typ: kalkomanie
Toro Model: Powstanie Warszawskie
Skala: 1:72
Nr kat: 72D05
Typ: kalkomanie
Toro Model: Rosomak cz.1
Skala: 1:72
Nr kat: 72D40
Typ: kalkomanie
Toro Model: Artyleria samobieżna w PSZ cz.1
Skala: 1:72
Nr kat: 72D53
Typ: kalkomanie

 

 

Nowe propozycje ModelMaker Decals ucieszą zapewne nie tylko miłośników polskich samolotów odrzutowych, ale tych, którzy cenią sobie oryginalność budowanych replik. Starsi modelarze zapewne zwrócą uwagę na zestaw zawierający malowania Migów-17 i przypomną sobie dawne czasy, kiedy to kleiło się model tego samolotu firmy Kovozawody Prostejov.

ModelMaker Decals: MiG-29 Heroes Of Kościuszko part. I
Skala: 1:32
Nr kat: D32087
Typ: kalkomanie


ModelMaker Decals: MiG-17 around the world - Asian Fresco Part I
Skala: 1:48
Nr kat: D48155
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: MiG-17 around the world - Asian Fresco Part I
Skala: 1:72
Nr kat: D72155
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: MiG-17 around the world - Asian Fresco Part I
Skala: 1:144
Nr kat: D144155
Typ: kalkomanie
ModelMaker Decals: MiG-15 in Polish service Combo set
Skala: 1:48
Nr kat: D48023 + D48026
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: MiG-21 around the world - Vietnam
Skala: 1:48
Nr kat: D48155
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: MiG-21 around the world - Vietnam
Skala: 1:72
Nr kat: D72155
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: MiG-21 around the world - Vietnam
Skala: 1:144
Nr kat: D144155
Typ: kalkomanie

 

GPM rozszerza swoją ofertę także o kalkomanie. Stanowią one doskonałe uzupełnienie dla zestawów do budowy pojazdów i maszyn drogowych, którym to łódzki producent poświęca ostatnio tak dużo uwagi. Kalkomanie te sprawdzą się na warsztatach tych modelarzy, którzy w oparciu o zestawy GPM-u chcą wykonać nie tyle detale makiet kolejowych, ale wierne repliki pojazdów. Uważamy, że to bardzo dobry pomysł.

GPM: Konstal 2N Techniczny MPK
Skala: 1:87
Nr kat: 80H0
Typ: kalkomanie
GPM: Rosomak sanitarny
Skala: 1:87
Nr kat: H0-075
Typ: kalkomanie
GPM: Pojazdy WSW
Skala: 1:87
Nr kat: 068H0
Typ: kalkomanie
GPM: Nysa 522 KW / Nysa 552 OW
Skala: 1:87
Nr kat: -
Typ: kalkomanie
GPM: Ładowarka Ł-34
Skala: 1:87
Nr kat: -
Typ: kalkomanie
GPM: Star 660 dźwig kratownicowy
Skala:
1:72
Nr kat:
009
Typ:
kalkomanie
GPM: Milicja Obywatelska
Skala:
1:72
Nr kat:
066
Typ:
kalkomanie
GPM: Policja
Skala:
1:72
Nr kat:
064
Typ:
kalkomanie
GPM: Patrol Saperski
Skala:
1:72
Nr kat:
063
Typ:
kalkomanie
GPM: Nysa 522 WSW, MO, ZOMO, SW
Skala:
1:72
Nr kat:
009
Typ:
kalkomanie
GPM: Pojazdy WSW
Skala:
1:72
Nr kat:
068
Typ:
kalkomanie
GPM: Służba Więzienna
Skala:
1:72
Nr kat:
072
Typ:
kalkomanie
 

Stratus poszerzył swoją bogatą ofertę o kolejne warte uwagi pozycje, z których większość jest kontynuacją bardzo dobrze przyjętych przez rynek serii wydawniczych. Warto zwrócić uwagę na monografię samolotu szkolono - łącznikowego RWD-8 autorstwa Andrzeja Glassa, to nazwisko jest gwarantem rzetelności i doskonałego warsztatu. Na uwag e zasługuje także nowa pozycja z serii "Samolot po polsku" poświęcona samolotowi myśliwskiemu PWS-10, także autorstwa Andrzeja Glassa. Zdajemy sobie sprawę, że to temat niszowy, ale wart zainteresowania za strony producentów modeli.

Stratus:          Finnish & German Seaplane Colours
Autor:            
Kari Stenman, Karolina Hołda
Seria:            
White
ISBN:             
9788365958488
Format:         
A4
Ilość stron:   
224
Okładka:        
twarda
Stratus:          Samolot szkolno - łącznikowy RWD-8
Autor:            
Andrzej Glass
Seria:             -
ISBN:             
9788366549425
Format:         
A4
Ilość stron:   
180
Okładka:        
miękka
Stratus:          McDonnell Douglas (Boeing) F-15 Eagle
Autor:            
JP Vieira
Seria:            
Spotlight ON
ISBN:             
9788365958914
Format:         
A4
Ilość stron:   
42
Okładka:        
twarda
Stratus:        Warpaint, Colours and Markings British Army Vehicles 1903-2003, vol 2
Autor:          
Dick Taylor  
Seria:           
Green
ISBN:            
978-8389450-92-0
Format:        
A4
Ilość stron:  
176
Okładka:      
miękka
Stratus:           Republic F-105 Thunderchief in 1/48 scale
Autor:             
Dariusz Karnas
Seria:             
Scale Planes
ISBN:              
9788366549197
Format:          
A4
Ilość stron:    
210 x 585, 18 stron
Okładka:        
miękka
Stratus:              Lockhed F-104G Starfighter
Autor:                
Dariusz Karnas, Lueuve de Vries
Seria:                
Single No.25
ISBN:                 
9788366549289
Format:             
A4
Ilość stron:       
24
Okładka:           
miękka
Stratus:          PWS-10
Autor:            
Andrzej Glass
Seria:            
Samolot po polsku 02
ISBN:             
9788366549142
Format:         
A4
Ilość stron:   
42
Okładka:        
miękka

Koniec roku to dla PIKO wprowadzenia na rynek całej gamy nowych produktów, wśród których każdy miłośnik kolei znajdzie coś dla siebie. Jak zwykle cieszy spora ilość nowych modeli lokomotyw i wagonów znanych z polskich torowisk.

Tym razem będzie także nie typowo. Hataka zamiast nowych zestawów farb przygotowała, pewnie z myślą o końcu pandemii i tych którzy chcą zadawać szyku na imprezach modelarskich i nie tylko, bardzo gustowne i eleganckie koszulki i bluzy z polaru. Jeżeli inni producenci wezmą przykład i z czasem pojawią się inne propozycje garderoby sygnowane przez producentów modeli i akcesoriów, rozważymy wprowadzenie odrębnego działu - "Moda modelarska".

HATAKA: Official T-shirt Navy Blue
Nr kat: 1346 (kod produktu)
Typ: koszlulka
HATAKA: Official Softshell NAvy Blue
Nr kat: 1347 (kod produktu)
Typ: bluza

Haute Cuture by Hataka kończymy podsumowywać to, co działo się na rynku modelarskim w listopadzie i grudniu 2020r. Trzeba przyznać, że działo się dużo i było ciekawie. Co najważniejsze nadchodzący rok także zapowiada się ciekawie, wystarczy spojrzeć na zapowiedzi od których zaczęliśmy. Ponieważ jest to nasz ostatni materiał w 2020r. z tego miejsca chcielibyśmy złożyć całej społeczności modelarskiej życzenia noworoczne. W nadchodzącym 2021 roku życzymy Wam wszystkim dużo zdrowia, szczęścia i powrotu do normalności. Życzymy także pogody ducha i pozytywnego nastawienia do wszystkiego a to pozwoli pokonać największe przeciwności losu. No i tego, żeby dane nam było się znów gdzieś spotkać na żywo, a nie tylko na ekranach komputerów.

 

Koszaliński Pluton Modelarski

 

 

 

 

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd