Single No. 27: J 8A Gloster Gladiator

Autorzy:
Ilustratorzy:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:         
Kategoria:
Format:
Cena:
Dariusz Karnas, Karolina Hołda
Karolina Hołda, Dariusz Karnas
9788366549210
2021-01-22
SINGLE
Single 27
Nowe
A4, 24 strony (4 w kolorze)
29.00 PLN

Samolotu Gloster Galdiator nikomu nie trzeba przedstawiać. Maszyna ładna, znana i lubiana stałą się głównym bohaterem 27-go zeszytu z serii Single. Jego autorami są Karolina Hołda i Dariusz Karnas, zaś oznaczenie J 8A w tytule jednoznacznie wskazuje, że będziemy mieć do czynienia z wariantem szwedzkim i to wyposażonym  w narty.

Tradycyjnie już publikacja zaczyna się od planów Gladiatora w skali 1/72 i 1 /48. Przedruków z oryginalnej dokumentacji jest tu nieco mniej, bo jedna strona, ale dobrze uzupełnia zamieszczone wcześniej plany.

Dysponujemy za to bogatą dokumentacją fotograficzną. Składają się na nią wysokiej jakości zdjęcia archiwalne szwedzkich Gladiatorów, zarówno tych na nartach, którym cała publikacja została poświęcona, ale także tym z klasycznym podwoziem kołowym (właśnie takiego samolotu model mi się marzy).

Spora część materiału zdjęciowego została wykonana współcześnie w Muzeum Lotnictwa w Linkőping, gdzie jednym z eksponatów jest właśnie Gladiator na nartach. Zdjęcia te ukazują wszystkie najbardziej drobne detale konstrukcji, co powinno znacznie ułatwić budowę modelu.  

Zakończeniu publikacji stanowią oczywiście plansze barwne, na których pokazano dwa egzemplarze w zielono, szaro, srebrnym kamuflażu z fińskimi oznaczeniami, czyli jedne z najbardziej znanych maszyn tego typu. Schemat malowania oczywiście ten sam jedyna różnica to godło umieszczone na jednym z nich na kadłubie, w miejsce znaku przynależności państwowej.
Publikacja ta to właściwie Gladiator w pigułce. Dysponujemy tu wszystkim, co jest potrzebne do wykonania poprawnego modelu tego słynnego myśliwca niezależnie od wersji zestawu, czy skali w jakiej chcemy wykonać nasz model. Gorąco polecam. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!