Widowisko historyczne - Zdobycie Pociągu Pancernego

W dniu 10.11.2018r. Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii PERUN, Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne ODKRYWCY, zapraszają na stację Koszalińskiej Kolejki Wąskotorowej gdzie zaprezentują widowisko historyczne zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich Pociąg Pancerny Nr.22 (Panzerzug 22 (P.Z 22)). Widowisko przybliży prawdziwe wydarzenia jakie rozegrały się podczas Powstania Wielkopolskiego w Zamościu nieopodal stacji kolejowej w Rynarzewie.

Zdobycie pociągu pancernego było niełatwą sprawą wiec wyczyn powstańców zasługuje na wspomnienie tego wydarzenia. Mało kto pamięta, że Powstańcy Wielkopolscy zdobyli prawdziwy pociąg pancerny, uzbrojony w artylerię i broń maszynową. Panzerzug 22 (P.Z 22) był poważnym zagrożeniem dla sił powstańczych walczących na froncie północnym. Rejon operowania pociągu obejmował linię kolejową łączącą Bydgoszcz- Rynarzewo - Szubin - Kcynię.

Pierwszymi działaniami przeciwko grasującemu „kolejowemu pancernikowi” powstańcy przeprowadzili już w styczniu 1919r. kiedy to oddział kawalerii pod dowództwem wachmistrza Ciążyńskiego, miał zerwać tory w rejonie Szubina. Nie udało się tego dokonać, ale atak pociągu pancernego został wtedy odparty przez powstańców. Wymiany ognia, nie uszkodziła pociągu, ale Niemcy zdecydowali się go czasowo wycofać. Aby zapobiec dalszym akcjom PZ22, profilaktycznie przerwano tor pod Kołaczkowem. Zagrożenie płynące ze strony P.Z 22 wpłynęło na podjęcie decyzji, o przeprowadzeniu działań mających ograniczyć pole jego działania, lub przy sprzyjających okolicznościach jego wyeliminowanie. Powstańcy ciągu krótkiego czasu, uszkodzili tory w rejonie Złotnik Kujawskich, podpalono i zniszczono most na Noteci w okolicy Białośliwia a pod Osiekiem na Noteci wręcz zajęto i zabezpieczono most.

Od 21 stycznia dochodzi do ciężkich walk wzdłuż linii Łabiszyna-Kcynia. Rynarzewo przechodzi z rąk, do rąk, w końcu 5 lutego, siły powstańcze w składzie 4 kompanii z Gniezna i oddziału Sempińskiego z Poznania, zdobywają Rynarzewo i Zamość. Wtedy też dochodzi do decyzji o wysadzeniu grasującego tam pociągu pancernego, który z racji uzbrojenia w artylerię jest dużym wsparciem dla walczących tam oddziałom Grenzschutzu.

Przebieg walk jak i sytuacji na froncie spowodowały jednak, że w połowie lutego zmieniono wytyczne dla saperów i zasugerowano wysadzenie torów przed i za składem, a następnie jego zdobycie. Naprawiono tor aby pociąg można wciągnąć w pułapkę i przystąpiono do realizacji planu unieruchomienia, a w najlepszym przypadku zdobycia pociągu pancernego. Kilkukrotnie podkładano ładunki wybuchowe pod tory jednak zwiadowcy z pociągu pancernego wykrywali ukryte ładunki i przecinaki kable łączące je z zapalarkami. Dopiero nocą17 lutego gdy spadł śnieg i wszystko przykrył, Niemcy nic jednak nie zauważyli i można było przystąpić do realizacji zadania.

Aby zobaczyć jak potoczyły się dalsze wydarzenia zapraszamy na stację Kolejki Wąskotorowej na godzinę 13.00.

Pociąg Pancerny PZ22 o jaki będzie „walka” w Koszalinie był typowym pociągiem pancernym z okresy „Wielkiej Wojny”. Widzów może zaskoczyć jego wygląd pociągu pancernego, ale zaprezentowany skład niewiele będzie się różnił od pociągów wtedy budowanych. Częstą praktyką zwłaszcza w pociągach pancernych improwizowanych było wykorzystywanie do ich budowy zwykłych węglarek i wagonów towarowych, które przykrywano zadaszeniami i „betonowano” wewnątrz ściany. Podobnie wyglądał Pz22 składający się przystosowanych węglarek, wzmocnionych betonem wagonów i zwykłych platform.

W wydarzeniu koszalińskich rekonstruktorów wspomogą koledzy z Kcyni i Bydgoszczy, których bardzo ucieszyło, ze tutaj na pomorzu wspomina się wydarzenia tak im bliskie z racji zamieszkiwania na terenie opowiadanych przez nas zdarzeń.

Na odwiedzających czeka gorący poczęstunek.

Zakończeniem widowiska, będzie krótka uroczystość jakie w okresie międzywojennym odbywały się w całej Polsce - przekazanie wojsku broni ufundowanej ze składek społeczeństwa.

Po tym krótki akcencie udamy się wszyscy pod pomnik Józefa Piłsudskiego aby o godzinie 16.00 odśpiewać „Pierwsza Brygadę”.

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!