Wystawa modeli okrętowych w Darłowie

W Muzeum Morskim w Terminalu Sztuki w Darłówku zachodnim otwarto 28 lipca 2018 wystawę modeli statków i okrętów. Jednym z inicjatorów wystawy jest członek Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego Artur Hamerlinga na wystawie znajdują się również modele innych modelarzy z KPMu - Marcina Wawszynkowskiego, Marka Filzka, Edmunda Nity i Wojciecha Sokołowskiego.

Znaczny wkład mają też darłowscy modelarze okrętowi: Jan Grykień, , Stanisław Świątkowski, Dariusz Pawlaczyk oraz juniorzy pracujący w ramach Darłowskiego Koła Modelarskiego - Krzysztof Woszczyk, Marlena Sołtysińska i Paweł Czajkowski. Prezentowany jest również model ORP Bielik autorstwa Tomasza Bilikiewicza.

Na wystawie eksponuje się ponad 80 modeli. Zbudowano je z drewna, metalu, plastiku, żywicy i wielu innych materiałów. Najmniejsze modele wykonano w skali 1/700, największe w skali 1/35. Tematycznie kolekcja obejmuje cały okres historii żeglugi od czasów starożytnych, poprzez żaglowce europejskie średniowiecza i epok późniejszych po jednostki parowe i współczesne okręty wojenne. Jest więc między innymi rzymski okręt wojenny z taranem pomostem abordażowym zwanym Krukiem, Santa Maria – statek Kolumba, Golden Hind, słynny okręt admiralicji brytyjskiej z XVIII wieku HMS Bounty, okręty wojny rosyjsko – japońskiej Borodino i Warjag, bohaterowie zmagań obu wojen światowych z pancernikiem brytyjskim HMS Warspite i korwetą typu Flower – bohaterką nieśmiertelnej epopei Nicholasa Monsaratta „Okrutne morze” na czele, a także współczesne okręty i statki jak na przykład modele okrętów podwodnych PMW - OOR Orzeł III i ORP Bielik.

Zdjęcia: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

             
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!