NAA P-51 Mustang The Cadillac of the Skies

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Tomasz Kaca
Tomasz Kaca
9788367227025
2022-08-30
Spotlight ON
Spot. 26
Nowe
A4, HB, 46 stron (46 w kolorze)
89.00 PLN

 

 

 

 

 

 

Wszyscy doskonale wiedzą jak ważna jest rola ilustratora przy tworzeniu książki, zwłaszcza o tematyce lotniczej. Dobrze wykonane plansze barwne i ilustracje często decydują o sukcesie danej publikacji. Dlatego właśnie powstała seria Spotlight On, dzięki której Wydawnictwo Stratus przybliża twórczość współpracujących z nim ilustratorów. Jedną z ostatnich pozycji w tej serii jest publikacja poświęcona jednej z legend II wojny światowej w powietrzu, amerykańskiemu myśliwcowi P-51 Mustang. 

Podtytuł książki do „Cadillac of the Skies” jeden z najbardziej znanych przydomków Mustanga, którego postanowił przedstawić na swych obrazach wielki miłośnik tego samolotu artysta plastyk, Tomasz Kaca. Książkę wydano w sposób charakterystyczny dla całej serii, czyli twarda lakierowana okładka, kredowy papier i format A4.

Zawartość to dwadzieścia trzy reprodukcje obrazów przedstawiających Mustangi w różnych wersjach i w różnych okolicznościach. Są zatem samoloty, na których latali polscy piloci tacy jak Stanisław Skalski, Eugeniusz Horbaczewski czy Bohdan Arct. Nie mogło zabraknąć także asów myśliwskich z USAAF takich  jak Don Gentille, James H. Howard czy Clarence „Bud” Anderson.

Wszystkie obrazy cechuje doskonałe wyczucie tematu, wielka znajomość konstrukcji samolotu, a także zachowuje się on w różnych sytuacjach w powietrzu. Jeżeli dołożymy do tego wspaniale wykonane tła, na których rozgrywa się akcja danej sceny, nieważne czy na tle ziemi czy gdzieś wysoko w chmurach, oglądający ma wrażenie, że jest gdzieś obok, w sąsiednim samolocie w formacji i berze udział w powietrznych zmaganiach.

Osobiście nieco zabrakło mi Mustangów używanych przez siły powietrzne innych krajów, głównie Wielkiej Brytanii, ale myślę, że doczekam się drugiej części, tym bardziej, że tematyka Mustanga to temat rzeka, a inspiracje się na pewno znajdą.
Skoro o inspiracjach mowa, to zbyt długie obcowanie z twórczością Tomasza Kacy zawartą w omawianym albumie może mieć pewien skutek uboczny. W postaci chęci sklejenia modelu, tym bardziej, że większość samolotów przedstawionych w albumie można wykonać w oparciu o dostępne na rynku modele Mustangów, czy też zestawy kalkomanii.
Podsumowując, jest to publikacja którą przyjemnie wziąć do ręki, po czym z miejsca przenieść się w fascynujący świat Mustangów, powietrznych pojedynków, czy to nad Europą, czy gdzieś na dalekim wschodzie. Ta publikacja zapewnia dwie rzeczy, doskonały relaks po ciężkim dniu oraz solidną dawkę inspiracji. Na szczęście modeli Mustangów trochę mam.  

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!