Single No.28: Avia S-199

Autorzy:
Ilustrator:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:        
Kategoria:
Format:
Cena:
Dariusz Karnas, Teodor Liviu Morosanu
Dariusz Karnas
9788366549227
2021-01-22
SINGLE
Single 28
Nowe
A4, 24 stron (6 w kolorze)
29.00 PLN

Avia S-199 to oczywiście nic innego jak czeska odmiana Bf-109K z silnikiem Jumo. Znana ze swoich beznadziejnych osiągów, co jednak nie przeszkadzało na prowadzenie skutecznych działań bojowych w wojnie o niepodległość państwa Izrael. Samolot ten w 28-ym numerze Singli opisali Dariusz Karnas oraz Teodor Liviu Moroşanu.

Tradycyjnie zaczęli od planów Avii w podziałkach 1/72 i 1/48. Modeli tego samolotu jest sporo i cieszą się dużą popularnością wśród modelarzy. Nie ma natomiast żadnych przedruków z oryginalnej dokumentacji. 

Co jest jednak zrekompensowane dużą ilością zdjęć archiwalnych, zarówno z okresu użytkowania tych maszyn w czeskim lotnictwie wojskowym jak i z okresu wojny o niepodległość Izraela. Trzeba przyznać, że nie jedno z nich może być wspaniałą inspiracją do budowy nie tylko modelu, ale i lotniskowej dioramy. 

Spora część materiału fotograficznego ukazuje szczegóły samolotu, wykonano je bowiem w różnych sytuacjach podczas wykonywania takich czynności, jak przeglądy okresowe czy remonty. Dysponujemy także zdjęciami egzemplarzy muzealnych, jednego eksponowanego w Muzeum Lotnictwa Praga Kbley oraz w Muzeum Sił Powietrznych Izraela w Hatzerim. 

Plansze barwne to samolot „D-120” wchodzący w skład 101 tajeset (Dywizjonu) z okresu wojny o niepodległość Izraela. Samolot w jednolitym szarozielonym kamuflażu, latał nim amerykański ochotnik Stan Andrews. Jako ciekawostkę można przytoczyć tu fakt, iż w tym dywizjonie latał także Ezer Weizman, weteran Bitwy o Anglię, a późniejszy prezydent Izraela.
Kolejna warta uwagi publikacja, która ułatwi nam budowę i waloryzację modelu. Sam niestety z niej na razie nie skorzystam, bo Avia S-199 od dawna stoi u mnie na półce, ale gdybym wtedy dysponował tym kompendium wiedzy waloryzacja zestawu Academy byłaby na pewno łatwiejsza. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!