Scenariusz chaosu. Na Dzikich Polach

Tytuł: Scenariusz chaosu. Na Dzikich Polach
Autor: Piotr Langenfeld
Cena: 36,90 zł
Premiera:
03.06.2020
Wydawnictwo: Warbook

Najnowsza książka Piotra Langenfelda „Scenariusz chaosu. Na Dzikich Polach” jest trzecią pozycją z cyklu „Adam Thomal”, który powiązany jest tytułową postacią policjanta z Centralnego Biura Śledczego.

Poprzednie przygody komisarza rozgrywały się w Afryce, gdzie porwani zostali zakładnicy, wśród których był również nasz bohater. Jednak, między innymi dzięki jego postawie, historia zakończyła się szczęśliwym finałem – zakładnicy zostali uwolnieni przez żołnierzy Formozy, a porywacze obezwładnieni. Thomala został zaś w uznaniu swojego bohaterstwa przedstawiony polskiemu prezydentowi, co będzie miało swoje reperkusje w najnowszym opowiadaniu.

Adam Thomala w „Scenariuszu chaosu. Na Dzikich Polach” trafia do międzynarodowego oddziału policji na Ukrainie gdzie wspólnie z kolegami z innych krajów pomaga zwalczać wszelkie patologie w tym targanym konfliktami zewnętrznymi i wewnętrznymi kraju. Mierząc się nie tylko z przestępcami ale korupcją i nieuczciwością lokalnych władz. Sukces odniesiony w jednej z takich akcji kieruje zaś komisarza na tory wielkiej polityki, polityki która może mieć ogólnoświatowe konsekwencje.

Każdy, interesujący się choć trochę obecną geopolityką, zdaje sobie sprawę że na Ukrainie tli się ciągły konflikt, który podsycany jest przez władze na Kremlu. A Rosja nie tylko chce utrzymać obecny stan posiadania ale również powiększyć swoje zdobycze kosztem Kijowa. Najlepiej wchłonąć Ukrainę i inne kraje. W przyszłości również może i Polskę. Moskwa najchętniej taki scenariusz chaosu zrealizowałaby zrzucając winę na Ukraińców, Polaków, czy inne nacje. Potrzebna więc jest mała prowokacja…

I taką prowokacje połączoną z celnym uderzeniem w ośrodki władzy przedstawia Piotr Langenfeld w swojej książce. Wielowątkowa akcja, która toczy się od Dzikich Pól po zimną Szwecję, przez dłuższy czas pozostawia czytelnika w niepewności jaki będzie ostateczny finał i co chcą osiągnąć „Ci źli”. Choć dość szybko zdamy sobie sprawę, że złymi bohaterami w tej powieści są słynne „zielone ludziki”. Czyli ludzie w mniejszy lub większy sposób powiązani z Rosją i jej służbami specjalnymi. Te „zielone ludziki” toczą brutalną grę - wręcz otwartą wojnę z innymi państwami. I w sam środek takiej okrutnej rozgrywki trafia Adam Thomala. Jednak o tym jakie będą jego losy, czy i tym razem wyniesie cało głowę ze swoich niebezpiecznych przygód i znowu zostanie bohaterem to czytelnik musi przekonać się już sam, czytając „Scenariusz chaosu…”. Dowie się wówczas również o wspomnianych już wcześniej reperkusjach spotkania komisarza z prezydentem.

Książka autorstwa Piotra Langenfelda jest jak zwykle dobrze napisana jeśli chodzi o przedstawienie uzbrojenia, taktyki i walki. Na pewno skutkuje tu jego działalności na polu rekonstrukcyjnym jak i choćby swego rodzaju wojenny staż literacki w Afganistanie, gdzie autor był korespondentem wojennym przydzielonym do 10 Dywizji Górskiej i 25 Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych. Co prawda osobiście niektóre technikalia opisałbym inaczej ale ja nie jestem autorem „Scenariusza chaosu. Na Dzikich Polach”.

Pewne poboczne wątki też w moim mniemaniu nie zostały dokończone lub dopowiedziane. Tak jak na przykład opisany w epilogu zamach w Kaliningradzie (a nie w Królewcu Panie Piotrze)  wykonany przez komandosów Formozy. Ale tu też nie znamy zamierzeń Autora i być może dowiemy się tego w kolejnej części przygód inspektora Adama Thomali. Bo, że z sympatycznym policjantem się jeszcze zetkniemy to jestem pewien.

Podsumowując – warto sięgnąć po „Scenariusz chaosu. Na Dzikich Polach” – czyta się ją przyjemnie, czytelnik zaskakiwany jest nowymi wydarzeniami i ciągle nie jest pewien finału. Lektura ta też kreśli bardzo realny scenariusz wydarzeń na Ukrainie. Wydarzeń, które mogą na nas mocno wpłynąć. Więc warto też przeczytać tą powieść aby mieć świadomość przyszłych zagrożeń.

Wojciech Sokołowski

 

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!