Scale Plans No.6: IA-58 Pucara

Autor:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Format:
Cena:
Dariusz Karnas
Dariusz Karnas
978-83-63678-33-3
2014-01-09
Scale Plans
Sc.006
A3, 5 stron
39.00 PLN

Marwaw znowu o Pucarze! A tak, tym bardziej, że recenzując monografię tego pięknego samolotu pt. „Pucará Story” Wydawnictwa Stratus wspominałem także o broszurze z planami modelarskimi Pucary, wydanej w ramach cyklu „Scale Plans”.

Premiera tego wydawnictwa miała miejsce w dniu 9 stycznia 2014r. zaś autorem planów jest Dariusz Karnas. Wydawnictwo to, jak zresztą wszystkie inne wydane w ramach tego cyklu mają postać broszury w formacie A4. Przy czy w tym formacie jest tylko okładka, zaś w środku wszyte są arkusze A3 złożone na pół.

Do dyspozycji mamy dwa komplety planów, wykreślone w podziałkach 1/72 oraz 1/48. Modeli Pucary w innej skali nie ma, więc nie ma się co dziwić, że autor ograniczył się do dwóch najpopularniejszych. Plany wykreślono bardzo starannie, zawierają najdrobniejsze szczegóły konstrukcji samolotu, a co najważniejsze rozkład szwów nitowych. Nie pamiętam jak to się ma w modelu Special Hobby w skali 1/72, zaś nowy model Kinetca w 1/48 ma zaznaczoną jedynie część nitów, więc jeśli ktoś chce uzupełnić o nie budowaną replikę, to na tej publikacji zdecydowanie skorzysta.

Autor planów nie ograniczył się jedynie do najpopularniejszych wariantów samolotu. Plany obejmują także prototyp, inne odmiany silnikowe a także wersję jednomiejscową. Uwzględniono także różne warianty uzbrojenia, zarówno powszechnie stosowane przez lotnictwo argentyńskie, ale także warianty do testów rakiet Martin Pescador oraz Biguá RPV. Jeżeli ktoś się będzie chciał pokusić się, by wykonać model takiego właśnie egzemplarza doświadczalnego, to dzięki planom zawartym w tej publikacji, ma ku temu możliwość.

Na zakończenie trzeba poruszyć temat zgodności modelu z planami. Nie badałem jak się ma do tych planów model Pucary ze Special Hobby z tej prostej przyczyny, iż nie mam tego modelu w zbiorach. Nowy model Kinetica w 1/48 leży w planach niemal idealnie, pojawiają się może delikatne rozbieżności rzędu 0,001mm, ale nie ma to większego znaczenia. Przynajmniej dla mnie. Publikacja jak najbardziej przydatna w budowie repliki Pucary, niezależnie od skali w jakiej będzie powstawać.

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!