Tajne operacje Oddziału II

Tytuł: Tajne operacje Oddziału II
Autor: Piotr Langelfed
Cena: 36,90 zł
Premiera:
27 luty 2019
Cykl:
Czerwona Ofensywa
Wydawnictwo: Warbook

27 lutego 2019 roku do księgarń trafił kolejny tom cyklu „Czerwona ofensywa” autorstwa Piotra Langenfelda. Przy długich seriach wydawniczych można się zastanawiać czy kolejna pozycja nie znudzi już czytelników, czy też sam autor nie stracił zaangażowania w tworzenie nowych części. Jednak po przeczytaniu „Tajnych operacji Oddziału II” mogę stwierdzić - nic takiego nie nastąpiło. Może dlatego, że głównym przeciwnikiem nie jest już Związek Radziecki.

Do gry włącza się nowy przeciwnik – Czerwone Chiny. W połączeniu z Republiką Chińską Czang Kaj-szeka, które w rzeczywistości przedstawionej w książce nie są tylko sprowadzone do Tajwanu, Chińczycy mogą rozegrać własną partię szachów, a może lepiej by powiedzieć partię Go.

Z takiego tworu powstanie gracz potężny, mogący zagrozić nie tylko mającej mocarstwowe ambicje Polsce w wersji postczerwonej ale nawet Stanom Zjednoczonym. Tajne porozumienie najwyższych władz polskich i amerykańskich ma temu przeciwdziałać. Ale jak tego dokonać? Atak konwencjonalny w wykonaniu wojsk lądowych i lotnictwa nie wróży powodzenia. Choć Chińczycy nie mają w opisywanym uniwersum zaawansowanej techniki to jednak ogrom zasobów ludzkich skazuje takie działania na porażkę okupioną olbrzymimi stratami.

Jedynym wyjściem pozostaje wojna szpiegów i działania sił specjalnych. Polskich sił specjalnych, czyli tytułowego Oddziału Drugiego. A gdy do tego dodamy innych aktorów, choćby obywateli ZSRR chcących wskrzesić sowieckie imperium, wiemy że będzie ciekawie. I nie będzie łatwo. Choćby dla tego, że nie wszystko jest czarno-białe. Wróg okazuje się sprzymierzeńcem, swój może okazać się wrogiem.

Dużym plusem autora jest takie skonstruowanie wszystkich wątków, iż na końcu bardzo zgrabnie się zazębiły i w epilogu wszystko stało się klarowne. W trakcie czytania można dojść do wniosku, że niektóre zdarzenia i wątki znalazły się w książce niepotrzebnie, wydają się jakby z innej bajki. Ale jest to wrażenie złudne. Warto doczytać do końca. Czytelnik na pewno nie będzie zawiedziony!

Piotr Langenfeld, autor „Tajnych operacji Oddziału II” jest rekonstruktorem oraz miłośnikiem historii i militariów. Jak zwykle mocną stroną jego książki jest dobry opis uzbrojenia, walk i taktyki. Co prawda nie do końca według mnie niektóre wzory uzbrojenia pojawiają się w tym tomie „Czerwonej ofensywy” z właściwą chronologią (o jakie uzbrojenie mi chodzi niech będzie zagadką dla czytelnika) ale z drugiej strony nie należy tego traktować jako słabej strony książki. To nie jest nasz świat. W świecie alternatywnym coś mogło powstać szybciej, coś później.

W każdym razie na pewno z czystym sumieniem mogę polecić najnowszą książkę Piotra Lagenfelda. Szybka i zaskakująca akcja będzie trzymała w napięciu czytelnika do samego końca. Czy Polakom uda się powstrzymać Chińczyków, czy ktoś będzie w stanie im pomóc? Czy może jednak na koniec będzie trzeba zacytować Wyspiańskiego: „Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!”. To już Drogi Czytelniku musisz stwierdzić sam!

Tekst: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd