Single No.30: Yakovlev Yak-9P

Autorzy:
Ilustratorzy:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:
Format:
Cena:
Krzysztof W. Wołowski, Robert Panek
Krzysztof Wołowski, Robert Panek
9788366549241
2021-03-09
SINGLE
Single 30
A4, 24 stron (6 w kolorze)
29.00 PLN

 

Seria Single Wydawnictwa Stratus liczy już ponad trzydzieści pozycji. Trzydziesty a więc w pewnym sensie jubileuszowy numer serii poświęcony jest jednemu z najbardziej znanych radzieckich samolotów myśliwskich. Czyli Jak-9P.

Autorami i zarazem ilustratorami publikacji są Krzysztof W. Wołowski oraz Robert Panek. Ponieważ jeśli chodzi o szatę graficzną oraz układ publikacji nic się nie zmieniło, zaczyna się od planów samolotu wykreślonych w podziałkach 1/72 i 1/48. Palny składają się z podstawowych rzutów oraz przekrojów kadłuba a uzupełnione są szczegółowymi rysunkami skrzydeł zaczerpniętymi z oryginalnej dokumentacji.

Kilkanaście kolejnych stron to zdjęcia. Zarówno historyczne z okresu służby tych samolotów w Lotnictwie Polskim ale także zdjęcia typu walkaround zachowanych do chwili obecnej w palcówkach muzealnych, w tym w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Te zdjęcia pochodzą ze zbiorów M. Konarskiego.

Sporo uwagi poświęcono także takim detalom jak kokpit oraz silnik. Poza szczegółowymi zdjęciami znajdziemy także przedruki z oryginalnej dokumentacji, co będzie bardzo pomocne przy budowie i waloryzacji modelu. 

Publikację kończą plansze barwne, ukazujące schemat malowania stosowany w lotnictwie marynarki wojennej, a dokładnie samolotu nr boczny biała 311 z 3 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego stacjonującego na lotnisku Gdynia Oksywie (dokładnie lotnisko Babie Doły) w 1948r.
Publikacja bardzo potrzebna i pomocna zwłaszcza przy budowie modeli w oparciu o leciwe już zestawy ICM, Ark Models w skali 1/48, nowy zestaw firmy Modelsvit też na tym skorzysta, o modelu w skali 1/72 firmy Amodel nie wspominając. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd