IV Elbląski Festiwal Modelarski

W dniach 23-24.06.2018 odbył się w Elblągu IV. Elbląski Festiwal Modelarski zorganizowany przez sekcję modelarską Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Denar”. Impreza ta wraca do kalendarza modelarskiego po rocznej przerwie i zapewne z tym związana mniejsza niż zazwyczaj liczba modeli – osiemdziesięciu modelarzy wystawiło ok. 300 prac. Jednak ich poziom był dobry, a czasami nawet wybitny. Tak jak było w przypadku dzieł Przemka Litewki, którego Bristola F.2B Fighter nagrodziliśmy naszą nagrodą „Pod But” za najlepszy model konkursu.

Ciekawostką pierwszego dnia był model Stara 660 w skali 1:35 wykonany przez znanego elbląskiego modelarza Zenona „Juranda” Zborałę. Jest to prototyp żywicznego modelu, który niedługo powinien ukazać się na rynku. W Elblągu była zaprezentowana cysterna ale przewidywane są również inne zabudowy nadwozia.

Konkurs odbywał się w wojskowym klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny i był sprawnie zorganizowany przez „Denarowców”. Na szczególną uwagę zasługuje terminowe rozpoczęcie ceremonii wręczenia nagród i jej sprawne przeprowadzenie. Ciekawostką podczas wręczania nagród były elementy niemieckiego bombowca Heinkel He-111, który uległ katastrofie 19.04.1944 w miejscowości Gierzwski, a wydobyte przez SHP „Denar”. Zamontowane zostały one na drewnianych podstawkach i wraz z odpowiednim certyfikatem wręczane modelarzom lotniczym. Otrzymali je również dwaj członkowie KPMu – Marcin Wawrzynkowski i Wojciech Sokołowski.

Tradycyjnie konkurs modelarski to też okazja do spotkań i rozmów – tak samo było w Elblągu zarówno w sobotni wieczór na Starym Mieście jak i podczas samego konkursu w klubie uczestniczyliśmy w bardzo miłych pogawędkach.

Ekipę wyjazdową na elbląski festiwal tworzyli: Marek Filzek, Edmund Nita i Wojciech Sokołowski wraz z ekipą firmy Modelmaker.

Koszalińscy modelarze zdobyli w Elblągu osiem wyróżnień:

  • Marek Filzek – japoński krążownik IJN „Nagano”
  • Artur Hamerling – rosyjski krążownik „Wariag”
  • Edmund Nita – amerykański niszczyciel USS „St. Albans”
  • Marcin Wawrzynkowski – HMS „Prince Beatrix”
  • Marcin Wawrzynkowski – USS „Mount Whitney” wchodzi do Gdyni
  • Wojciech Sokołowski – Kaman SH-2G Super Seasprite
  • Piotr Miler - Krupp 21 Morser
  • Tomasz Kuiński – Sygnalista z U-Boota

Dodatkowo Marcin Wawrzynkowski otrzymał dwa puchary:

  • Puchar Kierownika Klubu pwd DWD P-W
  • Puchar Stowarzyszenia „Denar”

Jak widać koszalińscy modelarze zdominowali klasy morskie, zdobywając w dwóch klasach po dwa wyróżnienia na sześć możliwych oraz dodatkowo jedno wyróżnienie za dioramę morską. Słowem wróciliśmy z Elbląga z tarczą!

Gratulujemy również kolegom z „Denara” sprawnie zorganizowanego konkursu i na pewno zjawimy się tu w następnym roku.

 

Galeria IV Elbląskiego Festiwalu Modelarskiego

 

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

             
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!