XI Bałtycki Festiwal Modelarski, Koszalin 2022 - krótkie podsumowanie

W dniach 8 – 10 lipca 2022 r. odbyła się już XI-ta edycja Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego. Festiwal już za nami, część z nas udała się na zasłużony odpoczynek, cześć z nas wróciła do prozy życia i codziennych obowiązków. Były to dla nas trzy niezwykle intensywne dni, ale także dające dużo radości i satysfakcji.

Tegoroczna edycja była poświęcona głównie modelom samochodów cywilnych i miała swój tytuł „Road 66” przeprowadziliśmy także konkurs tematyczny poświęcony pojazdom cywilnym. Bieżące wydarzenia na świecie i w związku z tym nasz plakat nieco przyćmiły wątek konkursowy naszej imprezy, co jednak nie zmienia faktu, że samochody cywilne były głównym wątkiem, osią całej imprezy.

Zaczęliśmy już piątek, przygotowaniem sali oraz przyjęciem pierwszych modeli a także umożliwieniem rozstawienia stoisk producentom modeli i akcesoriów, którzy zaszczycili nas swą obecnością. Zgłoszono do festiwalu i konkursu tematycznego ogółem 690 prace, niestety nie wszystkim udało się dojechać. Wraz modelami wystawowymi, nie biorącymi udziału w konkursie i festiwalu dawało to w sumie około 750 modeli. Gościliśmy nie tylko modelarzy z Polski ale także z Czech i Ukrainy. 

XI-ta edycja Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego przebiegała w sposób nie odbiegający od innych festiwali modelarskich organizowanych przez kluby i stowarzyszenia modelarskie w całej Polsce. Dzień pierwszy i drugi to przyjmowanie modeli i później ich ocena, a także możliwość wzięcia udziału w giełdzie modelarskiej oraz w warsztatach dla najmłodszych, które mogły się odbyć dzięki znaczącemu wsparciu firmy COBI S.A. Wzięło w nich udział kilkanaścioro dzieci, które pod okiem doświadczonych modelarzy stawiały swoje pierwsze kroki w tym szlachetnym hobby. Postanowiliśmy także przeprowadzić swoisty eksperyment. Modele młodzików były oceniane przez juniorów, także pod naszym czujnym okiem. W końcu młodzież niech się uczy, że modelarstwo to nie tylko klejenie, ale także organizacja imprez, która czasem bywa równie trudna jak czeski short run z dawnych czasów. Wręczenia nagród i wyróżnień najmłodszym adeptom modelarstwa dokonała Pani Rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Danuta Zawadzka, jak co roku mocno zaangażowana w sprawne przeprowadzenie imprezy.
W tym roku nie odbyła się co prawda wycieczka dla uczestników festiwalu, ale każdy uczestnik otrzymywał darmowe bilety do dwóch palcówek muzealnych – Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W sobotni wieczór była okazja do porozmawiania na różne tematy podczas imprezy integracyjnej, która odbyła się w pubie Bumerang.

 Wyróżnionych zostało ponad 100 prac, przyznano miejsca punktowane i wyróżnienia, zaś niektórzy modelarze otrzymali także nagrody specjalne. W tym roku nasza nagroda „Pud But”, za najlepszy zdaniem modelarzy z Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego model festiwalu otrzymał Pan Paweł Głodek za fenomenalnie wykonany model samolotu myśliwskiego F-15J. Pełna lista wyników w linku poniżej:

Wyniki XI-tej Edycji Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego

Ceremonia rozdania nagród i wyróżnień zakończyła XI-tą edycję Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego. Była to też ostatnia okazja do wymiany zdań z innymi modelarzami, potem już tylko prozaiczne pakowanie modeli do kartonów potem do samochodów, a KPM do sprzątania sali… Tak to już jest, gdy się jest gospodarzem. Podczas tego sprzątania narodziło się jednak kilka pomysłów, aby kolejna edycja była jeszcze lepsza…  

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i fundatorom nagród - bez Waszego wsparcia festiwal nie mógłby się odbyć!

Organizatorzy: Koszaliński Pluton Modelarski (Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun"), Politechnika Koszalińska, PHU ModelMaker.

Finansowanie: Bałtycki Festiwal Modelarski współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Koszalin.

Patronat honorowy:

  • Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

Patronat medialny:

  • Studio HD Politechnika Koszalińska

Lista sponsorów (w kolejności alfabetycznej):

AJM Models
Andrzej Marchwicki
Arma Hobby S.C.
Bartosz Bujonek MF-Zone.pl
Choroszy Modelbud
Cobi S.A.
Combat Chełmża
Daniel Lachman Martola
Eureka XXL
Filip Samborski
Grupa TOMCATSKY
IBG Models
Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych
IPMS Polska
Krzysztof Kozaryn
Marek Wierzchowski
Mikrostocznia
Modelmakers
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej
Muzeum Obrony Wybrzeża
Muzeum Oręża Polskiego
Muzeum Sił Powietrznych
Ost Front
P.H.U.P. “W&W”, Sklep modelarski HOBBY
Pancerni'39
PLL "LOT"
Politechnika Koszalińska
Przemysław Jaśkiewicz Dyrektor SP nr 23 w Koszalinie
Przemysław Litewka
Rafał Reiske RasoweNaklejki.pl
Shelf Oddity
Sklep modelarski Banzai
Stanisław Kałuża
Techmod
Tomasz Bilikiewicz Bilmodel Makers
ToRo Model
Wojciech Kica Sklep Hobby24
Wydawnictwo GPM
Wydawnictwo JSC
Wydawnictwo Stratus
Yahu Models

 

Zdjęcia: Wojciech Sokołowski, Wiktoria Wawrzynkowska, Marcin Wawrzynkowski

 

Koszaliński Pluton Modelarski

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!