2 CM FLAK 28 & 30

Autor:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Kategoria:
Format:
Cena:    
Alan Ranger
9788366549104
2022-10-12
Camera ON
Nowe
A4 pb, 80 stron
65.00 PLN

Seria CAMERA ON Wydawnictwa Stratus przybliża tematykę niemieckich sił zbrojnych podczas ostatniej wojny na archiwalnych fotografiach. Taki był zamysł cyklu a jego pomysłodawcą i siłą sprawczą jest brytyjski kolekcjoner Alan Ranger, który jest także autorem tekstów kolejnych publikacji. Nie tak dawno ukazał się dwudziesty ósmy już tomik tej serii, a jego bohaterami są tym razem dwa popularne działka przeciwlotnicze.

Mowa tu oczywiście o działkach Flak 28 oraz Flak 30 kalibru 20 mm. Szeroko stosowane na niemal wszystkich frontach II wojny światowej gdzie walczył Wehrmacht lub też inne niemieckie formacje bojowe. Szata graficzna i układ publikacji nie zmienił się w stosunku do poprzednich wydawnictw z cyklu, czyli miękka oprawa, dobrej jakości papier, format A4. Do tego dochodzi elegancka, minimalistyczna szata graficzna doskonale wpasowująca się w klimat opracowania.

Zaczyna się ono dwustronicowym wstępem przybliżającym czytelnikowi historię i konstrukcję obu typów działek oraz tabelaryczne zestawienie danych, dotyczących amunicji stosowanych w obu działkach. Potem to już tylko uczta dla oczu, bowiem na niemal osiemdziesięciu stronach znajduje się ponad 140 znakomitej jakości zdjęć przedstawiających bohaterki opracowania, które podzielono na dwie części. Pierwsza z nich jest poświęcona działku Flak 28…

 …zaś druga – Flak 30. Zdjęcia zarówno z okresu międzywojennego jak i podczas działań wojennych. Te ostatnie to większość, co zupełnie zrozumiałe. Autor zgromadził imponujący materiał ikonograficzny, który powstał niema na wszystkich frontach, gdzie oba typy uzbrojenia były wykorzystywane.

Zamieszczone w publikacji zdjęcia stanowią bardzo solidną kopalnię wiedzy. Mamy do dyspozycji nie tylko zdjęcia wykonane podczas działań bojowych, ale także żołnierską codzienność, czyli przedstawiające obsługę, konserwacje, działoczyny, praktycznie wszystko, co możliwe. Możemy zobaczyć jakiego typu narzędzi używano do napraw, konserwacji no i oczywiście strzelania, bo wymagało ono użycia chociażby dalmierzy czy innego osprzętu celowniczego. Dzięki tej publikacji, mamy to wszystko podane dosłownie na tacy. Wiele uwagi autor poświęcił zagadnieniom transportu obu działek, do tego celu używano specjalnych, dwukołowych wózków transportowych Sd. Ah. 51. Wiele zdjęć przedstawia oba typy działek umieszczonych właśnie na nich.
Jednym słowem, jak wszystkie publikacje z tego cyklu, pozycja niezwykle wartościowa, zarekomendować ją można nie tylko miłośnikom historii militariów czy modelarzom, ale także rekonstruktorom, bo właśnie ukazana w książce otoczka, to wszystko co dzieje się na stanowiskach obsługi, czy podczas transportu jest niezwykle pomocne, czy to podczas tworzenia dioram statycznych, czy też podczas inscenizacji. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd