W Pudle - samolot pasażerski Ił-18D - 1/144 - Bigmodel

Model: Ilyushin IL-18D, Nr kat.: 1440002
Skala: 1:144
Producent:
Bigmodel
Tworzywo:
model wtryskowy, elementy fototrawione, elementy metalowe, maski
Malowanie: 1 x Polska,

Na temat firmy Bigmodel pisaliśmy już w zestawieniach nowości modelarskich, za sprawą ciekawej oferty adresowanej do modelarzy budujących modele samolotów komunikacyjnych. Od stycznia bieżącego roku na rynku dostępne są modele dwóch klasycznych już liniowców, radzieckiego Iła - 18, pierwszego nowoczesnego samolotu wyprodukowanego w Związku Radzieckim a także Boeinga 737 - 300, który w coraz to nowszych odmianach z powodzeniem używany jest do chwili obecnej przez wiele linii lotniczych na całym świecie. W tym miejscu zobaczymy co ukrywa w pudełku zestaw umożliwiający budowę miniatury Iła - 18 w barwach PLL Lot.

Firma Bigmodel każdy wzór modelu wprowadzanego na rynek oferuje w limitowanej serii 200 egzemplarzy, a każdy z nich ma nadany indywidualny numer wydrukowany na pudełku. Producent bardzo dba, aby odpowiednio były oznaczane modele testowe lub stanowiące nagrody w konkursach modelarskich. Tak jest w przypadku modelu, który jest przedmiotem niniejszej recenzji. Na pudełku umieszczono napis: "Nagroda firmy Bigmodel, VII Bałtycki Festiwal Modelarski, Koszalin 26 - 27 maja 2018r" Model zatem poza zawartością merytoryczną będzie stanowić cenną mam nadzieje pamiątkę dla laureata imprezy.

Zasadnicze elementy modelu zostały opracowane przez rosyjską firmę Estern Express. Jest to zestaw w technologii schort run i niestety musimy się liczyć tu z pewnymi uproszczeniami, co jednak w żadnym wypadku nie dyskwalifikuje produktu jako całości. Składa się on z czterech ramek z szarego tworzywa oraz połówek kadłuba. Dwie wypraski dublują się, a znajdujemy nam nich wszystko, co jest potrzebne do wykonania gondoli silnikowych i śmigieł. Kolejne dwie zawierają składający się z trzech elementów płat, usterzenie poziome, koła podwozia i kilka innych drobnych detali. 

Jakość wykonania elementów z tworzywa jest naprawdę wysoka, biorąc pod uwagę technologię oraz czas w jakim powstały. Po pierwsze praktycznie  nie ma nadlewek, jamek skurczowych czy śladów po wypychaczach, a więc tego co mocno uprzykrza życie każdemu modelarzowi. Bardzo ładnie oddano fakturę powierzchni płatowca. Linie podziału poprowadzono jako wklęsłe, są one równe, delikatne i co ważne trzymają skalę. Na pochwałę także zasługują elementy wypukłe, a jest ich w całym modelu niemało. Także  miejsce styku wszystkich powierzchni sterowych ze statecznikami czy płatami, to nie jest tylko linia, ale producent nadał im odpowiednie kształty i zrobił to dobrze. Elementy z szarego tworzywa, zostały uzupełnione o przezroczystą osłonę kabiny pilotów. Taka praktyka jest dość częsta w przypadku modeli samolotów pasażerskich. Wnętrz w takich modelach z reguły nie wykonuje się. Z tego powodu na kadłubie nie ma zaznaczonych okien kabiny pasażerskiej. Możemy je wykonać w oparciu o dołączoną do zestawu kalkomanię lub spróbować nawiercić je w odpowiednich miejscach na kadłubie. 

BIGMODEL EXTRATECH

Bardzo mocnym punktem jest dołączona do modelu fototrawiona blaszka. Początkowo może się wydawać, że to blaszka Extratechu ale nie są to te same produkty, pomimo, że mają identyczną zawartość. Blaszkę istotnie projektował Extratech, ale zadbano to to, żeby w modelu Iła-18 był inny produkt, niż ten sprzedawany osobno. Pełen profesjonalizm! co do zawartości obu blaszek to przede wszystkim szczegóły luków podwozia. Bardzo dobrze bo te miejsca w modelach często były traktowane przez producentów po macoszemu, a szkoda bo mają one duże znaczenie na ostateczny wygląd repliki. tutaj mamy wnętrza luków, pokrywy a także wszelkiego rodzaju drobiazgi w postaci anten których Ił na swoim kadłubie miał niemało. Użycie tej blaszki mocno uatrakcyjni budowaną przez nas replikę.

 Producent dołącza do swych zestawów także podwozia  odlane z tzw. "białego metalu". Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy lubią tę technologię, ale w przypadku modeli samolotów pasażerskich o dość ciężkich kadłubach stojących na delikatnych zazwyczaj podwoziach, zastosowanie metalowych goleni podwozia ma swoje uzasadnienie. Cała konstrukcja będzie po prostu mocniejsza. Poza tym jest już kilku producentów w Europie ukierunkowanych właśnie na  tego typu akcesoria, a zatem można stwierdzić, że Bigmodel wpasował się w ogólnoświatową tendencję.  W zestawie dostajemy także maski do malowania kół.

 Kalkomanie umożliwiają wykonanie modelu w barwach PLL LOT według schematu obowiązującego w latach 1945 - 1973. Otrzymamy zatem replikę w bardzo klasycznym i eleganckim malowaniu Jako kalkomanię przewidziano także wycieraczki co jest standardem a także okna, co jest również częstą praktyką. Ważne że mamy także kalkomanię na okna kabiny pilotów z pustymi okienkami, jakby ktoś chciał zostawić okienka przezroczyste. Jakość druku, grubość filmu i przyjęta kolorystyka także nie budzi zastrzeżeń.

Instrukcja montażu to reprint z modelu Estern Express, Bigmodel od siebie dołączył instrukcję montażu elementów fototrawionych i malowania. Wszystko jest czytelne i jasne, więc z budowa nie powinno być problemu.

Bardzo dobrze się stało, że firma Bigmodel przypomniała modelarzom o takim klasyku jak Ił-18. Piękna rasowa sylwetka i atrakcyjne malowanie sprawiają, że ten model może się stać ozdoba niejednej kolekcji. Taka uwaga się tyczy także i innych malowań w których model Iła już jest oferowany i tych w których będzie oferowanych w przyszłości (zapewniam, będzie się działo!) W segmencie modeli samolotów pasażerskich zaobserwować można tendencję do skupiania się producentów na samolotach użytkowanych współcześnie przy całkowitym zignorowaniu wielu ciekawych tematów z okresów wcześniejszych. Teraz to się ma okazję zmienić i to dzięki firmie z Polski. Gratulujemy i czekamy na więcej!

 

Dziękujemy firmie Bigmodel za udostępnienie zestawów jako nagród na VII Bałtycki Festiwal Modelarski i na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

Partnerzy

   
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!