Single No.26: Messerschmitt Bf-108B-2 Taifun

Autorzy:
Ilustratorzy:
ISBN:
Data wydania:
Seria:
Nr katalogowy:        
Kategoria:
Format:
Cena:
Dariusz Karnas, Karolina Hołda
Karolina Hołda, Dariusz Karnas
9788366549203
2021-01-07
SINGLE
Single 26
Nowe
A4, 24 stron (4 w kolorze)
29.00 PLN

Bf-108 Taifun jest doskonale znany entuzjastom lotnictwa, więc także modelarzom. Właśnie tej konstrukcji, a dokładniej odmianie B-2 poświęcono 26 numer publikacji Single. Autorami i zarazem ilustratorami tej publikacji są Karolina Hołda i Dariusz Karnas. 

Zaczynamy oczywiście od planów. Do dyspozycji mamy je zarówno w podziałce 1/72 jak i 1/48, co jest zresztą zrozumiałe, gdyż na rynku są modele w obu tych skalach i cieszą się dużym zainteresowaniem modelarzy. 

Dosyć obszerna część tej publikacji zawiera reprinty rysunków i schematów pochodzących z dokumentacji samolotu, co moim zdaniem jest dużą zaletą opracowania. Pozwala bardzo dokładnie poznać konstrukcję samolotu, co jest bardzo pomocne przy waloryzacji modelu, zwłaszcza wykonywania samodzielnych przeróbek. 

Poza rysunkami są oczywiście zdjęcia, tym razem tylko archiwalne, ale znakomitej jakości i co ważne ukazują wiele szczegółów konstrukcji, co przy budowie modelu jest szalenie istotne. Zdjęcie zachowanego do chwili obecnej egzemplarza jest tylko jedno, co w żaden sposób nie umniejsza wartości merytorycznej wydawnictwa. 

Zakończeniem są oczywiście plansze barwne ukazujące jeden schemat malowania, a dokładnie egzemplarz BG+KM należący do Lufdinest (serwisu lotniczego). Samolot ten nosił klasyczny segmentowy kamuflaż stosowany w pierwszych latach działań wojennych, uzupełniony żółtymi elementami szybkiej identyfikacji.
Także i ta publikacja jest bardzo wartościowa z uwagi na znakomite przygotowanie pod względem merytorycznym jak i walorom poznawczym. W tym miejscu przypomnieć warto, że kilka sztuk tych samolotów latało po wojnie w lotnictwie polskim, więc także miłośnicy samolotów z szachownicami mogą ją z powodzeniem wykorzystać. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Stratus za przekazanie egzemplarza na potrzeby niniejszej publikacji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!