Warszawski Festiwal Modelarski "Babaryba 2019"

W dniach 7-9.06.2019 przedstawiciele Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego w osobach Tomka Opalińskiego i Wojciecha Sokołowskiego uczestniczyli w kolejnej edycji Warszawskiego Festiwalu Modelarskiego „Babaryba 2019”.

Warszawska impreza potwierdziła swoją pozycję największej i chyba najlepszej imprezy modelarskiej w Polsce. Według danych uzyskanych od organizatorów imprezy, IPMS Polska, wystawiono 1388 prac stojących na wysokim poziomie. Na modelarzy czekały też inne atrakcje – duża ilość stoisk handlowych i klubowych oraz wystawiony sprzęt wojskowy. W sobotę prezentowany był polski ciągnik z okresu II Rzeczpospolitej C2P, a w niedzielę czołg Leopard 2A5 z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Wojsko aktywnie wspierało warszawską imprezę – na ceremonii zakończenia obecny był Szef Sztabu Generalnego WP – gen. Rajmund Andrzejczak, który osobiście wręczał nagrody w trzech wytypowanych przez niego kategoriach. Warto tu dodać, że Pan Generał sam był kiedyś aktywnym modelarzem.

Warto też wspomnieć o dużej niespodziance jaką była na pewno zapowiedź firmy IBG Models – pod koniec roku 2019 w sprzedaży powinien pojawić się model PZL P.11c w skali 1:32. Szerzej piszemy o tym w tym artykule.

Koszalińscy modelarze wspomogli prace przy Babarybie – obaj nasi przedstawiciele obecni w Warszawie uczestniczyli w pracach komisji sędziowskiej. Tomasz Opaliński sędziował w komisji oceniającej prace festiwalowe, a Wojciech Sokołowski był członkiem komisji konkursowej w klasie samolotów.

Naszą nagrodę „Pod But” za najlepszy model konkursu zdaniem modelarzy z KPM Koszalin przyznaliśmy Damianowi Piekarczykowi za model samolotu Mitsubishi Zero. Gratulujemy!

Festiwal zgromadził liczne grono modelarzy, co skutkowało wieloma ciekawymi rozmowami na różne tematy, w tym oczywiście tematy modelarskie. Kto nie był na Babarybie niech więc żałuje. Możliwość wymiany informacji w tak zacnym gronie i w otoczeniu takiej ilości wspaniałych modeli jest bezcenna.

Warto więc podziękować organizatorom za trud włożony w przygotowanie festiwalu. Brawo! KPM Koszalin dziękuję również firmie Model Maker za pomoc logistyczną w realizacji naszego wyjazdu do Warszawy. A wszystkim dziękujemy za mile spędzony czas na Babarybie 2019.

Na koniec tradycyjna informacja o wynikach osiągniętych przez modelarzy z Koszalina.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Tomasz Opaliński za model  MD-450 Ouragan w klasie SO72
  • Artur Hamerling za model pancernika Mikasa w klasie ONŚ
  • Marcin Torbiński za model AH-1 w klasie H48

Warto też odnotować sukces juniora z Darłowskiego Koła Modelarskiego (którego opiekunem jest Artur Hamerling).  Karol Gościniak otrzymał wyróżnienie w klasie JL za model samolotu Fokker E. III.

Galeria zdjęć

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

 

Partnerzy

               

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!