Modelarskie Nowości - wrzesień - październik - 2020

 

Z pewnym opóźnieniem publikujemy zestawienie nowości modelarskich za wrzesień i październik. Postanowiliśmy bowiem trochę zmienić. Zarówno wygląd jak i treść. Zestawienia otrzymały profesjonalną szatę graficzną w postaci banerów i grafik, które na nasze zlecenie wspaniale zaprojektował Włodek Filipowicz. Serdecznie dziekujemy. W naszym przekonaniu prezentuje się to znacznie lepiej niż dotychczasowe grafiki robione przez nas, nie bójmy się tego słowa amatorsko. Wyodrębniliśmy dwa nowe działy. Pierwszy z nich to literatura. Współpracujemy z kilkoma wydawnictwami, które zajmują się tematyką modelarską lib około modelarską, więc czemu zacząć pokazywać ich nowych propozycji wydawniczych? Z działu akcesoria wyodrębniliśmy kalkomanie jako osobny dział. Obecnie współpracujemy z kilkoma dużymi firmami produkującymi kalkomanie, a dołączyła do niech nowa, czyli Vinci - producent bardzo kreatywny i z dużym potencjałem, poruszający się po różnych rejonach modelarstwa. Może być jeszcze o nim głośno, podobnie jak o firmie Brainstrom Troopers i oferowanych przez nią kapitalnych makietach żelbetowych schronów bojowych. Zapraszamy zatem do lektury.  

Przegląd nowych modeli zaczynamy od nowej propozycji firmy Arma Hobby. Jest nim kolejne wcielenie samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane, a konkretnie wersja IIB/C. Egzemplarze testowe są już w posiadaniu modelarzy z Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego, nie tak dawno Marwaw opublikował szczegółową recenzję tego zestawu. Na dzień dzisiejszy można powtórzyć konkluzję tej recenzji, że to najbardziej zaawansowany zestaw do budowy modelu tego samolotu, jaki wydano w skali 1/72. Jest bardziej szczegółowy niż większość wydanych do tej pory zestawów w skali 1/48!

ARMA HOBBY: Hurricane MkII B/C Expert Set
Skala: 1:72
Nr kat: 70042
Opcje malowania: 6
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, maski

 

Także IBG Models uraczyło fanów modelarstwa redukcyjnego kilkoma ciekawymi propozycjami. Wszystkie one są kontynuacją rozpoczętych swego czasu serii modeli, jak choćby kolejne wcielenie ciężarówki 3Ro w armatą przeciwlotniczą a także Daimond T 968 z wielokalibrowym karabinem maszynowym. Na uwagę zasługuje także miniatury haubicy Wz.19/14 100mm używanej przez Wojsko Polskie. Ofertę uzupełnia model bombowca PZL.37 a bis II oraz kolejny numer wydany w ramach serii "Wlord at War".

IBG MODELS: Italian Autocannone 3Ro with 90/53mm AA Gun
Skala: 1:35
Nr kat: 35063
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione,
IBG MODELS: Polish Wz.14/19 Howitzer Motorized Artillery
Skala: 1:35
Nr kat: 35060
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione,
IBG MODELS: PZL. 37 A bis II Polish Medium Bomber
Skala: 1:72
Nr kat: 72513
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione,
IBG MODELS: Diamond T 968 Cargo Truck with M2 Machine Gun
Skala: 1:72
Nr kat: 72083
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione + bonus,
IBG MODELS: A9C5 Close Support Britisch Cruiser Tank
Skala: 1:72
Nr kat: The Wlord at War W-01Z
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskow

HOT! Zapowiedź nowych modeli IBG Models!

Na listopad producent przewiduje wydanie ostatnich w tym roku nowości. Będzie to w sumie 6 modeli, przy czym najbardziej ciekawie zapowiadają się cysterny lotniskowe na podwoziu samochodu ciężarwego Bedford oraz turecka wersja słynnego myśliwca PZL P.24 G.

 

Nie zwalnia tempa także firma Hobby 2000. W październiku na rynek trafiły kolejne cztery nowe pozycje katalogowe, co świadczy jedynie o tym, że sposób wydawania modeli przudukji japońskich potentatów doskonale się sprawdził. Nowe propozycje to model samolotu myśliwskiego Morane - Saulnier Ms.406 . W przepaku Hasegawy znajdziemy także polskie malowania. Kolejne trzy zestawy to modele opracowane przez firmę Fujimi. Opracowane przez tego tego producenta modele amerykańskich odrzutowców pokładowych mają dziś rangę kultowych z uwagi na precyzję i dokładność odwzorowania i do takich należy model samolotu szturmowego A-4B Skyhawk. Nie ustępują mu w niczym zestawy  japońskich wodnopłatów E14Y1, które można wyeksponować na imitacji katapulty stanowiącej fragment okrętu podwodnego. Trzeba bowiem pamiętać, że E14Y1 dokonał jedynego w czasie wojny bombardowania terytorium USA.

HOBBY 2000: Morane - Saulnier MS.406 1939-1940
Skala: 1:72
Nr kat: 72031
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Hasegawa)
HOBBY 2000: Yokosuka E14Y1 Model 11 Early
Skala: 1:72
Nr kat: 72033
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Fujimi)
HOBBY 2000: Yokosuka E14Y1 Model 11
Skala: 1:72
Nr kat: 72034
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Fujimi)
HOBBY 2000: A-4B Skyhawk
Skala: 1:72
Nr kat: 72029
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Fujimi)

 

Swego czasu informowaliśmy, iż firma Azur Frrom opracowuje model amerykańskiego samolotu bombowego z okresu międzywojennego B-10. W chwili obecnej na rynek trafiły dwa z trzech zapowiadanych zestawów, wzbudzając spore zainteresowanie modelarzy. Te dwa zestawy to wersje eksportowe i charakteryzują się efektownymi i nietuzinkowymi schematami malowań.

Azur Frrom: B-10 Export WH-2/WAA
Skala: 1:72
Nr kat: FR0042
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione
Azur Frrom: B-10 Export WC/WAN
Skala: 1:72
Nr kat: FR0043
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione

 

Nową propozycją w popularnej serii miniatur w skali 1/72 jest model armaty polowej 75mm wz. 02/26, zwanej popularnie "Prawosławną". Zestaw na pewno wart uwagi, można spodziewać się wysokiej jakości za rozsądną cenę.

FTF: Armata polowa 75mm
Skala: 1:72
Nr kat: PL1939-077
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy

 

Obie nowe propozycje Mikrostoczni są adresowane do modelarzy, którzy swoje miniatury sklejają w skali 1/700. Tym razem możemy wykonać w tej skali dioramę przedstawiającą fragment stoczni z przełomu XVIII i XIXw a także model weneckiego galeasu z bitwy pod Lepanto z 1571r. Ciekawe czy ktoś, kto nie siedzi w epoce żagla wie, co to była za bitwa?

Mikrostocznia: Galeas wenecki Lepanto 1571
Skala: 1:700
Nr kat: -
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model  żywiczny,  pręty węglowe
Mikrostocznia: Stocznia z przełomu XVIII i XIX wieku
Skala: 1:700
Nr kat: -
Opcje malowania: 2
Typ modelu: diorama żywiczna

 

  NOWY PRODUCENT MODELI!!! 

Pojawienie się na rynku nowego producenta zawsze cieszy, nieważne, czy to producent modeli, akcesoriów, kalkomanii, czy farb. Zawsze taka informacja jest miła, tym bardziej, kiedy zajmuje się tematyka dotyczącą sprzętu wojskowego używanego przez Wojsko Polskie. Mamy zatem przyjemność przedstawić naszym czytelnikom firmę Brainsorm Troopers. Producent ten w ramach serii "Polskie żelbetowe fortyfikacje polowe, Wrzesień 1939" wprowadził na rynek cała serię miniatur polskich schronów bojowych. W chwili obecnej seria liczy osiem pozycji, a uzupełnia ją miniatura niemieckiego schronu Tobruk, co wskazuje, że obie serie będą kontynuowane. Miniatury schronów wykonano w skali 1/72, poniżej przedstawiamy całą aktualną ofertę:

Barainstorm Troopers: Schron na C.K.M. tradytor jednostronny (P) prawy
Skala: 1:72
Nr kat: BST B-001
Opcje malowania: -
Typ modelu: odlew gipsowy
Barainstorm Troopers: Schron obserwacyjny
Skala: 1:72
Nr kat: BST B-002
Opcje malowania: -
Typ modelu: odlew gipsowy
Barainstorm Troopers: Schron na C.K.M. Czołowy
Skala: 1:72
Nr kat: BST B-003
Opcje malowania: -
Typ modelu: odlew gipsowy
Barainstorm Troopers: Schron na C.K.M. Tradytor dwustronny prostokątny
Skala: 1:72
Nr kat: BST B-004
Opcje malowania: -
Typ modelu: odlew gipsowy
Barainstorm Troopers: Schron na C.K.M. tradytor dwustronny trapezowy
Skala: 1:72
Nr kat: BST B-005
Opcje malowania: -
Typ modelu: odlew gipsowy
Barainstorm Troopers: Schron dla armaty p.panc wz.36
Skala: 1:72
Nr kat: BST B-006
Opcje malowania: -
Typ modelu: odlew gipsowy
Barainstorm Troopers: Schron na C.K.M. tradytor jednostronny (L) Lewy
Skala:
1:72
Nr kat:
BST B-007
Opcje malowania: -
Typ modelu:
odlew gipsowy
Barainstorm Troopers: Ringstand Bauform 58c Tobruk
Skala:
1:72
Nr kat:
BST B-008
Opcje malowania: -
Typ modelu:
odlew gipsowy

To jednak nie wszystko, dzięki uprzejmości jednego z dystrybutorów, firmy Toro Model otrzymaliśmy dwa modele schronów, z których jeden przetestujemy, zaś drugi stanowi nagrodę, która zostanie obdarowany jeden z laureatów tegorocznej, internetowej edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego. Zajrzyjmy zatem do pudełek...

 

Jak widać dysponujemy schronem czołowym na c.k.m. oraz schronem na c.k.m. tradytorowym dwustronnym. Obydwa zestawy zapakowano w solidne kartonowe pudełka ozdobione nalepką przedstawiającą rendery 3D obu schronów, które zapewne posłużyły do wydrukowania matek obu miniatur. Obie miniatury schronów zostały solidnie zabezpieczone sporymi kawałkami folii babelkowej. Jest to zrozumiałe, gdyż do ich produkcji użyto utwardzonego gipsu "wysokoudarowego" znacznie dokładniejszego niż zwykły gips. Wszystkie miniatury są wykonane o pomiary rzeczywistych obiektów.

Schron czołowy na c.k.m. składa się z dwóch elementów. Bryły, czy też korpusu oraz sklepienia, które oczywiście umieścimy z góry. Od razu rzuca się w oczy wielka dbałość o odwzorowanie szczegółów budowli, możemy spokojnie umieścić w jego wnętrzu obsadę wraz z uzbrojeniem. Tak, schron ma wykonane całe wnętrze. Wystarczy usunąć odrobinę gipsowych nadlewek z otworu strzelniczego i kilku innych miejsc, w których wymagała tego technologia odlewu. Projektant zadbała także o to, żeby faktura zewnętrzna do złudzenia przypominała tę, jaka znamy z rzeczywistych obiektów z widocznymi śladami po szalunkach, swego rodzaju formach wykonywanych z desek, które następnie zalewano zbrojonym betonem. Miniatury tych schronów mają to pięknie wykonane. Wystarczy odpowiednio pomalować.

Z dwóch elementów składa się także schron tradytorowy dwustronny. Zastosowano identyczny podział technologiczny na bryłę wraz z wnętrzem oraz strop. Zwraca tu przede wszystkim uwagę bardziej rozbudowana i skomplikowana bryła obiektu, niż w przypadku schronu czołowego. Także w przypadku tej miniatury musimy usunąć kilak nadlewek gipsu, zanim przystąpimy do malowania i obsadzania załogą. W obu miniaturach, na  zewnętrznych powierzchniach ścian zauważyć można delikatne, nieregularne odpryski gipsu. Nie wiem czy to przypadek, czy celowy zabieg producenta, ale wyszło to genialnie, jak ślad po trafieniu odłamkiem lub kulą karabinową.

W tym miejscu firmie Brainstrom Troopes należą się gratulacje i słowa uznania za pomysł serii i jej wykonanie. Miniatury schronów bojowych stanowią bowiem cenne uzupełnienie oferty modeli sprzętu wojskowego oraz figurek z okresu Wojny Obronnej 1939r. Pod rozwagę producenta poddajemy rozszerzenie oferty o modele schronów bojowych w skalach 1/35 i 1/48.

Wszystkie opisane powyżej modele można nabyć w sklepach Toro Model i Martola.

Nowością w ofercie Toro Model jest figurka dziewczynki ze szczeniaczkiem, co stanowi bardzo ciekawe uzupełnienie serii postaci cywilnych, która od pewnego czasu jest bardzo mocnym punktem w ofercie tego producenta.

Toro Models: Dziewczynka ze szczeniaczkiem
Skala: 1:35
Nr kat: 35F137
Opcje malowania: 1
Typ modelu: figurka żywiczna.

GPM pomału przestaje być kojarzone tylko i wyłącznie z modelami kartonowymi. Oferta modeli żywicznych, opracowanych w technologii wydruku 3D jest coraz większa, tym bardziej, że modele te wydawane od razu w trzech skalach H0, TT oraz 1/72. Bardzo trafnie producent dokonał także doboru tematów, "Żuki" i "Nyski" na pewno przypadną do gustu modelarzom. 

GPM: STAR 660 ŻSH-6S Żuraw kratownicowy
Skala:
1:TT
Nr kat:
3D-TT-08
Typ modelu:
model żywiczny
GPM: STAR 660 ŻSH-6S Żuraw kratownicowy
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-08
Typ modelu:
model żywiczny
GPM: Kuter KH 200 z przyczepą
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-04
Typ modelu:
druk 3D
GPM: OSA
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-07
Typ modelu:
model żywiczny
GPM: Wózek akumulatorowy STAL 258
Skala:
1:45
Nr kat:
3D-45-01
Typ modelu:
model żywiczny
GPM: Przyczepa do wózka STAL 258
Skala:
1:45
Nr kat:
3D-45-02
Typ modelu:
model żywiczny
GPM: lokomotywa Gls 30
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-13
Typ modelu:
model żywiczny
GPM: Koleby
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-14
Typ modelu:
model żywiczny
GPM: Żuk A16B
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-12
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Żuk A11B
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-11
Typ modelu:
model żywiczny
GPM: Żuk A18B
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-10
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Żuk A16B
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-06
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Żuk A11B
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-05
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Żuk A18B
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-04
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Żuk A16B
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-72-12
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Żuk A11B
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-72-11
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Żuk A18B
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-72-10
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Nysa 522 Mikrobus
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-16
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Nysa 522 Mikrobus
Skala:
1:120
Nr kat:
3D-TT-16
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Żuk A13M
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-17
Typ modelu: 
model żywiczny
GPM: Nysa 522 Ciężarowa
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-H0-18
Typ modelu: 
model żywiczny

 Nowe modele już niebawem!!!

Mowa tu oczywiście o modelach brytyjskich lekkich krążowników typu C, a konkretnie HMS "Cardiff" i HMC "Coventry" w skali 1/700. O tym, że producent opracowuje zestawy do budowy modeli tych właśnie okrętów informowaliśmy już wcześniej. Miały się też ukazać wcześniej, ale z przyczyn niezależnych od firmy AJM Models ukażą się niebawem, ale jeszcze w tym roku. Modele testowe dotarły już do nas i wzięli się za nie Marcin z Markiem, etatowi oblatywacze nowości z AJM Models. Teraz nieco więcej o samych modelach.

HMS Cardiff HMS Coventry

Jak widać oba zestawy są bardzo szczegółowe, ale jest to standard do jakiego firma AJM Models zdążyła przyzwyczaić mikromodelarzy okrętowych. Wykonano je oczywiście z standardzie do linii, a każdy z nich składa się kilkudziesięciu elementów żywicznych, jednej dużej i kilku małych blaszek oraz kalkomanii. Do zestawów producent dołącza także kilka kawałków drutu różnej grubości, ale darowaliśmy sobie uwiecznianie go na zdjęciach.

HMS Cardiff HMS Coventry

Model HMS "Cardiff" możemy wykonać w klasycznej wersji lekkiego krążownika, natomiast HMS "Coventry" w konfiguracji krążownika przeciwlotniczego. Marcin i Marek w chwili obecnej pracują nad modelami testowymi, zaś efekty swojej pracy powinni niedługo zaprezentować. Modele te powinny cieszyć się dużym zainteresowaniem, ponieważ sylwetką bardzo przypominają krążowniki typu D, do których przecież należały OORP "Dragon" i "Conrad", a jak wieść gminna niesie nad wtryskowymi modelami tych okrętów pracuje jedna z polskich firm modelarskich, która prosiła o anonimowość;)

 Nowa propozycja Wydawnictwa JSC to model łodzi ratowniczej "CARLOT", niewielkiej jednostki, która w myśl informacji zamieszczonej na stronie Wydawnictwa uratowała w czasie swej służby więcej rozbitków niż s/s "Carpathia". Niewątpliwie ciekawa propozycja, ciekawa jest także skala, model ten z powodzeniem można wykorzystać w budowie makiet kolejowych.

JSC: Łódź ratownicza CARLOT
Skala:
1:87
Nr kat:
No. 871
Typ modelu:
model kartonowy

Zajęte rozszerzaniem oferty modeli 3D oraz akcesoriów modelarskich GPM znalazło chwilę na wydanie klasycznej kartonówki, do jakich nas przez lata przyzwyczaiła.  Tym razem jest to model samochodu ciężarowego Star P662D. Model dostępny w wersji z laserowymi dodatkami, jak i bez nich.

GPM: JELCZ 6x6 (P662D.35)
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0594 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: JELCZ 6x6 (P662D.35)
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0594
Typ modelu: model kartonowy

 

 

W przypadku Answera spora ilość ciekawych propozycji wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. UWagę natomiast zwraca ogromnych rozmiarów model Boeinga B-747-430 opracowany w skali 1/50. Trzeba się dobrze zastanowić, gdzie takie monstrum umieścić po sklejeniu. Producent zadbał także o wycinane laserowo dodatki do swoich nowych modeli, więcej szczegółów na  jego stronie internetowej.

ANGRAF: Jagdpanzer IV Ausf.F
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 189
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: Mikoyan MiG-25 RBF
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 197
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: SCANIA R620
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 200
Typ modelu:
model kartonowy

 

MS Model: TS-11 Iskra bis DF 3H-1706
Skala: 1:33
Nr kat: No. 008
Typ modelu: model kartonowy

 

Answer MPModel: AVIA B.35.2
Skala:
1:33
Nr kat: No.
64
Typ modelu:
model kartonowy
Answer MPModel: Boeing 747-430
Skala: 1:50
Nr kat: No. 65
Typ modelu: model kartonowy

 

 

Nowe produkty YahuModels to kontynuacja wcześniejszych można powiedzieć linii produktów. Tablice do Bf-110, Sabre czy Bussing - NAG-a pojawiały się już wcześniej.

YAHUMODELS: F-86 F Sabre late
Skala: 1:48
Nr kat: YMA4898
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Hasegawa/Eduard/Revell
YAHUMODELS: Me-109 C/D
Skala: 1:48
Nr kat: YMA4895
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Dragon/Eduard/Fujimi
YAHUMODELS: Bussing-NAG 500
Skala: 1:35
Nr kat: YML3517
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: IBG

 

Grand Models przygotowała miniatury dwóch kolejnych rakiet. W skali 1/32 jest to pocisk rakietowy AIM-2000 IRIS-T, zaś w skali 1/48 AL HAKEEM PGM-2000. Fani współczesnego lotnictwa  powinni być zadowoleni.

Grand Models: AIM-2000 IRIS-T missile
Skala: 1:32
Nr kat: -
Typ: żywica
Grand Models: AL HAKEEM PGM-2000
Skala:
1:48
Nr kat: -
Typ:
żywica

 

 

W ofercie JSC znalazły się kolejne komplety nawiewników do wydanych uprzednio modeli. Tym razem można zwaloryzować model stawiacza min "Medusa" oraz statku "Mexico Victory"

JSC: nawiewniki do stawiacza min MEDUSA (szare)
Skala:
1:400
Nr kat:
No. 91a-D
Typ modelu:
odlew żywiczny
JSC: nawiewniki do statku Mexico Victory (szare)
Skala:
1:400
Nr kat:
No. 53a-D
Typ modelu:
odlew żywiczny

 

Ofertę akcesoriów modelarskich GPM poszerzył o naprawdę praktyczne dodatki. Śruby i kotwice do modeli amerykańskich pancerników na pewno znajdą entuzjastów, podobnie jak żywiczne koła do modelu Rosomaka, czy też kratownicowe ramię dźwigu. Bardzo dobrym pomysłem są zestawy elementów fototrawionych do ostatnich przebojów GPM-u czyli modeli Nyski i Żuka. Warta uwagi jest także miniatura betonowego ogrodzenia typu A, bardzo przecież charakterystycznego  elementu polskiej infrastruktury kolejowej.

GPM: USS ALABMA śruby i kotwice
Skala: 1:200
Nr kat: ZYV-Kt-UBM221
Typ modelu: odlew żywiczny
GPM: USS North Carolina śruby i kotwice
Skala: 1:200
Nr kat: ZYV-Kt-UBM475
Typ modelu: odlew żywiczny
GPM: USS Missouru śruby i kotwice
Skala: 1:200
Nr kat: ZYV-Kt-UBM242
Typ modelu: odlew żywiczny
GPM: KTO Rosomak żywiczne koła
Skala:
1:87
Nr kat:
ZYW-ŻK-87-008
Typ modelu:
odlew żywiczny
GPM: KRAZ 255 kratownicowe ramię żurawia
Skala: 1:87
Nr kat: 3D-H0-15
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: ogrodzenie betonowe typ A
Skala: 1:87
Nr kat: 022H0-A
Typ modelu: elementy wycinane laserem
GPM: Żuk H0
Skala:
1:87
Nr kat:
-
Typ modelu:
elementy fototrawione
GPM: Żuk TT
Skala:
1:120
Nr kat: -
Typ modelu:
elementy fototrawione
GPM: Żuk 72
Skala:
1:72
Nr kat: -
Typ modelu:
elementy fototrawione
GPM: Nysa 552 H0
Skala:
1:87
Nr kat:
-
Typ modelu:
elementy fototrawione

 

Ciekawe malowania pojazdów wojskowych stają się powoli znakiem rozpoznawczym Toro Model. Tak jest i tym razem. Nowe zestawy pozwalają na wykonanie bardzo efektownych miniatur amerykańskich Schermanów czy też całej gamy pojazdów radzieckich z okresu ostatniej wojny.

Toro Model: T-34, T-34/85
Skala: 1:35
Nr kat: 35D66
Typ: kalkomanie

Toro Model: M4A1/M4A3 Sherman w Europie cz.1
Skala: 1:35
Nr kat: 35D70
Typ: kalkomanie

Toro Model: M4A1/M4A3 Sherman w Europie cz.1
Skala: 1:48
Nr kat: 48D27
Typ: kalkomanie

Toro Model: Su-122
Skala: 1:35
Nr kat: 35D71
Typ: kalkomanie

Toro Model: Su-85, Su-122, Su-152
Skala: 1:48
Nr kat: 48D27
Typ: kalkomanie

Toro Model: T-34, T-34/85
Skala: 1:48
Nr kat: 48D26
Typ: kalkomanie
Toro Model: T-34, T-34/85
Skala: 1:72
Nr kat: 72D50
Typ: kalkomanie
Toro Model: M4A1/M4A3 Sherman w Europie cz.1
Skala: 1:72
Nr kat: 72D51
Typ: kalkomanie
Toro Model: Su-85, Su-122, Su-152
Skala: 1:72
Nr kat: D7252
Typ: kalkomanie

 

Nowy producent kalkomanii!!!

Nowym graczem na rynku producentów kalkomanii jest niewątpliwie marka Vinci. Należy ona do właściciela projektu o nazwie Bigmodel, który swego czasu zdrowo namieszał na modelarskim rynku, a którego produkty pokazywaliśmy niejednokrotnie na naszym portalu. Oglądając premierową ofertę tej marki z zadowoleniem należy odnotować, że Vinci porusza się po różnych obszarach modelarstwa lotniczego nie ograniczając się np. do kilku typów współczesnych odrzutowców, ale proponuje tematy, które powinny wzbudzić zainteresowanie szerokiej grupy odbiorców.

VINCI: AN-2 "Warszawa Walczy"
Skala: 1:48
Nr kat: 48001
Typ: kalkomanie
VINCI: MI-2 POLICJA
Skala:
1:48
Nr kat:
48004
Typ:
kalkomanie
VINCI: W-3W "Sokół" POLICJA
Skala:
1:48
Nr kat:
48003
Typ:
kalkomanie
VINCI: W-3W "Sokół" 0417
Skala:
1:48
Nr kat:
48002
Typ:
kalkomanie

 

VINCI: AN-2 "Warszawa Walczy"
Skala: 1:72
Nr kat: 72001
Typ: kalkomanie
VINCI: An-24 RV TAROM
Skala: 1:72
Nr kat: 72002
Typ: kalkomanie

 

VINCI: Boeing 737-400 "Współna Sprawa"
Skala: 1:144
Nr kat: 144001
Typ: kalkomanie
VINCI: AN-24B PLL LOT
Skala: 1:144
Nr kat: 144002
Typ: kalkomanie
VINCI: AN-24B ITERFLUG
Skala: 1:144
Nr kat: 144003
Typ: kalkomanie
VINCI: IŁ-14 INTERFLUG
Skala: 1:144
Nr kat: 144004
Typ: kalkomanie
VINCI: Jak-40 Rządowy
Skala: 1:144
Nr kat: 14404
Typ: kalkomanie
VINCI: Jak-40 Malev
Skala:
1:144
Nr kat:
14406
Typ:
kalkomanie
VINCI: Li-2 SUNFLOWER
Skala:
1:144
Nr kat:
14407
Typ:
kalkomanie

 

Nowością w ofercie Techmodu są dwa zestawy kalkomanii poświęcone naszemu podstawowemu samolotowi bojowemu, czyli F-16C/D. Zestawy wydane wcześniej w skali 1/72 obejmujące numery taktyczne oraz stencile zostały teraz wydane w skali 1/48. Pozycje warte uwagi.

Techmod: F-16C/D Block 52+ Polish A.F.
Skala:
1:48
Nr kat:
48124
Typ:
kalkomanie
Techmod: F-16C/D Block 52+ Polish A.F. Stencils
Skala:
1:48
Nr kat:
48125
Typ:
kalkomanie

Nowe propozycje Exito Decdals powinny znaleźć uznanie wśród entuzjastów skali 1/32. Także i te zestawy kalkomanii zostały wydane wcześniej w skalach 1/48 i 1/72.

EXITO Decals: Bf109 Aces "Estern Front Fighters"
Skala: 1:32
Nr kat: ED32010
Typ: kalkomanie
EXITO Decals: "Sexy Spitfires"
Skala: 1:32
Nr kat: ED32003
Typ: kalkomanie

 

Nowością w ofercie ModelMaker Decals jest zestaw okolicznościowych malowań na MiG-21 z okazji 25-lecia Lotnictwa Wojskowego Chorwacji. Jak zapewnia producent, nie jest to reedycja uprzednio wydanego zestawu, ale zupełnie nowe opracowanie z uwzględnieniem modeli opracowanych współcześnie.

ModelMaker Decals: MiG-21 Croatian AF 25 Anniversery
Skala: 1:48
Nr kat: D48198
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: MiG-21 Croatian AF 25 Anniversery
Skala: 1:72
Nr kat: D722198
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: MiG-21 Croatian AF 25 Anniversery
Skala: 1:144
Nr kat: D144198
Typ: kalkomanie

Wydawnictwo STRATUS z Sandomierza znane jest z wysokiej jakości merytorycznej i edytorskiej swoich publikacji. Nie tak dawno zamieściliśmy szczegółowe recenzje większości z przedstawionych poniżej pozycji, teraz prezentujemy aktualny i kompletny wykaz nowości wydawniczych Stratusa za ostatnie dwa miesiące. 

Stratus:         Aircraft Carries, Fleet Carriers, Volume One, Part One
Autor:           
Venner F. Jr Milewski
Seria:           
Fighting Ships of the U.S. Navy 1883-2019
ISBN:            
9788366549005
Format:        
A4
Ilość stron:  
304
Okładka:      
twarda

Stratus:          Battle of Britain Defenders
Autor:            
Andrzej M. Olejniczak
Seria:            
Spotlight ON
ISBN:             
9788366549142
Format:         
A4
Ilość stron:   
42
Okładka:        
twarda
Stratus:          Supermarine Spitfire V vol.1
Autor:            
Wojtek Matusiak
Seria:             
Polish Wings N0. 29
ISBN:             
9788366549128
Format:         
A4
Ilość stron:   
96
Okładka:       
miękka
Stratus:         Saab 35 Drakken
Autor:           
Mikael Forslund
Seria:           
Yellow
ISBN:            
9788365958860
Format:        
A4
Ilość stron:  
208
Okładka:      
miękka
Stratus:        Warpaint, Colours and Markings British Army Vehicles 1903-2003, vol 1
Autor:          
Dick Taylor  
Seria:           
Green
ISBN:            
978-83-89450-63-0
Format:        
A4
Ilość stron:  
124
Okładka:      
miękka
Stratus:           Staff Cars in Germany WW2 vol.2
Autor:             
Allan Ranger
Seria:             
Camera ON
ISBN:              
978-8365958808
Format:          
A4
Ilość stron:    
80
Okładka:        
miękka
Stratus:           Mil Mi-24D/V in 1/48 scale
Autor:             
Dariusz Karnas
Seria:             
Scale Planes
ISBN:              
9788366549180
Format:          
A4
Ilość stron:    
plany w formacie A3
Okładka:        
miękka
Stratus:              NAA P-51B-1-NA Mustang
Autor:                
Dariusz Karnas, Zbignbiew Kolacha
Seria:                
Single No.23
ISBN:                 
9788366549159
Format:             
A5
Ilość stron:       
24
Okładka:           
miękka
Stratus:             Henschel Hs 126B-1
Autor:               
Robert Panek, Krzysztof W. Wołowski
Seria:                
Single No.24
ISBN:                
9788366549166
Format:            
A5
Ilość stron:      
24
Okładka:          
miękka

Duża ilość nowych pozycji w ofercie PIKO nie jest niczym nowym i tak jest i tym razem. Cieszy nas, że duża część nowości to modele taboru używanego na polskich torach. Swego czasu oglądaliśmy model lokomotywy SU-46 i byliśmy pod dużym wrażeniem jakości wykonania i wierności z oryginałem tej miniatury.

Po dłuższej przerwie nowe zestawy przygotowała także HATAKA. Tym razem w zainteresowaniu producenta znalazł się model samolotu pokładowego Jak-38 oraz amerykańskie śmigłowce.

RED LINE

HATAKA: YTAK-38/38M "Froger" PAINT SET
Nr kat: HTK-AS-111
Typ: farby akrylowe

BLUE LINE

HATAKA: US ARMY HELICOPTERS PAINT SET
Nr kat: HTK-BS19
Typ: farby akrylowe

HATAKA: US MARINE CORPS HELICOPTERS PAINT SET
Nr kat: HTK-BS14
Typ: farby akrylowe

ORANGE LINE

HATAKA: YAK-38/38M "FROGER" PAINT SET
Nr kat: HTK-CS111
Typ: lakiery modelarskie

Firma Toro Model jest dystrybutorem na Polskę produktów włoskiej firmy Lifecolor. Ten producent farb akrylowych i chemii modelarskiej już dawno zyskał uznanie na całym świecie dzięki znakomitej jakości swoich produktów. Teraz jego ofertę poszerzyły dwa bardzo przydatne zestawy farb, czyli metalizery oraz farby do wykonywania imitacji asfaltu i innych powierzchni infrastruktury drogowej. Ponadto nowości w postaci pigmentu i podkładu.

Lifecolor: WAR on the ROAD
Nr kat: CS 49
Typ: farby akrylowe

Lifecolor: AIRCRAFT PERFECT METAL SET2
Nr kat: CS 48
Typ: farby akrylowe
Lifecolor: Black Primer
Nr kat: BC07
Typ: podkład
Lifecolor: Smoke Black
Nr kat: PG 104
Typ: suchy pigment

Nowościami z oferty firmy Lifecolor kończymy nasz przegląd, w właściwie podsumowanie tego, co na rynku modelarskim działo się w miesiącach wrześniu i październiku. Cieszymy się, że w tych trudnych czasach branża modelarska sobie radzi i mamy nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Niedługo podsumowanie IX Edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego z konieczności rozgrywanego w formule on line. Cieszymy się jednak, że sponsorzy i uczestnicy nie zawiedli. Wszystkim życzymy dużo zdrowia a także tego, że w maju będziemy mogli się już spotkać na żywo podczas kolejnej edycji BFM-u oraz innych imprez modelarskich.

 

Koszaliński Pluton Modelarski 

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd