W jubileuszowym V Bałtyckim Festiwalu Modelarskim, który odbył się w dniach 14-15 maja 2016 w Gimnazjum nr 11 w Koszalinie wzięło udział ponad 100 modelarzy, którzy zaprezentowali 438 modeli plastikowych i kartonowych.
Konkurs został wzbogacony o prezentacje makiet kolejowych w wykonaniu firmy PIKO oraz pokaz systemu bitewnego "Bolt Action".
Relacja Studia HD z festiwalu. Część I
Relacja Studia HD z festiwalu. Część II
W wyniku prac Komisji, ustalono iż zostaną przydzielone następujące wyróżnienia, i tak odpowiednio w klasie i kategoriach wiekowych, wyróżnienia otrzymali:
- Sa - Samoloty 1/32-1/24 – nagrody otrzymali:
- Grzegorz Mądry AVRO Triplane
- Artur Domański Mustang IV
- Zbigniew Kunicki Spitfire MK XVI e
- Krzysztof Pliszka Me 109 G6 [J]
- Tymon Gołasz Spitfire Mk.II [J]
- Jakub Kołpa Sopwith Camel F.1 [J]
- Sbt - Samoloty tłokowe 1/48-1/50 – nagrody otrzymali:
- Grzegorz Mądry PBY 5 Catalina
- Michał Karczewski S-2 Tracker
- Dariusz Sommerfeld Vickers Wellington Mk II
- Jakub Kołpa PZL P.11c [J]
- Krzysztof Krajewski Spitfire mk.Vb [J]
- Krzysztof Woszczyk Nieuport 17 [J]
- Jacek Andrzejewski Focke Wulf FW 190 D-11
- Sbo - Samoloty odrzutowe 1/48-1/50 – nagrody otrzymali:
- Marcin Mora Su-22M4
- Piotr Miler Mig-29A
- Cezary Gronowski EE Lightning F6
- Sct - Samoloty tłokowe 1/72 – nagrody otrzymali:
- Jarosław Gorczak Caudron G III
- Przemysław Ruciński PBM-3D Mariner
- MARCIN STREMBSKI MESSERSCHMITT BF 109F-2
- Joanna Wantowska Grumman F4F-4 Wildcat [J]
- Kaja Szczygielska Zlin Z-142 [J]
- Jakub Kołpa Spitfire PR.XIX [J]
- Sco - Samoloty odrzutowe 1/72 – nagrody otrzymali:
- Krzysztof Łukiewski Horten Go-229
- Łukasz Stanisławski B-57G Night Hawk [J]
- Jakub Kołpa MiG 29UB [J]
- Krzysztof Krajewski F-14 B Tomcat [J]
- Grzegorz Konopka MiG-31 Foxhound
- Sda - Śmigłowce 1/48 i większe – nagrody otrzymali:
- Szymon Gruźlewski Apache AH-64 [J]
- Tymon Gołasz PZL SW 4 "Puszczyk" [J]
- Sdb - Śmigłowce 1/72 i mniejsze – nagrody otrzymali:
- Joanna Wantowska Eurocopter [J]
- Sławomir Waszkowski Fa-330
- Mariusz Gadzała EC-135
- Sdc - Samoloty i śmigłowce - skala 1:100, 1:144 i mniejsze – nagrody otrzymali:
- Joanna Wantowska An-28 [J]
- Wiktor Musik Sikorsky CH-53G [J]
- MARCIN STREMBSKI RAFALE M
- Mikołaj Cieśliński Gee Bee
- Jakub Kołpa Boening 767
- SM – samoloty wszystkie skale – młodzik – nagrody otrzymali:
- Klub Młodego Konstruktora Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile A 10A Thunderbolt II
- Magdalena Kołpa Szybowiec Baby IIb NL
- Nikola Mora Mig-19
- Artyleria 1/35 – nagrody otrzymali:
- Zenon "Jurand" Zborała 152 mm Haubica Ml 20
- Łukasz Stanisławski British 25 PDR Field Gun [J]
- Artur Kardas sIG 33
- Maciej Łożyński 3,7cm Antitank [J]
- Bartosz Falk 3,7 Flak
- Ab - Artyleria 1/72 – nagrody otrzymali:
- Jakub Kołpa Opel Blitz & PAK 40 [J]
- Szymon Środa Pak 36 [J]
- Pga - Pojazdy gąsienicowe 1/35 – nagrody otrzymali:
- ROBERT DANILCZUK SHERMAN ARV Mk. III (ITALERI)
- Joanna Wantowska M 110 A2 - sam.haubica [J]
- Krzysztof Pliszka Stuart M3A1 [J] Andrzej Gazicki T 62(ERA)MOD. 1972 [J]
- Arkadiusz Zawal Kingtiger Henschel s.Pz.Abt.503 Feldherrnhalle,Kuklow,Czechy 03-05.1945
- Marcin Wolszczak BWP-1
- Bartosz Falk Geschutzwagen Tiger
- Krzysztof Krajewski Crusader III AA Mk.I [J]
- Pgb - Pojazdy gąsienicowe 1/72 – nagrody otrzymali:
- Andrzej Gazicki Maus [J]
- Marcin Wolszczak BWP-1
- Szymon Środa Sd.kfz. 265 [J]
- Błażej Środa Sd.Kfz. 234/4
- Pka - Pojazdy kołowe 1/35 – nagrody otrzymali:
- Zenon Zborała BTR 40 APC IDF
- Michał Karczewski Truck M35A2
- ROBERT DANILCZUK STAGHOUND Mk. I (ITALERI)
- Krzysztof Pliszka M923 "Hillbilly" [J]
- Marcin Wolszczak BRDM-2
- Krzysztof Krajewski Marmon Herrington Mk.II
- Pkb - Pojazdy kołowe 1/72 – nagrody otrzymali:
- Konrad Jagieło Wz.34 [J]
- Paweł Sarna Wz.34
- Piotr Lipiec Fiat 508
- Błażej Środa Sd.Kfz. 234/2 Puma
- Pmk - pojazdy kołowe 1/48 – nagrody otrzymali:
- Joanna Wantowska Gaz AAA[J]
- Krzysztof Pliszka Bedford MWD [J]
- Marcin Wolszczak PUMA
- Pmg - pojazdy gąsienicowe 1/48 – nagrody otrzymali:
- Wiktor Prokop PzKpfw VI Tiger [J]
- Krzysztof Krajewski Kw-1 [J]
- Marcin Wolszczak KW-2
- Artur Kardas Tiger I
- Pf - SF i fantazy - pojazdy (pływające, jeżdżące, kroczące i latające) bez podziału na rozmiar – nagrody otrzymali:
- Marcin Morawski "Zmarznięty Kurczak - ATST"
- Michał Karczewski Hardcore '44
- Łukasz Stanisławski Snowspeeder [J]
- PGM – pojazdy wszystkie skale i kategorie – młodzik – nagrody otrzymali:
- Mikołaj Smółka Jeep S.A.S
- Dominik Zoszak T-34/76
- Ps - Pojazdy szynowe – nagrody otrzymali:
- Wiktor Prokop Wagon pancerny [J]
- Damian Tarnowski Lokomotywa BR 41
- Pc - Pojazdy cywilne – nagrody otrzymali:
- Michał Karczewski Freightliner Heavy Dumper Truck
- Joanna Wantowska Busing-nag 500 [J]
- Kornel Pałaszewski Yamaha YZM-1[J]
- Tymon Gołasz Mercedes Benz 540K [J]
- Łukasz Elszkowski TRABANT 601 UNIVERSAL, REVELL
- Damian Tarnowski Goliath GD 750
- Opa - Plastikowe okręty motorowe skala do 1/200 włącznie – nagrody otrzymali:
- Krzysztof Woszczyk Vosper [J]
- Marcin Wolszczak U-boot VII
- Krzysztof Pliszka RNLI Severn Class Lifeboat [J]
- Joanna Wantowska S.L.C.200 "Maiale" [J]
- Opb - Plastikowe okręty motorowe skala od 1/201 do 1/400 włącznie – nagrody otrzymali:
- Artur Hamerling HMS Warspite
- Szymon Gruźlewski Bismarck [J]
- Wiktor Prokop Krążownik "Pola"
- Marcin Wolszczak Los Angeles
- Opc - Plastikowe okręty motorowe - skala od 1/400 i mniejsze – nagrody otrzymali:
- Artur Hamerling ORP Krakowiak
- Sebastian Krakowiak Bismarck
- Opz - Plastikowe żaglowce – nagrody otrzymali:
- Marlena Sołtysińska Santa Maria
- OM – Okręty, statki i żaglowce – młodzik – nagrody otrzymali:
- Arkadiusz Fiszer ORP Orzeł
- Mikołaj Smółka ORP Mazur
- Fd - Figurki duże - powyżej 70mm, w tym popiersia i figurki konne – nagrody otrzymali:
- Joanna Wantowska Stegozaurus [J]
- Krzysztof Gronowski Napoleon I
- Fm - Figurki małe - poniżej 70mm – nagrody otrzymali:
- Krzysztof Pliszka Spadachroniarze niemieccy [J]
- Rafał Bezdel Med-Tech Obsidon Mechanoid
- Michał Odolczyk SS Grenadier
- Bartosz Falk Dowódca jednostki Wehrmachtu
- Łukasz Perzanowski Spartanin
- Fs - SF i fantasy - figurki i popiersia bez podziału na rozmiar – nagrody otrzymali:
- Michał Karczewski EK Cosmonaut no 2
- Wiktor Szpuntowicz Krasnolud [J]
- Krzysztof Woszczyk Pojedynek [J]
- Jacek Ostrowski Boba Fett
- Łukasz Perzanowski Azrail
- F-M- Figurki młodzicy wszystkie skale – nagrody otrzymali:
- Agata Kuriata Plant
- Maksymilian Kuiński Marines Squad
- Milena Kuińska Skałozaur
- Michał Stachowicz Nadchodzi Chaos
- D – Dioramy/winiety – nagrody otrzymali:
- Rafał Dalewski Powstanie Warszawskie 1944 [J]
- Remigiusz Kostera Front Wschodni
- Dominik Dobrakowski Francja, 1944 [J]
- Jacek Ostrowski Straż nad ranem
- Jan Busłowicz T-55
- B – Budowle – nagrody otrzymali:
- P. Drozdowski, M. Wojtkowski Most zwodzony w Darłowie (nieistniejący od 1977r)
- Skt1 - Samoloty kartonowe tłokowe – nagrody otrzymali:
- Bartosz Kokoszka Kawasaki Ki-61 Hien
- Paweł Bartczak PZL-50A Jastrząb
- Robert Grudzień Ki43 Hayabusa
- Sko1- Samoloty kartonowe odrzutowe – klasa nierozegrana
- Sk2 - Śmigłowce kartonowe – klasa nierozegrana
- SKM- Samoloty i śmigłowce kartonowe młodzik – klasa nierozegrana
- Pwk - Pojazdy kartonowe cywilne – nagrody otrzymali:
- Damian Tarnowski Jelcz 315 śmieciarka
- Pck - Pojazdy kartonowe wojskowe – nagrody otrzymali:
- Radosław MAZUR Citroen Kegresse P17 & armata Schneider wz. 1897
- Mirosław Palak Niemiecki Pojzad Techniczny
- Paweł Bartczak T-72
- Joanna Wantowska Geshutzwagen [J]
- Okm - Okręty motorowe karton – nagrody otrzymali:
- Kamil Pawlak ORP JASKÓŁKA
- Zbigniew Bil IJN Yamato
- Okz - Żaglowce kartonowe – klasa nierozegrana
- BK – Budowle karton – nagrody otrzymali:
- Stanisław Swiątkowski Zamek w Olsztynie
- KolP – Kolekcje pojazdy – nagrody otrzymali:
- PIOTR Kuriata RODZINA M-113
- Remigiusz Kostera NIEMIECKIE DRAPIEŻNIKI
- Damian Tarnowski VW T1 ; autobus TN6 C2 ; Trabant 601S ; Mercedes 540K
- KolS – Kolekcje samoloty – nagrody otrzymali:
- Bogdan Żołnierowicz Rodzinka Spitfire
- Joanna Wantowska Samoloty I wojna światowa [J]
- Jakub Kołpa Mustangi [J]Rafał Jerzak Albatros DIII
- Bartosz Kokoszka Ki-61 hien, A6M3 ZERO, Mustang, Bf 109, PZL P-11c, B239 Buffalo
- KolM – Kolekcje morskie – klasa nierozegrana
- KM – kolekcje wszystkie kategorie – klasa nierozegrana
- FreeS – Free style – wszystko co nie mieści się w innych klasach - senior/junior/młodzik – nagrody otrzymali:
- Marek Wantowski V-2
- Piotr Szwec GAZ 69
- Damian Tarnowski Śmietnik osiedlowy
- Maciej Busłowicz X-Wing [J]
- Konkurs „Bałtyk w ogniu” - Lotnictwo – nagrody otrzymali:
- Dariusz Somerfeld He-111E
- Piotr Miler Po-2
- Jacek Andrzejewski Lublin R XIII Ter
- Konkurs „Bałtyk w ogniu” - Okręty – nagrody otrzymali:
- Sebastian Krakowiak ORP Podhalanin
- Piotr Drozdowski U-Boot U-2540 Type XXI
- Konkurs „Bałtyk w ogniu” - Pojazdy – nagrody otrzymali:
- Marcin Wolszczak – Is-2
- Bartosz Falk –SDKFZ 251
- Bartosz Falk – Kubelwagen
- Konkurs „Bałtyk w ogniu” - Figurki – klasy nie rozegrano
Zgodnie z regulaminem Drugiego Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego przydzielono nagrody specjalne ufundowane przez Sponsorów, i tak poszczególne nagrody:
- "Pod but" – nagroda specjalna Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego za najlepszy model festiwalu – decyzją fundatorów przyznano Krzysztof Łukiewski za model Horten Go-229
- Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 11 im Lotników Polskich w Koszalinie – decyzją fundatora przyznano Jakubowi Kołpie za model PZL P11
- Puchar Rektora Politechniki Koszalińskiej przyznano Michałowi Karczewskiemu za model Ma.K GroBer Hund "Allies"
- Puchar Muzeum Obrony Wybrzeża - "Za najlepszy model związany z Obroną Wybrzeża" – decyzją fundatora przyznano Sebastianowi Krakowiakowi za model ORP Podhalanin
- Nagroda Muzeum Obrony Wybrzeża "Dla najlepszego Juniora - marynisty" – decyzją fundatora przyznano Krzysztofowi Woszczykowi za model MTB Vosper
- Puchar Dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu za "Najlepszy model przedstawiający polski oręż" – decyzją fundatora przyznano Rafał Dalewski za model Powstanie Warszawskie 1944
- Nagroda GRH "Pancerni'39" za najlepszy model pojazdu Wojny Obronnej - Wrzesień 1939 – decyzją fundatorów przyznano Błażej Środa za model 7TP
- Nagroda Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Strażak" Błonie/ k.Warszawy za najlepszy model związany ze Strażą Pożarną – decyzją fundatorów przyznano Damianowi Tarnowskiemu za model American LaFrance 900 Pumper Fire Engine
- Nagroda Klubu Klubu Turystyki Pieszej PTTK „Orły” – decyzją fundatorów przyznano Michałowi Odolczykowi za model Sherman FIREFLY Zemsta II
- Nagroda Inowrocławskiego Stowarzyszenia Modelarzy - decyzją fundatorów przyznano Marcinowi Mora za Su-22M4
- Nagroda SHP Denar Sekcja Modelarska - decyzją fundatorów przyznano Dariuszowi Somerfeldowi za model Welington II
- Nagroda Szczecińskiego Paprykarza Modelarskiego - decyzją fundatorów przyznano Michałowi Karczewskiemu za model Hardcore’44
- Nagroda Klubu Modelarskiego Kompas Gdynia - decyzją fundatorów przyznano Robertowi Danilczukowi za model STAGHOUND Mk. I (ITALERI) i Arturowi Hamerlingowi za model USS Gearing
- Nagroda Słupskiego Klubu Modelarskiego - decyzją fundatorów przyznano Krzysztofowi Łukiewskiemu za samolot PZL I-22 Iryda, Szkole Podstawowej nr 5 i 12 z Piły za modele F-4W Corsair, P-40 Tomahawk i P-51 Mustang oraz dla Jarosława Dryszcz za model T-34
- Nagrodę firmy Piko Polska decyzją fundatorów przyznano Wiktorowi Prokopowi za model Wagon Pancerny
- Nagrodę klubu Combat Chełmża – decyzją fundatora przyznano Rafałowi Dalewskiemu za model Powstanie Warszawskie 1944
- Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za najlepszy model związany z Warszawą – decyzją fundatorów przyznano Rafałowi Dalewskiemu za model Powstanie Warszawskie 1944
- Puchar Rady Osiedla Jedliny za najlepszy model w polskich barwach – decyzją fundatorów przyznano Pawłowi Bartczakowi za model Breguet XIX B-2
- Nagroda firmy Usługi Geologiczne Magdalena Tyszecka – Kaja Szczygielska za model Zlin Z-142, Krzysztof Woszczyk za model Neuport 17 i Maciej Busłowicz za model X-WING
- Nagroda dla najmłodszego juniora – Nikola Mora
- Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego w Świdwinie – za najlepszy model lotniczy otrzymuje Grzegorz Mądry za model Avro
- Nagroda Darłowskiej Grupy Modelarskiej za najlepszy model związany z historią Pomorza Środkowego – otrzymują Piotr Drozdowski i Maciej Wojtkowski za model Most zwodzony w Darłowie
- Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego w Świdwinie – za najlepszy model w barwach świdwińskich otrzymuje Marcin Mora za model Su-22M4
- Nagroda za najlepszy model samolotu w polskich barwach ufundowana przez Wojciecha Sokołowskiego – decyzją fundatora przyznano Artur Domański za model Mustang
- Nagroda za najlepszy model pojazdu w polskich barwach ufundowana przez Wojciecha Sokołowskiego – decyzją fundatora przyznano Kamilowi Zoszakowi za model TKS
- Nagrody książkowe Wydawnictwa Napoleon otrzymali: Artur Hamerling, Marcin Wolszczak, Michał Sokołowski, Grzegorz Mądry, Michał Odolczyk, Jarosław Dryszcz, Dariusz Somerfeld
- Nagrody książkowe Wydawnictwa Stratus S.C. otrzymali: Karol Cieślarczyk, Sławomir Waszkowski, Piotr Miler, Krzysztof Łukiewski, Jacek Andrzejewski, Rafał Jerzak.
Miasto. Tygodnik Koszaliński nr 20 (320) 20.05.2016
Miesięcznik "Miasto plus" nr 5/2016