Wielki Leksykon Uzbrojenia

W kioskach i salonach prasowych dostępny jest już pierwszy numer serii „Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939”. Zazwyczaj jestem sceptycznie nastawiony do tego typu wydawnictw ale patron kolekcji i jej partner (Muzeum Wojska Polskiego oraz portal dobroni.pl) spowodowali, że zdecydowałem się na jego zakup. Tym bardziej, że pierwszy numer jest w cenie 6,95 zł.

Startowy tomik kolekcji poświęcony jest czołgowi lekkiemu 7TP, a jego autorem jest człowiek znany w środowisku rekonstruktorów i miłośników historii - Paweł Rozdżestwieński. Pierwszy kontakt z leksykonem trochę mnie rozczarował – nie wiem czemu spodziewałem się formatu A4. Jednak po rozpakowaniu i przejrzeniu treści muszę przyznać, że jest to rzecz godna polecenia – przynajmniej z punktu widzenia modelarza, który wykonał niedawno model tego czołgu (specjalistą od polskiej przedwojennej broni pancernej nie jestem). W wydawnictwie znajdujemy kolorowe plansze przedstawiające malowanie 7TP, sporo ciekawych zdjęć, opis konstrukcji, produkcji i zastosowania czołgu w Wojsku Polskim oraz niemieckim. Pierwszy tom kończy się informacjami o odbudowie czołgu ilustrowanej zdjęciami.
W zasadzie nie zalazłem jakichś rażących błędów – poza jednym. Na jednej z fotografii jest przedstawiona wersja jednowieżowa, a podpis głosi iż mamy tu zaprezentowaną wersję dwuwieżową. No ale to raczej jest błąd składu.

Seria liczyć będzie 40 tomów. Cena następnego to 14,99 zł, a jego „bohaterem” będzie CKM wz.30. Kolejne zapowiadane części to:

  • samolot PZL-37
  • działo plot Bofors 40 mm (przyda mi się do dokończenia modelu)
  • czołg FT-17
  • niszczyciel ORP „Błyskawica”
  • RKM wz. 1928
  • samolot PZL-11c
  • moździerz 220 mm wz. 1932 oraz ciągnik C7P
  • karabiny i karabinki Mauser

Moja ocena pierwszego tomu „Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia Wrzesień 1939” jest pozytywna. Nie wiem jak będą wyglądały następujące części ale jestem pełen nadziei, że będzie to wydawnictwo, które zadowoli zarówno miłośników historii jak i modelarzy.


Jedna ze stron tomu pierwszego WLU


Błędny podpis pod fotografią głoszący, że to jest czołg dwuwieżowy

Tekst:
Wojciech Sokołowski

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd