Polish Wings No. 28 Tupolev Tu-2, Sukhoi UTB-2, Shcherbakov Shche-2

Tytuł: Polish Wings No. 28 Tupolev Tu-2, Sukhoi UTB-2, Shcherbakov Shche-2
Autor: Lechosław Musiałkowski
Cena: 58,00 zł
Premiera:
19.06.2020
Seria: Polish Wings
Wydawnictwo: 
Stratus

Wydawnictwo Stratus od wielu już lat w swojej serii wydawniczej Polish Wings przedstawia konstrukcje lotnicze, na których namalowano biało-czerwone szachownice. Jest to znana i bardzo lubiana seria, nie tylko przez miłośników lotnictwa w Polsce ale i poza nią. Na każdy numer czekają oni ze zniecierpliwieniem – wiadomo bowiem że znajdzie się w nim sporo ciekawych, często wcześniej nie publikowanych zdjęć oraz barwnych sylwetek samolotów i śmigłowców.

W czerwcu 2020 ukazał się już 28. numer Polskich Skrzydeł, tym razem opisujący samoloty Tupolew Tu-2, Suchoj UTB-2 i Szczerbakow Szcz-2. Autorem tej publikacji jest Lechosław Musiałkowski i tradycyjnie książka jest anglojęzyczna. Jednak wzorem poprzednich numerów dołączona jest do niej wkładka formatu A4 z polskim tłumaczeniem zawierająca dwadzieścia osiem stron tekstu (historia, opisy zdjęć i przypisy). Oczywiście historię powstania, eksploatacji tych maszyn w polskim lotnictwie oraz opisy malowań znajdziemy również na osiemdziesięciu stronach właściwej publikacji. Warto zapoznać się z faktami związanymi z eksploatacją bombowców Tu-2 w Polsce, bo przez dawną „tajemnicę wojskową” i propagandę stworzono wiele mitów, poczynając już od samej ilości tych samolotów z biało-czerwonymi szachownicami (było ich bardzo mało). Dla mnie osobiście miłym akcentem są zdjęcia samolotów Tu-2 z lotniska Słupsk – Redzikowo służących w 19. Lotniczej Eskadrze Holowniczej.

Pomimo w zasadzie śladowej obecności Tu-2 w polskim lotnictwie Autorowi udało zgromadzić się sporo ciekawych zdjęć. Dużym plusem są również barwne profile samolotów. W większości są to rzuty boczne (20 profili), które prezentowane są wraz ze zdjęciami danej maszyny. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, z którego powinni być zadowoleni modelarze. W książce znajdują się również cztery profile samolotów widzianych z góry (wraz z dolnymi częściami skrzydeł) – dwa profile Tu-2 i po jednym UTB-2 i Szcz-2.

Jakość wydawnictwa jest bardzo dobra. Zeszyt Polish Wings numer 28 to 80 stron formatu A4 papieru bardzo dobrej jakości. Wydruk kolorowych profili jest również doskonały. Całość uzupełniają okładki. Pierwsza strona to piękna grafika lądującego Tu-2, a ostatnia przedstawia desantujących się spadochroniarzy z transportowego Szcz-2.

Warto też dodać, że numer dwudziesty ósmy stanowi doskonałe uzupełnienie numeru dwudziestego szóstego (również autorstwa Lechosława Musiałkowskiego) traktującego przede wszystkim o innym dwusilnikowym bombowcu konstrukcji radzieckiej, który latał z biało-czerwonymi szachownicami - Pe-2.

Fanów serii Polskie Skrzydła pewnie nie trzeba namawiać do zaznajomienia się z tym numerem. A miłośnikom (nie tylko polskiego) lotnictwa gorąco tą pozycję polecam!

Tekst: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!