W Pudle - uzbrojenie okrętów US Navy - 1/700 - Shelf Oddity

Na zdjęciu pojawiły się charakterystyczne plastikowe „fiolki” sfotografowane na tle pudełka z mikromodelem okrętu, a dokładniej amerykańskiego pancernika USS „Arizona” w skali 1/700. Nie trudno się domyśleć, że tym razem będzie o akcesoriach do modeli US Navy jakie ma w swej ofercie firma Self Oddity. Zarówno o najnowszych, jak i nieco starszych.

 USN Blast bags for 406 mm guns

Na początek jednak nowości. Są to trzy zestawy wydruków 3D z fartuchami przeciw podmuchowymi do dział 406 mm. W każdym z nich znajdziemy po dziewięć takich fartuchów. Jeden zestaw starczy nam zatem na jeden pancernik, bez względu na typ. Uzbrojenie amerykańskich pancerników od typu „North Carolina” po rzez „South Dakota” po typ „Iova” stanowiło właśnie dziewięć dział kalibru 406 mm. Jedynie w przypadku modeli nie zbudowanych pancerników typu „Monthana” jeden zestaw może nie wystarczyć, bo ich uzbrojenie stanowić miało już dwanaście takich dział. Chyba że ktoś nie będzie chciał podnosić wszystkich.

Shelf Oddity: USN Blast bags for 406 mm guns - 0 deg elevation
Skala: 1:700
Nr kat: SO7000205
Typ: wydruk 3D

Właśnie, podnosić, to w naszym wypadku słowo klucz. Jedyne bowiem różnice pomiędzy zestawami wynikają z kąta podniesienia lufy. W zestawie widocznym na powyższych zdjęciach, kąt podniesienia wynosi 0 stopni

Shelf Oddity: USN Blast bags for 406 mm guns - 20 deg elevation
Skala: 1:700
Nr kat: SO7000207
Typ: wydruk 3D

 Użycie kolejnego zestawu umożliwia podniesienie luf pod kątem 20 stopni…

Shelf Oddity: USN Blast bags for 406 mm guns - 10 deg elevation
Skala: 1:700
Nr kat: SO7000206
Typ: wydruk 3D

 …a w przypadku użycia trzeciego zestawu, lufy podniesiemy pod kątem 10 stopni. Fartuchy są pomyślane do montażu metalowych luf firmy Master, ale wprawny modelarz bez problemu zastosuje inne, lub nawet lufy zestawowe. Jest to możliwe w przypadku modeli pancerników typu „Iova” firmy Vee Hobby. Lufy mają zaznaczone co prawda otwory wylotowe, ale ich kąt podniesienia wynosi zero. Zestawy zatem warte uwagi i godne polecenia.

 USN 1.1" /75 caliber "Chicago Piano" Gun

Shelf Oddity: USN 1.1" /75 caliber "Chicago Piano" Gun
Skala: 1:700
Nr kat: SO7000126
Typ: wydruk 3D

 Zanim na amerykańskich okrętach wojennych pojawiła się doskonała broń przeciwlotnicza w postaci działek Oerlikona i Boforsa, jednym z podstawowych środków walki z samolotami były poczwórnie sprzężone działka kalibru 28 mm zwane właśnie „Chickagowskimi Pianinami”. Zobaczyć je można była na krążownikach typu „San Francisko” i podobnych czy na przykład lotniskowcach typu „Yorkatown”. Z wykonaniem miniatur tych działek w modelach okrętów w skali 1/700 bywa różnie, więc warto zwrócić uwagę na ten właśnie zestaw. Na wydruku znajdziemy aż dwanaście stanowisk. Każde z nich skała się z dwóch elementów – podstawy i samych działek. Wystarczy delikatnie je wyciąć, połączyć w całość, pomalować i umieścić w odpowiednim miejscu w modelu. Jeden taki zestaw starczy nam na kilka modeli. Na lotniskowcach typu „Yorktown” znajdowały się cztery takie stanowiska.

USN 5"/25 cal single AA gun Mk.19, Mk.23 Mount

Może nieco mniej „ekonomiczne” ale za to bardzo praktyczne są dwa zestawy, nad którymi pochylę się w tym miejscu. To także uzbrojenie przeciwlotnicze z początkowego okresu wojny na Pacyfiku. Także bardzo powszechne na wielu amerykańskich okrętach. Mowa tu o pojedynczych armatach 127 mm.

Shelf Oddity: USN 5"/25 cal single AA gun Mk.19 Mount
Skala: 1:700
Nr kat: SO7000185
Typ: wydruk 3D
Shelf Oddity: USN 5"/25 cal single AA gun Mk.23 Mount
Skala: 1:700
Nr kat: SO7000186
Typ: wydruk 3D

Firma Shelf Oddity ma jak widać w swojej ofercie dwa takie zestawy. Każdy z nich zapakowany w foliową torebkę z zapięciem strunowym zaś w środku znajdziemy „fiolkę” z wydrukiem 3D oraz mniejszą torebkę ozdobioną logo firmy Master. To nie przypadek, bo w skład zestawu wchodzą metalowe lufy wykonane przez szczecińskiego producenta.

 Różnice pomiędzy oboma zastawami ograniczają się  typów podstaw na jakich posadowione były działka. Może to być typ Mk.19 widoczny na tych zdjęciach…

… lub typ 23. Różnice są naprawdę niewielkie i dostrzec je można dopiero po dokładnym obejrzeniu obu wydruków a także po przeanalizowaniu instrukcji znajdującej się na stronie producenta. Musimy także wiedzieć na jakim okręcie był stosowany konkretny typ podstawy. 


Wydruki 3D oraz metalowe lufy to nie wszystko. W skład obu zestawów wchodzi także niewielka fototrawiona blaszka na której znudzimy balustrady oraz przyrządy celownicze. Każdy z zestawów to cztery stanowiska, więc w przypadku pancernika typu „Arizona” czy też lotniskowca typu „Yorktown” musimy się zaopatrzyć w dwa takie zestawy.
Jak widać Shelf Oddity stale powiększa swą ofertę, co stawia producenta w czołówce europejskiej, jak nie światowej. Zestawy wykonane niezwykle precyzyjnie i z dużym znawstwem, odpowiednio użyte na pewno sprawią, że budowane modele zyskają na wierności z oryginałem i atrakcyjności. 

 

Dziękuję firmie Shelf Oddity za udostępnienie zestawów na potrzeby relacji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

 

 

Partnerzy

     

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd