Camera On.22 Krupp Protze Lorry

Tytuł: Camera On.22 Krupp Protze Lorry
Autor: Alan Ranger
Cena: 65,00 zł
Premiera:
28.07.2020
Format: A4, 80 stron
Seria: Camera On
Wydawnictwo: 
MMPBooks

Krupp-Protze  to nieoficjalna nazwa niemieckich samochodów ciężarowych,które produkowane były w latach 1934-1942. Pierwszą ich wersją był Krupp L2H43 zastąpiony już w 1936 przez udoskonaloną wersję L2H143, którą napędzał czterocylindrowy silnik Krupp M 304 o pojemności 3,3 L i mocy 60 KM. Napęd w tym modelu przekazywany był na obie tylne osie, a ładowność wyniosła nieco ponad tonę.

Na podwoziu ciężarówki Krupp L2H 143 Prötze powstał też samochód pancerny i wóz dowodzenia Sd.Kfz.247 Ausf. W jego konstrukcji wykorzystano podwozie, silnik i zawieszenie  z samochodu ciężarowego (poddane niezbędnym modyfikacjom). Układ jezdny został oparty o 3 osie, z czego jedynie przednia była skrętna.

Łącznie wyprodukowano około 7000 egzemplarzy ciężarówek Krupp. Na początku wojny był to podstawowy niemiecki pojazd w klasie lekkich samochodów ciężarowych, a ostatnie egzemplarze użytkowane były do końca II Wojny Światowej.

Dla modelarzy i miłośników historii zainteresowanych samochodami Krupp-Protze na pewno cenną pozycją będzie dwudziesty drugi zeszyt z serii Camera ON wydawnictwa Mushroom. Na 80 stronach formatu A4 znajdziemy opisaną historię trzech modeli i dużo czarno-białych zdjęć archiwalnych, przedstawiających wykorzystanie tych ciężarówek na różnych frontach II WŚ. Spora ilość ciekawych i dobrej jakości zdjęć będzie na pewno inspiracją do budowy interesujących modeli i dioram. Polecamy!

Tekst w języku angielskim przedstawia krótkie opisy i charakterystyki trzech modeli:

  1. Krupp Protze L2H 43
  2. Krupp Protze L2H 143
  3. Sd.Kfz.247 Ausf.a

Tekst: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!