Finnish & German Seaplane Colours. Finnland 1922 - 1945

Autorzy:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:        
Kategoria:
Format:
Cena:
Kari Stenman, Karolina Hołda
Karolina Hołda, Andrzej M. Olejniczak, Janusz Światłoń
9788365958488
2020-12-15
White
9146
Nowe
A4, HB 224 strony w kolorze
169.00 PLN

Seria White wydawnictwa Stratus to książki poświęcone malowaniom samolotów wojskowych z różnych państw i różnych okresów historycznych. Nie tak dawno na naszym portalu ukazała się recenzja pierwszej części opracowania poświęconego malowaniu jugosłowiańskich samolotów myśliwskich. Ostatnią natomiast pozycją z tej serii jest książka poświęcona malowaniu fińskich i niemieckich wodnosamolotów i łodzi latających, której zawartości przyjrzymy się dokładniej. 

Książki z tej serii wydawane są twardej oprawie z lakierowaną okładką, tak jest i w przypadku tej pozycji, której autorami są Kari Stenman i Karolina Hołda. Praca ich traktuje, jak wskazuje tytuł o wodnosamolotach fińskich i niemieckich a dokładniej ich malowaniach, przy czym para autorów ograniczyła się jedynie do samolotów operujących na terenie Finlandii w okresie  1922-1945, co i tak czyni pracę bardzo obszerną. Niemniej jednak, jeśli ktoś spodziewa się malowania samolotów z Admirala Scheera z rajdu na Ocean Indyjski, to może się rozczarować. 

Książka ma klasyczny układ, charakterystyczny dla całej serii. Pierwsze dwa rozdziały poświęcone są powstaniu fińskiego lotnictwa morskiego o pozyskiwania wodnosamolotów i łodzi latających. Następne rozdziały poświęcone są kolejnym typom wodnosamolotów i łodzi latających używanych w Finlandii. Przegląd otwierają I.V.L. A.22 Hansa oraz Balckburn Ripon IIF. Do każdego z nich mamy obszerną dokumentację fotograficzną oraz sylwetki barwne. To robi naprawdę duże wrażenie, zaważywszy na różnorodność schematów malowania i oznakowania.

Dalej jest podobnie, dominują jednak konstrukcje niemieckie, zarówno te popularne takie jak H-59, He-60, He-114 He-115 Arado Ar a także samoloty mniej znane i bardzo oryginalne tak w formie, jak i w malowaniu. Można tu przytoczyć choćby Junkresa K43fa czy Dorniera Do 22, jest też Bv 138. Także i tutaj zamieszczone sylwetki barwne poszczególnych samolotów są wykonane w oparciu o konkretne zdjęcia ukazujące te właśnie samoloty.

Absolutną wisienką na torcie są konstrukcje radzieckie w postaci łodzi latających MBR-2bis oraz SZ-2, możemy także zapoznać się konstrukcją norweską w postaci wodnosamolotu Høver M.F. 11. Także i tu do dyspozycji mamy wysokiej jakości zdjęcia i sylwetki barwne złożone w jedną całość, co stanowi oczywiście wspaniała inspirację dla modelarzy, wystarczy spojrzeć na zamieszczone zdjęcia.
Kilka razy wspominałem o wspaniałych sylwetkach barwnych, jakie pojawiają się na kartach tej książki. Nie ma się co dziwić moim zachwytom w tym zakresie, bowiem opracowali je mistrzowie w swoim fachu, czyli Karolina Hołda, Andrzej M. Olejniczak i Janusz Światłoń. Wielkie wyrazy uznania. Do rąk modelarzy i miłośników historii lotnictwa trafiła zatem kolejna godna polecenia pozycja, która może być nie tylko pasjonującą lekturą, ale także nieocenioną pomocą przy budowie modeli. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd