R. Panek, R. Peczkowski - Henschel Hs-126 - Wyd. Stratus

 

Monografia samolotu Henschel HS-126 to kolejne wspólne dzieło Wydawnictwa Stratus oraz Muschroom Model Publications. Wydana została w ramach „Pomarańczowej Serii” w 2008r. Powyższa spółka edytorska słynie z wysokiej jakości anglojęzycznych wydawnictw monograficznych, nie inaczej jest w przypadku opracowania poświęconego jednemu z najbardziej znanych samolotów rozpoznawczych ostatniej wojny.

Praca autorstwa Roberta Panka i Roberta Pęczkowskiego została wydana w formacie B5 na kredowym papierze wysokiej jakości. Od strony edytorskiej również nie można nic zarzucić. Teraz najważniejsze czyli meritum. Na 208 stronach znajdujemy bardzo szczegółowe kompendium wiedzy na temat historii rozwoju HS -126, użycia operacyjnego i samej konstrukcji samolotu oczywiście przy uwzględnieniu zmian wprowadzonych przez cały proces produkcyjny. Opisy są bardzo szczegółowe, mnie zwłaszcza ucieszył fakt, że autorzy opisali również działania poszczególnych jednostek wyposażonych w ten typ samolotu wraz z uwzględnieniem oznaczeń kodowych większości z nich. Gratka dla tych, którym nie wystarczają malowania przewidziane przez producentów modeli.

 

 

Opisy uzupełnia 350 wysokiej jakości zdjęć, jak zaznacza wydawca większość z nich jest publikowana po raz pierwszy. Jest naprawdę co oglądać, bo w wielu wypadkach nie tylko ukazują jakże przydatne dla modelarzy szczegóły konstrukcji samolotu, ale również mogą być doskonałą inspiracją do budowy lotniskowych dioram. Kolejna bardzo mocną strona publikacji są rysunki techniczne z oryginalnej dokumentacji samolotu, znajdziemy tam sporo przydatnych informacji, jak np. otwierały się poszczególne luki inspekcyjne, czy jaki przebieg miały szwy nitowe. Ponadto zamieszczono plany Henschla w skali 1/72. 48 stron książki wydrukowano w kolorze. Zamieszczono na nich kilkanaście schematów malowania oraz zdjęcia wraku HS-126 z Muzeum Techniki w Berlinie oraz silników Bramo 323 Fafnir oraz BMW 132, eksponatów MLiK w Krakowie.

 

 

Reasumując pozycja bardzo przydatna dla wszystkich, którzy zamierzają budować model tego ciekawego samolotu. Pomoże wszystkim chcącym zmierzyć się z nieco już leciwymi Airfixami i Italeri w skali 1/72 a korzystanie z niej przy budowie i tak bardzo szczegółowych modeli ukraińskiego ICMu w skali 1/48 uczyni z nich bardzo wierne repliki. Opracowanie naprawdę godne polecenia.

 

 

Więcej na temat modelu samolotu Hs-126 firmy ICM piszemy tutaj.

 

Dziękujemy wydawnictwu Stratus za udostępnienie publikacji do recenzji.

 

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!