Nowości modelarskie - maj - czerwiec 2018r.

Zbliżają się wakacje. Planujemy urlopy, wyjazdy itp. Jeżeli jednak znajdą się tacy, którzy będą chcieli trochę wolnego czasu poświęcić na hobby jakim jest modelarstwo, to będzie ku temu kilka dobrych okazji. Pojawiło się ostatnio kilka ciekawych nowości zarówno dla modelarzy plastikowych, kartonowych, zadowoleni powinni być także ci, co budują makiety kolejowe. Zapraszamy zatem do zapoznania się z tym co działo się w modelarskim światu przez ostatnie dwa miesiące.

Modele

W końcu są!  Nowe modele myśliwców PZL P.11c, zapowiadane przez warszawską Arma Hobby. Po wielkim sukcesie modelu P.7a apetyty i oczekiwania modelarzy mocno wzrosły, z czego Arma Hobby pewnie zdaje sobie sprawę, nieco opóźniając premierę swego nowego modelu. Dostępny będzie on w dwóch standardach – czyli Expert Set i Junior Set. Na chwile obecną trwają ostatnie przygotowania do wprowadzenia tych modeli na rynek, dlatego zdecydowaliśmy się na umieszczenie ich w tym właśnie zestawieniu.

ARMA HOBBY: PZL P.11c EXPERT SET
skala: 1:72
Nr kat: 70015
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione, maski.
ARMA HOBBY: PZL P.11c JUNIOR SET
skala: 1:72
Nr kat: 70015
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione.Tym razem kolejne propozycje dla amatorów broni pancernej. Ale za to jakie! Na rynek trafił bowiem długo oczekiwany model tankietki TKS w skali 1/35. Producent przewidział trzy odsłony modelu tankietki z działkiem 20mm. Otrzymujemy zestaw podstawowy, zestaw z figurkami oraz zestaw z kompletem farb Hataka Blue Line. Niebawem omówimy je na naszym portalu w sposób bardziej szczegółowy, jednak sądząc po modelach testowych wykonanych przez A. Ligockiego mamy do czynienia z produktem bardzo wysokiej jakości. Ofertę producenta uzupełniły kolejne ciekawe modele pojazdów węgierskich i japońskich w skali 1/72,  czyli działa szturmowego Zrynyi II oraz czołgu średniego Type I Chi-He.  Ponieważ dzięki uprzejmości producenta otrzymaliśmy  egzemplarze testowe obu zestawów, poniżej zamieszczamy ich recenzje.

IBG: Tankietka TKS z NKM wz.38 FK-A 20mm (zestaw startowy)
skala: 1:35
Nr kat: E3503
Opcje malowania: -
Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione, metalowa lufa.

 
IBG: Tankietka TKS z NKM wz.38 FK-A 20mm (zestaw startowy z farbkami i klejem)
skala: 1:35
Nr kat: E3501
Opcje malowania: -
Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione, metalowa lufa, klej farby i pędzelek).
 
IBG: Tankietka TKS z NKM wz.38 FK-A 20mm (zestaw startowy z figurkami)
skala: 1:35
Nr kat: 35046
Opcje malowania: -
Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione, metalowa lufa, figurki.
 

 

Model testowy. Wykonanie: Andrzej Ligocki

 

 40/43M Zrinyi II – Hungarian 105mm Assault Gun with sideskirts

IBG: 40/43M Zrinyi II – Hungarian 105mm Assault Gun with sideskirts
skala: 1:72
Nr kat: 72052
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione.
 

Mamy zatem kolejny model pojazdu z węgierskiej rodziny Turan / Zrynyi. Jest działo szturmowe Zrynyi II uzbrojone w armatę 105mm. Model opracowano w bardzo wysokim standardzie nie odbiegającym od poprzednich modeli, w tym także opisywanego niedawno modelu czołgu średniego 43M Turan III. Od innych modeli z tej właśnie rodziny, Zrynyi II wyróżnia się ramka z czołową ścianą pancerza z jarzmem armaty oraz uzbrojeniem. Pozostałe ramki, czyli układ jezdny są identyczne dla wszystkich pozostałych pojazdów, zaś kadłub i wyposażenie są takie same jak w przypadku wcześniejszych wersji tego działa szturmowego.

Zestaw uzupełnia sporych rozmiarów fototrawiona blaszka, na której znajdują się siatki oraz uchwyty do ich zamocowania oraz kalkomania  umożliwiająca wykonanie modelu pojazdu w malowaniu z 1go Pułku Szturmowego z lata 1944r. Oczywiście z Frontu Wschodniego. Malowanie dość ciekawe, nawiązujące do schematów niemieckich.

Instrukcja montażu i malowania nie odbiega w niczym od standardów dawno przyjętych przez tego producenta. Przejrzyście i czytelnie, także mamy tutaj schematy montowania fototrawionych uchwytów do których zamontujemy siatki na bokach pojazdu. Reasumując modelarze otrzymali kolejny dobrze opracowany zestaw, który powinien wzbogacić niejedną kolekcję.

Type I Chi-He Japanese Medium Tank

IBG: Type I Chi-He Japanese Medium Tank
skala: 1:72
Nr kat: 72055
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione.
 

Kolejną nowością IBG w skali 1/72 jest model japońskiego czołgu średniego Type I Chi-He. Zestaw składa się z pięciu ramek wtryskowych z szarego tworzywa oraz dwóch oddzielnych elementów układu jezdnego – gąsienic wraz z kołami. Nie jest to jednak typowy łatwy montaż, bo do obu tracków kilka elementów trzeba przykleić. Model jednak nie sprawia wrażenia jakiegoś zbytnio skomplikowanego, powinien z nim sobie poradzić modelarz o niewielkim nawet doświadczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że został opracowany w sposób szczegółowy i wiernie oddający bryłę.

Części wtryskowe, tradycyjnie uzupełnia niewielka fototrawiona blaszka z osłonami wydechów oraz kilku innymi drobiazgami, a także kalkomania, dzięki której możemy wykonać miniaturę w barwach 5 Pułku Czołgów, jaki stacjonował na Wyspach Macierzystych w 1945r.

Także w przypadku maszyny japońskiej, instrukcja jest czytelna i przejrzysta więc nie powinniśmy napotkać na jakieś problemy podczas budowy. Mamy zatem kolejny ciekawy i egzotyczny zarazem zestaw, po który warto sięgnąć, jak ktoś będzie miał dosyć Tygrysów, Teciaków czy innych Shermanów.
Ofertę firmy IBG uzupełnia kolejny numer  pisma „The Wlord at War” , już czwarty, poświęcony wersji A popularnego wśród modelarzy czołgu średniego Panzer IV.

IBG: Panzerkampfwagen IV Aufs. a
skala: 1:72
Nr kat: The Wlord at War 004
Opcje malowania: 2
Typ modelu: model wtryskowy.
 Tym razem ucieszą się miłośnicy cywilnych statków powietrznych, budujących swe repliki w skali 1/48, zwłaszcza ci, co lubią szybowce. Nowością firmy Ardpol jest bowiem model szybowca SZD-39 Cobra 17. Ponieważ poprzednie repliki szybowców tego producenta cechowały się znakomitą jakością, także i w tym przypadku należy spodziewać się zestawu na najwyższym poziomie.

ARDPOL: Szybowiec SZD-39 Cobra 17
skala: 1:48
Nr kat: 48-020
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model żywiczny.

Okres kiedy Mirage Hobby dołączał do swej oferty kilka modeli rocznie i co więcej ich premiery były wydarzeniami w modelarskim światku mamy raczej za sobą. Jeżeli w ofercie firmy pojawiają się nowości to są to reedycje zestawów od dawna funkcjonujących na rynku. Tak jest i tym razem, w przypadku modelu czołgu Stuart, zestaw dobrze znany, ale pewnie znajdzie nabywcę z uwagi na ciekawe malowania, jakie zaproponował producent.

Mirage Hobby: czołg lekki M3A3 „Libertaion of Paris”
skala: 1:72
Nr kat: 726068
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy, elementy fototrawione.
 Tym razem producent żywic i kalkomanii z Warszawy nie uraczył nas figurką, ale zestawem główek dla polskich pancerniaków. Podrasujemy za jego pomocą sporo zestawów fabrycznych znajdujących się obecnie na rynku.

Toro Models: Broń Pancerna, głowy  #1
Skala: 1:35
Nr kat: 35F108
Opcje malowania: 1
Typ modelu: figurka żywiczna.

Ostatnie dwa numery popularnej serii zestawy figurek polskich i niemieckich artylerzystów. W stosunku do numeru 55 firma nie spuściła z tonu. Oba zestawy znakomitej jakości, poza samymi figurkami producent daje także trochę wyposażenia, co zawsze jest mile widziane przez modelarzy.

FTF: Niemieccy artylerzyści
Skala: 1:72
Nr kat: PL1939-056
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy.
FTF: Polscy artylerzyści artylerii motorowej
Skala: 1:72
Nr kat: PL1939-057
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy.Znany producent modeli kolejowych nie zwalnia tempa. We wszystkich trzech podziałkach, w jakich Piko oferuje swoje wyroby, sporo nowości jeśli chodzi o wszystkie epoki w jakich są produkowane modele pojazdów szynowych. W maju premierę miał model elektrowozu ET-22 i to w najbardziej klasycznym, zielonym malowaniu PKP. Niemniej interesujący jest model lokomotywy spalinowej SP-45, przy czym obydwa mieliśmy okazję podziwiać na żywo, gdyż były prezentowane przez PKO podczas ostatniej edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego.Modele Kartonowe

Tym razem przedstawiamy nowości łódzkiego GPM-u oraz gdańskiego JSC. Sporo ciekawych propozycji z makietą Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie z GPM i modelem tankowca Chevron Nederland na czele. Ten ostatni wydała firma JSC w skali 1/250, charakterystycznej dla wydawnictw niemieckich. Model opracowano we współpracy z firmą Modelbouw in karton, posiada on także część podwodną. Powszechną praktyką w modelarstwie kartonowym jest wydawanie zestawów do waloryzacji w postaci precyzyjnych detali wycinanych laserem. Tak jest także w przypadku prezentowanych poniżej wydawnictw.  

 

GPM: S/S Kielce
Skala: 1:100
Nr kat: GPM-0531
Typ modelu: model kartonowy

GPM: S/S Kielce
Skala: 1:100
Nr kat: GPM-0531K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 
 

GPM: PZL M-15 Belphegor
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0533
Typ modelu: model kartonowy

GPM: PZL M-15 Belphegor
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0533K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: RWD-17
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0532
Typ modelu: model kartonowy

GPM: RWD-17
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0532K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

 

GPM: PT-91 Twardy
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0530
Typ modelu: model kartonowy

GPM: PT-91 Twardy
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0528K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: PT-91 Twardy
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0528DK
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem,

laserowo wycinane gąsienice i detale

 

GPM: Pałac Kultury i Nauki
Skala: 1:400
Nr kat: GPM-0819
Typ modelu: model kartonowy

GPM: Pałac Kultury i Nauki
Skala: 1:400
Nr kat: GPM-0819K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

JSC: zbiornikowiec Chevron Nederland
Skala: 1:250
Nr kat: JSC-301
Typ modelu: model kartonowy

JSC: zbiornikowiec Chevron Nederland
Skala: 1:250
Nr kat: JSC-301a-L
Typ modelu: zestaw detali wycinanych laserem

JSC: zbiornikowiec Chevron Nederland
Skala: 1:250
Nr kat: JSC-301b-L
Typ modelu: szkielet wycinany laserem

JSC: zbiornikowiec Chevron Nederland
Skala: 1:250
Nr kat: JSC-301c-L
Typ modelu: relingi wycinane laserem

 

 AKCESORIAKolejna porcja nowości od warszawskiego producenta żywic i konwersji to kalkomanie. Poza już tradycyjnymi kierunkami działań, Toro Models zaprezentowało zestawy, które powinny ucieszyć wielbicieli Shermanów.

Wojsko Polskie 1945-65 vol.2
numer katalogowy: 35D52
BRDM w Wojsku Polskim vol.1
numer katalogowy: 35D53
Shermany z Pacyfiku vol.1
numer katalogowy: 35D54
Brytyjskie Shermany z El Alamein vol.1
numer katalogowy: 48D20
GAZ 69
numer katalogowy: 72D41
Oferta tego producenta fototrawionych tablic przyrządów rozszerza się coraz bardziej. Sporo w niej miejsca zajmują proste zestawy waloryzacyjne, co bardzo cieszy. Warto zapełnić tę niszę na rynku.

Hurricane Mk.I
numer katalogowy: YMA2410
Airfix
Me-109K
numer katalogowy: YMA3233
Hasegawa/Revell
A-20C Boston/Havoc
numer katalogowy: YMA4864
Italeri/AMT/RTL
B-17G
numer katalogowy: YMA7304
Academy/Revell/Airfix
Mil Mi-2 set
numer katalogowy: YMS4804
Aeroplast
WWII seat belts - Lufwaffe
numer katalogowy: YMS7213
any
Od pewnego czasu warszawska Arma Hobby poza modelami i akcesoriami oferuje także szeroką gamę narzędzi modelarskich. Nowością w ofercie są pędzle syntetyczne firmowane marką Arma Hobby. Według zapewnienień producenta, zostały pomyślane do stosowania z farbami modelarskimi Hataka BLUE LINE. Specjalne włosie sztuczne wykonane z selekcjonowanych włókien nylonowych, co czyni je bardziej odporne na odczyn farb akrylowych niż w przypadku włókien naturalnych. Każdy pędzel jest zabezpieczony plastikową osłonką chroniącą włosie. Dostępnych jest sześć rozmiarów pędzla od najdrobniejszych nr 3/0 do dużych nr 3.

 

CHEMIA MODELARSKAO nowym producencie chemii modelarskiej w Elbląga poświęciliśmy nie tak dawno trochę uwagi na naszym portalu. Produkty zostały gruntownie przetestowane przy okazji budowy modelu samolotu PWS.24, o czym także była mowa. Testy te wypadły bardzo pozytywnie, podobnie jak testy „poligonowe” czyli doraźna naprawa modelu na zawodach modelarskich, co także mamy za sobą.W ofercie pojawiły się nowe zestawy farb we wszystkich trzech liniach produktów. Ciekawą nowością są zestawy kolorów podstawowych, oferowane zarówno jako Red, Blue oraz Orange line, gdyż coś takiego każdy modelarz powinien mieć w warsztacie.

Basic

Scale modelling  basic colours  set
HTK-AS100
 
Scale modelling  basic colours  set
HTK-BS100
 
Scale modelling  basic colours  set
HTK-CS100
 


Red line:

British SAR Service paint set vol.1
HTK-AS98
 
Luftwaffe in Africa paint set
HTK-AS06

 
US Army paint set (Masster & Dualtex)
HTK-AS99


Blue Line:

Late Luftwaffe paint set
HTK-BS03
 
Luftwaffe in Africa paint set
HTK-BS06


Orange Line:

Modern Belgian AF paint set vol.1
HTK-CS59
 
Modern Luftwaffe paint set vol.4
HTK-CS66
 
Ukraninian AF paint set vol.1 (Blue Pixel)
HTK-CS96
 
Modern Brazilian AF paint set vol.1
HTK-CS74
Royal Netherlands AF paint set vol.2
HTK-CS82


To raczej wszystko. Przed nami wakacje, ale także miejmy nadzieję premiery, więc pomimo urlopowego nieróbstwa zapowiada się ciekawie. Jeżeli natomiast czyta to jakiś producent modeli, czy akcesoriów modelarskich, którego produktów zabrakło w naszym zestawieniu, a chciałby żeby się w nim znalazły poprosimy o kontakt w celu nadrobienia zaległości.

Koszaliński Pluton Modelarski

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!