Polish Wings 31, Avro LAncaster I/III

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Kategoria:
Format:
Cena:
Grzegorz Korcz
Andrzej M. Olejniczak
9788366549456
2021-08-25
Polish Wings
PW 31
Dostępne
A4 pb, 96 stron (96 w kolorze)
68.00 PLN

 

Samolot bombowy Avro Lancaster należy do tych konstrukcji, która wywołuje przyśpieszone bicie serca większości miłośników lotnictwa i oczywiście modelarzy. Słynny bombowiec wpisał się także złotymi zgłoskami w historię Polskich Skrzydeł za sprawą służby w 300 - ym Dywizjonie Bombowym i ciężkimi startami, jakie jednostka ta poniosła w dywanowych nalotach na Niemcy. Nic więc dziwnego, że przedostania publikacja z popularnej serii „Polish Wings” Wydawnictwa Stratus poświęcona właśnie polskim Lancasterom spotkała się z dużym zainteresowaniem modelarzy.

Ta recenzja wydaje się nieco spóźniona, bo książka od pewnego czasu jest na rynku, ale skłoniła mnie do tego jedna rzecz. Otóż w jednym za czasopism modelarskich, takich co to uchodzi za nieomylne i wszechwiedzące ukazało się stopce redakcyjnej zestawienie modeli bombowców Lancaster w kontekście nowych modeli w skali 1/48 i 1/32.  Przejrzałem je pobieżnie w jednym z salonów prasowych i ze zdziwieniem skonstatowałem, że najważniejszym źródłem wiedzy na temat polskich Lancasterów był cykl artykułów, które swego czasu ukazały się na łamach tego pisma, wraz z czymś w rodzaju ilustrowanego przewodnika, analizy dość sporej ilości zdjęć. Wszystko to wyszło z pod pióra Pana Redaktora Naczelnego tego pisma. Wynikało z tego wszystkiego, że Pan Redaktor jest niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie. Ani słowa natomiast nie było na temat tomiku "Polish Wings". Czy zwyczajne przeoczenie, czy też zadecydowało o tym coś innego, nie podejmuje się zgadywać, ale jak sobie przypomnę, co na temat książek z tego cyklu pojawiało się na łamach rzeczonego pisma, to może i lepiej…  Zresztą nieważne, lukę postanowiłem uzupełnić, przejdźmy zatem do meritum.

Ponieważ książka jest kolejną pozycją z popularnego cyklu, kwestie typowo edytorskie takie jak format, sposób wydania czy szata graficzna, pozostają identyczne, jak w przypadku poprzednich pozycji. Autorem opracowania i jednocześnie odpowiedzialną za stronę merytoryczną jest Grzegorz Korcz.  O stronę graficzną zadbali Marcin Górski, który opracował przepiękne grafiki na okładkę oraz Andrzej M. Olejniczak, spod którego ręki wyszły barwne plansze ilustrujące malowania poszczególnych Lancasterów.
Pierwsza część publikacji poświęcona jest historii operacyjnej Lancasterów z 300-go Dywizjonu Bombowego. Obejmuje ona lata 1944 -1946 czyli od wejścia do służby nowego typu bombowca po okres powojenny zakończony rozformowaniem dywizjonu. Trzeba przyznać, że opracowanie jest bardzo szczegółowe, autor drobiazgowo analizuje niemal każdą wyprawę nad Niemcy i omawia najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce podczas tych wypraw. Część ta kończy się obszernym zestawieniem tabelarycznym dotyczących wszystkich egzemplarzy Lancastera służących w 300-tnym Dywizjonie Bombowym. Mamy tu najważniejsze dane umożliwiające przeanalizowanie służby każdego egzemplarza. Takich tabel jest oczywiście więcej a wszystko to okraszone sporą ilością znakomitej jakości zdjęć, z których sporo opublikowano po raz pierwszy, takich które ucieszą każdego modelarza. Tym bardziej, że dobrych modeli Lancastera w końcu przestało brakować. Co więcej, znakomita jakość tych fotografii pozwala na bezbłędną niemal analizę większości polskich Lancasterów, ustalenie ich konfiguracji pod kątem budowy modelu. 

Kolejna część to zagadnienia dotyczące malowania i oznakowania. Na początku oczywiście ogólne zagadnienia, w tym kopie dokumentów urzędowych. Potem zaczyna się uczta dla oczu, czyli 28 sylwetek barwnych ze szczegółowym omówieniem wszystkich niuansów i smaczków. Co ciekawe pobieżne zestawienie z tabelą o której pisałem powyżej prowadzi do wniosku, że mamy schematy malowania praktycznie jednej trzeciej samolotów Lancaster w Lotnictwie Polskim. Dla modelarzy to wiedza bezcenna. To, że wszystkie te sylwetki udokumentowane są zdjęciami i to wysokiej jakości, nie trzeba oczywiście dodawać. 

Wisienką na torcie są ostanie strony publikacji poświęcone osobistym godłom załóg. Mamy tu opisane 12 godeł osobistych, jakie zdobiły nosy polskich Lancasterów. Udało się tego dokonać dzięki niepublikowanym wcześniej zdjęciom do których dotarli autorzy publikacji. Trzeba przyznać, że różnorodność robi wrażenie, także może być inspiracją dla modelarzy, bo temat wzięły na warsztat firmy produkujące kalkomanie.
Choćby nie wiem jak ktoś starał się zaklinać rzeczywistość, to nie zmieni faktu, że jest na chwilę obecną najlepsze merytorycznie kompendium wiedzy poświęcone polskim Lancasterom. To jednak jeszcze nie koniec, bo Wydawnictwo Stratus pracuje nad kolejną publikacją poświęconą tym pięknym i jakże zasłużonym samolotom. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!