13. Inowrocławski Konkurs Modelarski

 

13. Inowrocławski Konkurs Modelarski (27-28.04.2019) pomimo zaklinania przez organizatorów i zamiany liczby „13” na „1Ɛ” musiał zebrać „trzynastkowe żniwo” – przynajmniej pech dopadł ekipę Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego. Zaczęło się już w sobotę rano. Wyruszyliśmy z Markiem Filzkiem wczesnym rankiem z Koszalina, po szybkiej i przyjemnej podróży zawitaliśmy o 10:00 do Inowrocławia, szybko rozstawiliśmy modele, proces pobierania kart startowych sprawnie przebiegł i … tu dopadło nas pierwsze pechowe zdarzenie.

Przy rozstawianiu rollupu Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego okazało się, że zabrałem rollup Legii Akademickiej. Pech nr 1. Kumulacja zdarzeń losowych nastąpiła w niedzielę – pech nr 2 objawił się wczesnym rankiem. HMS „Warspite” Marka Filzka został poddany sabotażowi i stracił przedni maszt z radarem. Sprawca się nie ujawnił ale myślimy, że w modelarskim piekle czeka go dobrze rozgrzany kocioł smoły ;) Pech nr 3 na szczęście zakończył się pozytywnie – po zakończeniu zawodów i zaniesieniu części pudeł do samochodu wróciliśmy na salę zawodów po resztę oraz w celu pożegnania z organizatorami i modelarzami. Pożegnanie przebiegało w tak miłej i wesołej atmosferze, że … zapomnieliśmy o zabraniu bagażu ;) Dopiero po zajęciu miejsc w samochodzie przypomniało się Markowi, że o czymś zapomnieliśmy. Wróciliśmy więc na salę po resztę rzeczy. I przy pakowaniu do samochodu objawił się pech nr 4 – tym razem ja dokonałem sabotażu na swoim PZL-130 „Orlik”. Pudło z modelem mocno uderzyło przy pakowaniu o krawędź bagażnika i w ten sposób „Orlikowi” złożyło się podwozie. Pozostało powiedzieć „No trudno” i ruszyć w drogę powrotną – na szczęście już bez pechowych przygód za to z miłym międzylądowaniem w Bydgoszczy na kawie i serniku u mojej Chrzestnej. Dziękujemy za smaczny poczęstunek!

Jednak pomimo prześladującego nas pecha konkurs w Inowrocławiu zaliczamy do udanych. Organizacyjnie stał na tradycyjnie bardzo dobrym poziomie, a spotkania i modelarskie rozmowy dodały całemu wydarzeniu kolorytu. Ale po kolei …

Po obejrzeniu modeli na sali w sobotę poszliśmy z Markiem nieco się pokrzepić strawą niekoniecznie duchową. Nastroiło nas to optymistycznie i dodało energii do dalszego uczestnictwa w konkursie. Wróciliśmy więc na miejsce zawodów i dzięki Przemkowi Litewce wraz z Krzyśkiem Kozą uknuliśmy niecny plan organizacji konkursu punktowego dla modeli szkutniczych na festiwalach modelarskich.

Tak zmotywowani poszliśmy sędziować. Myślimy, że do tego zajęcia przyłożyliśmy się i sędziowanie było rzetelne. Dziękuje swoim współtowarzyszą z komisji – Darkowi Jakubczakowi i Krzyśkowi Kozie za bardzo sympatyczną współpracę.

Po południu rozpoczęła się integracja – w Inowrocławiu zawsze stojąca pod znakiem żurku i białej kiełbasy. Ale oczywiście największą jej wartością były interesujące rozmowy o modelarstwie i nie tylko o modelarstwie :)

Niedzielny poranek zaczął się dla nas miłym akcentem – okazało się, że pomimo naszego gapiostwa i nie zarejestrowania się wcześniejszego na wycieczkę do 56. Bazy Lotniczej można jeszcze dołączyć. Dwie godziny wśród będących na pracach, z pootwieranymi lukami i pokrywami silników było naprawdę dużym przeżyciem. Dziękujemy Inowrocławskiemu Stowarzyszeniu Modelarzy Redukcyjnych za zorganizowanie tej atrakcji!

Po powrocie przygotowywaliśmy się do ceremonii zakończenia zawodów, wskazując w międzyczasie model do naszej nagrody „Pod But”. Na 13. Inowrocławskim Konkursie Modelarskim wyróżnienie to otrzymał Do-335A Pfeil w skali 1:32.

Konkurs w Inowrocławiu w 2019 roku się zakończył – pomimo prześladującego nas pecha był jak zawsze dobrze zorganizowany i od kolegów z ISMR wyjeżdżaliśmy naładowani pozytywną energią, która była zarówno ich zasługą jak i innych modelarzy goszczących na 13.IKM. Oczywiście meldujemy się tu w 2020 roku!

A jako postcriptum - "Orlik" i "Warspite" naprawione!

Wyniki modelarzy z Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego:

 • Wojciech Sokołowski
  • Złoty medal w konkursie punktowym w klasie MPP-2 za model TKSa
  • Wyróżnienie za model "Łosia" PZL-37B (klasa PS-04)
 • Marek Filzek
  • Wyróżnienie za kolekcje "Czterofajkowce pod obcymi banderami" – (klasa PK-03)
 • Marcin Wawrzynkowski
  • Wyróżnienie za za model sloopa HMS Ibis (klasa PM-01)
  • Wyróżnienie za model samolotu Ił-18 (klasa PS-10)
  • Wyróżnienie za żaglowiec HMS Victory (klasa PM-03)
  • Wyróżnienie za model samolotu Bristol F2b Fighter (klasa PS-03)

 

Tekst i zdjęcia:
Wojciech Sokołowski

Więcej zdjęć w galerii

Partnerzy

       
                 
                 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!